Digital Broadcasting ohlásil ostrý start přechodové sítě DVB-T2, po Praze spustí Ostravu a Brno

13 komentářů 1.9.2017 / Jan Potůček

Pražské vysílání se stále omezuje na jediný vysílač Novodvorská. Další lokalita Ládví by se měla přidat po odstranění technické závady. Operátor však mlčí o třetím vysílači Olšanská.

Ukončení testovacího provozu přechodové sítě DVB-T2 v Praze na vysílači Novodvorská a start ostrého provozu tohoto multiplexu ohlásila společnost Digital Broadcasting. Na kanálu 24 tak lze v české metropoli stabilně naladit vysílání dvou televizních programů Rebel a Relax z mediálního portfolia majitele operátora sítě, ostravského podnikatele Radima Pařízka. „Rádi bychom vám oznámili, že ve čtvrtek 31.8. v 11:15 přechodová síť 13 na stanovišti Novodvorská, provozovaná naší společností Digital Broadcasting, ukončila testovací režim a přešla do plného provozu,“ uvedla mluvčí operátora Martina Vacková.

Ládví stále bez DVB-T2, o Olšanské se nemluví

„Další pražský vysílač z lokality Ládví bude spuštěn rovněž na 24. kanálu v dohledné době, po nepředvídatelně nutné výměně anténního napáječe,“ informovala Vacková již před týdnem v tiskové zprávě o zahájení pražského testu DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting. Přechodová síť DVB-T2 z vysílače Ládví však dosud nebyla spuštěna a otazník vidí i nad třetím plánovaným vysílačem DVB-T2 této společnosti v Praze, který se nachází na vysílací věži bývalé administrativní budovy společnosti O2 v Olšanské ulici na Žižkově. Tuto budovu od O2 letos v březnu odkoupila společnost Central Group a někteří telekomunikační operátoři, kteří ji využívali, poté z této lokality začali stahovat své technologie.

Digital Broadcasting však podle ředitele pro vnější vztahy Martina Roztočila stávající vysílací technologii z Olšanské nestahuje. Šíří odtud svůj celoplošný Multiplex 4. Zda tento vysílač využije i pro přechodovou síť DVB-T2, však není zcela jisté. Operátor by se mohl pokusit Prahu pokrýt pouze z Novodvorské a Ládví, které mají operovat výkonem 10 kW, resp. 5 kW, zatímco Olšanská je plánovaná spíše jako dokrývač o maximálním výkonu 0,5 kW. Každopádně individuální oprávnění pro využívání kmitočtu na této lokalitě už přechodová síť Digital Broadcasting má. To však neznamená, že ho musí využít. Jiný Pařízkův multiplex, Regionální síť 7 s HD verzemi programů České televize, vysílá pouze z Ládví a Novodvorské.

Po Praze bude následovat Ostrava

Spíš než třetí vysílač DVB-T2 v Praze rozšíří Digital Broadcasting svoji přechodovou síť do dalších regionů. „V dohledné době budou spuštěny další lokality zemského televizního vysílání přechodové sítě 13 v novém standardu DVB-T2 v Praze, Ostravě, Brně a dalších lokalitách České republiky,“ slibuje mluvčí operátora Martina Vacková. Ostravu, v níž přímo sídlí, chce Digital Broadcasting pokrýt dříve než Brno, pro které již má přidělena individuální oprávnění pro vysílání ze dvou lokalit (Jihlavská a Barvičova). Rozšiřování sítě ale bude závislé na jednání s Evropskou komisí o notifikaci státních kompenzací provozních nákladů všech přechodových sítí DVB-T2. Jinak by jejich provoz museli hradit sami operátoři.

Přechodová síť 13, již provozuje Digital Broadcasting, má primárně sloužit programům z celoplošného multiplexu 4 a také regionálním televizím. Právě těm se nelíbí, že přechodový multiplex nakonec nenabídne regionální odpojování a místo něj poskytne regionálním programům časové sloty na jedné nebo dvou celostátních programových pozicích. Důvodem však podle Martina Roztočila je reálná disponibilita volných kmitočtů, která neumožňuje této síti regionálně odpojovat vysílače. Koordinace kmitočtů třetí přechodové sítě DVB-T2 byla uskutečněna v návaznosti na koordinaci kmitočtů první, respektive druhé přechodové sítě po schválení vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání.

Jak to bude s regiony v přechodové síti 13?

