Jak se vyrovnávají s přechodem na DVB-T2 u našich sousedů: Rakousko

Za lídra druhé televizní digitalizace v Evropě se všeobecně považuje Německo. Věděli jste ale, že Rakousko zahájilo přechod na DVB-T2 již před čtyřmi lety?

Dceřiná společnost ORS rakouského veřejnoprávního vysílatele ORF zahájila přechod na DVB-T2 již 15. dubna 2013 pod obchodním názvem „simpliTV“ s programy v HD. Pro příjem na této platformě byl a je nutný přijímač (set-top box) nebo televizor s integrovaným tunerem DVB-T2 modulem podmíněného přístupu CI+. V počátku přijímač zpracoval i nekryptovaný DVB-T signál 12 kanálů včetně ORF 1, ORF 2, ORF 3, ORF Sport+, ATV, Puls 4, Servus TV, 3sat and gotv. Protože DVB-T balíček mohl být přijímán hardwarem pro DVB-T2, domácnosti mohly mít přístup celkem ke 40 terestrickým kanálům, z nichž bylo 30-40 % v HD.

Tyto kanály zahrnovaly významné německé veřejnoprávní a komerční vysílatele a dnes zahrnují kromě jiných VOX HD, ARD 1 HD, ZDF HD, RTL HD, RTL II, ARTE HD, Eurosport 1, Pro 7 HD, CNN a regionálně DOKU Austria, N24, ZDF info. To vše pod sloganem „Televize v HD – kvalita přes anténu“. Stále platí, že těch prvních 12 programů je bezplatných, ale je nutno se zaregistrovat, protože celá DVB-T2 platforma simpli TV je zaklíčována, aby zajistila ochranu obsahu. Každý vysílatel se samostatně rozhoduje, jaká práva mohou diváci a divačky využít u jeho obsahu (na záznam, time-shift a další). Například HD programy ORF a Servus TV mohou být zaznamenávány bez omezení, pokud přijímací zařízení umožňuje PVR. Dnes je 14 programů bezplatných a za zbytek se platí měsíční poplatek 10 euro (270 Kč) a v případě pořízení boxu je nutno přičíst jednorázově ještě 25 euro (675 Kč).

Vysílání začalo původně v souladu s „Digitalizačním konceptem 2013“ v multiplexech D, E a F, a téměř současně s přechodem Muxů A a B na DVB-T2. Jednotlivé multiplexy byly převáděny na DVB-T2 po spolkových zemích. Graficky jsou jednotlivé fáze přechodu znázorněny na obrázku 1.

Obrázek 1: Fáze přechodu na DVB-T2 v Rakousku

Již v říjnu 2014 došlo k přepojení Muxu-B v Korutanech. V květnu 2015 došlo k přechodu Muxů B a C v Tyrolsku a Vorarlbergu. 20. října a 19. dubna 2016 následovaly další rakouské spolkové země. 27. října minulého roku nastala televizní tma pro diváky ve Vídni, Dolních Rakousích a v Burgundsku, pokud používali starý standard DVB-T. Vkládanými titulky o tom byli diváci před tímto dnem informováni. Následně pak letos 19. dubna bylo DVB-T zcela vypnuto v Horních Rakousích, Salzburgu a Štýrsku. A v říjnu 2017 budou následovat Korutany, Tyrolsko a Vorarlberg. Tím bude přechod na DVB-T2 v Rakousku ukončen a země připravena na uvolnění pásma 700 MHz. Multiplex A zajistí pokrytí 98% obyvatelstva, Multiplexy B,D E a F ze 43 stanovišť obslouží 93% populace. Grafické znázornění pokrytí jednotlivými multiplexy je na následujících obrázcích.

Obrázek 2: Pokrytí multiplexem A – Programy ORF po registraci (zdroj: www.dehnmedia.de)

Obrázek 3: Pokrytí multiplexy B, D, E a F pro placenou službu SimpliTv (zdroj: www.dehnmedia.de)

Obrázek 4: Pokrytí regionálními multiplexy C v DVB-T/DVB-T2 (zdroj: www.dehnmedia.de)

V této době regionální multiplexy C pokrývají 71% obyvatelstva Rakouska příjmem na vnější/střešní anténu. Kmitočty těchto regionálních a lokálních programů často leží v pásmu 700 MHz a nové kmitočty musí být nejpozději do roku 2020 projednány se sousedními státy a následně pronajaty regionálním zájemcům. Tabulka podle obsazení jednotlivých kanálů je převzata od ORS a uvedena v příloze (FS-Frequenzliste 2017-04-20). V další příloze je také dokument společnosti ORS Technická data muxu C ve Vídni (MUX_C_Wien Technische Daten_01). Kromě kmitočtu (kanálu č. 41), na kterém je tento regionální program šířen, uvádí výkony vysílačů a prognózu jejich pokrytí, včetně údajů o počtu obyvatel v dosahu vysílače na střešní/vnější/vnitřní anténu.

