Na DVB-T2 v Německu přešlo již 2,2 milionu domácností, 400 tisíc jich opustilo satelit a kabel

1 komentář 12.5.2017 / Jan Potůček

Pouhý měsíc po vypnutí prvních vysílačů DVB-T hlásí provozovatelé pozemních vysílacích sítí nové generace nebývalý zájem diváků o terestrickou televizi nové generace.

První fáze přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 v Německu slaví úspěch. Podle průzkumu agentury Kantar TNS přijímá měsíc po vypnutí prvních vysílačů DVB-T signál nových vysílacích sítí na 2,2 milionu německých domácností. Čtvrtina z nich, 500 až 600 tisíc, přitom využívá bezplatnou programovou nabídku zhruba dvaceti programů veřejnoprávních televizí. Dalších 1,7 milionu domácnostní využilo nabídky kódovaných komerčních programů v rámci platformy Freenet TV. Její příjem je do konce června v rámci promo akce zdarma, od 1. července bude zpoplatněn servisním poplatkem 5,75 euro měsíčně (v přepočtu 155 korun).

Očekává se dalších 1,4 milionu domácností

„Zpětná vazba od diváků po pouhých čtyřech týdnech je neuvěřitelně pozitivní a povzbudivá. Údaje z našeho průzkumu potvrzují, že start platformy byl úspěšný,“ citoval server Broadbandtvnews.com ředitelku divize Freenet TV ve společnosti Media Broadcast Kerstin Köderovou. „Několik problémů s přístupem ke kódovaným programům se nám podařilo rychle vyřešit,“ dodala. Průzkumu, který agentura provedla mezi 13. a 22. dubnem letošního roku, se zúčastnilo 2 400 respondentů. Vyplývá z něj mimo jiné, že k pozemnímu příjmu televize díky spuštění DVB-T2 přešlo 400 tisíc domácností, které dosud využívaly satelitní, kabelovou nebo IP televizi.

Naopak 18 procent z těch domácností, které dosud přijímaly signál pozemního televizního vysílání v končícím standardu DVB-T, na terestrickou televizi zanevřelo nebo dosud na DVB-T2 nepřešlo. Devět procent domácností závislých na pozemním příjmu televizního vysílání se podle průzkumu dosud nerozhodlo k přechodu na DVB-T2, ale plánují ho uskutečnit v následujících týdnech. Ti, kteří již na DVB-T2 přešli, pozitivně hodnotí zejména kvalitu obrazu a dobrý poměr nákladů a počtu programů v placené službě Freenet TV. Operátoři sítí DVB-T2 očekávají, že na příjem tohoto vysílání ještě přejde až 1,4 milionu německých domácností, které se dosud nerozhodly, nebo jsou v regionech, kde dosud nedošlo k přechodu z DVB-T na DVB-T2.

Aktuální mapa pokrytí signálem DVB-T2 v Německu. Šrafovaně jsou vyznačeny lokality, kde jsou zatím dostupné jen veřejnoprávní programy. Mapu lze kliknutím zvětšit.

 

DVB-T2 = HD, zní v kampani. SD patří minulosti

Německo spojilo přechod na nový vysílací standard terestrické televize s vysíláním ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Obecně tak hovoří o DVB-T2 HD, přičemž zkratka HD je pevnou součástí označení DVB-T2. Terestrickou televizi dosud v Německu přijímalo zhruba deset procent domácností, v městských aglomeracích až 12 procent. Pokud se naplní představy Freenet TV a DVB-T2 přiláká ještě 1,4 milionu domácností, klesne dosah pozemního vysílání v celém Německu v průměru pod deset procent domácností. Náš západní soused eviduje celkem přes 40 milionů domácností. Dominantním způsobem příjmu televizního signálu v Německu je kabel a satelit, který poskytuje desítky volně dostupných televizních programů.

První vysílače DVB-T ve vybraných německých městech ukončily vysílání letos 29. března. Přechod na nový standard DVB-T2 proběhl u komerčních sítí střihem, u veřejnoprávních sítí je požito několikaměsíční souběžné vysílání DVB-T s DVB-T2. Nejprve byly vypnuty sítě DVB-T a po několika hodinách byly zprovozněny nové sítě DVB-T2. Kapacita každé ze šesti nových DVB-T2 sítí se zvýšila na 26 Mbps z původních 13 Mbps v DVB-T. Část programů, hlavně veřejnoprávních, bylo ale možné přijímat v DVB-T2 i před vypnutím multiplexů DVB-T. Postupné vypínání sítí DVB-T má Německo naplánované do roku 2019, kdy chce zcela uvolnit kmitočtové pásmo 700 MHz, které již v roce 2015 prodalo v aukci mobilním operátorům. Stejný krok čeká i Českou republiku, která chce pásmo 700 MHz opustit do února 2021.

Modul a dekódovací karta Freenet TV pro příjem komerčních programů v německém DVB-T2

Německá strana však zřejmě donutí Česko tento krok uspíšit, protože po spuštění německých sítí LTE v pásmu 700 MHz dojde v pohraničí k vzájemnému rušení německých mobilních a českých televizních sítí. Německá administrativa již bezplatně prodloužila příděly kmitočtů operátorovi sítí DVB-T2 do konce roku 2030. Operátor sítí, tak i televizní diváci, kteří investují do nových televizních přijímačů, tak mají jistotu, že investice do DVB-T2 vysílání a tohoto způsobu příjmu televizního signálu mají smysl a existuje tak jistota návratnosti vynaložených investic.

Komerční televize chtějí zpoplatnit i na satelitu

Zpoplatnění příjmu komerčních programů v německém DVB-T2 patrně povede k zavedení stejného systému i u satelitního vysílání. Německé komerční televize dosud vysílaly přes satelit ve standardním rozlišení obrazu volně, tzv. free-to-air. HD verze stejných programů jsou dostupné za měsíční poplatek. Provozovatelé komerčních kanálů nyní podle webu Digital Fernsehenm zvažují, že zpoplatní veškerý příjem svých programů, tedy i SD verzí. Respektive že na satelitu ukončí volné SD vysílání a nadále budou dostupné jen v HD kvalitě, jako je tomu u DVB-T2. Německý úřad Kommission zur Ermittlung des Finanzbedarfs žádá, aby veřejnoprávní programy na satelitu ukončily vysílání v SD kvalitě již v roce 2019.

Komerční stanice by mohly v distribuci SD kanálů na satelitu pokračovat do roku 2022, míní úřad. Sami provozovatelé komerčních kanálů ale budou chtít vypínání SD verzí urychlit. Zcela opustit SD vysílání plánuje i veřejnoprávní Česká televize, a to po vypnutí stávajícího pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T. Stejný postup zvolila již loni na podzim u satelitního vysílání, konkrétně u největší tuzemské satelitní služby Skylink. „V terestrickém vysílání je vysílání v SD ohraničeno vypnutím vysílání ve standardu DVB-T/MPEG2. S jeho koncem skončí i vysílání v nízkém rozlišení,“ uvedl v nedávné anketě pro Televizníweb.cz generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Na DVB-T2 v Německu přešlo již 2,2 milionu domácností, 400 tisíc jich opustilo satelit a kabel”

  1. Hunyady napsal:

    Lákadlo v podobě HD je sice hezké, ale v ČR nic takového nebude. U nás vše bohužel zůstane v SD mazanici. Pokud budou komerční stanice vysílat v HD, tak určitě za poplatek. Holt 21. století po česku. Navíc počítám, že komerční TV platformy se určitě chytnou nápadu zpoplatnit i SD vysílání v terestrice, podobně jak to plánují v Německu.

Napsat komentář