Pečeť „DVB-T2 ověřeno“ má dalších 55 televizorů a set-top-boxů, testy prošlo již 1 162 přijímačů

3 komentáře 9.10.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace od poloviny září certifikovaly dalších pět desítek přijímačů pro novou generaci pozemního digitálního televizního vysílání.

Pokud se chystáte pod stromeček pořizovat nový televizor nebo set-top-box, který už bude vybaven na příjem nové generace pozemního digitálního vysílání ve standardu DVB-T2, budete mít z čeho vybírat. Počet přijímačů DVB-T2 certifikovaných pro český trh stoupl začátkem října na 1 162. České Radiokomunikace, které televizory a set-top-boxy pro příjem DVB-T2 testují, doplnily seznam o 55 přístrojů. Opět mezi nimi převažují televizory, které již mají integrovaný tuner DVB-T2 a zvládají zpracovat videosignál komprimovaný kodekem HEVC. Mezi nově certifikovanými přijímači ale nechybí ani dva set-top-boxy, které lze připojit ke starému televizoru bez tuneru DVB-T2.

Pro jaký firmware certifikace platí?

Z televizorů se České Radiokomunikace zaměřily na značky GoGEN, Hyundai a ECG, set-top-boxy jsou výhradně značky EMOS. Konkrétně jde o typy EMOS EM170HD a EMOS EM180HD. U televizorů GoGEN se testovací laboratoř CRA zaměřila výhradně na platformu TVF48P525T, u přijímačů značky Hyundai na FLP40T111 a u ECG na platformu 24H01T2S2. Pečeť „DVB-T2 ověřeno“ se vztahuje u televizorů GoGEN a Hyundai na přijímače s firmwarem V.0.26.0.0, u ECG pak s firmwarem V1.0.0 (26/09/2017) a u set-top-boxu EMOS EM170HD na přístroj s firmwarem Jul 22 2017 17:12:14 a u EMOSu EM180HD na firmware H.265-V1.0.1(27/6/2017).

Poznámka o typu firmware, tedy softwaru, který řídí vestavěný systém televizoru nebo set-top-boxu, je důležitá, protože pokud výrobce vzdáleně provede jeho aktualizaci a chce si u konkrétních přijímačů podržet pečeť „DVB-T2 ověřeno“, musí si nechat přijímač znovu otestovat od CRA. „V databázi schválených zařízení doporučujeme sledovat i uvedenou verzi systémového sestavení či firmwaru. Novější verze může být právě ta, která je výsledkem naší spolupráce s výrobcem,“ upozornil již dříve v rozhovoru pro Televizníweb.cz Michal Bureš, vedoucí testovací laboratoře CRA. Všechny certifikované přijímače můžete nalézt v tomto seznamu na webu www.dvbt2overeno.cz, který je pravidelně aktualizován.

Někteří výrobci testování odmítají

Testování přijímačů DVB-T2 probíhá od loňského září a pro výrobce televizních přístrojů není povinné. V obchodech se tak objevují i televizory a set-top-boxy, které české vysílání DVB-T2 zvládají, ale certifikací CRA neprošly. Záleží čistě na výrobci, zda certifikaci, která je spojena s manipulačním poplatkem, podstoupí a získá konkurenční výhodu v podobě propagované značky „DVB-T2 ověřeno“, či nikoli. Většina známých značek testování podstupuje, ale například německý TechniSat se české certifikaci vyhýbá. Možná není divu, technické parametry českého vysílání ve standardu DVB-T2 kopírují ty německé a TechniSat je nejznámější původní značkou televizních přijímačů u našich západních sousedů.

Počty certifikovaných přijímačů DVB-T2 pro český trh by měly v následujících týdnech strmě stoupat. Předvánoční trh je tradičně nejsilnější prodejní sezónou a vzhledem k tomu, že by Česká televize měla brzy zahájit vysílání vlastní přechodové sítě DVB-T2 s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě, bude o nový typ vysílání jistě zájem. Nehledě na to, že v některých regionech diváci po Silvestru přijdou o možnost pozemního příjmu programů ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD a pokud si budou chtít zachovat bezplatnou možnost sledování České televize v HD kvalitě, nezbude jim nic jiného než přejít na příjem DVB-T2. Díky tomu se dostanou i k programům ČT 24 HD, ČT Déčko HD a ČT art HD.

