Třetí přechodová síť DVB-T2 nabídne vybrané komerční televize v HD kvalitě zdarma

14 komentářů 2.8.2017 / Jan Potůček

V multiplexu, který bude provozovat společnost Digital Broadcasting ostravského podnikatele Radima Pařízka a odstartuje v září v Praze, má být Prima Comedy Central HD a Joj Family HD.

Nejen Česká televize, ale i některé komerční stanice budou vysílat v přechodových sítích DVB-T2 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Konkrétně v třetí přechodové síti provozované společností Digital Broadcasting by se měly objevit dva HD kanály, Prima Comedy Central HD a Joj Family HD. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu Service ID zveřejněného na webu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Tabulka obsahuje všechny televizní programy vysílané v pozemních televizních sítích a jejich číselnou identifikaci v rámci těchto terestrických sítí. Programy šířené v přechodových multiplexech DVB-T2 mají u svého názvu uvedenou zkratku „T2“.

Jak to dopadne s programy skupiny Nova?

Kromě programů, které již vysílají v přechodové síti Českých Radiokomunikací, tabulka obsahuje zkratku „T2“ i u některých stanic šířených v celoplošném multiplexu 4, jimž bude určena přechodová síť Digital Broadcasting. Konkrétně jde o stanice Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central, Prima Comedy Central HD, Joj family, Joj family HD, Relax, Rebel, O2 TV Free a Seznam.cz. „Service_id přiděluje ČTÚ na základě požadavku operátorů vysílacích sítí, případně přímo provozovatele vysílání. Service_id je přiděleno konkrétnímu programu, který je možné šířit v libovolné vysílací síti, a to i jako převzaté vysílání,“ vysvětlila Jana Chloubová ze sekretariátu předsedy Rady ČTÚ.

Vzhledem k tomu, že tabulka obsahuje „T2“ verze programů Nova a Nova Cinema, na jejichž start v přechodové síti Českých Radiokomikací se stále ještě čeká, požádal o přidělení Service ID patrně operátor přechodového multiplexu. Nemusí to tedy znamenat, že všechny tyto programy se nakonec opravdu objeví v třetí přechodové síti. Otazník však visí pouze nad programy skupiny Nova, protože Prima i další komerční stanice v dosud jediné přechodové síti DVB-T2 ochotně vysílají. Programy uvedené v tabulce ČTÚ nejsou přiřazeny do konkrétní vysílací sítě a podle Chloubové je lze s příslušným service_id šířit i v několika vysílacích sítích současně. To umožní jejich vysílání v celoplošném multiplexu 4 ve standardu DVB-T i v přechodové síti 13 ve standardu DVB-T2.

Jeden z pražských vysílačů společnosti Digital Broadcasting, odkud bude vysílat přechodová síť DVB-T2, je na sídlišti Novodvorská

V Praze od září na kanálu 24

„Pro přechodovou vysílací síť 13 vydal ČTÚ tři individuální oprávnění (Praha Ládví, Praha Novodvorská a Praha Olšanská),“ dodala Chloubová. Majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek původně plánoval pražské vysílače DVB-T2 na kanálu 24 spustit ještě před letními prázdninami, nyní podle informací Televizního webu uvažuje o testech během srpna a ostrém startu začátkem září. V tu dobu by chtěl operátor uspořádat i tiskovou konferenci ke startu své přechodové sítě DVB-T2, na které potvrdí programovou nabídku nového multiplexu. Třetí přechodová síť má využít 44 základních vysílačů, což je téměř dvojnásobek oproti sítím České televize a Českých Radiokomunikací.

