Tři ze čtyř Čechů už mohou přijímat DVB-T2. Ode dneška i na Pardubicku a Domažlicku

17 komentářů 31.7.2017 / Jan Potůček

Úderem desáté hodiny dopoledne začnou televizní vysílání nové generace šířit vysílače Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch. V DVB-T2 je dispozici zatím 14 programů.

Více než tři čtvrtiny obyvatel České republiky mohou ode dneška naladit pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. České Radiokomunikace dopoledne spouští dva nové vysílače svojí přechodové sítě DVB-T2, jejímž prostřednictvím vysílá 14 programů komerčních televizí. Jde o pardubický vysílač Krásné a domažlický Vraní vrch. Programy, které lze naladit prostřednictvím DVB-T2, zároveň vysílají v celoplošných multiplexech 2 a 3 a v Regionální síti 8. Všechny tři tyto sítě provozují CRA ve standardu DVB-T, který Česká republika do tří let opustí a nahradí jej modernějším vysíláním v DVB-T2.

Nový televizor zvládne DVB-T2 i DVB-T

Přechodová síť má divákům pomoci včas vybrat správný televizor nebo set-top-box. Televize mohou v přechodovém multiplexu vysílat zdarma na náklady operátora, jemuž je později – pokud to schválí Evropská komise – proplatí stát. Přechodová síť, která dnes v 10:00 hod. odstartuje na Pardubicku a Domažlicku, je zatím prvním ze tří dočasných multiplexů DVB-T2, které mají fungovat vedle pozvolna končícího vysílání ve standardu DVB-T. Po prázdninách by se měla přidat Česká televize se svou veřejnoprávní přechodovou sítí a také společnost Digital Broadcasting, jejíž přechodový multiplex jako jediný nabídne regionální odpojování vysílačů a bude tak vhodný i pro regionální televize.

Pro příjem vysílání v novém standardu je nutný set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. V obchodech jsou vhodné přijímače označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“, jejich seznam zájemci naleznou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je již nyní na 950 certifikovaných zařízení a další průběžně přibývají. Nové přijímače jsou zpětně kompatibilní, to znamená, že diváci na nich naladí nejen nové vysílání ve standardu DVB-T2, i stávající sítě DVB-T, na které byli zvyklí. I když přechodová síť DVB-T2 obsahuje stejné programy, které lze naladit i v DVB-T, v mnoha regionech zlepší pokrytí konkrétních televizních stanic a některé programy se díky ní dostanou k divákům v místech, kde je dosud nebylo možné naladit.

Pečeť DVB-T2 ověřeno získalo již 950 přijímačů (Zdroj: CRA)

Některé programy si zásadně zlepší pokrytí

To je i případ dvou vysílačů DVB-T2, které dnes spouští České Radiokomunikace. Pardubický vysílač Krásné bude šířit signál DVB-T2 na kanálu 28 výkonem 100 kW, který je stejný jako u celoplošných multiplexů 1 a 2, které rovněž vysílají z Krásného, ale dvojnásobný oproti signálu multiplexu 3, jehož programy přechodová síť DVB-T2 rovněž obsahuje. Ty se tak mohou díky DVB-T2 dostat i k divákům, kteří multiplex 3 z vysílače Krásné nenaladí. Zcela nově pak bude možné z Krásného díky přechodové síti DVB-T2 přijímat programy Barrandov Family, Óčko Expres a TV Noe, které jinak na Pardubicku vysílají v Regionální síti 8 prostřednictvím slabého vysílače umístěného na telekomunikační věži v centru Pardubic (a také z Hodešovic u Hradce Králové).

Velké rozšíření programové nabídky přinese spuštění přechodové sítě DVB-T2 v Domažlicích. Tamní vysílač Vraní vrch dosud šířil pouze celoplošné multiplexy 1 a 2 s programy České televize a hlavními stanicemi komerčních televizí. Díky přechodovému multiplexu DVB-T2, který bude vysílat na kanálu 31 výkonem 10 kW, se diváci dostanou i ke kompletní programové nabídce multiplexu 3 a k stanicím Barrandov Family, Óčko Expres a TV Noe, jež ve standardu DVB-T vysílají v Regionální síti 8 pouze v Plzni a nejbližším okolí. Celkem se tak k domažlickým divákům dostane díky spuštění DVB-T2 jedenáct nových programů komerčních televizí a nově začnou z Vraního vrchu vysílat i veřejnoprávní kanály Déčko a ČT ar. Ty lze jinak naladit z dalšího domažlického vysílače Čerchov v Regionální síti 7, která však ke konci letošního roku ukončí v regionu své vysílání.

