České Radiokomunikace hlásí plné multiplexy, Seznam.cz TV musí ke konkurenci

6 komentářů 22.11.2017 / Jan Potůček

Poslední programovou pozici v pozemní Regionální síti 8 obsadí tuto sobotu Šlágr 2, v přechodové síti DVB-T2 už bude brzy také plno. Kromě Šlágru do ní míří i Tuty TV.

S menším pokrytím a pomalejším přechodem na nový standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2 musí počítat Seznam.cz TV, nový televizní program, který se rodí v sídle internetové společnosti Seznam.cz. České Radiokomunikace (CRA) totiž obsadily všechny volné programové pozice ve svých multiplexech DVB-T a v dohledné době budou mít plnou i přechodovou síť DVB-T2. Na úterním workshopu v pražském Jazz Docu to řekl generální ředitel CRA Martin Gebauer. „Ze zákona umožníme vysílat každému, kdo si o to požádá a budeme-li na to mít kapacitu. Pokud bude mít licenci a budeme ho moci umístit, umístíme ho. Momentálně ale máme všechny multiplexy plné,“ řekl Gebauer.

CRA: Do přechodové sítě DVB-T2 pustíme jen naše klienty

Naprosto plné jsou oba celoplošné multiplexy CRA, tedy sítě 2 a 3. Jedinou volnou programovou pozici má krajská Regionální síť 8, tu však od soboty 25. listopadu zaplní druhý program lidovkové televize Šlágr, na dechovku zaměřený Šlágr 2. Ten by se měl o několik dní později objevit i v přechodové síti DVB-T2, již provozují CRA a kterou momentálně může naladit 83 procent obyvatel Česka. Od příštího úterý 28. listopadu se její pokrytí zvýší na 94,3 procenta populace, neboť operátor spustí dva silné vysílače na Moravě – Kojál a Praděd. Přechodový multiplex momentálně obsahuje čtrnáct televizních programů, celkově by se do něj podle ředitele regulace a strategie CRA Marcela Procházky mohlo vejít až osmnáct televizí.

Dvě programové pozice CRA nadále blokují pro televizi Nova, s níž stále vyjednávají o podmínkách vstupu do nového pozemního digitálního vysílání. Nova by mohla do přechodové sítě umístit dva nejsledovanější programy – Novu a Novu Cinema. Další programovou pozici obsadí Šlágr 2 a poslední místo zřejmě připadne dětskému kanálu Tuty TV, který již nyní vysílá v Regionální síti 8 ve standardu DVB-T. „Pozice v naší přechodové síti DVB-T2 nabízíme našim klientům. Primárně je určena pro televizní stanice z celoplošných multiplexů 2 a 3, zbylou kapacitu pak nabízíme klientům z Regionální sítě 8,“ vysvětlil na úterním workshopu Marcel Procházka. Seznam.cz TV tak jako „neklient“ CRA do této přechodové sítě DVB-T2 vstoupit nemůže.

Mapa pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací po spuštění vysílačů Kojál a Praděd – v mapce jsou označeny červeně (Zdroj: CRA)

Vznikne ještě jedna pozice v Regionální síti 8?

I když jistá šance by zde byla. Regionální síť 8 totiž pojme celkem osm televizních stanic. V celé síti nyní vysílá šest televizí – Barradov Family, Óčko Expres, Sport 5, Regionálnítelevize CZ, TV Noe a Tuty TV. Sedmou pozici obsadí Šlágr TV. Osmou programovou pozici nyní nelze zaplnit ve všech regionech, protože například v Hradci Králové a Pardubicích ji využívá Východočeská televize V1. Ta se nyní rozhoduje, zda v regionálním multiplexu CRA zůstane nebo přejde do celoplošného multiplexu 4, který jí nabízí větší pokrytí (ale také za výrazně vyšší cenu než u CRA). Pokud by V1 nakonec Regionální síť 8 opustila, uvolnila by se v ní poslední, osmá „celostátní“ pozice, kterou by případně mohla využít Seznam.cz TV.

