Zamíří nový zpravodajský kanál Seznamu i do DVB-T2? Ambice na to má

5 komentářů 8.9.2017 / Jan Potůček

Redakce internetové televize Seznam Zprávy začala přetahovat z jiných médií kvalitní novináře. Z rovněž internetové DVTV do ní odchází Filip Horký, z Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Plán internetového portálu Seznam.cz postavit vlastní plnohodnotný televizní kanál dostává jasnější obrysy. Největší česká internetová firma chce podle všeho vstoupit na televizní trh a nehodlá tak činit pouze prostřednictvím hybridního vysílání HbbTV. Založila si už samostatnou společnost Seznam TV, jež by měla požádat o vysílací licenci. Stanice Seznam TV, která má kombinovat živé zpravodajské a publicistické vysílání s formáty dalšího „seznamáckého“ videoportálu Stream.cz, navíc začala přetahovat z jiných redakcí kvalitní novináře. Od internetové DVTV k ní míří Filip Horký, který má za sebou bohaté zkušenosti i z České televize, ze zpravodajského serveru Aktuálně.cz zase sportovní novinář Luděk Mádl, který působil i v Hospodářských novinách.

Příliš velká redakce na pouze internetovou televizi

Zpravodajský projekt Seznam Zprávy už dříve přitáhl několik zvučných novinářských jmen. Loni v září do něj přestoupil šéfkomentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo, který na Seznamu připravuje každotýdenní video glosu Šťastné pondělí. Ze stejného listu do redakce Seznam Zprávy loni odešli i Václav Dolejší, Radek Nohl, Lucie Stuchlíková a Jiří Kubík. Hodně tváří přišlo z České televize. Mezi nejznámější patří Zuzana Hodková (za svobodna Luňáková), Martin Jonáš a nyní Filip Horký. Krátkou epizodu si v redakci Seznam Zprávy odbyli i Jan Cizner a Roman Pistorius. Z deníku MF Dnes do Seznamu zamířil Karel Hrubeš a Aleš Černý, z Lidových novin Adam Junek a z Českého rozhlasu Jaroslav Gavenda.

Společně s kameramany a zvukaři má redakce Seznamu Zprávy přes 60 lidí. S takovým týmem se už dá dělat plnohodnotná televize. Chystaná Seznam TV by podle dosavadních informací měla zpočátku zaplnit šest až sedm hodin denně živým zpravodajstvím a publicistikou. Zbytek času by vyplnily pořady ze Stream.cz, ovšem Seznam k nim musí vypořádat televizní práva. Musí se také připravit na komplikace s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. To, co projde u internetového pořadu, může v klasickém televizním vysílání narazit na limity zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Typicky například u Kanceláře Blaník, na kterou by si mohli stěžovat politici, jež pořad paroduje.

Jak by obstála Kancelář Blaník v monitoringu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? (Zdroj: Stream.cz)

Jak se ale dostat k divákům?

Hlavní otazník ale visí nad distribucí signálu. Dostat novou televizi na satelit, do kabelů nebo nabídky operátorů IPTV není zase tak velký problém. Největší sledovanost ale mají programy, které vysílají v pozemních sítích. A ty jsou prakticky plné. Alespoň tedy v celoplošných multiplexech už není volno. Jistá šance by tu ale byla. Pokud by se Seznam TV spokojil v DVB-T s vysíláním v některé regionální síti, mohl by se následně objevit i v některém z přechodových multiplexů DVB-T2 a dosáhnout tak na celoplošné pokrytí. Možnosti má v podstatě dvě: buď si vybere Regionální síť 8 provozovanou Českými Radiokomunikacemi, která pokrývá primárně krajská města a jejich okolí a zbývá v ní prakticky poslední programová pozice, nebo zvolí Regionální síť 7 společnosti Progress Digital, kde už je také téměř plno.

V případě Českých Radiokomunikací by se Seznamu otevřela cesta do přechodové sítě 12, která již nyní pokrývá signálem 76 procent obyvatel Česka a do konce roku dosáhne pokrytí 97 procent populace. Tento přechodový multiplex DVB-T2 má volné ještě čtyři programové pozice. Dvě jsou fakticky blokované pro skupinu Nova a její programy Nova a Nova Cinema. Jednu pozici by teoreticky mohl obsadit kanál Šlágr 2, který má v říjnu odstartovat v Regionální síti 8 a poté se má objevit i v DVB-T2. Zbývala by tedy jediná volná pozice pro Seznam TV. Přechodová síť 12 má v příštím roce dosáhnout stejného pokrytí jako celoplošný multiplex 2, Seznam TV by tedy dosáhla všude tam, kde lze dne naladit hlavní programy Novy, Primy a TV Barrandov. Podmínkou by ovšem byl přijímač DVB-T2.

Budoucí pokrytí Seznam TV v DVB-T? Díky němu by mohla získat celoplošný zásah v DVB-T2.

