Český rozhlas rozšiřuje digitální vysílání DAB+ do Brna, Ostravy, Plzně a na dálnici D5

14 komentářů 30.11.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Rozhlasový multiplex je ode dneška dostupný ze tří nových vysílačů, plzeňskou dálnici D5 pokrývá z Prahy, Berouna a Plzně.

Nejen televize přechází na nový typ pozemního vysílání. Český rozhlas dnes rozšiřuje svoje terestrické digitální vysílání ve standardu DAB+ do tří nových lokalit. Kromě Prahy, středních Čech a Berouna lze jeho multiplex nově naladit také v ostravském, brněnském a Plzeňském regionu. Pražský, berounský a plzeňský vysílač navíc pokrývají signálem dálnici D5, na které v úseku z metropole do Plzně poslouchat digitální vysílání Českého rozhlasu bez přerušení. Pokrytí multiplexu Českého rozhlasu tak stouplo na 40,1 procenta obyvatel České republiky. Naladit ho mohou všichni majitelé digitálních rozhlasových přijímačů s digitálním tunerem DAB+. Vysílání pro Český rozhlas technicky zajišťují České Radiokomunikace.

Nové moravské vysílače vysílají na kanálu 12D. V Ostravě lze signál digitálního multiplexu naladit z vysílače Hošťálkovice, odkud síť vysílá výkonem 10 kW, v Brně pak z vysílače Hády, jehož výkon je 5 kW. Západočeská metropole je pokryta z vysílače Plzeň – Radeč na kanálu 12C, výkon vysílače je 10 kW. Jde o druhé rozšíření digitálního vysílání Českého rozhlasu v tomto roce. Minulý měsíc rozhlas spustil malý vysílač v Berouně, který primárně slouží pro pokrytí dálnice D5 a na kanálu 12C vysílá nižším výkonem 300 W. Pražské vysílání DAB+ provozuje veřejnoprávní rozhlas od roku 2014 z vysílače Žižkov na kanálu 12C maximálním vyzářeným výkonem 20 kW. Všechny vysílače pracují s vertikální polarizací.

Aktuální mapa pokrytí multiplexu DAB+ veřejnoprávního Českého rozhlasu (Zdroj: České Radiokomunikace)

Digitální vysílání je pro posluchače zdarma

„Rozhlas je posledním analogovým médiem a jako takový musí usilovat o modernizaci způsobu svého vysílání. Digitální rozhlasové vysílání přináší posluchačům širší programovou nabídku, vyšší kvalitu přenášeného audio signálu a zcela nové služby, které umožňují přenos grafických a textových informací na displeje rozhlasových přijímačů. Zároveň umožňuje propojení s ostatním digitálním světem. Jeho významnou výhodou je, že pro posluchače je zdarma,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. Jednou ze služeb digitálního rozhlasu může být například poskytování map k dopravním informacím přímo na displeji rádia, což ocení zejména řidiči.

Pro příjem digitálního vysílání Českého rozhlasu na dálnici D5 je nutné DAB autorádio, které se v posledních letech stává běžnou výbavou nových vozů, včetně automobilů produkovaných v České republice. DAB není závislý na dostupnosti a fungování internetu, který v době krizových situací někdy kolabuje a jeho provoz může být často omezený nebo zcela přerušený. DAB+ tak dobře funguje jako informační platforma i pro krizové situace a živelné katastrofy. Český rozhlas využívá pro digitální vysílání III. pásmo, které je celoevropsky určeno pro tento typ šíření digitálního signálu. Digitální přijímače, které umožňují poslech vysílání ve standardu DAB+, jsou na českém trhu běžně dostupné a zároveň umožňují i příjem analogového FM pásma a nezřídka i internetových rádií.

Které programy lze naladit v DAB+?

Digitální síť Českého rozhlasu nabízí 14 programů. Jde o celoplošné stanice ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava a ČRo Plus, regionální studia Regina DAB Praha, ČRo Vysočina, ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň a čistě digitální stanice Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz a Rádio Retro. Řádné pozemní digitální vysílání DAB+ chtěl Český rozhlas zahájit už mnohem dříve, čekal však na přidělení kmitočtů, které bylo možné až po vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016. Toto opatření obecné povahy navazovalo na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání. Český rozhlas zatím v rozvoji pozemního digitálního rozhlasového vysílání postupuje osamoceně, komerční rádia mají vůči rozhlasové digitalizaci značné připomínky a nechtějí se do něj zapojit.