Na Pardubicku se díky přechodové síti CRA zlepší pokrytí programů multiplexu 3 a také televize Noe, Barrandova family a Óčka Expres

V srpnu se DVB-T2 dočkají v Chebu a Sušici

Přechodová síť Českých Radiokomunikací je ode dneška dostupná z dvanácti základních vysílačů velkého výkonu a pokrývá 76 procent populace České republiky. Během srpna se chystají CRA dokrýt západní Čechy ze základních vysílačů Cheb – Zelená hora a Sušice – Svatobor. Zásadnějšího rozšíření se přechodový multiplex DVB-T2 dočká v září, kdy jej začnou šířit silné vysílače Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál. Poté stoupne dosah sítě až na 91 procent obyvatel Česka. Na říjen CRA naplánovaly start přechodové sítě DVB-T2 na Lysé hoře v Beskydech a Tlusté hoře u Zlína, v listopadu spustí vysílače Chomutov – Jedlová hora a Jeseník – Praděd a v prosinci Bukovou horu u Ústí nad Labem a Mikulov na jižní Moravě.

Do konce letošního roku si bude moci přechodovou síť CRA naladit 97,6 procenta obyvatel Česka. Během prvního čtvrtletí příštího roku operátor plánuje spustit zbývající velké vysílače, tedy jihočeskou Kleť, vimperský Mařský vrch, Klínovec u Jáchymova a Ploštiny u Valašských Klobouk. Poté by mělo pokrytí sítě dosáhnout 99 procent obyvatel Česka a CRA začnou postupně spouštět sekundární síť dokrývačů, jich by mělo být okolo 50. Přechodoví síť CRA bude kopírovat celoplošný multiplex 2 včetně jeho dokrývačů, na čemž vydělají především programy celoplošného multiplexu 3 a regionálních sítí CRA, které se objeví v přechodovém multiplexu.

Vstup do Diskuse

17 komentářů: “Tři ze čtyř Čechů už mohou přijímat DVB-T2. Ode dneška i na Pardubicku a Domažlicku”

 1. Jarmil Sýkora napsal:

  V Plzni lze již naladit na 31.kanálu, ale kvalita obrazu je zatím nic moc. Programy v základním SD rozlišení v DVBT-T2 se svou kvalitou již blíží obrazu z VHS kazet, v původním DVBT je SD obrázek znatelně kvalitnější. Zkoušeno na více televizorech! Doufám, že to bude ještě vychytáno!

 2. Petr Stránský napsal:

  Dobrý den
  Dnes jsem naladil na 28.kanále Pardubice Krásnou programy ale jde jen zvuk obraz ne.Je tam nápis jen zvuk.

 3. TomKet napsal:

  Konečně to po čem bažím. Praktické zkušenosti !!! Bohužel moje obavy se naplnily. HD v DVB-T2 bude na úrovni SD v DVB-T. A SD v DVB-T2 bude k nekoukání. Ona to už před půl rokem avizovala Nova, že SD v HEVC je katastrofa. A Full HD 1080p s patřičným datovým tokem zadarmo ani náhodou. Takže opět hora porodila myš. Bez dopředu jasně normou a zákonem daných parametrů tak aby byla garantována kvalia je to na pytel – pane stavitel. Viz. Mux 4 pana Pařízka. To vše pochopitelně platí pro úhlopříčky nad 104 cm. A televizory v cenové relaci do 20 000,- Kč. Holt za málo peněz málo muziky. Potíž je v tom, že malé úhlopříčky se s nabušenou elektronikou, která to dovede vybrousit a vyžehlit, prostě nevyrábí. A u velkých úhlopříček sice elektronika je a tedy i cena, ale kde nic není-myslím data signálu- tam ani čert nebere. Promiňte mi moje nihilistické názory, ale točím se amatérsky kolem antén a pozemního příjmu již 40 let.

  • O.K. napsal:

   Jenže to vám ta NOVA neřekla, že ta nekvalita je díky jejich technice, kdy kamery a veškeré odbavení pracuje s prokládaným řádkováním a DVB-T2 pracuje již s řádkováním neprokládaným, takže se přepočítává a každé přepočítávání jde na úkor kvality, ale že by měly televize investovat do snímací a odbavovací techniky to se nikde nepíše, respektive psalo se to pouze na tomto webu, kde na ta úskalí upozornil technický ředitel veřejnoprávní České televize.

