Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 v Česku do konce letošního roku? Podívejte se na mapky a termíny

28 komentářů 17.7.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace dnes na tiskové konferenci v Praze zveřejnily harmonogram dalšího rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2. Do konce měsíce spustí Pardubice a Domažlice.

Dvanáct nových vysílačů velkého výkonu spustí do konce letošního roku přechodová síť DVB-T2 provozovaná Českými Radiokomunikacemi (CRA). První dvě nové lokality přijdou na řadu již 31. července. Konkrétně půjde o pardubický vysílač Krásné a domažlický Vraní vrch. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámily CRA. Podle jejich harmonogramu by přechodová síť do konce roku měla dosáhnout pokrytí 97,6 procenta obyvatel České republiky. Každý měsíc chtějí CRA spustit dva nové vysílače DVB-T2.

Aktuální stav: pokrytí 69,1 % obyvatel

Zatím posledními zprovozněnými vysílači DVB-T2 byly plzeňský Krašov a liberecký Ještěd.

Červenec: Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch

31. července spustí CRA vysílání DVB-T2 z pardubického vysílače Krásné a také z domažlického Vraního vrchu. Z Krásného bude přechodová síť vysílat na kanálu 28 výkonem 100 kW, z Vraního vrchu na kanálu 31 výkonem 10 kW. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 76 % obyvatel.

Srpen: Cheb – Zelená hora a Sušice – Svatobor

Během srpna doplní CRA základní vysílače přechodové sítě DVB-T2 v západních Čechách. Po Krašovu a Vraním vrchu zahájí vysílání i chebská Zelená hora a sušický Svatobor. Oba využijí vysílací kanál 31, Zelená hora bude vysílat maximálním výkonem 20 kW (u Svatoboru ještě ČTÚ nevydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtu). Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 78 % obyvatel.

 

Září: Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál

U vysílačů spouštěných od září uvádí CRA, že jde zatím o předběžné termíny zahájení vysílání. Pro trutnovskou Černou horu ani pro jihomoravský Kojál zatím nemají vydaná individuální oprávnění pro využívání kmitočtů. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 91,4 % obyvatel.

Říjen: Frýdek-Místek – Lysá hora a Zlín – Tlustá hora

Ani pro Lysou horu a Tlustou horu zatím nemají CRA vydané individuální oprávnění prp využívání kmitočtů. Lze tak jen předvídat, že Lysá hora bude vysílat v jednofrekvenční síti s oběma ostravskými vysílači na kanálu 28, ale jakým výkonem, to ještě není jisté. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 stoupne na 93,7 % obyvatel.

Listopad: Chomutov – Jedlová hora a Jeseník – Praděd

Chomutovská Jedlová hora ani jesenický Praděd zatím nefigurují v databázi ČTÚ s vydanými individuálními oprávněními k využívání kmitočtů pro televizní vysílání. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 jejich spuštěním stoupne na 97,2 % obyvatel.

Prosinec: Ústí nad Labem – Buková hora a Mikulov – Děvín

Z Bukovém hory bude přechodová síť DVB-T2 vysílat na kanále 31 výkonem 40 kW. U Mikulova zatím údaje o vysílacím kanálu a maximálním vyzářeném výkone chybí. Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 spuštěním těchto vysílačů stoupne na 97,6 % obyvatel.

1. čtvrtletí 2018: Dokončení přechodové sítě 12

Do konce prvního čtvrtletí příštího roku chtějí CRA dosáhnout pokrytí 99 % obyvatel České republiky spuštěním všech 26 základních vysílačů svojí přechodové sítě DVB-T2.

Vstup do Diskuse

28 komentářů: “Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 v Česku do konce letošního roku? Podívejte se na mapky a termíny”

 1. Pevy napsal:

  Takže na rok zbývají Valašské Klobouky, Jáchymov, Vimperk a zejména a hlavně Kleť – tam asi bude nadávek 🙂

  • Nonic napsal:

   Jo 28k mají od jaktěživa Němci takže?… po spuštění Budějovic… Každopádně ten 31k v T2 jde z Krašova, Ještědu i Prahy též s velkými dostatečnými přesahy docela silněji i je méně náchylný na odrazy (ty se ukáží sílou sítě oproti DVB-T dřív než vůbec naskočí i kvalitní signál) a už je teď dostupný… Jakmile přidají Jedlák, Klínovec a v Krušných + Středohorských kopcích utlučené 40kW Ústí směrované vždy spíše ku Praze než do jeho kraje… proto je tandem s Chomutovem… tak fakt bude přehlceno… Můžete vyndat zesíky či stáhnou pokud mají regulaci na minimum… ale jedou tu i různé RSka některý i s jen 10W či jen o trochu více… takže?… jak to pak vše v celku ukočírovat v tunerech…

 2. Pevy napsal:

  Chtěl jsem napsat samozřejmě „na rok 2018″…

 3. Michal Pomeisl napsal:

  No ono spuštění Bukové hory až v prosinci 2017 taky není zrovna moc povzbudivé, zvlášť, pokud spuštění proběhne např. těsně před Vánoci okolo 20.12.2017 🙁

 4. BIDLO napsal:

  No konečně se alespoň v plánech objevil Kojál.

