Rakousko dokončilo přechod na DVB-T2, používá starší kodek MPEG-4 a kóduje programy

7 komentářů 27.10.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní programy a hlavní kanály komerčních televizí je možné přijímat bezplatně, diváci ale potřebují dekódovací kartu a set-top-box nebo televizor s modulem.

Další evropská země ohlásila dokončení přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Po Švédsku, které tento proces završilo 17. října (a 31.října jej definitivně dokončí v metropoli Stockholmu), následuje Rakousko. Tento týden vypnulo poslední DVB-T vysílače v Korutanech, Tyrolsku a Vorarlbersku. „Od této chvíle je celá programová rodina ORF – ORF eins, ORF 2, ORF III, ORF Sport+, stejně tak programy 3sat, ATV a Servus TV dostupné po celém Rakousku na klasickou pozemní anténu v HD rozlišení a také programy Puls 4 a ATV 2 bez dodatečných poplatků,“ uvedl koordinátor druhé televizní digitalizace v ORF Michael Weber.

Část programů je zdarma, ale nikoli volně

„Původní DVB-T signál skončil, na pozemní anténu je nyní možné přijímat vysílání přes DVB-T2/simpliTV,“ dodal Weber. Ve všech třech posledních rakouských regionech, kde ještě bylo možné přijímat vysílání v končícím standardu DVB-T, již lze naladit pět celoplošných multiplexů DVB-T2 označených písmeny A, B, D, E a F. Na rozdíl od DVB-T jsou všechny programy v DVB-T2 kódované, pro jejich příjem tedy diváci potřebují set-top-box nebo televizor s CI slotem pro modul s dekódovací kartou. Neznamená to však, že by byl příjem všech programů v DVB-T2 zpoplatněn. Nedostane se k němu ale nikdo, kdo neplatí koncesionářský poplatek veřejnoprávní televizi ORF.

Pozemní digitální televizní vysílání druhé generace nabízí služba simpliTV, kterou provozuje společnost ORS, dceřiná firma rakouské veřejnoprávní televize a rozhlasu ORF. Část programů v nabídce sice vysílá nekódovaně, kde však o stanice určené pro mobilní příjem na malých zobrazovačích, protože využívají malou datovou kapacitu (vysílají takto televize ORF 1, ORF2, ATV1 a ATV2 a rádia Österreich 1, Hitradio Ö3, Österreich 24, FM4 a Radio Maria Österreich). Vysílání určené pro televizory je kódované a část nabídky je pro diváky zpoplatněna. Zdarma lze na prostřednictvím dekódovacího modulu sledovat všechny veřejnoprávní programy v HD kvalitě a komerční programy ATV1HD, ATV2HD, ServusTVHD, 3satHD a PULS4.

Příjem televize jen pro koncesionáře

Dekodér, respektive CA+ modul, který umožňuje sledovat bezplatnou programovou nabídku, může získat pouze řádně registrovaný plátce koncesionářského poplatku v Rakousku, přeshraniční příjem v České republice tedy není možný (s výjimkou diváků, kteří mohou využít dekodér registrovaný na někoho jiného v Rakousku – díky tomu mohl spolupracovník Televizního webu Marek Svoboda otestovat službu simpliTV na našem území a napsat na ni recenzi). Společně s placeným balíčkem, za který zájemci zaplatí 10 euro měsíčně (zhruba 260 korun), obsahuje simpliTV celkem 40 televizních programů, z toho 18 v HD kvalitě.

Na rozdíl od České republiky využívá Rakousko při vysílání ve standardu DVB-T2 kodek MPEG-4/H.264. Důvod je nasnadě. Země zahájila postupný přechod na DVB-T2 v době, kdy ještě nebyl dokončen vývoj nového kompresního standardu HEVC/H.265, který používá Německo a k němuž se uchýlilo také Česko. Do jednoho multiplexu se tak v Rakousku vejde méně televizních a rozhlasových programů než u nás a kompletní programovou nabídku 40 televizí musí šířit pět až šest multiplexů. Pro porovnání: Česká republika plánuje po opuštění pásma 700 MHz a vypnutí sítí DVB-T provozovat šest multiplexů DVB-T2 a do každého se vejde 18 televizních programů v SD rozlišení nebo osm televizí v HD kvalitě.

Před vypnutím DVB-T probíhal dvouletý souběh

Rakousko zahájilo přechod na DVB-T2 na podzim 2016. Předtím již v zemi probíhalo dvouleté souběžné vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2, které začalo v roce 2014. Prvními regiony, které překlopily pozemní televizní vysílání výhradně do DVB-T2, byla Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenlandsko. Letos v dubnu došlo k vypnutí sítí DVB-T ve Štýrsku, Horním Rakousku a Salzburzsku. Nyní následovalo Tyrolsko, Korutany a Vorarlbersko. Pozemní televizní vysílání nehraje v Rakousku tak důležitou roli jako v České republice. Tento způsob příjmu televizního signálu upřednostňuje přibližně 400 tisíc Rakušanů, což je méně než deset procent populace. Obdobná situace je i v Německu.

Rakušané dávají přednost kabelové televizi a satelitu. Přesto si ORS nenechala ujít možnost přejít s pozemními vysílacími sítěmi na DVB-T2, protože pokud by země nevyužila volné kmitočty, mohla by o ně přijít. ORS divákům nabízí kromě bezplatné a placené programové nabídky DVB-T2 i kombinaci s fixním LTE připojením k internetu a pod hlavičkou simpliTV existuje také nabídka satelitní digitální televize.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Rakousko dokončilo přechod na DVB-T2, používá starší kodek MPEG-4 a kóduje programy”

 1. Luděk napsal:

  Nebojte se ono už se někdo najde kdo to zakóduje a zpoplatní a ještě budete koukat. Jeho jméno začíná na G👍👔

 2. J.Prouza napsal:

  Hm, dokud bylo Rakousko třídní nepřítel tak jsme mohli sledovat rakouskou televizi.
  Když je náš přítel, tak nemůžeme sledovat rakouskou televizi.

 3. BIDLO napsal:

  Aspoň v něčem jsme před Rakouskem.

 4. Marek napsal:

  „Na rozdíl od DVB-T jsou všechny programy v DVB-T2 kódované, pro jejich příjem tedy diváci potřebují set-top-box nebo televizor s CI slotem pro modul s dekódovací kartou.“

  Všechny programy nejsou kodované( SD programy ORF1,2 a ATV 1,2 jsou bez FTA.
  Pro modul SimpliTV je nutné CI+ rozhranní, rozhranní CI nestačí.

Napsat komentář