Parlamentní volby ohrožují start informační kampaně k přechodu na DVB-T2

14 komentářů 15.8.2017 / Jan Potůček

Pokud se kampaň nepodaří odstartovat do říjnových sněmovních voleb, hrozí jí další až několikaměsíční prodleva kvůli sestavování nové vlády.

Napjatý předvolební boj před ostře sledovanými volbami do Poslanecké sněmovny ohrožuje start státní informační kampaně k druhé vlně televizní digitalizace v Česku. Kampaň, která měla původně odstartovat na přelomu loňského a letošního roku a jejíž zahájení bylo odsunuto kvůli oddalování spouštění přechodových sítí DVB-T2, má informovat diváky o tom, proč si budou muset pořídit nové přijímače a od kdy už nenaladí současné pozemní televizní vysílání ve standardu DVB-T. Má je také varovat před koupí televizorů a set-top-boxů, které sice mají tuner DVB-T2, ale kodek MPEG-4/H.264, zatímco české vysílací sítě DVB-T2 používají kodek HEVC/H.265.

Ticho po pěšině

Vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání schválená loni v červenci stanovila pro státní informační kampaň k druhé televizní digitalizaci rozpočet až 350 milionů korun. Podle Františka Kotrby, mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu, které má kampaň realizovat, však resort s tak vysokou sumou nepočítá. To je ale tak jediné, co úřad ke kampani ví. Ministerstvo dosud neurčilo, zda si kampaň bude realizovat samo, nebo zda si najme externí subjekty, jako tomu bylo u informační kampaně při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání v letech 2008 až 2012. Úřad zatím ani nevypsal žádnou soutěž na realizátora kampaně a o DVB-T2 informuje pouze na oficiálním webu MPO v samostatné sekci.

Státní informační kampaň přitom měla diváky upozornit už na start přechodových sítí DVB-T2 a možnost příjmu nového typu vysílání v době, kdy je provozováno souběžně se sítěmi DVB-T. Diváci by tak měli možnost vyzkoušet, zda je jejich nový televizor kompatibilní s novou vysílací normou. A také by se z kampaně dozvěděli, proč se musí přecházet na nový standard jen několik let poté, co došlo k první televizní digitalizaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale nezvládlo vydat ani tiskovou zprávu, když letos v březnu startovala první přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací. V té době resortem zmítalo „bezvládí“ po odvolání ministra Jana Mládka, kdy ještě nebyl jmenován jeho nástupce Jiří Havlíček.

Čeká se na nového ministra?

V době, kdy nebylo jasné, kdo a kdy bude jmenován novým ministrem, úředníci na ministerstvu nechtěli vyvíjet okolo informační kampaně žádné další aktivity. Nyní se resort nachází v podobné situaci. Ministra sice má, ale za dva a půl měsíce budou parlamentní volby, po kterých může resort připadnout jiné politické straně. Úředníci proto nechtějí rozjíždět projekt za stovky milionů korun, o kterém není jasné, jak se k němu postaví nový ministr, který přijde po volbách. Povolební vyjednávání o nové vládě a hlasování o důvěře kabinetu se může protáhnout a rozhodně nelze očekávat, že by během těchto jednání chtěl někdo řešit státní informační kampaň k přechodu na DVB-T2.

Není tedy nereálné, že se ministerstvo pod novým vedením ke kampani dostane až na přelomu roku. Během podzimu však mají odstartovat zbylé dvě přechodové sítě DVB-T2 – od České televize a společnosti Digital Broadcasting – a pozemní digitální televizní vysílání nové generace by si tedy už zasloužilo nějakou větší propagaci. Nebo snad ministerstvo sází na aktivitu České televize, jejíž přechodová síť jako jediná nabídne kompletní obsah v HD rozlišení? Kavčí hory nyní intenzivně vyjednávají s MPO o podobě společného memoranda na podporu přechodu na DVB-T2. Na veřejnosti ho chtějí prezentovat v druhé polovině srpna nebo začátkem září. Česká televize zcela jistě sehraje důležitou roli v informování diváků o druhé televizní digitalizaci, státní informační kampaň by ale neměla stát pouze na jednom – byť silném – médiu.