  • Nonic napsal:

   Štěpáne, jinde se bojíš a i jiní už nadávají, že jim náš silný 31k v T2 zničil příjem Sasíků a ty, jak zas jak to dopadně i s těmi Bavoráky, tak se koukni…
   http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2
   http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender13
   Aspoň má Jan Potůček a Lukáš Polák atd. různí redaktoři další námět na články…
   Nechápu proč naši tají kordinačně schválé aspoň ty přechodové kanály natož ty pak definitivní 6x MUXy s T2
   Je vidět, že někteří zainteresovaní dostali rozum, že nemůžeme být jen na svém „písečku“ prostě na přesahy se musí i legislativou a v praxi vždy brát zřetel… aby se to vzájemně neovlivňovalo, či minimálním rušením… Ono kdysi Železný nechtěl z analogu uvolnit kmitočty a přejít do DVB-T a nyní Nova trucuje s T2, že jí nechce… nebo zakóduje… přitom STB se HEVC – H.265 na placenou šachtu + kartu zatím nejsou krom těch německých pro freenet (mají ale nějaké kódování které u nás nemusí být stejné) na trhu dostupné… a lidi teď z těch 60% v pozemáku těžko říct kolik jich na to přistoupí?…

   • Super, díky za představení zapínání německých vysílačů 🙂 Úplně jsem na to zapoměl ve víru našeho DVB-T2. Koukám že jim jeden mux na frekvenci zůstal, ostatní jsou kanály totál jiné. Těší mne přechod u Ochsenkopfu a muxu BR že se posune o deset cihel níže – tzn. že by to mohlo být zlepšení signálu přes pohraniční kopce, super. (zbývající 2 mne nezajímají, nebot‘ je chytám z lepšího a stabilnějšího příjmu od Bogenu.

    • Nonic napsal:

     No Štěpáne uvidíme co se bude dít na podzim 2018… do té doby se musí hlavně i Pařízek na lecos připravit přelaďováním… pokud jeho DVB-T nemá být v kolizi rušeno novou německou T2…
     Ty máš H.Bogen kousíček… jinde chytají jen 28k a s bídou 42k… ten 33k je vyrušen (situace se zpřeházením zlepší) , takže ještě, že jede Ochcenkopf který zase ve přehlceném VKV dost rušej… v DAB+ je v pohodě… a T2 z obou celé roky už o analogů známých vysílačových pozic ukáže čas jak k nám a jak daleko do vnitrozemí budou dolétávat… každopádně Geyer bude beze změny na 22, 25, 32k + nevíme na jakých ty zbývající tři komerční zakódovaně placené sítě od Freenetu v pohraničí s námi umístí… Ti co chytají zase Drážďany atd. věci podél hor či do našeho vnitrozemí směrem k Polsku a i od něj též se na mnohé musí připravit a už mají jasněji…
     Příští rok a hlavně 2019 bude definitivně finálně jasno… jak po tom toužíš na sestavení tvých anténních a zesilovacích atd. komponentů…

 5. Štěpán Stráník napsal:

  Má vůbec smysl tato přechodová sít‘? Mě zajímají finální na finálních kanálech a ty které budou FTA. Nyní se ještě neví jak to s tím ko’dováním bude či nebude. Nova by se ráda hnala do těchto nejistých pekel … Jak se zdá, ráda jde hlavou proti zdi. Já jí v klidu udělám pápá pokud se rozhodne pro zako’dování.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Smysl tato síť má. Jde o propagaci technologie a rozhýbání trhu s příjimači schopné přijímat TV DVB-T2/HEVC (někdo prostě musel být první).
   Finální sítě (počet a jejich parametry) mají být projednány do konce roku 2017. Kódování v tuto chvíli nikdo neřeší. To se bude řešit, až budou známy finální sítě. Následně provideři vytvoří cenové nabídky pro vysílatele a bude jen na nich, jak se rozhodnou. Pokud budou chtít platbu za HD programy, dost možná vzniknou nové FTA konkurenční programy, což pro stávající skupiny může znamenat snížení podílu na trhu (= míň peněz z reklamy). A tedy se klidně může stát, že některá ze skupin nakonec bude vysílat FTA v HD a obsazením vysílací sítě zamezí vzniku konkurence.
   Ostatně v jednom nedávném rozhovoru to ředitel Primy řekl celkem napřímo, jaké varianty zvažují k finálním sítím.
   Mezi tím ještě hodně vody proteče v Labi, než budou známy informace, které Vás zajímají.

 6. z napsal:

  Pre SK divákov by najviac sekli tieto stanovištia pre DVB-T2: Hodonín – Babí lom, Mikulov – Děvín, Brno – Kojál, Valašské Klobouky – Ploštiny, Zlín – Tlustá hora, Vsetín – Bečevná, Frenštát pod Radhoštěm – Velký Javorník, Valašské Meziříčí – Radhošť, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník – Praděd, Třinec – Javorový vrch, Jablunkov – Vitališov a bola by aj sranda keby dali aj Uherský Brod – Velká Javořina.