Cesta vede rozhodně přes DVB-T2

Druhou možnost představuje Regionální síť 7 Radima Pařízka. Po vstupu do tohoto multiplexu, který už je také téměř plný, by se Seznam TV mohla objevit i v přechodové síti 11, již provozuje další Pařízkova společnost Digital Broadcasting. Prostřednictvím jejího celoplošného multiplexu 4 vysílá Seznam TV již nyní v hybridní aplikaci HbbTV. Aby jej diváci mohli přijímat, musí však mít televizor připojený k internetu a přijímač musí být „HbbTV ready“. I když televizorů s HbbTV v českých domácnostech přibývá, stále jde o menšinovou záležitost. Proto se chce Seznam vrhnout do klasického lineárního vysílání. Ostatně, už před lety jeho zástupci ambiciózně prohlašovali, že si chtějí sáhnout na reklamní peníze, které plynou do televizí.

Pokud by se Seznamu podařilo rozjet vlastní televizi v pozemním vysílání, mohl by postavit zajímavou konkurenci veřejnoprávní ČT 24. Té dosud zkoušela konkurovat jediná stanice, komerční zpravodajský kanál Z1 financovaný skupinou J&T. Vydržel však jen necelé dva roky. Letos na jaře oznamovaný start další zpravodajské televize Z24 se odkládá na neurčito a její protagonisté, provozovatel kanálů Mňam TV a Mňau TV Pál Milkovics a bývalý generální ředitel televizí Nova a Barrandov Vladimír Železný, nevzbuzují příliš důvěryhodnosti. Veřejnoprávní ČT 24 přitom potřebuje konkurenci jako sůl. Ne že by byla špatná, ale osamocena na trhu poněkud zatuchá. DVB-T2 by tomu mohlo učinit přítrž.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Zamíří nový zpravodajský kanál Seznamu i do DVB-T2? Ambice na to má”

 1. drahomir. hrabec napsal:

  Jsem svedav kde se ukaže
  Ten program jak dlouho vy drší vysílat
  Jesli nedopadne jak Z 1
  Ještě muše vysílat Z 24
  Kde bude vysílat bud
  DVB – T
  Regionální síť 7
  Regionální síť 8
  DVB – T 2
  Přechodová síť 11
  Přechodová síť 12
  Přechodová síť 13

 2. Nonic napsal:

  Honzo Potůčku, nic ve zlém (nikdo nejsme neomylný) oprav si překlep…

  Pařízek bude (celoplošně) a má zatím jeden vysílač v DVB-T2 pod číslem přechodová 13 a ne 11 kterou má přidělenou dosud nevysílající síť Čt…

  Jinak v MUX-7 po Retro hudbě je dlouho volno ale byl tam problém se zpracováváním komprese tj. sekalo se a kostičkovalo (ne nekvalitním signálem – ten byl a je v pořádku) navíc několik vysílačů se má 1.1.2018 vypnout… pokud se probíhajícím připomínkovým řízením situace nezmění?… viz velká plocha pokrytí ze Klínovce 50k atd. na jiných místech v republice což je nepochopitelný krok když LTE v něm na Německé natož naší straně ještě dlouho nebude tj. až po roce 2019… tak jako v DVB-T2 se nad 48k nemůže něco přechodně spustit…
  Takže vysíláním v DVB-T byť jen dočasně, získá jakýkoliv program pozemskou licenci k tomu, že smí lehce přejít na T2 jako kompenzaci…
  Ostatně i Peterka o tom řekl své přípravou Šlágr2 a i o projektu jeho manželky tj. nové televize v HbbTv o zdravém životním stylu …
  a Železný to chtěl řešit přes malé RS vysílače ale zjistil, že je to časově i reklamou pro ně nevýhodné (cestovali kdysi z RS-8 do MUX-4 a všade jen samé dohady tj. nevěruhodnost) proto na Z24 nepožádal se spolumajitelem ani o licenci a přesunul jen Mňam nedávno a Mňau konečně tento týden už jede jak v RS-1 tak i RS-9 a určitě i jinde kam chtěli původně dát Z24…

  Jinak té Z1 co byla v MUX-3 celoplošně je škoda, že se unáhlili skončit… spolupracovali přebíráním hotových nadabovaných překladů tak jako Pohl s KinoSvět na dokumentech od Východočeské V1 která byla jen krajská na velkém území z MUX-3… nyní jen velmi omezeně lokálně v RS-8

 3. pevy napsal:

  No ono to vysílání v některém regionálním multiplexu bude jen taková úlitbička k tomu, aby se program hned poté mohl objevit v DVB-T2 multiplexu (buď v přechodové síti 12 nebo 13 (pravděpodobněji).
  Nic praktického v tom nehledejte a je tedy lhostejné, jestli za rok bude regionální síť šířena všemi vysílači, nebo třeba polovinou (nebo jen jediným).

 4. Co ty je do toho napsal:

  Další blbost však tam bude prd vysílat zbytečně to bude zabírat místo

Napsat komentář