Přítomnost CI slotu se ověřuje jen u televizorů

Komerční televize v přechodových sítích DVB-T2 sice zatím nenadchnou, protože vysílají ve standardním rozlišení obrazu, ale to by se mohlo s příchodem finálních multiplexů DVB-T2 změnit. Jen není zcela zřejmé, zda některé z nich nebudou chtít HD verze svých programů zakódovat a zpoplatnit. S touto myšlenkou si pohrávají především dvě největší komerční televizní skupiny Nova a Prima. „Záleží na nich, jaký byznys model si zvolí. Jestli použijí šíření zadarmo vzduchem, nebo placený obsah. Momentálně pozemní síť obsahuje 26 celoplošných programů, vzhledem k popularitě této platformy nečekám, že by lidé přišli o nabídku programů zdarma,“ řekl nedávno v rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz generální ředitel CRA Martin Gebauer.

Případné zakódování některých programů v DVB-T2 by bylo nepříjemné nejen kvůli zpoplatnění jejich příjmu, ale také proto, že certifikace přijímačů DVB-T2 pomíjí u set-top-boxů otázku, zda obsahují CI slot pro modul s dekódovací kartou. Pokud by se tedy například Nova nebo Prima rozhodly svůj signál v DVB-T2 zakódovat a programy v HD kvalitě zpoplatnit, diváci, kteří si nakoupili set-top-boxy s pečetí „DVB-T2 ověřeno“, by je nemuseli vůbec naladit. U televizorů by tento problém nehrozil, u nich je přítomnost CI slotu podmínkou získání certifikace. Podmínka CI slotu je zmíněna tzv. D-Booku, což je seznam minimálních technických požadavků na přijímače DVB-T2 určené pro český trh, který vydal Český telekomunikační úřad.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Pečeť „DVB-T2 ověřeno“ má dalších 55 televizorů a set-top-boxů, testy prošlo již 1 162 přijímačů”

 1. Nonic napsal:

  Pořád dokola… prý už brzy bude síť 11 s HD programy spuštěna ale to je vše co se dozvíme protože Č.T.Ú. a provozovatel stanic drží vrbu…
  No jsetli ti mudrci co rozhodli o 31.12.2017 kdysi dávno a teď neznají kompromis tj. bez milosti vypnou MUX-7 na mnoha velkých pokrytím území a nezapnou náhradu… tak je to pohrdavé arogance moci barbarství!!!…
  A co se týče Novy, tak ať stát jasně řekne nekupujte si STB pro T2 do doby než je dle platné normy výrobci budou dodávat i se šachtou na CI slot…
  Kódovací systém ale není znám… i dominantní operátor dle jasného vzkázání do toho nechce jít… takže ikdyby ste si dovezli Freenetový tuner, nemáte vůbec žádnou záruku, že České eventuelně placené programy u Pařízka budete mít odemknuté…

  • vedro napsal:

   Co se tyce Novy. Neni kam spechat, pokud nezacnou vysilat v T2 a kodovat muzeme byt v klidu. To kdy zacnou a jak nevedi ani na Nove, maji ted jine problemy (prodej). Novy vlastnik stejne bude resit jine dulezitejsi veci nez DVBT2. Jako spravny podnikatel nebude zbytecne platit dvoji distribuci T a T2. Staci kdyz to zacne resit nekde kolem roku 2019, pokud najde prividera (a domluvi se s podobne smyslejici konkurenci) pro kodovane vysilani v T2 staci to zapnout zacatkem roku 2020, zahajit prodej boxu, karet…
   Ja beru s povdekem, ze nevysilaji volne v T2 kdyz chteji kodovat, Novaci si tak nemaji duvod kupovat FTA boxy T2, ktere by jim pak byly na nic. Navic nejvetsi srumec bude stejne az kdyz se bude vypinat T, divaci si to nechavaji na posledni chvili.

  • vedro napsal:

   Co se tyce CT. Nemuzes chtit po CT, aby zapla prioritne T2 s HD programy na uzemi, kde se bude vypinat RS7 (ikdyz to zni logicky). Takovy narok (vysilani HD v DVBT) ze zakona neni. CT si vymyslela svuj mux 1a aby:
   1. mela lepsi vyjednavaci pozici pro svou druhou T2 sit
   2. umoznila sobe a Parizkovi testovani HD v DVBT a tim eliminovala mozne problemy s HD programy v T2 (mysleno pro svou druhou regionalizovanou sit, ktorou by jim provozoval prave Parizek)
   3. lepsi vyjednavaci pozice vuci CRa (podobne jak to udelala Nova mux2 vs. mux4) pro provozovani T2 site 11.

Napsat komentář