Do DVB-T2 chtějí dvě nové české televize, přechodová síť CRA by mohla být brzy plná

4 komentáře 26.10.2017 / Jan Potůček

Zájem vysílat v novém standardu pozemní digitální televize mají dětská Tuty TV a plnoformátová Seznam.cz TV. V multiplexu CRA by poté zbyly jen dvě pozice pro Novu.

České Radiokomunikace (CRA) jsou jen krůček od obsazení všech programových pozic ve své přechodové síti DVB-T2. Multiplex, který aktuálně obsahuje čtrnáct komerčních televizních programů, má ještě čtyři volné pozice. Dvě operátor evidentně blokuje pro případný vstup televize Nova a jejich programů Nova a Nova Cinema. O zbylé dvě pozice projevují zájem dvě nové české televize: nedávno spuštěný dětský animovaný kanál Tuty TV, který již využívá Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací, kde vysílá ve standardu DVB-T, a zájem by také mohla mít připravovaná Seznam.cz TV, která v úterý získala licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Seznam.cz TV se zatím rozhoduje

Samotná Seznam.cz TV nechce termín startu svého vysílání ani pozemní síť, v níž by se měla objevit, komentovat. „Spuštění televize plánujeme, ale zatím žádné další podrobnosti odkrývat nebudeme. Určitě se vše včas dozvíte,“ odpověděla na dotaz serveru Televizníweb.cz mluvčí společnosti Seznam.cz Irena Zatloukalová. Seznam.cz TV si může vybírat mezi sítěmi Českých Radiokomunikací, které mohou stanici nabídnout poslední programovou pozici v Regionální síti 8 s pokrytím všech krajských měst, a společnosti Digital Broadcasting, jež by mohla program zařadit do svého celoplošného multiplexu 4, kde Seznam.cz provozuje již svoji HbbTV aplikaci s živým vysíláním.

V obou případech by se Seznam.cz TV dostala i do některé z přechodových sítí DVB-T2. U Českých Radiokomunikací by měla jistotu, že přes DVB-T2 by ji ke konci letošního roku mohlo naladit přes 95 procent diváků v České republice (údaj se týká pokrytí obyvatel signálem, nikoli reálné vybavenosti domácností DVB-T2 přijímači). U přechodové sítě DVB-T2 provozované společností Digital Broadcasting má být pokrytí ke konci letošního roku okolo 60 procent populace České republiky, síť však zatím reálně vysílá z jediného vysílače v Praze na Novodvorské ulici (CRA nyní pokrývají signálem svého přechodového multiplexu 83 procent obyvatel Česka) a celkově bude mít jiný dosah než přechodový multiplex CRA.

Nabídne Seznam.cz TV v klasickém vysílání Kancelář Blaník? Pokud ano, bude muset některé výrazy „vypípávat“, aby ji nepokutovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (Foto: Seznam.cz)

Tuty TV chce do DVB-T2 co nejdříve

To dětská Tuty TV má ohledně DVB-T2 jasno. Vzhledem k tomu, že již vysílá v Regionální síti 8, kterou provozují CRA, jedná s tímto operátorem o vstupu do její přechodové sítě 12. Podle výkonného ředitele stanice Pavla Boučka by Tuty TV chtěla v novém standardu vysílat co nejdříve. Pozemní cestou by se tak mohla dostat k mnohem většímu počtu diváků než v DVB-T, jehož prostřednictvím pokrývá něco přes polovinu populace. Navíc Regionální síť 8 přijde od Nového roku o kmitočty v Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích a Tachově. Je pravděpodobné, že se CRA budou snažit získat jiné kmitočty, pokrytí v těchto regionech ale už nebude takové jako do konce letošního roku. DVB-T2 tedy dává Tuty TV jistotu celoplošného pozemního vysílání.

Tuty TV by tak mohla přispět k propagaci DVB-T2 a k většímu zájmu diváků o nákup přijímačů pro nový standard pozemního digitálního televizního vysílání. Stejnou roli by mohla sehrát i Seznam.cz TV, pokud by se rozhodla pro vysílání v sítích Českých Radiokomunikací. U konkurenčního operátora Digital Broadcasting by sice získala okamžitě vyšší pokrytí v celoplošném multiplexu 4, kde provozuje i svou HbbTV aplikaci, ale zároveň by byla hůře dostupná v DVB-T2 a musela by počítat s horším pokrytím v tomto standardu i do budoucna. Jde tedy o to, zda Seznam.cz TV chce okamžitě oslovit co nejvíc diváků bez ohledu na DVB-T2, nebo bude myslet na blízkou budoucnost a zajistí si lepší pokrytí.

Tuty TV vrátila na televizní obrazovku Teletubbies (Foto: BBC)

Jak to bude s Novou?

Otázka stále visí nad vstupem skupiny Nova do přechodových sítí DVB-T2. Nejsledovanější tuzemská komerční televize má výhrady vůči obchodnímu modelu pozemního digitálního vysílání nové generace, podle technického ředitele Josefa Uhra i ředitele regulace a strategie CRA Marcela Procházky spolu ale obě strany stále jednají. „Mluvíme spolu, a to je pozitivní,“ říká Procházka. Ve stejném duchu se vyjádřil i Uher na úterním Kulatém stolu DigiZone.cz o hybridním vysílání HbbTV. Ve hře je stále i požadavek Novy na možnost využívání vlastního řešení HbbTV v síti CRA, což dosud operátor odmítal. I v této věci nadále probíhají jednání, potvrdil na úterní konferenci manažer CRA pro HbbTV Jiří Lichý. Kdy a zda se Nova objeví v přechodové síti DVB-T2, však stále není jasné.

Neví to ani další operátor přechodových multiplexů DVB-T2, společnost Digital Broadcasting, která by měla pro Novu zajistit přechod tří jejích tematických kanálů do DVB-T2. Jde o Novu 2, Novu Gold a Novu Action, které vysílají v jejím celoplošném multiplexu 4 a pro přechod na nový standard by měly využít přechodovou síť 13. Ta však, jak bylo uvedeno výše, zatím vysílá z jediného vysílače v Praze a do konce letošního roku deklaruje spuštění dalších třinácti až patnácti vysílačů, které by měly pokrýt 60 procent populace Česka. Přechodový multiplex Digital Broadcasting zatím obsahuje pouze dva televizní programy, Rebel a Relax, které provozuje majitel operátora této sítě Radim Pařízek.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Do DVB-T2 chtějí dvě nové české televize, přechodová síť CRA by mohla být brzy plná”

  1. VITEK2442 napsal:

    Tv Sport5 mi potvrdila zájem o vysílání v T2 ale vyjednávání s operátory neprobíhá, Čekám odpověď od RT.cz

Napsat komentář