Digital Broadcasting se zahájením provozu vlastní přechodové sítě DVB-T2 vyčkával na schválení diginovely zákona o elektronických komunikacích. Klíčové pro něj bude rozhodnutí Evropské komise, která má v notifikačním jednání s Českou republikou rozhodnout o oprávněnosti plánovaných kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Diginovela počítá s tím, že stát bude operátorům náklady na provoz těchto sítí po dobu souběžného provozu s vysíláním ve standardu DVB-T hradit formou zpětného proplácení doložených nákladů z Radiokomunikačního účtu ČTÚ. Na tento účet plyne část poplatků za využívání kmitočtů. Podíl výnosů z využívání kmitočtů na Radiokomunikačním účtu se má po dobu přechodu na DVB-T2 zvýšit, což již schválila vláda formou svého nařízení.

Třetí přechodová síť DVB-T2 bude vysílat také z budovy O2 v Praze na Žižkově (Foto: O2 Czech Republic)

Rozvoj sítě je závislý na notifikačních jednáních

Notifikační jednání s Evropskou komisí, na kterou se již koncem loňského roku obrátila Česká asociace satelitních operátorů s kritikou zamýšlených kompenzací operátorům celoplošných sítí pro pozemní televizní vysílání, ještě nezačala. Zatím probíhají pouze prenotifikační jednání, s jejichž rámci je vypořádávána stížnost asociace satelitních operátorů. Těm se nelíbí nejen kompenzace provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2, ale i bezplatné prodloužení pozměněných kmitočtů čtyř celoplošných sítí pro pozemní televizní vysílání do roku 2030, jež obsahuje nedávno schválená a v pondělí prezidentem podepsaná diginovela zákona o elektronických komunikacích. Notifikační jednání patrně začnou na přelomu léta a podzimu mohou se protáhnout až do konce letošního roku.

Do doby, než Evropská komise rozhodne o oprávněnosti kompenzací, nebude Česká republika proplácet operátorům přechodových sítí náklady spojené s jejich provozem. Problém to bude především pro společnost Digital Broadcasting, která nemá k dispozici tolik prostředků, aby si mohla dovolit investovat do provozu další celoplošné televizní sítě jako České Radiokomunikace nebo Česká televize, jež využije prostředky získané z vratek daní z přidané hodnoty za vybrané televizní poplatky. Třetí přechodová síť DVB-T2 tedy patrně zvolí pozvolnější rozvoj než přechodový multiplex CRA. Po spuštění pražských vysílačů by se měla začátkem podzimu rozšířit i do Brna a Ostravy, další regiony se ale pravděpodobně dočkají až po završení notifikačního procesu s Evropskou komisí.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Třetí přechodová síť DVB-T2 nabídne vybrané komerční televize v HD kvalitě zdarma”

 1. Nečas Zdeněk napsal:

  Proč jedou z vysílače KOJÁLpouze 3 multiplexy a ještě výkonem, který nezajistí kvalitní příjem od Letovic až po Svitavy? Přitom signál tohoto vysílače by měl pokrýt dost velkou část okresu Svitavy i Blanska. Stále musíme řešit problémy s příjmem a jediným řešením je přechod na satelitní vysílání. Kdy obsadí vysílač KOJÁL dalšími multiplexy? Děkuji za odpověď

 2. Janek napsal:

  Tak to je milé překvapení, od Joj jsem si říkal, že by HD mohli dát, aby nalákali, ale , že do HD půjde i Comedy Central je pro mě velmi pozitivní překvapení. Tyhle zahraniční stanice chápou, že HD je standard, těm našim televizním skupinám to kromě české televize zatím moc nedochází a budou vysílat stále v rozlišení SD jak před cca 20 lety když tohle rozlišení začalo….

  • vedro napsal:

   Vysilani v HD je financne narocnejsi a „velke“ televize nemuzou vysilat „zdarma“ v DVBT2 a zaroven si za HD verzi nechat platit od ostatnich operatoru. CC i JOJ Family mozna budou na prechodnou dobu vysilat v HD ale kdyz se site rozjedou na ostro muze byt vsechno jinak. Je potreba na novy standard necim nalakat.

