Co se bude dít s pásmem 700 MHz, až na něm přestane televizní vysílání?

4 komentáře 14.6.2017 / Jan Potůček

Kvůli vypínání pásma 700 MHz se musí přejít nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2. Jaké služby nahradí televizi a vyvolají druhou televizní digitalizaci?

Ačkoli se o druhé televizní digitalizaci mluví a píše delší dobu, stále existuje mnoho diváků, kteří vůbec nevědí, že přechod na nový vysílací standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2 je vynucený vnějšími okolnostmi. Tedy že současné televizní sítě DVB-T přijdou o značnou část kmitočtů, protože jim bude odebráno pásmo 700 MHz, které půjde v roce 2019 do dražby a utkají se o něj mobilní operátoři. Na frekvencích, které nyní využívá televizní vysílání, bude možné zřejmě již od roku 2021 využívat mobilní služby nové generace. Celkem jde o 30 procent všech současných televizních kmitočtů, což rozhodně není málo.

DVB-T2 umožní rozšířit bezdrátový internet

Aby mohlo být nadále zachováno pozemní televizní vysílání v současném rozsahu a mohlo se dál rozvíjet, musí se tedy přejít na modernější a kmitočtově úspornější standard DVB-T2. Co se stane s uvolněnými kmitočty? Pásmo 700 MHz je vhodné pro mobilní broadbandové služby, což je poměrně široký pojem, pod který se dá skrýt prakticky cokoli. Od aukce na kmitočty v pásmu 700 MHz si mnozí slibují vznik nového mobilního operátora, který by mohl konkurovat stávající „velké mobilní trojce“, tedy T-Mobilu, O2 a Vodafonu. Vznik čtvrtého velkého hráče na českém mobilním trhu je zmiňovaný i v souvislosti s aktuální aukcí kmitočtů v pásmu 3,7 GHz, která začala tento týden, ale toto pásmo aktuálně nelze použít pro hlasové ani datové mobilní služby.

Popravdě řečeno, hlasové služby by v současné době nešlo poskytovat ani v pásmu 700 MHz. Obě pásma nejsou kompatibilní s mobilními telefony dodávanými na český trh a asi ještě nějakou dobu potrvá, než se tak stane. Pásmo 700 MHz bude přeci jenom vhodnějším kandidátem pro budoucího čtvrtého mobilního operátora, k tomu ale musí být splněno několik předpokladů. Především musí být dokončena specifikace technologie 5G, o které všichni v mobilní branži mluví a píší, ale reálně se zatím nikde nepoužívá. Dále musí být na trhu dostatek zařízení, která dokáží zpracovat signál sítí 5G v pásmu 700 MHz (totéž platí i pro pásmo 3,7 GHz). A konečně, aby se to mobilním operátorům vyplatilo, musí být dostatečná vybavenost zákazníků mobilními telefony schopnými přijímat sítě 5G v pásmu 700 MHz.

S dražbou pásma 700 MHz se počítá již v roce 2019, dva roky předtím, než ho opustí televizní vysílání

Čeká nás hektická mobilní pětiletka

To vše se musí stihnout nejlépe do čtyř až pěti let. Jestliže se totiž pásmo 700 MHz bude dražit v roce 2019, což při schvalování vládní novely zákona o elektronických komunikacích v Poslanecké sněmovně potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, operátoři dostanou od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) podmínku, aby alespoň část vydražených sítí zprovoznili do dvou let, tedy v roce 2021. Právě v tomto roce mají být vypnuty poslední televizní vysílače v pásmu 700 MHz a frekvence tak zřejmě nezůstanou ani na chvíli ladem. Jenže vývoj technologie 5G se počítá zhruba na následujících pět let, takže není zcela jasné, zda ji bude možné nasadit v pásmu 700 MHz hned od začátku. Jisté je, že na 5G určitě nepoběží aktuálně dražené sítě v pásmu 3,7 GHz. Tedy přinejmenším ne během prvních několika let jejich provozu.

Co se tedy v pásmu 700 MHz (a potažmo i 3,7 GHz) objeví za služby? Rozhodně nepůjde o hlasové služby, tedy klasické volání. Mobilní operátoři tato pásma zpočátku využijí zejména pro datové služby, čili mobilní připojení k internetu. U aktuálně draženého pásma 3,7 GHz se dá mluvit spíše o bezdrátovém než o mobilním připojení – tyto sítě nabídnou fixní bezdrátové připojení podobné Wi-Fi. Přenosovou technologií bude s největší pravděpodobností LTE. Koncoví zákazníci budou potřebovat pro příjem služby specifické zařízení, tedy modem, který bude umět zpracovat signál LTE v pásmech 3,7 GHz či 700 MHz. U pásma 3,7 GHz se rozhodně nedá mluvit o tom, že by služby poskytované zpočátku v sítích na tomto pásmu byly využitelné na mobilních telefonech.

