Nepřijímejte diginovelu o DVB-T2, je toxická, vyzvali satelitáři poslance

1 komentář 23.5.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ VIDEO – Na brífink České asociace satelitních operátorů den před finálním hlasováním o novele zákona o elektronických komunikacích ve sněmovně dorazili tři novináři.

Pouze tři novináři dorazili na dnešní brífink České asociace satelitních operátorů, na kterém organizace vyzvala poslance, aby odložili projednávání novely zákona o elektronických komunikacích. Asociace novelu označila za „toxickou“ a žádá, aby z ní sněmovna alespoň vyjmula část věnovanou přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 do doby, než Evropská komise rozhodne o plánovaných kompenzacích pro provozovatele přechodových sítí DVB-T2.

Podle asociace není třeba schvalovat diginovelu v podobě, kdy hrozí zbytečné výdaje domácností, nedovolená veřejná podpora soukromým společnostem nebo arbitráže proti České republice. Stát by se podle organizace neměl unáhlit, ale počkat na rozhodnutí Evropské komise. „Upozorňujeme na slabá místa a hrozby stávající podoby diginovely. Chceme předejít další prohrané televizní arbitráži nebo zbytečnému vydání nemalých částek ze strany občanů,“ prohlásil sekretář satelitní asociace Patrik Brom, podle něhož by bylo nejlepší, kdyby stát počkal na vyjádření Evropské komise k zamýšlené veřejné podpoře přechodu na DVB-T2.

Satelitní asociace připravila motivační video pro poslance:

„My nechceme nic jiného, než aby se stát řídil pravidly Evropské unie, což se v tomto případě prostě neděje,“ uvedl Brom. „Otázku DVB-T2 lze ze zákona vyjmout nebo účinnost příslušných ustanovení podmínit kladným rozhodnutím Evropské komise,“ dodal. To se však již v návrhu diginovely děje, sama o sobě nedovoluje státu vyplácet žádné náhrady určené operátorům pozemních televizních sítí. Satelitní asociaci na to během projednávání novely na Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny upozornili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu vypracovalo.

Diginovelou se budou ve středu zabývat poslanci ve třetím a závěrečném čtení. „ČASO své argumenty vyjádřilo přes média či sociální sítě. Nyní bude na poslancích, aby nedopustili přijetí toxické diginovely,“ uvedl Brom. Pokud bude zákon přijat, což je podle Broma spíše pravděpodobné, čeká jej další schvalovací proces v Senátu. Sekretář ČASO na dnešním brífinku potvrdil, že se satelitní asociace nevzdá a napne veškeré své síly k přesvědčování senátorů. Novinářské setkání asociace svolala poté, co podobný brífink na dnešní dopoledne naplánovaly České Radiokomunikace. Jejich brífink začínal v 10:30 hod., satelitní v 11:00 hod.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Nepřijímejte diginovelu o DVB-T2, je toxická, vyzvali satelitáři poslance”

  1. VITEK2442 napsal:

    Sama ČASO je toxičtější nez yperit,sarin a soman dohromady.

Napsat komentář