 7. Jiří napsal:

  Proč je tak zásadní vysílač jako Kleť necháván až na konec?

  • Nonic napsal:

   Pokud budou mít Budějovice použitý 28k… tak se nediv… víše uvedeno… Bavoráci ho měli celé roky v Hoher Bogenu analogový pak DVB-T a v nové T2 se zatím neví či spíše s velkou pravděpodobností bude určen pro ARD MUX … takže proto tam je velký ?… ono už takhle je jeden náš vysílač Votice pod Prahou na 28k…

 8. Petr Novák napsal:

  Je to všechno nádherný,že píšete kolik procent území nová DVB T2 již obsáhne,ale myslíte si že v době HD bude někdo koukat na programy v SD,které zatím v DVB T2 jsou a ještě dlouho budou.Má to vůbec cenu zatím to v SD vysílat?Stejně obraz není moc kvalitní.Jak to chcete dělat dál? Němci si to spustili a hned i HD programy.A my zase se vracíme o 20 let zpátky

 9. Pavel Pastyřík napsal:

  Dobrý den, je 31.8.2017 a ještě není žádná informace o spuštění REGMUX12 ze Zelené hory, která měla být spuštěna během srpna 2017.
  Předem děkuji za informaci, co se děje.

 10. Stanislav Hlaváček napsal:

  Dobrý den, pánové nebo manažeři kteří mají přechod dvb-t2 nastarosti, by měli povině jít na exkurzi do německa.Jak mohlo tohle projít zákonem a komu je souběh několika let ku prospěchu,Zbytečně vyhozené peníze.

 11. Už mají měsíční zpoždění … :-/ Terpve ted‘ spuštěn Cheb+Sušice. A mělo být už v srpnu!

  • Nonic napsal:

   No jo Štěpáne, zpožděno je více věcí… a mnoho se jich raději tají… Napřed se vymlouvali na zákony, ty Zeman přes bububu protesty sateliťáků = svých nastrčených křiklounů (někteří mají ty nechvalně známé Plzeňské práva) politiků podepsal a vyšly ve sbírce… a teď zas čekají co řekne na podzim koordinační kmitočtová schůzka v rámci EU a i jak rozhodne kompenzační dotační rada kvůli který tyhle přechodové MUX-12 zatím jedou na vlastní podnikatelské riziko ze svého rozpočtu…
   Pařízek též lecos sliboval a nakonec se ukázalo, že mu chybí pro DVB-T2 komponenty na vysílače které navíc mají jako třeba v Ládví poddimenzované zdrojové trasy a i čeká na kompenzační dotace zda na ten vynucený přechod díky LTE budou?… Každopádně plán byl spustit MUX-12 + 11 jedním vrzem zároveň… teďka co?… Kmitočty dle ČTÚ mají už jako jediní koordinačně pro MUX-11 schválené prý i definitivní… ale nepožádala si Čt o jejich přiklepnutí i v reálných harmonogramových spuštěních… proto ani nezveřejnili spekulačně diskutujícími uváděný 26k atd.
   Vítek ví dle jednoho jím nalezeného webu vic než kdokoliv z nás ale přímý odkaz jako já aspoň tyto německé natož i pro Česko nám nesdělil… a to co letmo uvedl, tak ve vyhledávačích ukazuje mnohé (Boomberg, letiště a hotely) jen ne ty mapy vysílačů s frekvencemi jednotlivých států v EU i ve světě které on už x měsíců na českých webech diskutujícím předkládá bez toho aby se k tomu někdo od ČTÚ vyjádřil natož aby je na svém webu měli i ukázány jako pravdivé…

 12. Luděk napsal:

  Pro Přechodovou síť 12 na vysílači Kojál prozatím dodavatel nedodal důležité komponenty nezbytné pro jeho spuštění.
  České Radiokomunikace investují ze svého rozpočtu do výstavby Přechodové sítě 12 jednu miliardu Kč, příjem pozemního vysílání je pro diváky zdarma a návratnost tohoto projektu lze počítat až po spuštění finálních sítí DVB-T2 po roce 2021.
  K boomu výstavby vysílacích sítí dochází v celé Evropě, výrobní kapacity pouhých několika specializovaných firem jsou plně vytíženy, přesný termín spuštění v konkrétních lokalitách nelze v tuto chvíli předpovídat.

 13. Dan napsal:

  Dobry den mohly by jste aspon od slavicina posilit na stitnu nad vlari a brumov dvb – t 2 hlavne lidi uz chcu vseci do konce prosince nove programy nez ty same my jsme jenom divaci co chcu pres antenu klasicskou sa hodne diva a uz jsme delali at nam zapnete do vanoc nove programy

 14. Franta napsal:

  A na Valašské Klobouky a okolí se zase kašle.Nejmenší platy a nejhorší pokktrytí DVB-T.Pouze dva Muxy.A Valaši plaťte Skylinku nehorázné poplatky.

 15. Krzysztof napsal:

  Witam
  Jesenik od kiedy w dvb-t2 ?

 16. Radim Horejsek napsal:

  Bydlím ve Velkém Meziříčí. Kdy tu bude DVB-T2? Kdy skončí DVB-T?

Napsat komentář