FS-Frequenzliste_2017-04-20.pdf by Jan.Potucek on Scribd

Pro diváky je sestaven přehled od simpli TV podle programů a jejich řazení v balíčku této služby. Nechybí zde ani informace o způsobu jejich získání (registrací nebo předplatným) a v kterých spolkových zemích je možno tyto programy naladit. V tomto přehledu pro diváky jsou zjevně záměrně vynechány jakékoli technické údaje (Příloha Senderliste), aby zbytečně nezkušené diváky nepletly.

V našich příhraničních oblastech ale nebude možno rakouské programy přijímat, ani ty bezplatné, protože budou k dispozici jen zakódované na platformě simpliTV a k jejich příjmu bude nutné se zaregistrovat. To je však možné jen, pokud má daná osoba trvalý pobyt na území Rakouska. Zavedením platformy simpliTV se očekává nárůst penetrace příjmu domácností zemské televize na deset až 15 procent, protože před zavedením služby jen pět procent domácností používalo příjem přes anténu, zatímco v Evropě je průměr 43 procent. Je tím jasně viditelná snaha, aby se tato platforma etablovala jako alternativa k výrazně rozšířenějšímu způsobu příjmu televize po kabelu nebo přes satelit. K tomu má sloužit také balíček pro internetový streaming LTE podporovaný HbbTV.

MUX_C_Wien_Technische_Daten_01.pdf by Jan.Potucek on Scribd

Vysílací parametry rakouského DVB-T2:

Všechny multiplexy mají jednotné nastavení. Signál je komprimován H.264 (MPEG-4) – na rozdíl od Německa nebo České republiky, které využijí kodek HEVC. Rozlišení obrazu je závislé na vysílateli a je buď 720p nebo 1080i. Modulace je 64 QAM rotovaná (otočení o 45°), FFT-mód 32k s 27 265 nosnými, kódový poměr ¾, ochranný interval 1/16, z čehož pro 8 MHz kanál vyplývá užitečná bitová rychlost 30-32 Mb/sek. Tato kombinace parametrů se orientuje více na stacionární než na mobilní příjem. Video v multiplexu je děleno statistickým multiplexem s průměrnou hodnotou na jeden HDTV program 4,75 Mb/s, pro SD programy je počítáno s průměrem 1,6 Mb/s. Zbývající část dat do zaplnění multiplexu je rezervována pro datové tabulky, Videotext, EPG a HbbTV.

Senderliste_W-NOE-B-OOE-Sbg-St.pdf by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Jak se vyrovnávají s přechodem na DVB-T2 u našich sousedů: Rakousko”

 1. ivovi napsal:

  Nakolik se da spusteni novych multiplexu D-F s DVB-T2 (2013) oznacit za zacatek prechodu je otazka.
  V kazdem pripade prvni vypnuti DVB-T a jen mux B a jen v Korutanech bylo az na podzim 2014.
  Mohutnejsi vypnuti DVB-T bylo az 2016, takze se tezko da rict, ze „spusteni D-F DVB-T2 probehlo temer soucasne s prechodem A a B na DVB-T2“.

  „…říjnu 2017 budou následovat Korutany, Tyrolsko a Vorarlberg. Tím bude přechod na DVB-T2 v Rakousku ukončen a země připravena na uvolnění pásma 700 MHz.“
  Zeme bude pripravena, az prevede vsechny kanaly mimo pasmo 700 MHz. Tedy Rakousko teprve ceka preladovani kanalu.

  „V našich příhraničních oblastech ale nebude možno rakouské programy přijímat, ani ty bezplatné, protože budou k dispozici jen zakódované na platformě simpliTV a k jejich příjmu bude nutné se zaregistrovat.“
  Tohle taky uplne neplati. I po prechodu na DVB-T2 se vysilaji volne ORF1,2 a ATV. Coz se da najit i v poslednim Scribd dokumentu v clanku. Je sice nejiste jak dlouho tam vydrzi, ale zatim tam jsou.

  Rotace konstelace u DVB-T2 neni 45 stupnu, ale 8,6 stupnu (pro 64QAM).

Napsat komentář