   • Janek napsal:

    Nové filmy se již několik let točí minimálně v HD, většinou v tom nejvyšším rozlišení a DVB-T2 HEVC je nejúspornější i finančně mnohem úspornější než klasické DVB-T MPEG2, takže chyba bude někde jinde a to dát lidem tu nejhorší kvalitu za co nejméně peněz a hodně na tom vydělat, asi tak….

 3. Nonic napsal:

  Pokud použijí úplně stejné ID programů v rozdílných sítích… tak jak to pak mají ošetřeno proti přepisování programů viz případy kdysi v MUX-3 s Čt atd. jinde pak museli operátoři dělat změny… i v názvech programů atd. viz MUX-3 kontra MUX-7 s Decko / Art či NOE je různě používáno malými či velkými písmeny či posunem… Většina tunerů se pak totiž pokud nebylo upraveno zblbla… Ono taky díky kdysi regionalizaci Prima vstupů na MUX-2 a pak po vypnutí a přechodu regiónových stanic ukládá vše ještě už jen MUX-4… u ostatních včetně zahraničních vysílačů třeba u programů ZDF v DVB-T se pak sice při ladění ukáže vše ale uloží jen ten první nebo poslední kmitočet se shodnými ID… T-2 sítě… bude u nás jeden až dva kmitočty zbytek dokrýváním něco jiné na celou republiku ale pokud by programy vysílaly na rozdílných MUXech současně, tak nevím co to udělá?…
  Jinak Pařízek tvrdil, že je připraven spustit Rebel + Relax též v HD na všech platformách, včetně té pozemní… pokud nezměnil slib… No uvidíme jakou rychlostí bude přechodnou 13 budovat (MUX-4 oproti konkurentům a převzetí kdysi spící O2-Telekomu zvládl raketově) když mu budou vypínat MUX-7 na Klínovci atd. kde šíří v původní RS-7 dohodnutý KinoSvět a 2 rádia… U Čt HD je jasný, že hybridní „MUX-1a“ postupně se překlopí do 11 přechodného respektive kmitočty prý finálního DVB-T2 asi na 26k +?… Zatím se tabulka našich 3 – 6 MUXů kvůli listopadové? Evropské koordinační konferenci tají… Němci jí už zveřejnili finálně i s předpoklady a termíny překlopování střihem stávajících kmitočtů i programů z T na T2 = vyp./ hned zap. a přalaďování + doplnění…. viz různé dohledatelné odkazy o 3 jistých státních a 3 soukromých MUXech které budou po uvolnění pásma doplněny…
  Naše mají jej kusé a tajné info… viz tahanice kolem Nova atd. čekání na schválení zákona pro Čt. který Zeman po těch protestech saťáků podepsal atd. věci co to u nás brzdily a brzdí…

 4. pemaza napsal:

  Je vidět, že něco v DVB-T2 už jede, zákony se přijímají, Evropa pomalu jedná a koordinuje, výrobci zaplnili trh televizory s T2, tak už jen provozovatelé a operátoři mohou nás napínat nějakou tajnůstkou, abychom nevěděli vše najednou a nemohli se na to jednoduše připravit.

 5. BIDLO napsal:

  „Majitel společnosti DB Radim Pařízek původně plánoval pražské vysílače DVB-T2 na kanálu 24 spustit ještě před letními prázdninami, nyní uvažuje o testech během srpna a ostrém startu začátkem září.“

  Tak jak „uvažuje“ tak je jasné že jako již tradičně nic nesplní.
  Jinak nevím zda-li jsem to pochopil dobře ale jaký smysl je mít v jednom multiplexu dva duplicitní /SD a HD verze/ programy?

 6. VITEK2442 napsal:

  Nebýt mého příspěvku s odkazem pod tímto článkem „Diginovela o DVB-T2 doputovala na Pražský hrad, prezident se jí bude zabývat příští týden“, tak by tento dnešní článek ani nevyšel.

Napsat komentář