Pět věcí, které hrozí českému divákovi, pokud neproběhne druhá televizní digitalizace

1 komentář 7.4.2017 / Jan Potůček

V prvé řadě by se diváci museli rozloučit se sledováním televizních programů zdarma, protože od satelitních, kabelových a IPTV operátorů takovou nabídku nikdy nedostanou.

Strašení druhou televizní digitalizací a miliardami korun, které budou muset vynaložit české domácnosti na nákup přijímačů DVB-T2, má jeden jediný cíl: znejistět diváky a nahrnout je do náruče poskytovatelů placených televizních služeb. Kampaň, kterou proti DVB-T2 a pozemnímu televiznímu vysílání obecně rozjela Česká asociace satelitních operátorů, nemá na českém televizním trhu obdoby. Zejména ve způsobu používání mystifikací a vyložených lží. Jedno však nelze satelitním operátorům upřít: snaží se své „názory“ dobře prodat v heslovitých bodech, nad kterými napoučený čtenář příliš nepřemýšlí.

Mystifikace satelitních operátorů

Infografika České asociace satelitních operátorů by Jan.Potucek on Scribd

Například infografika „Pět věcí, které hrozí českému divákovi v případě druhé digitalizace“, již Česká asociace satelitních operátorů „čistě náhodně“ rozesílala tento týden novinářům těsně před setkáním s Českými Radiokomunikacemi, vypadá poměrně jasně a srozumitelně. Bohužel opět obsahuje účelově překroucené a nepravdivé informace. Televizníweb.cz tento dokument poupravil tak, aby odpovídal realitě a nebyl jednostranně zaměřen proti pozemnímu příjmu televizního vysílání. Správně by měl znít takto:

A jak to je doopravdy

  1. Projde-li novela zákona o elektronických komunikacích, budou si spotřebitelé muset koupit novou televizi nebo set-top-box za stovky až tisíce korun. Pokud si ho nekoupí a přejdou k příjmu satelitní, kabelové nebo IP televize, budou si muset koupit nejen nový set-top-box za řádově vyšší cenu, ale také platit měsíční poplatky poskytovateli této televizní služby. Příjem pozemního vysílání DVB-T2 by přitom měli zdarma.
  2. Stát nepřispěje občanům na nákup televizí či set-top-boxů. Stejně tak ale nepřispěl ani divákům satelitní televize při přechodu na nový standard DVB-S2, který byl pro domácnosti finančně náročnější, protože satelitní set-top-boxy jsou výrazně dražší.
  3. V případě, že domácnost vlastní více televizí, bude je muset pravděpodobně nahradit nebo investovat do stejného množství set-top-boxů. Pokud se však rozhodne pro satelitní televizi, bude si muset pořídit pro každý televizor samostatný set-top-box za řádově vyšší cenu a do každého tohoto set-top-boxu dekódovací kartu, za kterou bude muset platit měsíční poplatky satelitní společnosti.
  4. Vládou navrhovaný standard DVB-T2/HEVC negarantuje lepší pokrytí signálem. Naopak hrozí, že mnoha domácnostem nebude televize fungovat, pokud si diváci nepořídí přijímač DVB-T2/HEVC. Pokud si ho ale pořídí, zachytí signál DVB-T2 všude tam, kde lze už nyní přijímat televizní signál pozemní cestou.
  5. Obyvatelé bytových domů, například paneláků, na zavedení DVB-T2/HEVC doplatí hned dvakrát, a to kvůli nemalým nákladům na úpravu společné televizní antény. Tyto náklady se ale rozpočítají na jednotlivé domácnosti v paneláku a jsou pouze jednorázové, za příjem televizního vysílání DVB-T2 poté nebudou muset domácnosti platit žádné další poplatky – na rozdíl od satelitní, kabelové nebo IP televize, kde je pravidelný měsíční poplatek v řádu stokorun – tedy v ceně jednoho set-top-boxu DVB-T2.
Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Pět věcí, které hrozí českému divákovi, pokud neproběhne druhá televizní digitalizace”

  1. Pavel Tašek napsal:

    Jenže s příchodem digitální televize jste zrušili převaděče a například u nás v Žacléři signál pozemní digitální televize nechytíme, takže musíme platit buď kabelovce nebo za satelit.

Napsat komentář