V České republice dále vysílá i několik menších digitálních rozhlasových sítí společností Teleko, RTIcz, v nichž se rovněž objevují programy Českého rozhlasu. Šest programů vysílá v sítích RTIcz v Plzeňském, Jihočeském, Karlovarském a Středočeském kraji, devět stanic v sítích společnosti Teleko v Praze, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Středočeském a Moravskoslezském kraji a v Brně. České Radiokomunikace pak ve své pražské DAB síti vysílají 10 komerčních rozhlasových stanic na kanálu 10D. S Českými Radiokomunikacemi chce Český rozhlas dosáhnout ucelenějšího pokrytí celé České republiky. Záviset však bude na zájmu posluchačů v regionech, kde již DAB+ poběží, zda a jak rychle se bude nové vysílání rozšiřovat do dalších lokalit. Stávající individuální oprávnění pro vysílání v Praze, Brně, Ostravě a Plzni má rozhlas do konce roku 2021. V minulosti se netajil plánem pokrýt digitálním signálem například nejvytíženější dálnici D1.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Český rozhlas rozšiřuje digitální vysílání DAB+ do Brna, Ostravy, Plzně a na dálnici D5”

 1. mirasat napsal:

  Český Rozhlas nemá v komerčních multiplexech již dávno co dělat. Jak bylo napsáno výše, od roku 2016 má svůj multiplex.
  Trochu se bojím, že se Radia 1 a Color v ČB, v následujících třiceti letech nedočkám.
  Že bych v DAB očekával ,,nerádiové,, projekty a kvalitní zvuk ? Už mlčím.

 2. ivovi napsal:

  Proc by nemel byt v komercnich multiplexech, kdyz do dneska mel multiplex CRo pokryti jen v Praze?

  Jinak si nemyslim, ze pripadny odchod CRo z komecnich muxu zpusobi prichod Radia 1 atd., ale mozna jsem pesimista.

 3. mirasat napsal:

  Měl svou síť, kterou měl spustit.
  Já už jsem taky pesimista.
  Vlastně už na DAB kašlu.
  Vše už jsem k tomu napsal a končím.

 4. *-* napsal:

  Nevím jak v Ostravě a Brně, ale v Plzni se mi kompletní nabídka nenaladila. Nemám tam Radioužurnál a Wave (pouze v RTI), není tam ani Vysočina, …

 5. vedro napsal:

  Nechapu proc to z Brna pustili jen pidi vykonem z mestskeho vysilace a nepustili to z Kojalu aspon 20kW a jizni cast Moravy by byla na 90% pokryta. Do kdy ma zase zbylych 80% Moravy cekat na DAB+? Vse jiz bylo davno zkoordinovano a pasmo je volne tak proc to delaji po tak malych kruccich? Za par let se budou divit, proc neni penetrace DAB prijimacu. Tak nejdriv pokryti, kvalitni prijem, dostatek prijimacu na trhu a pak se i posluchaci zaridi.
  V DVBT2 to taky nejdriv zapinaji a lidi si pak radi T2 zarizeni koupi ikdyz to nekterym (zatim) nic nove neprinese.

  • BIDLO napsal:

   Na Moravu se vždycky kašlalo, nic nového. Představte si tu národní katastrofu kdyby měla v něčem dřívější pokrytí než božská Praha.

  • vedro napsal:

   Klidne at si Prahu zapnou driv, mne jen vadi pokud zapnou i nekde jinde proc resi jen velke mesta a nepusti to dal. Jizni Morava je relativni rovina, kde by to mohlo byt pokryto jednoduse. At spusti jeden hlavni vysilac naplno a pak at dokryji zbytek.
   Nebou berou ohled na DAB-isty, kteri prijimaji slovenske DAB z Kamzika na vedlejsim kanale, aby jim to nezarusili 🙂 A spusti to naplno az zacne vysilat V. Javorina?
   Kouknete na mapu jak je DABem pokryte uzemi v Cechach a jake uzemi na Morave – Ostrava + Brno. Proste tu „logiku“ nechapu 🙁
   Jsem zvedav jak T2 poresi CT. Zda misto spusteni velkych vysilacu s plnym vykonem a solidnim pokrytim budou nejdriv zapinat sekundarni sit typu Hady s vykonem 10kW.

 6. Jan napsal:

  Parametry šíření signálu a z toho vyplývající (ne)kvalita? V dnešní době nedá nikdo nikomu nic zadarmo. A je jedno jestli se jedná o TV nebo Rozhlas. Každej chce jen vydělávat. S tím se nedá nic dělat. Rozhlas je již překonaná technologie. Použití jen tam kde sledování obrazu není možné. V autě. Jinak nic. Doma ? Jen za předpokladu opravdové vysoké audio kvality. Na to lidi nemaj peníze a ti co podnikají v provozování stanic ty prachy taky nepustí. Takže – mrtvá technologie. Kvalita opět KATASTROFA !!! Ojebaná až na kost. Tak do toho auta, kde spíš slyšíte hluk motoru a neslyšíte tu audio hrůzu co se line z reproduktorů. A na to stačí bohatě stará FM technologie. Kvůli tomu nemusíte vyhazovat miliony na investicích – když to nikomu nic nepřinese. A protože to není tlačeno nějakým povinným uvolňováním pásem, tak to všude krachuje.