Největší tuzemská internetová firma však v minulosti nabídku CRA na vysílání v Regionální síti 8 odmítla. Již nyní si Seznam.cz platí kapacitu v celoplošném multiplexu 4 konkurenční společnosti Digital Broadcasting, již využívá pro hybridní vysílání. Majitel operátora Radim Pařízek na konferenci DIGIMEDIA 2017 letos v květnu řekl, že se Seznamem vyjednává o rozšíření spolupráce. Později na veřejnost pronikla informace o plánech Seznamu na vytvoření vlastní plnohodnotné televize. Prostor v multiplexu 4 pro nový program by byl, horší by to měla Seznam.cz TV se vstupem do nového vysílání DVB-T2. Digital Broadcasting sice na říjnové konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích oznámil ambiciózní plán spustit do konce letošního roku třináct až patnáct vysílačů vlastní přechodové sítě DVB-T2, od té doby ale pouze zahájil testovací vysílání na pražském vysílači Ládví.

Aktuální pokrytí přechodové sítě DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting (Zdroj: ČTÚ)

Míří Seznam.cz TV do multiplexu 4?

Operátor také dosud nezveřejnil harmonogram výstavby celé přechodové sítě DVB-T2 a podle všeho se s ní nechystá spěchat. Seznam.cz TV by tedy mohla získat slušné pokrytí v DVB-T (multiplex 4 deklaruje dosah pro 95 procent obyvatel Česka), ale marginální v DVB-T2. V případě Regionální sítě 8 provozované CRA by ji v DVB-T mohla naladit zhruba polovina diváků (vesměs pouze v krajských městech a jejich okolí), ale v DVB-T2 ke konci letošního roku již přes 95 procent populace a do konce prvního čtvrtletí 2018 dokonce přes 99 procent obyvatel Česka. Nepomohlo by to pouze Seznamu, ale také samotnému vysílání DVB-T2, protože přechodové sítě zatím nenabízejí žádný unikátní program, kvůli kterému by si je diváci chtěli naladit.

Velkou motivací pro diváky by mohlo být spuštění veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2. Česká televize slibuje, že v nabídne kompletní programovou nabídku v HD rozlišení. V pozemním vysílání by tak bylo možné naladit i zpravodajský kanál ČT 24 HD, dětské Déčko HD nebo kulturní ČT art HD. Prostřednictvím regionálních sítí DVB-T (Pařízkově Regionální síti 7 a Regionální síti 20 provozované CRA) takto zatím vysílají pouze programy ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. V přechodové síti CRA není pro HD verze komerčních programů prostor, přechodová síť Digital Broadcasting by nějaké HD programy mohla nabídnout, ale zatím to nepotvrdila a jak bylo řečeno výše, s výstavbou nových vysílačů moc nespěchá.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “České Radiokomunikace hlásí plné multiplexy, Seznam.cz TV musí ke konkurenci”

 1. mirasat napsal:

  Do konce roku končí RS 8 v:
  Pardubicích
  Plzni
  Karlových Varech
  Českých Budějovicích
  Tachově
  Krom ČB, kde bude změna kóty, omezení diagramu a výkon půjde z 10kW na 1kW by obdobná změna byla možná v Karlových Varech, kde by se mohl využít také kanál RS20. Vysílač stejný, ovšem výkon snížen z 1 kW na 20W. Vysílá tam momentálně jen regionálka ČT1.

 2. ivovi napsal:

  Docela pruhledne, za cenu regmux8 si kupuji pokryti premux12 (DVB-T2). Navic se cena bude snizovat jak budou odpadavat vysilace regmux8. Obavam se, ze je jen otazkou casu kdy tohle nekdo napadne.

 3. BIDLO napsal:

  „DB sice na říjnové konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích oznámil ambiciózní plán spustit do konce letošního roku třináct až patnáct vysílačů vlastní přechodové sítě DVB-T2, od té doby ale pouze zahájil testovací vysílání na pražském vysílači Ládví.“

  To se dalo čekat že to byly jen plané sliby a trapné kecy jak je u Pařízka už zvykem.

 4. ml.jan napsal:

  Dobrý den Bude Český rozhlas Olomouc DAB+ i Ostrava

Napsat komentář