Slovensku chybí financování přechodových sítí DVB-T2, stěžuje si šéf Towercomu

1 komentář 14.7.2017 / Jan Potůček

Dokud nebude dostatek domácností vybaven přijímači DVB-T2, nikdo se do vysílání v tomto standardu nepohrne, řekl server Omediach.com Ivan Peschl.

Nevyřešené financování přechodových sítí DVB-T2 a malá penetrace televizních přijímačů, které by umožňovaly příjem pozemního televizního vysílání v tomto novém standardu, brání startu pozemní digitální televize nové generace na Slovensku. Serveru Omediach.com to řekl Ivan Peschl, generální ředitel společnosti Towercom, provozovatele všech celoplošných pozemních televizních sítí na Slovensku. Towercom sice už provozuje jeden celoplošný multiplex DVB-T2, ovšem v kompresním standardu MPEG-4 a výhradně pro placenou službu Plustelka.

„Plány s DVB-T2 do budoucna ovlivňuje více faktorů: pokud by byla většina domácností vybavena přijímači DVB-T2 nebo samotnými set-top-boxy, přejdeme na DVB-T2. Jsme připraveni, část našich vysílačů máme v DVB-T2 a část vysílačů jsme připraveni obměnit tak, abychom mohli zvětšit kapacitu vysílání na DVB-T2,“ ujistil Peschl. Podle jeho slov jde o spojené nádoby, protože dokud nebudou domácnosti vybaveny přijímači DVB-T2, ochota provozovatelů televizního vysílání pro vstup do DVB-T2 nebude velká.

„Další faktor, který to ovlivňuje, je jednání s Úřadem pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb kvůli digitální dividendě 2, kde bychom měli část našich frekvencí uvolnit ve prospěch mobilních operátorů. Kdy podle regulace na úrovni EU značná část frekvencí bude použita pro mobilní broadband. S tím souvisí relokace části frekvenčního spektra a to i když půjdeme do DVB-T2,“ popsal generální ředitel Towercomu. Slovensko je tak podle Ivana Peschla v naprosto odlišné situaci než Česká republika, kde již volné vysílání ve standardu DVB-T2 funguje.

„V Česku vznik státní fond pro to, aby Regulační úřad (ČTÚ) dokázal zafinancovat provoz DVB-T2,“ uvedl Ivan Peschl. „Momentálně v České republice spustili paralelní provoz – část vysílání je v DVB-T a část vysílání je v DVB-T2. Domácnosti je mohou paralelně využívat. Jelikož provozovatelům přechod na DVB-T2 tržby nijak nezvýší, tak zvýšené náklady na paralelní provoz hradí stát. Na Slovensku není žádný fond, který by to sanoval,“ dodal Ivan Peschl. Ve skutečnosti však ani Česká republika nevytvářela žádný speciální fond pro financování přechodových sítí DVB-T2.

Provoz českých přechodových sítí DVB-T2 mají pokrýt kompenzace z Radiokomunikačního účtu ČTÚ, do kterého plyne část poplatků vybraných státem od operátorů za využívání kmitočtů. Podíl vybraných poplatků se má dočasně kvůli přechodu na DVB-T2 zvýšit. Vyplácení kompenzací ale podléhá notifikaci Evropskou komisí. Notifikační jednání s komisí přitom ještě nezačala. Proto v České republice zatím vysílá jen jedna ze tří plánovaných přechodových sítí DVB-T2, jejíž provoz na vlastní podnikatelské riziko financují České Radiokomunikace.

Slovenský Towercom má stejného vlastníka jako České Radiokomunikace, fond Macquarie Infrastructure and Real Assets Europe.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Slovensku chybí financování přechodových sítí DVB-T2, stěžuje si šéf Towercomu”

  1. vedro napsal:

    Nevim proc by melo Slovensko delat stejnou chybu jako CR a delat nekolikalety soubeh DVBT->T2 a cpat penize soukrome firme. Towercom dokazal pri prechodu z analogu na digital, ze umi predelat vysilace (paterni sit) na novou technologii plosne do jednoho roku.
    Urad pro regulaci neni pod tlakem – na novy standard netlaci sousede (Polaci i Madari to take neresi), volneho mista v soucasnem DVBT je taky dost pro dalsi zajemce, navic co se tyce dotaci na prechod Slovaci vyckavaji jak dopadnou zaloby a jak se k tomu postavi EK. Staci kdyz se rozhoupou v roce 2020 a do jednoho-dvou let prehodi vyhybku na DVBT2/HEVC, aby dostali svych zavazku pro DD2.
    Ale Towercomu nic nebrani, aby testovali prijimace DVBT2 a zazadali o pridel kanalu pro test DVBT2/HEVC ale na VLASTNI naklady!

Napsat komentář