Český telekomunikační úřad se rovněž netajil tím, že koordinace kmitočtů pro tuto přechodovou síť je komplikovaná. Na rozdíl od přechodových multiplexů Českých Radiokomunikací a České televize, které počítají s 26 základními vysílači, síť Digital Broadcasting jich bude mít 44. Odložení regionálního odpojování v síti DVB-T2 provozované společností Digital Broadcasting až na dobu spuštění finálního multiplexu DVB-T2 a po vypnutí sítí DVB-T se nelíbí Asociaci krajských televizní ani Českým Radiokomunikacím. Upozorňují na fakt, že přechodová síť 13 byla od počátku deklarovaná na regionalizovatelná, což však odmítá jak její operátor, tak koordinátor druhé televizní digitalizace Pavel Dvořák.

Zda za náhradním řešením regionálního vysílání v přechodové síti 13 stojí nedostatek kmitočtů nebo snaha operátora ušetřit za provoz regionálních multiplexerů, však není zřejmé. ČTÚ nechce situaci komentovat do doby, než vypracuje odpovědi na červencovou výzvu ke konzultaci návrhu na změnu Plánu využití rádiového spektra, která řeší prodlužování individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální sítě DVB-T. „Všechny připomínky došlé postupem souladným s pravidly pro veřejné konzultace budou vypořádány a tato tabulka vypořádání bude následně na adrese: http://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pripominek-k-navrhu-opatreni-obecne-povahy-casti-planu-vyuziti-radioveho-spektr-88 zveřejněna. Lhůty pro vypořádání připomínek jsou stanoveny právní úpravou. Do té doby ČTÚ nebude předjímat, jak jednotlivé došlé podněty vyhodnotí,“ uvedl pro Televizníweb.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Digital Broadcasting ohlásil ostrý start přechodové sítě DVB-T2, po Praze spustí Ostravu a Brno”

 1. drahomir. hrabec napsal:

  Jeslí nevite tadum kdibedé
  Vysílat v Ostravě přechodová siť 13

  • Nonic napsal:

   Tedy oprava Olšanská… kdy? a zda vůbec též takovým 10 kW výkonem a ne zde ve článku uvedeným 0,5kW… Licence od ČTÚ je jedna věc a praxe pak jen nesmí překročit maximum… Každopádně na 100km vzdálenost až bude spuštěno vyzkouším Ládví ze kterýho mám MUX-4, 7 a velmi slabou nestabilní RS-4 narozdíl od těch trvalých, pravda i počasí někdy hraje svou roli… konkurenčních RSek ze Žižkova jež asi kvůli vertikálu a lepšímu místu…
   Každopádně umisťování stožárů je kapitola sama pro sebe když lidská chamtivost nezná „bratra“… i kabely se kopou každou chvíli různě… jen rýpne, zacelí a o pár týdnů přichází jiný a zas se oře a ničí zemina a v horším případě různé dopravní komunikace… všade záplaty či věž vedle věže… Lidstvo nespolupracuje a konkurenčně si různě i dělá škodolibosti… kvůli penězům… viz zmíněný prodej a stěhování se z budovy…

 2. Ant napsal:

  viz zmíněný prodej a stěhování se z budovy…

  To je narážka na tu Olšanskou? To budova je navržená na analogové ústředny (velké místnosti, vysoké stropy). Digitální ústředny teď zabírají jen nepatrnou část (+je hodně nových předsunutých ústředen venku blíže ke koncovým uživatelům), jinak je zbytek budovy v podstatě prázdný a nejde nijak (pro O2) využít. Navíc je to atraktivní místo v Praze, takže to asi prodají jako pozemek na byty.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Administrativní budova i technologický komplex včetně vysílací věže už byly prodány Central Group na začátku března 2017.

   • Ant napsal:

    No vida. Díky za info. Nesledoval jsem to. Podívám se po tom.

   • Ant napsal:

    Central Group = stavitel bytů. Přesně jak jsem odhadoval výše.

   • Nonic napsal:

    Jde mi o to, že když už budovu musí vyklidit, tak aspoň střechu a rozvody přívodní plus odbavovací místnost pokud je to na nějakém vhodném místě je kravina vybourávat a vše lifrovat pryč… a jinde v zemi se všade v republice různě operátoři rochněj… Lidi prostě nejsou jednotní a díky tomu je všade každou chvíli někde něco rozkopaný než by se to udělalo jednou pořádně naráz… hlavně ty datový linky jsou příkladem… pak zas voda jindy plyn a stále dokola… Jinak Aritmu jsem v 97 roce vypárával jako elektrikář celé stupačky krůzných kabelů až do sklepa a nechali jsme jeden přívodní na střechu vše ostatní až na skelet se vypáralo (měl i několik klubek silného kvalitného dobře stíněného mnoha vrstvami koaxu) a dnes je tam něco jiného po tom původním roce 1968 uděláno… a takových budov republice je…

    • Ant napsal:

     O které Aritmě mluvíš? Odkaz? Kabely stárnou, parametry nevyhovují, frekvence se mění, … prostě kabely se mění pořád.

