Jak se v Evropě sleduje video obsah? Počítače jsou coby zobrazovače hned za televizemi

V různou denní dobu se používají různá zařízení. Ráno vede tablet, večer smartphone. Nadále však vede sledování televizního vysílání prostřednictvím klasické obrazovky.

Na konferenci Radiokomunikace 2017 minulý týden Pavel Dvořák, předseda Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu, uvedl několik posledních dat z celostátního výzkumu sledování televize co se týká porovnání různých platforem a přijímačů. Trochu jiné statistiky na základě jiné metodiky shodou okolností začátkem měsíce října uvedla výroční zpráva společnosti Eurodata TV Worldwide a TAPE Consultancy, která konstatuje, že diváci v pěti hlavních evropských zemích (Francie, Německo, Spojené království, Španělsko a Itálie) v první polovině roku 2017 sledovali video obsah průměrně 3 hodiny a 48 minut denně na osobu, přičemž televize bezpochyby zůstala preferovanou obrazovkou.

Trend k většímu sledování internetu je však zachován. „Ve velkých evropských zemích se sledování televizních pořadů na internetu stává běžnou praxí a může představovat významné další publikum pro určitý obsah, jako je cílený fiktivní obsah nebo zábava pro mládež,“ poznamenal Frédéric Vaulpré, místopředseda Eurodata TV Worldwide . „Sport také potvrdil své postavení tím, že i nadále působí velmi dobře. Jako král živé televize přitahuje i své vlastní publikum, když je časový rozdíl výrazný,“ dodal.

Zdá se ale, že některé žánry programu jsou stále častěji sledovány nelineárně a prostřednictvím internetu. Film „Demain nous appartient“ (Zítřek je náš) který se letos v létě objevil na francouzské TF1, přitahoval dalších 36% diváků díky časově posunutému, catch-up a on-line prohlížení. Totéž platí pro holandskou sérii „Goede tijden, slechte tijden“ (Dobré časy, špatné časy), jejíž epizody vysílané v období od ledna do srpna 2017 na RTL4 zvýšily sledovanost o téměř 20 procent počet diváků, kteří sledovali televizní vysílání.

Vlastní průzkum televizního trhu si dělá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Na konferenci Radiokomunikace 2017 je minulý týden prezentoval vedoucí Koordinační expertní skupiny Pavel Dvořák (Foto: Václav Udatný)

Počítače jako druhé

Počítače jako další obrazovky jsou hned za televizními. Ve Francii představují 52 procent televizního vysílání online. Chytré telefony jsou však o krok napřed před počítači pro kanály orientované na mládež (jako je W9 ve Francii) a tablety jsou nejprve dětskými kanály (Gulli ve Francii).

Tablet ráno, smartphone večer

Které zařízení je sledováno a kdy? Ve Francii se tablety staly č. 1 pro sledování televize online mezi 6:00 a 7:00 hod. ráno. Ve večerních hodinách se zvyšuje používání mobilních telefonů. Měření sledovanosti přes čtyři obrazovky (klasická TV, PC, tablety a smartphony) se rozšiřuje a nedávno bylo zavedeno do čtyř zemí (Francie, Nizozemsko, Švédsko a Dánsko). Tento systém má být v roce 2018 zaveden do dalších 15 zemí, jako je Japonsko, Norsko, Spojené království, Německo, Singapur, Itálie a Malajsie, ale i v České republice.

Jak se mění charakter hlavního televizoru v českých domácnostech? (Foto: Václav Udatný)

Inovační strategie pro tradiční kanály a nové hráče

V prostředí, kde se nové využití stává stále významnější, vysílatelé televizního obsahu na internetu a především noví hráči se stávají vážnými konkurenty v placených televizních kanálech. Někteří noví hráči nyní nabízejí balíčky kanálů ve své nabídce SVoD (video na vyžádání pro předplatitele). Například ve Velké Británii, Rakousku a Německu to platí pro hráče, jako je Amazon Prime Instant Video (již přítomný v USA) a také PlayStation Vue ve Spojených státech, kteří jsou na vysoké úspěšné pověsti a přitahují online diváky. Současně tradiční provozovatelé vysílání jako HBO nebo Canal + vylepšují své obchodní modely a nabízejí stále více konkurenčních nabídek pro své online balíčky. Umožňují divákům kombinovat jejich výběr online obsahu a vytvářet vlastní televizní program za nižší cenu.

Kromě těchto nových obchodních modelů vytvořily nové kanály inovativní digitální strategie, které zvýrazňují jejich programy. Mohou se střetnout s tradiční časovou osou vysílání, například na začátku programové sezóny s online nebo SVoD vysíláním. Oni také spustili „pop-up“ kanály, jejichž životnost závisí na událostech, kterým jsou věnovány, jako je americká platforma krátkých dokumentů přenášených na Facebooku, Instagramu a YouTube, která přináší video žurnalismus do digitální strategie tradičních vysílacích stanic.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Jak se v Evropě sleduje video obsah? Počítače jsou coby zobrazovače hned za televizemi”

  1. Pavel napsal:

    Nejlépe se na tv nekoukat, doma jsme byli všichni tak vytočení z toho dementního vysílání. No udělali jsme jednu dobrou věc, odrovnali jsme tv tak aby to nikdo nepoznal a vrátili jsme je, doma je klid a udělalo se místo, život bez tv je hooodně příjemný, a když se chci podívat na nějaký film nebo co mě zajímá tak internet je ideální na koukání, a taky jsou tam filmy které se už ani nepouští, co chci to prostě najdu.

  2. VITEK2442 napsal:

    Mě ke koukání stačí běžné tv vysílání. Na pc, tabletu nebo smartfonu tv nemám zájem sledovat. Nějaké HbbTv je mi ukradené.

Napsat komentář