Druhá televizní digitalizace není výmyslem Česka, rozhodla o ní EU a Mezinárodní telekomunikační unie

2 komentáře 3.5.2017 / Jan Potůček

Bez přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 by diváci přišli o podstatnou část televizních programů, které mohou sledovat zdarma.

Budou moci čeští diváci i nadále sledovat základní televizní programy pozemní cestou zdarma, nebo se budou muset spolehnout na placené televizní služby, jako je satelit nebo kabelová televize? Právě o tom rozhoduje Poslanecká sněmovna, která projednává vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích. Novela řeší přechod na nový televizní standard DVB-T2, který umožní zachovat bezplatný příjem pozemního televizního vysílání v takovém rozsahu, na jaký jsou české domácnosti zvyklé. Pozměňovací návrhy k zákonu dnes projedná Hospodářský výbor, který je v případě takzvané diginovely garanční.

Zákon se vyrovnává s připravovaným odejmutím části spektra televiznímu vysílání. Frekvence v pásmu 700 MHz budou vyčleněny pro datové sítě nové generace, které umožní lepší využití mobilního internetového připojení. Televizní vysílání ale přijde o podstatnou část kmitočtů. Aby mohlo zachovat svoji stávající programovou nabídku i pokrytí českých domácností, musí přejít na úspornější vysílací standard DVB-T2. Díky němu každá síť využije pro celoplošné pokrytí mnohem méně vysílacích kanálů než současné vysílání ve standardu DVB-T.

Evropský parlament rozhodl o uvolnění pásmu 700 MHz již letos v březnu (Foto: Wikimeda Commons)

Rozhodlo se už v roce 2015

Odejmutí části vysílacího spektra televizím schválil v březnu letošního roku Evropský parlament a v dubnu Rada Evropské unie. Česká vláda tak svým návrhem novely zákona o elektronických komunikacích pouze reaguje na požadavek Evropské unie, aby chystané uvolnění frekvencí pro potřeby mobilních operátorů uvedla do praxe. O tom, že frekvenční pásmo 700 MHz (frekvence 694 až 790 MHz) bude sloužit širokopásmovému mobilnímu připojení, rozhodla dokonce již v listopadu 2015 Světová Radiokomunikační konference WRC-15, jejímž členem je i Česká republika. Evropský parlament a Rada Evropské unie toto rozhodnutí už jen stvrdili jako povinné pro členské země Evropské unie.

Některé země, jako například Německo, dokonce nečekaly na oficiální rozhodnutí a televizní pásmo 700 MHz vydražily ve prospěch mobilních operátorů již v roce 2015 s tím, že jej uvolní v letech 2017 až 2019. V řadě velkých německých měst bylo již v březnu letošního roku vypnuto vysílání ve standardu DVB-T a domácnosti plně přešly na standard DVB-T2. Evropský parlament není tak příkrý, po členských státech EU požaduje, aby pásmo 700 MHz uvolnily pro potřeby mobilního broadbandu do června 2020. Jednotlivé země ale mohou požádat o odklad termínu až o dva roky, do června 2022. Česká republika počítá s tím, že začne toto frekvenční pásmo uvolňovat v roce 2020 a poslední televizní vysílač v pásmu 700 MHz vypne začátkem února 2021.

Jednání Světové Radiokomunikační konference WRC-15, na kterém bylo rozhodnuto o odejmutí pásma 700 MHz televiznímu vysílání.

Bez novely se nedočkáme HD programů v DVB-T2

Do doby, než se odmlčí signál DVB-T, by si měli všichni diváci, kteří přijímají televizní vysílání pozemní cestou z klasických vysílačů, pořídit nový televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Pro zajištění hladkého přechodu již nyní začínají vysílat přechodové DVB-T2 sítě, na kterých lze příjem nové generace pozemního televizního vysílání vyzkoušet. Výběr správného přijímače usnadní pečeť „DVB-T2 ověřeno“, kterou dostávají ověřené televizory a set-top-boxy testované Českými Radiokomunikacemi. Dosud touto certifikací na českém trhu prošlo přes 800 přístrojů. Jejich seznam naleznete na webu www.dvbt2overeno.cz. České Radiokomunikace jej průběžně doplňují a aktualizují.

Pro další rozvoj DVB-T2 a rozšiřování tohoto vysílání do všech regionů České republiky je klíčové schválení novely zákona o elektronických komunikacích. Bez něj v novém standardu nezačne vysílat veřejnoprávní Česká televize, která už ve své plánované přechodové síti nabídne zdarma všech šest svých programů v HD kvalitě. Pozdržela by se ale i výstavba přechodových sítí pro komerční televize. Diváci by tak měli výrazně méně času na nákup potřebných přijímačů a na případné úpravy společných televizních antén. Již nyní je pravděpodobné, že souběh vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 nepotrvá déle než dva roky. Původně se počítalo s nejméně tříletým přechodným obdobím.

Poslanecká sněmovna má novelu projednat ve zrychleném řízení.

Stanovisko Hospodářského výboru je zásadní

Pokud Poslanecká sněmovna podpoří novelu zákona o elektronických komunikacích i ve třetím a závěrečném čtení, které je naplánované na schůzi začínající 17. května, otevře tak cestu k výstavbě tří přechodových sítí DVB-T2 a umožní tak včasnou přípravu na přechod k tomuto vysílacímu standardu nejen divákům, ale i samotným provozovatelům televizního vysílání. Pro závěrečné čtení novely budou důležitá doporučení Hospodářského výboru, který dnes zaujme stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům od poslanců. Část těchto návrhů je silně inspirovaná Českou asociací satelitních operátorů, která neskrývá snahu schvalování novely zkomplikovat či dokonce zcela zastavit.

Asociace, která se odvolává na údajné porušení technologické neutrality a nedovolenou veřejnou podporu operátorům přechodových sítí DVB-T2, chce destabilizací plánovaného přechodu na nový vysílací standard znejistět diváky a přesvědčit co nejvíce českých domácností k příjmu televizního vysílání přes satelit. Nedodává ale už, že satelitní vysílání je na rozdíl od pozemního zpoplatněno a divák za ně zaplatí nejméně 1 200 korun ročně na servisním poplatku za základní programovou nabídku a 3 000 korun za satelitní set-top-box s parabolickou anténou.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Druhá televizní digitalizace není výmyslem Česka, rozhodla o ní EU a Mezinárodní telekomunikační unie”

  1. A.S. napsal:

    Set-top-box pro pozemní příjem a antény jsou snad zadarmo?! Asi těžko. A bezplatné vysílání je prosím pěkně co? Perpetuum? Vždycky to bude někdo platit. Když ne televizní stanice, tak divák. Možná ještě stát, což bude skutečně světový unikát (pokud nebereme v potaz země s diktaturou). Celý článek nápadně připomíná P.R. od Českých Radiokomunikací, které s oblibou vypouští zprávy o údajné „bezplatnosti“ a mystifikují tak diváka.

  2. digiman napsal:

    Nejen tento článek, ale celý web na mě působí jako hlásná trouba čra.

Napsat komentář