Satelitáři získali za spojence poslance Bendu z ODS, chce shodit diginovelu a zpoplatnit televizi

5 komentářů 27.4.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ DOKUMENT – Poslanci ve druhém čtení vládního návrhu novely zákona o elektronických komunikacích předložili 11 pozměňovacích návrhů, příští týden je projedná Hospodářský výbor.

Hned tři pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu novely zákona o elektronických komunikacích jako vystřižené z materiálů České asociace satelitních operátorů podal těsně před středečním druhým čtením v Poslanecké sněmovně poslanec Marek Benda (ODS). V podstatě v nich kopíruje argumentaci satelitářů proti přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Celkem poslanci do druhého čtení novely ve středu podvečer poslali jedenáct pozměňovacích návrhů, z toho osm se týká přechodu na DVB-T2. Zbylé tři řeší „mobilní“ část novely, která se zabývá ochranou spotřebitele ve vztahu k mobilním operátorům.

Jako přes kopírák

Satelitní operátoři neponechali nic náhodě a kromě Bendových pozměňovacích návrhů ve středu zaslali otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi s rozšířenou verzí právní analýzy advokátní společnosti Weinhold Legal. Ta má upozorňovat na údajnou nedovolenou veřejnou podporu provozovatelům přechodových sítí DVB-T2 a porušování technologické neutrality, ke kterému má dojít v případě schválení diginovely. Obdobnou právní analýzu od stejné kanceláře předložili satelitní operátoři minulou středu členům Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, ale bez většího efektu: výbor těsnou většinou sněmovně doporučil vládní návrh diginovely schválit. Pouze jej doplnil o jeden pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka (ANO), který určoval nejpozdější termín vypnutí sítí DVB-T.

Poslanec Benda nemusel být při přípravě svých pozměňovacích návrhů příliš kreativní. V podstatě se jen podepsal pod dokument satelitních operátorů a pozměnil úvod a konec. V prvním pozměňovacím návrhu požaduje, aby současní operátoři celoplošných sítí DVB-T měli garantovánu možnost provozování přechodových sítí DVB-T2, přičemž náklady na jejich provoz by jim kompenzoval stát. Individuální oprávnění pro provozování těchto přechodových sítí by však platila jen do doby vypnutí celoplošných multiplexů DVB-T. Na kmitočty pro nové finální sítě DVB-T2 by musel Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypsat výběrové řízení a vydražil by je podobně jako v aukcích draží kmitočty pro mobilní operátory.

Otevřený dopis ČASO premiérovi Bohuslavu Sobotkovi by Jan.Potucek on Scribd

Benda žádá úplné přepracování novely

Druhý Bendův pozměňovací návrh navrhuje pozdržet přijetí diginovely do doby, než Evropská komise v notifikačním řízení s Českou republikou rozhodne o možnosti státních kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. A konečně třetí návrh poslance Bendy doporučuje celou novelu shodit a zcela přepracovat, protože by údajně mohla narušit technologickou neutralitu v oblasti televizního vysílání a umožnila by nedovolenou veřejnou podporu provozovatelům sítí jedné z vysílacích platforem, tedy terestrického vysílání. Je to poprvé, co si nějaký poslanec takto otevřeně osvojil návrhy České asociace satelitních operátorů. O totéž, ale mnohem mírnější formou, se minulý týden na Hospodářském výboru sněmovny pokusil Bendův stranický kolega Ivan Adamec.

O Adamcových návrzích ale členové Hospodářského výboru nakonec nehlasovali, protože je sám poslanec stáhl z projednávání. Do druhého čtení návrhu vládní diginovely však Adamec předložil další dva pozměňovací návrhy. V jednom upřesňuje, že přechodové sítě DVB-T2 se zřizují za účelem přechodu na DVB-T2 a že individuální oprávnění ke kmitočtům pro tyto přechodové sítě vydaná před účinností diginovely, ale ne dříve než 20. července 2016 (kdy vláda schválila Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání), jsou považována za individuální oprávnění vydaná podle tohoto zákona (vztahuje se tedy na ně možnost státních kompenzací provozních nákladů vysílání). Druhý Adamcův pozměňovací návrh se týká mobilních operátorů a blíže se k němu vrátíme později. Dva shodné pozměňovací návrhy podala poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamcová, která požaduje povinnost České televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk.

