Diginovela o DVB-T2 doputovala do Senátu, projednat ji musí do 22. července

1 komentář 23.6.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ DOKUMENT – Za dva týdny se budou novelou zabývat příslušné senátní výbory, k samotnému hlasování o návrhu se senátoři dostanou na schůzi, která začíná 18. července.

Přesně devětadvacet dní po finálním schválení vládní novely zákona o elektronických komunikacích Poslaneckou sněmovnou dorazila tato norma do Senátu. Takzvanou diginovelu, která řeší mj. přechod na nový typ zemského digitálního televizního vysílání DVB-T2, mají od čtvrtka k dispozici senátoři. Organizační výbor Senátu ji zveřejnil jako senátní tisk č. 143/2017. Horní komoře Parlamentu tak začala běžet třicetidenní lhůta, během které by měl novelu projednat, pokud k ní chce přijmout vlastní pozměňovací návrhy nebo ji zcela odmítnout. V opačném případě by byla novela považována za schválenou.

Dva týdny na „senátorskou kreativitu“

Senátoři nyní budou mít více než dva týdny na to, aby se s novelou podrobně seznámili a případně k ní předložili vlastní pozměňovací návrhy. Na 12. července jsou naplánována jednání senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a také výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. V prvním jmenovaném výboru je zpravodajkou zákona bezpartijní senátorka Renata Chmelová, v hospodářském výboru pak sociálnědemokratický senátor Karel Kratochvíle. Senátorka Chmelová se o problematiku diginovely živě zajímá, minulý týden se osobně účastnila jednání sněmovního podvýboru pro ICT a eGovernment, které se týkalo dopadů této novely na sektor televizního vysílání.

„Senát novelu určitě projedná a stihne to v zákonné lhůtě třiceti dní,“ ujišťovala Chmelová poslance. Zajímalo ji, zda předkladatel zákona, ministerstvo průmyslu a obchodu, nemá připomínky k pozměňovacím návrhům, které k novele prosadili poslanci. Sama zatím neevidovala snahu některého ze senátorů předložit vlastní pozměňovací návrh. Tím by se schvalovací proces novely protáhl – pokud by totiž se změnami vyslovil souhlas celý Senát, musela by Poslanecká sněmovna o takto pozměněné novele znovu hlasovat a případně senátní verzi přehlasovat. Na tuto komplikaci sází Česká asociace satelitních operátorů, jejíž sekretář Patrik Brom již obchází vybrané senátory s argumenty proti diginovele.

Senátní tisk 143 – novela zákona o elektronických komunikacích by Jan.Potucek on Scribd

Satelitní operátoři se nevzdávají

Satelitní asociace výrazně zkomplikovala projednávání diginovely již ve sněmovně. Někteří poslanci si vzali za své její argumenty proti televizní části novely, například poslanec Marek Benda (ODS) je dokonce sepsal do několika pozměňovacích návrhů, které ale nakonec neprošly jak hospodářským výborem, tak ani plénem sněmovny. Silným zastáncem satelitních operátorů byl předseda Hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný (ANO), který dokonce zvažoval, že kvůli kritice satelitní asociace navrhne těsně před třetím čtením novely ve sněmovně její návrh do druhého čtení a umožní tak podávání dalších pozměňovacích návrhů. Nakonec se tak nestalo – i kvůli tomu, že Pilný dostal nabídku stát se ministrem financí po odvolaném Andreji Babišovi a přestal mít čas na sněmovní rošády.

Senátní bitva o podobu novely zákona o elektronických komunikacích nemusí být tak lítá jako ve sněmovně. V Senátu má největší klub sociální demokracie, která novelu iniciovala a jejíž ministerstvo ji předložilo. Společně s lidovci, kteří na vládě i ve sněmovně novelu rovněž podpořili, má ČSSD spolehlivou většinu. I kdyby se tedy znovu objevily satelitně laděné pozměňovací návrhy, pravděpodobně nemají šanci na úspěch. Jistější je varianta, že Senátem projde novela ve sněmovním znění. To by ji umožnilo předložit prezidentovi republiky ještě během letních prázdnin. Pokud by ji Miloš Zeman podepsal, začala by platit ještě před říjnovými parlamentními volbami, jak si přál premiér Bohuslav Sobotka.

Čeká se také na notifikaci Evropskou komisí

Novela sama o sobě ale ještě nepomůže k rozvoji DVB-T2 v Česku. Aktuálně se také čeká, zda bude zahájen notifikační proces s Evropskou komisí o připravovaných kompenzacích souvisejících s uvolněním pásma 700 MHz mobilním operátorům, což se dotýká i provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Pokud Evropská komise usoudí, že by kompenzace měly být notifikovány, měl by tento proces začít někdy v průběhu léta a může trvat do konce letošního roku. Bez jasného vyjádření Evropské komise, zda stát bude moci hradit náklady spojené s provozem přechodových sítí DVB-T2, nechtějí někteří operátoři tyto multiplexy spouštět. Týká se to především společnosti Digital Broadcasting. České Radiokomunikace svoji přechodovou síť DVB-T2 již spustily na vlastní podnikatelské riziko a Česká televize tak hodlá učinit letos na podzim.

Notifikaci předchází tzv. prenotifikační jednání, během něhož ministerstvo průmyslu a obchodu odpovídalo na dotazy Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž k plánovaným kompenzacím operátorům přechodových sítí DVB-T2, na které si v Bruselu stěžovala Česká asociace satelitních operátorů. Diginovela a notifikace Evropskou komisí jsou v této fázi zavádění DVB-T2 nejzásadnějšími rozhodnutími, bez nichž by byl ohrožen start a rozvoj přechodových multiplexů DVB-T2 a české domácnosti by měly kratší čas na pořízení potřebných přijímačů s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Diginovela o DVB-T2 doputovala do Senátu, projednat ji musí do 22. července”

  1. BIDLO napsal:

    „Na tuto komplikaci sází Česká asociace satelitních operátorů, jejíž sekretář Patrik Brom již obchází vybrané senátory s argumenty proti diginovele.“

    Doufám že po schválení neúnavný Patrik pak vyrazí i na Hrad sebrat Milošovi propisku.

Napsat komentář