Šéf satelitního Skylinku: Přechod na DVB-T2 je správná cesta, jinak terestrika ustrne

2 komentáře 9.5.2017 / Jan Potůček

Stát však terestrické vysílání neustále zvýhodňuje, stěžuje si Jaromír Glisník v rozhovoru pro časopis MarketingSalesMedia. Vadí mu například povinné vysílání ČT v pozemních sítích.

Za správnou cestu, která umožní rozvoj terestrického televizního vysílání, označil šéf největší české satelitní služby Skylink Jaromír Glisník přechod na nový vysílací standard DVB-T2. V rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku MarketingSalesMedia uvedl, že jedině tak terestrická plartforma neustrne. Zároveň ale zopakoval výhrady vůči plánovaným státním kompenzacím provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2, které budou do vypnutí celoplošných multiplexů DVB-T zajišťovat souběžné vysílání v novém standardu a usnadní divákům přechod na nový typ vysílání.

„Celý projekt začal tím, že z rozhodnutí mezinárodních orgánů bude nutné odevzdat část vysílacího spektra pro jiné účely. To přivede do svízelné situace podnikatele, kteří v terestrické distribuci podnikají, např. České Radiokomunikace. Pro ně je to velká komerční výzva, jak se s tím poprat,“ uvedl Glisník. České asociaci satelitních operátorů (ČASO), v níž je Skylink členem vedle dalšího poskytovatele placené satelitní služby Digi TV, podle Glisníka ale vadí, že se z „problémů komerčních subjektů dělá veřejný problém, který by se měl řešit dotacemi z veřejných prostředků“.

„Vadí nám veřejná podpora, protože to znamená, že technologické vylepšení jedné platformy zaplatí i zákazníci Skylinku nebo UPC či O2. Stát stále terestrické vysílání zvýhodňuje, např. podle zákona ukládá ČT vysílat v terestrice. To vše vede k nerovnovážné situaci, která dnes na televizním trhu je,“ uvedl Glisník. Podle Marcela Procházky, ředitele regulace a strategie Českých Radiokomunikací, si však šéf Skylinku protiřečí, když na jednu stranu uznává, že přechod na DVB-T2 byl vynucen rozhodnutím mezinárodních orgánů o odebrání pásma 700 MHz, a když chce stát operátorům pozemních vysílacích sítí tento vynucený zásah kompenzovat, považuje ho za nedovolenou veřejnou podporu.

Glisník rovněž označil za chiméru, že přechod na DVB-T2 je bojem za neplacenou televizi.
„Fotbalista v televizi i kameraman si nechají za svou práci přece zaplatit, spoustu peněz stojí technologie i její obsluha, nemluvě o energiích. Všechno stojí peníze, vždy jde jen o to, kdo to zaplatí. Vnímají to sami provozovatelé televizních stanic a stávající obchodní model se jim nelíbí,“ říká šéf Skylinku. Navýšení kapacity terestrických televizních sítí, ke kterému dojde po přechodu na DVB-T2, podle Glisníka umožní televizím vysílat pozemní cestou v HD kvalitě, což povede k zavedení placené programové nabídky v terestrice. „Například v Německu se zahájilo placené televizní vysílání v terestrice s HD kanály. Což je správný směr,“ dodal.

Německo, které zahájilo přechod na DVB-T2 jako jedena z prvních zemí v Evropské unii, však prostřednictvím tohoto standardu nenabízí pouze placené televizní kanály. Kompletní nabídka dvaceti veřejnoprávních programů je k dispozici zdarma, většina komerčních televizí vysílá za měsíční poplatek podobný servisnímu poplatku, který před časem v Česku zavedl satelitní Skylink. „Placená nabídka má jednu podstatnou pozitivní vlastnost, a sice, že si ji platí ten, kdo ji používá, zatímco „bezplatnou“ terestriku dotujeme všichni. Intervence státu v tomto směru škodí, neboť porušuje princip technologické neutrality,“ tvrdí Glisník. Faktem však je, že to je terestrické vysílání, které je poškozeno odejmutím pásma 700 MHz, a tudíž je státní intervence na místě.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Šéf satelitního Skylinku: Přechod na DVB-T2 je správná cesta, jinak terestrika ustrne”

  1. VITEK2442 napsal:

    Vadí mu například povinné vysílání ČT v pozemních sítích. A jaký jiný způsob vysílání ČT by si p.Glísník asi představoval?
    Z celého článku vyplývá,že i jemu (Skylinku) jde o to urvat co nejvíc diváků z DVB-T/T2.Tedy klasika.

    • vedro napsal:

      Presne tak. Vadi mu vysilani CT v terestrice. Kdyby tam FTA nevysilala tak Glisnikovi nevadi, ze by si lidi CT platili 2x – jednou v koncesi a druhou pres poplatek providerovi. Je prece pochopitelne, ze CT vysila v DVBT, kde ji muze bez potizi prijimat naprosta vecsina kocesionaru. Ve ktere zemi nevysila verejnopravni/statni televize pres pozemne vysilace?

Napsat komentář