Poslanec Ivan Adamec je pro DVB-T2, na rozdíl od svého stranického kolegy Marka Bendy (Foto: ODS)

Kolovratník je proti novému přidělování kmitočtů DVB-T2

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) chce vlastním pozměňovacím návrhem uzákonit, že přidělení kmitočtů pro finální sítě DVB-T2, které nahradí současné celoplošné multiplexy DVB-T, nebude novým přídělem, ale pouhým prodloužením doby platnosti změněných rádiových kmitočtů do 31. prosince 2030. Podle Kolovratníka se tak zohlední skutečnost, že ze strany ČTÚ nebudou vydávány nové příděly rádiových kmitočtů, ale pouze měněny stávající příděly celoplošných sítí DVB-T. Kolovratník tak předchází kritice satelitních operátorů, kteří žádají, aby na sítě DVB-T2 bylo vypsáno klasické výběrové řízení, ale pokud půjde o prodloužení kmitočtů již existujících sítí, žádný tendr být vypsán nemůže.

Problematiku digitálního rozhlasového vysílání chce svým pozměňovacím návrhem do diginovely dostat lidovecký poslanec Petr Kudela. Navrhuje, aby ČTÚ po předchozím souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vyhradil pro Český rozhlas kmitočty pro multiplex veřejné služby. Český rozhlas by tak mohl postupně spustit celoplošný multiplex ve standardu DAB+, o který dlouhodobě usiluje. ČTÚ by měl kmitočty vyhradit a udělit bez předchozího výběrového řízení, veřejnoprávní rozhlas by je tedy měl garantované. „Český rozhlas, který je coby veřejnoprávní instituce určen k plnění specifických úkolů, tak se výrazně odlišuje od soukromých provozovatelů rozhlasového vysílání,“ odůvodňuje tento postup poslanec Kudela.

Martin Kolovratník (ANO) požaduje uzákonit formulaci, že vydání nových kmitočtů pro sítě DVB-T2, které nahradí nynější celoplošné multiplexy DVB-T, bude pouhým prodloužením kmitočtových přídělů (Foto: archiv Martina Kolovratníka)

Svého obhájce mají i mobilní operátoři: Ivana Adamce (ODS)

Své želízko v ohni mají mezi pozměňovacími návrhy i mobilní operátoři. Poslanec Ivan Adamec (ODS) na návrh Asociace provozovatelů mobilních sítí žádá, aby se v novele zásadním způsobem neměnily výše pokut, které může ČTÚ uložit mobilním operátorům. Zejména ruší možnost pokuty ve výši procentuálního podílu z obratu, kterou označuje za likvidační. Naopak fixní pokuty navrhuje mírně zvýšit. Proti mobilním operátorům míří pozměňovací návrh komunistického poslance Lea Luzara, který chce zrušit možnost automatického prodlužování smluv s mobilními operátory na dobu určitou. Pokud by operátor automaticky zákazníkovi prodloužil smlouvu, měla by být prodloužená smlouva na dobu neurčitou.

Načtenými pozměňovacími návrhy se bude příští středu 3. května zabývat Hospodářský výbor. Na rozdíl od minulého týdne se čeká poměrně bouřlivé jednání, po kterém by měla diginovela zamířit během květnové schůze sněmovny do třetího čtení. Výbor a také ministerstvo průmyslu a obchodu jako předkladatel novely zaujmou ke všem pozměňovacím návrhům stanoviska a doporučení plénu sněmovny pro hlasování ve třetím čtení. Na to dojde nejdříve 17. května, kdy začíná květnová schůze sněmovny. Premiér Bohuslav Sobotka prosazuje, aby novela prošla Parlamentem a začala platit ještě do konce funkčního období současné Poslanecké sněmovny, tedy do druhé poloviny října letošního roku. Prosazení diginovely stanovil za jeden z prioritních úkolů novému ministrovi průmyslu a obchodu Jiřímu Havlíčkovi.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Satelitáři získali za spojence poslance Bendu z ODS, chce shodit diginovelu a zpoplatnit televizi”

 1. BIDLO napsal:

  To co tam předvádí Benda se opravdu slušnou formou komentovat nedá. On bude prostě škodit až do konce jeho /doufám posledního/ volebního období.

 2. Remark napsal:

  Ten trotl Benda je neskutečný magor. Všude kde se on vyskytuje,dělá jenom problémy.

 3. Luděk napsal:

  Na šachtu nebo do hutě s ním 😥

 4. Remark napsal:

  Co ta kreatura tady chce.Darmozrout…

Napsat komentář