 7. Nonic napsal:

  Plzeň Radeč je zastrčený tj. oproti Krašovu horší kóta… ostatně i mapa pokrytí to potvrzuje…
  Na Severozápadě díky spřažení s Prahou Žižkov je teď těžké říct který 12C zrovna máte v tuneru… Praha jde jen někde na kopečcích venku nebo na parapetu za oknem na prut… Teď na něj je 12C o trochu zlepšeno ale stále musí být prut u plasto kovového okna ač třeba už v bytě… Milešovka se svým 1 kw výkonem v železobetonových místnostech taky výpadky koktá, musíte najít kam položit přenosný… Bavoráci některé kanály jdou i v bytě na prut tj. 11D s kolísáním ale za oknem celkové je 87 předvoleb i se Sasíkama co jdou 9A slaběji (duplikáty jako Trutnov na jiném 5D to ale přepisuje silnější 10A takže by ten počet byl ještě vyšší) musel bych porušit záruku (nechápu výrobce proč všade cpou jen prut když konektor by nebyl už o moc dražší tak jako i linkové vývody do zesilovačů) a přidělat konektor + aspoň dipól na bývalé III tv pásmo dát z vraku 10 či 12 kanálu kdysi vyhozený mnoha prvkový ze společné antény trvale za okno, případně přidat i regulovatelný zesilovač… ideálně by bylo na střechu více prvkovou novou…(což dělají velcí lovci signálů na všechny možné pásma viz Lukáš P. atd. DX nadšenci) kam vás ale po rekonstrukcích střech a upřednostnění kabel dominantního UPC či netových poskytovatelů nikdo nepustí i stožáry se z paneláků strojoven výtahů zrušily…
  Jinak fakt DAB+ kdokoliv si pustí přes kvalitní bedny a porovná s VKV tedy pokud jej nemá zarušený zahuštěnou stupnicí (dneska nemusíte mít už ani mnoha prvková monstra antén) mraky přesahů z různých stran našich a zahraničních vysílačů v nejhorším případě i prskáním jeden přes druhej těsnej kmitočet ikdyž si pomáháte kvalitním 0,05Mz laděním (tam vám vždycky něco narozdíl od DAB+ hraje i pod kovovými klecemi i střechami obchoďáků atd.) nebo pokud to slabotou nešumí, tak rozdíl pozná v neprospěch předraženého při přepínání stanic nepohodlně pomalého počítačového integráč digitálu (prodávají navíc jen 10 preferovaných předvoleb stanic, vyjímečně víc) do kterého se nikomu nechce jít… Vlastně se vysílá v Česku tj. oficielní název státu (pro nácky i na Moravě, Slezku atd. krojové oblečení ve různých vesnicích jak ve vtipu filmu Básníků) jen pro pár nadšenců, že mají něco jiného než zbytek početné populace kterému je to jedno = nezajímá se o to…
  Ostatně když máte i netový tuner tak ste na tom o dost lépe s výběrem z celého světa atd. DAB+ má mraky nedostatků… Kde je? ta kdysi vývojáři od roku 1981 vychvalovaná kvalita jako ze Cd… Kompresemi se to degradačně přehnalo!!!… vrátíme se skoro ke hvízdacím okudlaným zvukem krystalkám? na středních, krátkých a dlouhých vlnách či co?… Ostatně i ten Impuls ve VKV zmonoval… Ve DAB+ to sykavkově a zkreslením akorát šišlá a basy?… škoda slov…
  No tam kde je dostupná cizina, tak lépe porovnáváte i ty používané komprese….

 8. drahomir.hrabec napsal:

  Jsem rad še aspom v Ostravě
  Vysíla DAB +
  Český rozhlas jsem skusíl
  Na štelovát DAB v Ostravě
  Na šlo všechmy me se naladilo
  Všechno na radiu na ladilo
  Nevite kde se prodaváji
  Radia DAB v Ostravě
  Byl jsem v Tescu a Okey
  Ne melý šadné radia DAB

 9. Nonic napsal:

  Drahomíre DAB+ tunery – rádiové přijímače v kamenných obchodech až na vyjímky nejsou k vidění…
  V Tescu vyprodaly Britské ležáky s velkými slevami a v Lídlu ten multifunční SilverCrest tj. i s internetovými stanicemi atd. vymoženostmi je za 3000Kč ale jeden čas se po nich zaprášilo, nyní jsou též Německé ležáky protože v létě v akci se jich zbavovaly za 1500Kč či někde na burzách ještě za míň…
  Od jiných výrobců se dá pořídit přes internetové obchody… stačí dát do vyhledávače DAB+ a uvidíte co vám vyjede za seznamy…

 10. sluchově nepostižený napsal:

  Kvalita DABu přes zesilovač Yamaha je na takové úrovni jako když železnou trubkou tlučete do radiátoru.

Napsat komentář