Maďarsko přejde na DVB-T2 v září 2020, veřejnoprávní kanály zůstanou volně v DVB-T

2 komentáře 20.10.2017 / Jan Potůček

Diváci veřejnoprávní televize si nebudou muset kvůli druhé televizní digitalizaci měnit přijímače. Komerční kanály čeká migrace do sítí DVB-T2 a zůstanou zakódovány.

Do září 2020 chce Maďarsko uvolnit kmitočtové pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů a přejít na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Výjimkou bude veřejnoprávní televize MTV, jejíž pozemní vysílací síť zůstane ve standardu DVB-T. Diváci MTV si tak nebudou muset pořizovat přijímače DVB-T2, ale nebudou moci na stávajících televizorech naladit vysílání komerčních televizí. Ty naopak čeká migrace do DVB-T2 a ve většině případů zůstanou stejně jako v DVB-T zakódovány. Informoval o tom server Hwsw.hu.

Maďarsko má momentálně pět celoplošných multiplexů DVB-T, všechny provozuje společnost Antenna Hungária. Terestricky v zemi vysílá 12 volně šířených a 47 zakódovaných a zpoplatněných televizních programů. Stát hodlá do roku 2019 vybrat operátora nebo operátory nových sítí DVB-T2. Přechod na nový standard se má dotknout půl milionu z celkového počtu 4,1 milionu maďarských domácností. Maďarsko předpokládá, že po přechodu na DVB-T2 bude moci provozovat sedm celoplošných multiplexů DVB-T a DVB-T2. Pásmo 700 MHz chce země vydražit nejpozději do konce roku 2019.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Maďarsko přejde na DVB-T2 v září 2020, veřejnoprávní kanály zůstanou volně v DVB-T”

  1. vedro napsal:

    Ted vysilaji madarske verejnopravni kanaly ve dvou DVBT multiplexech. Zrejme se vytvori jeden verejnopravni multiplex DVBT. Asi si kvalitativne pohorsi, protoze dnes vysilaji 5 v HD a 2 v SD co do T muxu v MPEG4 nenatlaci. Max. 2 v HD zbytek s bidou v SD + rozhlas.
    Jak dopadnou FTA soukrome stanice RTL Klub, TV2, C8? Je jasne, ze se presunou do T2 ale zda zustanou free. Na JM je mozne zachytit jeden mux snad to vydrzi i po prechodu na T2.

  2. Lejsek napsal:

    A proboha, na kolika kanálech chtějí v DVB-T po roce 2020 vysílat? To nemluvím o koordinaci s jinými státy? Možná jim bude v rovinatém terénu stačit pár kanálů v SFN.

Napsat komentář