     Na střeše nové Olšanské asi bude místo pro vysílací antény a technologie stejně jako u každé slušnější nové výškové budovy (je to dobrý zdroj příjmu majiteli budovy z pronájmu jinak prázdného místa na střeše). Nebo víš už teď o něčem, co z původní věže nahrazeno nebude a je zapotřebí a dnes se používá? Podle mě jen nahradí tu věž byty. Místo pro technologie zůstane.

     • Nonic napsal:

      Aritma u Šárky… Jeto tam nejvyšší asi 15 poschoďový věžák kde bylo kdysi centrum různých vývojářů… Ta střecha pro Dejvice byla vemi dobrá protože jiný vysílače z Prahy byly v analogu pro ně ve stínu… Odkazy kde by byl celý článek už nelze najít… Analog postupně ze webů vymazaly kvůli aktuálnějším informacím o DVB-T… Každopádně mne nemusíš poučovat, že kabely stárnou oxidací či spíše tvrdne jejich izolace u všech napěťovo proudových kategorií… musí se kontrolovat hlavně vývody na obou koncích…
      Ty koaxy byly ale v kvalitním pořádku škoda, že nemohu přenést v čase a dát důkaz…
      někde mám ještě zbytek z kluba a stále přijatelný to totiž jsou silný kokovený měďáky s mnoha ochrannými izolačními vrstvami a né ty domácí hliníkový „špagátkový“ a navíc ukryté v objektu ve stupačce…
      Šlo o to tak jako i jinde v republice, že se dostane objekt do ruky někomu jinému a buťo se nechá napřed schátrat a pak nákladně opravit nebo zbourat…
      Tu vysokou budovu ještě dlouho používali před zapnutím DVB-T pro distribuci Tv atd. signálů protože Žižkov byl nedostačující a jiný vysílače též… včetně eventuelní Bukovky protože ten velký kopec s údolím je fak stín…
      Nějaké odkazy webu přece jen našel třeba od místního anténáře… jinak samá historie podobná té co čeká ale už né tak „brutálně“ přechodem na další formát tj. DVB-T2
      Jinak pokud Pařízkovi původní kóty nechají, tak je to v pořádku než zas bourat, párat a stavět jinde… ostatně v Ládví zjistil, že má smůlu na slabý zdrojový trasy… Ideál by byl se dohodnout vysílat všechny kmitočty z jednoho místa – míst ale tam je lidská chamtivost kvůli penězům tj. dominantní operátor nikde v republice nepustil… Prostě lidi nikdy netáhnou k dobru věci jako celek…

     • Ant napsal:

      Aritmu jsem nasel: https://mapy.cz/s/21lWd

      Vysílač jel jen 30W. Nevím, proč tam byly odshora dolů kvalitní koaxy. Teď by asi vedla optika až do toho malého vysílače v racku umístěného pod střechou místo ve sklepě.

     • Nonic napsal:

      http://www.digizone.cz/clanky/jaroslav-jirus-spravci-domu-nemysli-na-anteny/
      byl dotaz tak zde je ten anténař… Jinak ta Aritma tak jako mnoho jiných objektů bylo bráno za místo s průmyslovým tajemstvím… takže v mapách na netu co jsem po roce 2000 tj. kdy mi zapojili net viděl zcenzurovaně zašrafovaně…
      Dneska vidíš díky fotkám pořízenými pojíznou kamerou Google a družicím každý detail na zemi…
      Prostě byli tam kdysi vývojáři a našel jsem tam v několika místnostech s parťákem i mraky počítačových IBM atd. integráčů… z doby kdy počítače byly u nás jen v plenkách…
      Jinak když jsme ten barák v 97 roce vypárali „na kost“ tak se nechal jen nouzově zprovozněný výtah a na střechu slabší zelený koax + napájení… protože pro Dejvice atd. to bylo důležité místo pro šíření analog signálů… Co tam měli dříve a proč předimenzovaně též nevím ale stejný věci se používají u velkých vysílačů kde se to též nemění „každou chvilku“… musí to něco vydržet…

     • Ant napsal:

      Vzpomínám si, že při startu DVB-T ČRa měnil nejen celé anténní nástavce (vrtulník Kamov), ale i kabely odzdola nahoru k anténám (několik věží, např. Buková hora, …)

      V polovině 90.let se daly běžně koupit všechny součástky od distributorů elektronických součástek.

Napsat komentář