Diváci by měli vědět, co je čeká

Informací o DVB-T2 je poměrně dost, nyní je třeba je srozumitelnou formou dopravit ke koncovým uživatelům. Spoléhat se na to, že je diváci budou sami aktivně hledat na webu ministerstva průmyslu a obchodu, je bláhové. Druhá televizní digitalizace zasáhne celou škálu různých diváků a rozhodně mezi nimi nebudou převažovat technické typy, které dychtivě sledují specializované weby. Informační kampaň by měla pomoci především laickému publiku, starším divákům a lidem, kteří dosud vůbec netuší, že se na nějaké DVB-T2 bude přecházet. Především oni by měli být varováni před koupí špatného typu televizoru s kodekem MPEG-4/H.264, který by jim ze sítí DVB-T2 reprodukoval pouze zvuk a nikoli obraz.

Jakékoli zdržování informační kampaně je hazardováním s terestrickou televizní platformou. Při schvalování diginovely zákona o elektronických komunikacích ministerstvo průmyslu a obchodu často argumentovalo obavou před chaotickým přechodem, který by poškodil pozemní televizní vysílání a vedl by k odlivu diváků k jiným typům příjmu televize. Je to právě absence informační kampaně, která by se mohla negativně podepsat na budoucnosti terestrického televizního vysílání v České republice a jež nahrává kritikům procesu přechodu na DVB-T2. Už se není nač vymlouvat, diginovela je přijata a podepsána prezidentem, první přechodová síť DVB-T2 vysílá už téměř půl roku. Informační kampaň může začít.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Parlamentní volby ohrožují start informační kampaně k přechodu na DVB-T2”

 1. Čestmír Polák napsal:

  Jak to, že to v Německu jde a u nás ne, i když měli restart, kdy původně nechtěli na DVB-T2/HEVC přejít.
  Začali později a již se začíná v některých lokalitách řádně vysílat. Jsme stále tak neschopní? Na kampaň přece stačí články v denících a speciálních webech, relace v televizi i rozhlase. BESEDY JAKO PŘI PRVNÍ VLNĚ DIGITALIZACE NEMUSÍ VŮBEC DĚLAT. Tam nikdo nechodil.
  Je třeba také propagovat dovoz TV a set-top-boxů s HbbTV a s možností dekódování programů.
  Vždyť na to stačí pár milionů.

  • Nonic napsal:

   Čestmíre a navíc němci nemají žádne tajnosti tj. mají weby atd. kde srozumitelně zveřejňují jak sa budou vysílače nejpozději v roce 2019 přelaďovat a střihem vypínat a zapínan na nový DVB-T2 který doplní o placenou Freenet nabídku ze 3 MUXů…

   U nás krom 12 kterou budují „narychlo“ 2 vysílače měsíčně na 28 + 31k na vlastní podnikatelské riziko kvůli dotacím které jsou v Evropských úřadech v jednání… a vývěskem Pařízek pro svojí přechodnou 13 síť dostane v Praze 24k a jine v republice?… takže nic jinýho krom prohlášení od Čt která má mít přechodovou 11 síť potažmo na trvalých kmitočtech se chlubí, že jí mají jako jediní plně zkoordinovány s cizinou… přesto je nezveřejní dříve než se zapnou vysílače… přitom jim s HD programy „teče do bot“ vypínáním na velkých územích pokrytím Pařízkovo DVB-T sítě MUX-7 kde má ještě i KinoSvět který nikoho netíží ? kam se přesune? nebo zanikne?…
   Navíc se k nám dovážejí schválené STB jen pro volný neplacený příjem bez přítomnosti šachty pro patřičné CI moduly či přímo karty (neví se jaký systém kódování a způsob placení chce Nova s Primou pro své HD) a bez technologie HbbTv… ač mají některé typy STB netovou RJ45 přípojku přítomnu ale defakto pouze pro ukázání počasí a jednoduchý prohlížeč netu…

 2. Nonic napsal:

  Mohla by se některá strana nicméně angažovat tím, že lidem slíbí bezplatné sledování televizí jako dosud využívá 60% populace… Ostatně tato koalice to tvrdila a bojovala za to prohlášením ale je už zpochybněno díky Nově, Primě a sateliťákům kteří si na svou stranu naklonili některé křiklouny typu škola rychlý Plzeňský práva… kam chodil i M. Benda atd. proto po volbách není jasno co nás čeká… krom toho, že se stávající DVB-T tak jako tak musí vypnout ve prospěch mobilního internetu LTE….