   • TomKet napsal:

    Potíž je v tom, že zhodnocení kvality zobrazení není ovlivněno Novou. Protože Nova zatím žádný ze svých kanálů v DVB-T2 – n e v y s í l á. To by byl teprve nářez až to „spustí“ Nováci . Ne – opravdu ne. Celý problém je v rozlišení. Co jsem „zaslechl“, tak SD v HEVC nemá být ani 720 x 576 bodů, ale ještě méně. Další ještě větší průser je ale jinde. A to v přijmačích TV které jsou na trhu a které ještě za 2 roky přijdou. Pokud se podíváte na technické parametry nových přijímačů u klíčových výrobců jako je LG, Samsung, Sony, Philips atp. Tak zjistíte, že 2/3 přijímačů má rozlišení panelu v UHD tj. 3840 x 2160 bodů – tj. nativní rozlišení LCD panelu. Elektronika TV je to schopna přepočítat z rozlišení 1920 x 1080 ale ne už z 720 x 576 bodů, ne-li ještě menšího. Opakuji zázraky se nedějí. To se bude týkat do budoucna prakticky všech úhlopříček nad 42″. Zkrátka výrobci TV to tlačí do předu. Provozovatelé TV programů pak úplně na opačnou stranu – nechci říci kam. Mám obavy, že úhlopříčky nad 40-42″ se úplně přestanou v Full HD rozlišení vyrábět. Zkrátka proto, že obraz přepočítaný televizí z 1920 x 1080 na 3840×2160 vypadá na velkých úhlopříčkách podstatně lépe. A když se podíváte na trh, tak trend je velké úhlopříčky a ne 32″ – tam už výběr přístrojů výrazně klesá.

    • TomKet napsal:

     Pochopitelně, že jsem měl na mysli 1920×1080 v nativním provedení. T.j. že program v tom byl opravdu pořízen !!!! Ne to pseudo HD, kdy to CT, Nova …. a další vyrobí tím, že provede ve studiu přepočet z 720×576 na 1920 x 1080 a vydává to za HD kvalitu. Prostě chybějící body jsou tam doplněny elektronikou, která si je vymyslí. A až to vymyšlený další elektronika televizoru přepočítá na rozlišení obrazovky v UHD 3840 x 2160 no tak to bude nářez. A to vše ve ztrátové kompresi H-265 (HEVC). To pak budeme na své 55″ obrazovce jenom zírat. My zíráme, vy zíráte – Vizir :-)))

    • Ant napsal:

     „Co jsem „zaslechl“, tak SD v HEVC nemá být ani 720 x 576 bodů, ale ještě méně.“

     Zaslechl jsi správně. HEVC potřebuje 540p. Výhodou je, že to jde lépe interpolovat do HD (zvětšení 2x) nebo UHD (4x). Porovnej s 1080:576=1,875 kde jen každý osmý pixel zůstává původní a dalších 63 kolem něj je dopočítaných.

     • Ant napsal:

      Oprava: ne 63 okolních, ale dokonce 224 (!) bezprostředně okolních pixelů je dopočítáno.

   • digiman napsal:

    A kde máš Novu v DVB-T2 komiku ?

    • O.K. napsal:

     Nemůžu za to, že neumíš číst a reakce byla na „Ona to už před půl rokem avizovala Nova, že SD v HEVC je katastrofa.“

     • digiman napsal:

      Umím číst dobře, nejste schopni vysílat v řádné kvalitě a stále se jenom na někoho vymlouváte. Je to ostuda, jenom taháte stamiliony ze státu, televize platí další stamiliony a výsledek jsou mazanice vhodné tak pro starou crt televizi.

     • O.K. napsal:

      Co to kecáš Trolle, pokud nemáš něco k tématu o kterém je řeč tak neopruzuj a běž ukájet svou neschopnost a kverulantství někde k vodě, asi ti to horko leze na mozek.

  • BIDLO napsal:

   „… točím se amatérsky kolem antén a pozemního příjmu již 40 let.“

   No nevím. Myslím že člověk který se pohybuje u antén cca 40 let by snad měl být schopen pochopit co to znamená přechodová, opakuji ještě jednou PŘECHODOVÁ síť a příp. kvalitu řešit až po spuštění všech sítí finálních.

 4. pemaza napsal:

  TomKet napsal:
  31.7.2017 (22:06) Konečně to po čem bažím. Praktické zkušenosti !!! Bohužel moje obavy se naplnily. HD v DVB-T2 bude na úrovni SD v DVB-T.
  Poraďte, kde se dá naladit HD programy v DVB-T2, když se už vaše obavy naplnily?

Napsat komentář