Jak se vyrovnávají s přechodem na DVB-T2 u našich sousedů: Slovensko

Výchozí podmínky pro přechod na DVB-T2 na Slovensku jsou zcela odlišné od podmínek v České republice. Odhaduje se, že volné nebo placené terestriální vysílání přijímá pět až šest procent obyvatel.

Podle oficiálních údajů slovenského Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ SR) z května tohoto roku mají diváci na Slovensku více možností zabezpečení příjmu televizních programů. RÚ SR udává, že ke konci roku 2016 mělo 1,8 miliónů uživatelů smlouvu s některým poskytovatelem služby – nejvíce, asi jeden milión, pomocí satelitu na pěti různých platformách, další pomocí kabelu s cca 413 tisíci aktivními přípojkami, z toho 220 tisíc bylo digitálních (DVB-C) a zbytek ještě analogových. Třetím nejpopulárnějším způsobem byl příjem pomocí IPTV s 337 tisící přípojkami. V některých lokalitách je pro příjem televize možno též využívat mikrovlnné distribuční systémy (MMDS a MVDS). Zbytek využívá placenou nebo volnou distribuci přes terestriální vysílání (DTT). Regulační úřad nemá k dispozici ověřené údaje, jaké je procento těchto diváků.

Některé sítě DVB-T mají kmitočty do roku 2029

Slovenská republika má konferencí GE06 přidělené čtyři vrstvy pro televizní vysílání DTT. Návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU o využívání kmitočtového pásma 470 – 790 MHz v Unii má za cíl dosáhnout mobilní širokopásmové pokrytí v celé EU. Dle tohoto návrhu uvolní členské státy do 30. června 2020 pásmo 694-790 MHz s tím, že derogace je možná jen v případě řádně odůvodněných příčin. Ještě před tímto datem je pak nutné uzavřít dohody o přeshraniční koordinaci kmitočtů mezi členskými státy. Část kmitočtů tří z uvedených čtyř slovenských sítí (vrstev) jsou právě v tomto pásmu a navíc licence k některým z nich jsou uděleny až do roku 2029.

Jejich odejmutí legálním provozovatelům z moci úřední je těžko představitelné, jak na jedné konferenci zmínil představitel slovenského Ministerstva dopravy. Tyto tři multiplexy provozuje společnost Towercom pod názvem „Volná telka“, ale čtvrtý celoplošný multiplex, kterého se uvolnění pásma nedotkne, je již od 28. září 2016 převeden do moderního vysílacího standardu DVB-T2 a je provozován pod názvem „Plustelka“ jako zpoplatněná síť. Poplatek je tři euro (81 Kč) za měsíc v případě uzavření roční smlouvy, jinak šest euro (162 Kč) měsíčně.

Podrobný přehled přidělených individuálních oprávnění pro multiplex 4 (DVB-T2), která vydal slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, včetně dalších technických parametrů, uvádí následující tabulka:

Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Kromě toho je možno pod shodným odkazem najít i kompletní přehled vydaných individuálních oprávnění pro ostatní multiplexy včetně doby jejich platnosti a všech technických parametrů a vyzařovacích diagramů v přehledných excelovských tabulkách. Vysílače provozované společnosti Towercom je možno také najít na http://www.plustelka.sk/zoznam-vysielacov/ a mapu pokrytí: http://www.cezantenu.sk/mapa-pokrytia/

Placené DVB-T2 na Slovensku vysílá v MPEG-4

Z výčtu kmitočtů vyplývá, že se čtvrtého multiplexu ukončení vysílacích služeb v pásmu 700 MHz netýká. Tento placený multiplex je sice v DVB-T2, ale s kodekem H.264/MPEG-4. V tomto balíčku je celkem 18 programů, z toho ČT 1, ČT 2 a Senzi jsou bezplatné. Jediným HD programem je TV JOJ a z českých komerčních programů Prima plus. Program Markízy není šířen celoplošně v žádném z těchto multiplexů Towercomu, ale kryptovaně přes různé lokální vysílače v Bratislavě – Petržalce a na východním Slovensku. Od 19. června 2017 má však do Plustelky vstoupit Markíza opět s hlavním kanálem v HD kvalitě a s programy Dajto a Doma. Celkem bude placený balíček této služby obsahovat 30 programů, včetně jednoho prémiového.

Původně se spekulovalo, že by programy Markízy mohly být šířeny v prvním a druhém multiplexu tj. v DVB-T, ale jako placené se zařízením Plustelky. Avšak přede dvěma týdny Towercom upřesnil, že tyto tři „nové“ programy zařadí do DVB-T2. Generální ředitel Towercomu zároveň dodal, že se v tomto případě potvrdilo, že vysílání přes anténu je standardní technologická platforma. Otázkou však zůstává kapacita čtvrté sítě, která je zřejmě již na hranici svých možností (17 SD programů a 2 programy v HD). Zřejmě některé z těchto programů budou prozatím šířeny v multiplexech 1 a 2, do doby uvolnění televizních kanálů od kanálu 49 výše. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že smlouva mezi TV Markíza a Towercomem je uzavřena pouze do roku 2019.