  • pemaza napsal:

   Každá strana má především zájem, aby obsadila co nejvíce koryt po volbách, nějaké DVB-T2, jeho propagace a technické prostředky jsou jim lhostejné.

   • Nonic napsal:

    Zas tak úplně lhostejné to stávající koalici nebylo… když tvrdili… nynější 60% volný příjem zachováme !!! a křiklouny v parlamentu i v senátu přehlasovali aby mohl Zeman dlouho očekávaný zákon se velkým zpožděním podepsat…
    Ostatně na sociální otázky některé strany rádi slyší… takže když bude i heslo, nebudete platit za televizi (ostatně už několikrát byla i bouře kvůli koncesi dávané pouze do rozpočtu státní – veřejnoprávní různě zmanipulované dle složení sympatizantů ke aktuálnímu politickému zřízení = televizi a né všem vysílatelům od diváků… proto byl návrh zrušit poplatky úpně nebo zpřísnit za každej jističovej přívod do bytu… tak jako bylo velké haló i kolem zdražování elekřiny dle Ampéráže… což neprošlo) atd. různé věci se běžně slibovalo… nějaké bodíky jim to přidá… Teď nevedou raději nikde krom satelitních křiklounů velkou kampaň za Novu která bojkotuje úplně DVB-T2 a Primu (ta má aspoň SD) které obě HD nehodlají dát divákům volně… Politici se bojí říct nahlas co lidi čeká v reálu kvůli různým lobistům vše platit… za chvíli i za to, že vůbec ještě dejcháme… jsou schopni zprivatizovat i kyslík… Nikdo si netroufne říct lidem, teď budete muset řešit DDII na pásmo 700MHz a po roce 2030 na další pásmo (digitální dividendou) DDIII které netům s LTE má přidělit další kmitočty z původního ořezávaného 21 – 69k pásma… ve kterém se musí šetřit za pomocí kompresí nyní DVB-T2 s H.265 na kterou lidi musí kupovat nové hračky a otázkou na jak dlouho… než příjde jak píšou z legrace třeba další nějaký vývojový formát DVB-T3 který zatím není… Zároveň ale ví, že z prodeje pásem dostanou od mobilních operátorů na aukcích nemalý peníze… musí se ale hradit i kompenzace za předčasně zničené licence DVB-T přidělené do roku 2025 atd.
    Je to těžký rébus… doufejme, že ve prospěch diváků bude vše včas a dobře vyřešeno… jinak se budou místo na Ulici a doktorskou Růžovku… koukat z oken na přírodu a provozovat jiné činnosti…

    • Ant napsal:

     Jestli bude DDIII se ještě neví, protože o tom teprve za pár let bude rozhodovat zasedání SVĚTOVÉ radiové telekomunikační unie, jehož je ČR hlasujícím členem.

     Přechod na T2 a/nebo HEVC není nutný, když by se lidi smířili s nižším počtem programů (protože do ořezaného pásma by se všechny nevešly).

     Předpokládám, že úplně stejná situace nastane po případné DDIII.

    • Ant napsal:

     U nás budou komerčky na rozdíl od Němců zdarma alespoň v SD.

     Rozhodně budu lidem doporučovat jít cestou neplaceného vysílání a neinvestovat do dražšího vybavení s CI sloty + pravidelné měsíční výpalné.

     Být komerčkou, tak bych se bál vysílat SD mazanici vedle ČT HD.

     Osobně bych nedovolil kódované vysílání v pozemním vysílání (cenné národní bohatství, šance novým stanicím). Jestli už by tam muselo být, tak rozhodně ne v celostátních muxech. Možná tak v regionálních sítích.

     • Nonic napsal:

      Komerčky v DVB-T ale u nás aspoň v Praze Říčany RS-19 na 25 a 49k už jsou placené v conaxu…
      https://www.freedomtv.cz/nabidka/

     • Nonic napsal:

      V Pražské RS-4 byly též v DVB-T před nějakým časem testy zakódovaného Skylinku… přituhuje… což NOVA ví a chce aby se prosadilo celostátně… navzdory vládním prohlášením mít pozemskou televizi zdarma…

Napsat komentář