Spolek Telefonující.cz podpořil diginovelu a zachování bezplatné televize v DVB-T2

1 komentář 24.5.2017 / Jan Potůček

Organizace, která se zasazuje za levnější tarify mobilních služeb, vyzvala poslance, aby hlasovali pro televizní i mobilní část diginovely zákona o elektronických komunikacích.

Dopis s výzvou k podpoře vládního návrhu novely zákona o elektronických komunikacích zaslal v úterý ráno všem poslancům zapsaný spolek Telefonující.cz, který se zasazuje o snížení tarifů mobilních operátorů na úroveň běžnou v zemích Evropské unie. Spolek novelu neprosazuje jen kvůli její „mobilní“ části, za důležitý považuje i přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. „Obáváme se, aby zákon při zítřejším projednávání pod tlakem komerčních poskytovatelů televizních programů, který je více než zřejmý, a pod tlakem mobilních operátorů, který se děje spíše skrytě, nebyl zamítnut,“ uvedli zástupci spolku.

Z hlediska televizního vysílání je novela podle spolku důležitá zejména proto, že do budoucna umožní občanům přijímat i nadále televizní signál zdarma. „Proto jste zřejmě z druhé strany vystaveni tlakům placených poskytovatelů TV programů, neboť takto navržený zákon není v jejich komerčním zájmu,“ píše spolek poslancům. Důležitý je podle něj i fakt, dosud užívané televizní pásmo 700 MHz, které se přechodem na DVB-T2 uvolní, bude možné ihned po ukončení televizního vysílání na těchto frekvencích použít pro výrazné posílení frekvencí mobilních operátorů. „Bude je tedy možné – při správném nastavení podmínek aukce – využít i pro nové konkurenty stávajících tří, dosud oligopolně se chovajících, mobilních operátorů,“ upozornil spolek Telefonující.cz.

Aukce kmitočtového pásma 700 MHz, kterou ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček oznámil na rok 2019, by tak v konečném důsledku měla vést k vyšší konkurenci na mobilním trhu a tedy snížení cen. „Tak tomu aspoň je jiných státech, ve kterých si konkurují více než tři operátoři,“ uvádí spolek v dopise zákonodárcům. V „mobilní“ části novely považuje za nejpodstatnější návrh, který razantně zvyšuje horní strop pro udělování pokut Českým telekomunikačním úřadem. „Stávající prostor pro pokuty je doslova miniaturní. Operátorům se tak vysloveně vyplácí nekalé obchodní praktiky, které poškozují zákazníky a jim, i po odečtení směšně nízkých pokut, přinášejí v mnoha případech vysoké zisky,“ konstatují zástupci spolku Telefonující.cz.

Pod dopisem je podepsaný předseda spolku Svatopluk Bartík a místopředsedové Tomáš Hečko a Petr Němec.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Spolek Telefonující.cz podpořil diginovelu a zachování bezplatné televize v DVB-T2”

Napsat komentář