Volné vysílání by mělo být v kompresním standardu HEVC

V současnosti jsou pro Plustelku nabízeny dekódovací moduly SMIT a STRONG nebo přijímač ALMA T300 HD pro kryptování IRDETO (Pozor: i když je tento set-top-box nabízen i v českých obchodech, nezvládá kodek HEVC a zjevně ani nebude ověřen Českými Radiokomunikacemi pro naše sítě).

Přehled volných a placených programů vysílaných na Slovensku (převzato z http://www.plustelka.sk/ponuka-programov/):

Volně šířené terestrické programy

Placené programy v DVB-T2

Programová nabídka Plustelka Premium

Společnosti Towercom byl v srpnu minulého roku pro prezentaci DVB-T2 přidělen experimentálně kanál 6, ve VHF pásmu pro místní bratislavský multiplex. Vysílač byl povolen s výkonem 5 kW, počet nosných 32k, kódovým poměrem 2/3 , ochranným intervalem 1/8 a modulací 256 QAM a povolení platí do srpna roku 2018. Tento vysílač šířil tři testovací programy s kodekem HEVC H.265. Dva z nich byly v HD a jeden dokonce v Ultra HD kvalitě. Na tomto UHD kanále vysílala veřejnoprávní RTVS přenosy z Letních olympijských her v Brazílii, a později program FunBox. Aktuálně je kanál vypnutý.

Slovenský Regulační úřad ale v dubnu tohoto roku vyzval občany, aby si v případě, že si chtějí vyměnit starší příjímací zařízení za nové, pořizovali již přijímače s kodekem HEVC/H.265. K tomu provedl tento úřad průzkum dostupnosti televizorů a přídavných zařízení a konstatoval, že k 3. dubnu letošního roku bylo na trhu dostatek těchto přijímačů a jsou dobře označené. Současně ale v tiskovém prohlášení uvedl, že není ještě známo, kdy k přechodu z DVB-T na DVB-T2 HEVC/H.265 dojde.

Závěrem

Dnešním dílem končí náš seriál o přechodu na vysílání v DVB-T2 u našich sousedů. Jak je možno se dočíst, situace je v každé zemi jiná. Rakousko začalo nejdříve a přechod ukončí na podzim tohoto roku. Programy veřejnoprávní ORF je možno přijímat jen přes zaregistrovanou kartu pro rezidenty s trvalým bydlištěm v Rakousku. Tím je účinně zabráněno příjmu přes hranice a zajištěna ochrana autorských práv. Ostatní programy jsou placené. Větší rozšíření programové nabídky bude bránit v budoucnu použité kódování MPEG4/H.264. Německo přechází na DVB-T2 převážně střihem, bez dlouhého souběhu s DVB-T, programy veřejnoprávních ARD a ZDF jsou bezplatné, ostatní jsou nebo budou placené. Používají nejúspornější kódování HEVC/H.265 a opouštějí kvalitu ve standardním rozlišení.

Širokopásmové mobilní sítě v pásmu 700 MHz mají začít provoz od roku 2020. Na Slovensku sice komerčně běží DVB-T2 od podzimu minulého roku, ale termín ukončení DVB-T a přechod na DVB-T2 jasný není. S největší pravděpodobností bude v DVB-T2 použito i kódování HEVC. RTVS, jako veřejnoprávní služba, je i v placeném multiplexu poskytována bezplatně. Pro uspokojení potřeb širokopásmových sítí slovenský RÚ uděluje na základě aukcí licence v pásmu 3,7 MHz. Maďarsko plánuje ukončit televizní provoz v pásmu 700 MHz 5. září 2020. V Polsku se dle veřejně dostupných informací prozatím s plánováním přechodu na nový standard DVB-T2 ani nezačalo.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Jak se vyrovnávají s přechodem na DVB-T2 u našich sousedů: Slovensko”

 1. ivovi napsal:

  Vysilat SFN z jednoho vysilace 64QAM a z druheho 256QAM nelze (Zilina). To je nejaky preklep na teleoff.gov.sk, Zastranie preavdepodobne na k39 (mux4) nejede.

  „Programy veřejnoprávní ORF je možno přijímat jen přes zaregistrovanou kartu..“ Neni pravda, ORF a ATV je DVB-T2 v SD rozliseni nadale volne bez karty. Viz. http://www.televizniweb.cz/2017/05/jak-se-vyrovnavaji-s-prechodem-na-dvb-t2-u-nasich-sousedu-rakousko/#comments

  • Václav Udatný napsal:

   Jste velmi pozorný čtenář. Děkuji.
   1. Vzhledem k tomu, že povolení na Krížavu 39k je pozdějšího data, bude nutno povolení Zastranie 39k buď zrušit, nebo změnit parametry, pokud bude provoz v SFN.
   2. Je možné, že v některých oblastech Rakouska bude stále ORF v SD pokud je vysíláno DVB-T. S přechodem na T2 bude ORF v HD, což je lákadlo pro diváky. Registrace pak bude nutná z důvodu ochrany autorských práv a současně proběhne kontrola zaplacení RaTV poplatku GIS (20-27 Eur/měsíc)
   Omlouvám se za chybně uvedenou rotaci pro vysílání v DVB-T2 64 QAM.

Napsat komentář