Spíše půjde o zdroj signálu domácích Wi-Fi sítí, který se uplatní především v lokalitách, kde není kvalitní pevné připojení k internetu, či slabá nebo vůbec žádná Wi-Fi. Stávající mobilní operátoři budou moci odlehčit mobilním datovým sítím přesunem současných fixních bezdrátových služeb, které poskytují prostřednictvím mobilních 3G a 4G sítí, které jsou však výrazně dražší než fixní bezdrátové sítě. Příkladem těchto fixních služeb je internetový tarif Fix, který O2 nabízí všude tam, kam nedosáhne měděné xDSL. Obdobnou službu nabízí T-Mobile pod názvem Pevný internet vzduchem.

Mobilní sítě nové generace budou konkurovat Wi-Fi

Mobilní internet s rychlostí v Gbit/s

Pásmo 700 MHz, které mobilním operátorům uvolní dnešní televizní multiplexy, bude pro příjem na mobilních telefonech vhodnější. Hádat v dnešní době, jaká technologie bude v těchto sítích použita a co všechno skutečně nabídne, je stejné jako věštit z křišťálové koule. Svět mobilních technologií se vyvíjí obrovským tempem, takže s jistotou nemůžeme říci ani to, co bude úspěšně používané za dva roky, natož za čtyři až pět let, kdy se reálně mobilní sítě nové generace v pásmu 700 MHz budou spouštět. Jestliže se do té doby podaří vyspecifikovat a schválit technologii 5G, je velmi pravděpodobné, že ji mobilní operátoři v tomto pásmu nasadí.

Zda budou moci operátoři pásmo 700 MHz využít pro kombinaci hlasových a datových služeb, dnes není zcela zřejmé. I kdyby tomu tak bylo, je otázka, zda operátoři budou chtít část sítí vyčlenit pro méně výnosné hlasové služby a nepůjdou cestou výhradně datových sítí – ať již čistě mobilních, nebo hybridního řešení fixních bezdrátových a mobilních připojení k internetu. Právě za data se totiž bude nadále platit nejvíc peněz a nové sítě v pásmech 3,7 GHz a 700 MHz ve spojení se stávajícími mobilními pásmy 800 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz a 2,6 GHz budou moci po nasazení technologie 5G nabídnout reálné připojení o rychlosti atakujících Gbit/s, což už bude zajímavé pro mobilní příjem streamovacích služeb (pokud se ovšem zároveň změní obchodní politika mobilních operátorů s datovými limity).

Pro hlasové služby už nebude muset být dedikovaná specifická síť nebo kmitočtové pásmo, ale telefonovat se bude pomocí IP obdobným způsobem, jako je dnešní ještě nepříliš rozšířené VoLTE (Voice over LTE).

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Co se bude dít s pásmem 700 MHz, až na něm přestane televizní vysílání?”

 1. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Ják to budé v Ostravě
  S MUX 1 54 RS 8 50
  Kdé budé vysílat v budnoucnu v Ostravě
  MUX 1 RS 8 jákí budé noví kmitočet
  Dekuji za informáce

 2. VITEK2442 napsal:

  Mux 1 se bude přelaďovat na nízký kanál (ještě není známo na který) a asi všem regiosítím končí platnost individuálních povolení dnem 31.12.2017. Jejich kanály budou použity pro finální sítě T2.

 3. Pavel napsal:

  Ono je ale vůbec otázkou, zda-li naši slavní operátoři budou vůbec schopni efektivně LTE2 využít. Hlavním momentálním problémem (kvůli kterého vlastně ani nemohou nabídnout každému moc dat) je úzké datové hrdlo v napojení základnových stanic do Internetu a NIXu. Oni by nejraději, aby jim základnovky „někdo“ napojil na nějakou páteřní optickou síť, ale to je zejména mimo velká města utopie. A až se konečně masivně optikou napojí i venkov, tak potřeba LTE2 opět poklesne

 4. vas zdroj??? napsal:

  pisete : „… si mnozí slibují vznik nového mobilního operátora…“
  Po zkusenostech uz asi nikdo… A pokud, tak snad jen naoko pred verejnosti, aby „BYL DOJEM…“
  Definujte mnozi…

Napsat komentář