Itálie zahájí přechod na DVB-T2 v lednu 2020, potrvá dva a půl roku. Dotkne se 40 milionů televizorů

6 komentářů 3.11.2017 / Jan Potůček

Italové nebudou s druhou televizní digitalizací spěchat. Využijí dvouletý odklad pro opuštění pásma 700 MHz, který svým členům umožňuje Evropská unie.

Čtyřicet milionů televizorů budou muset vyměnit diváci v Itálii v souvislosti s druhou televizní digitalizací, tedy přechodem na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který počítá s prvními náklady spojenými se změnou vysílacího standardu, ale také s příjmy z aukce kmitočtů pro mobilní operátory. Podle odhadů si bude muset přijímače vyměnit až 90 procent domácností, které nyní v Itálii přijímají televizi z pozemních vysílačů. Pouze pět milionů televizorů je už nyní připraveno na příjem vysílání DVB-T2 s kompresním standardem HEVC, který kromě Itálie zvolilo například i Německo nebo Česká republika.

Vypnutí DVB-T až 30. června 2022

Italský státní rozpočet na příští rok obsahuje položku „Efektivní využívání spektra a přechod na technologie 5G“, z níž bude možné postupně čerpat až 100 milionů euro na dotace určené koncovým zákazníkům. Za ně si budou moci diváci pořídit set-top-boxy pro příjem nového typu vysílání. Na podporu ale dosáhnou pouze sociálně slabé domácnosti, jichž je v Itálii podle odhadů okolo dvou milionů. Přechod na nový televizní standard začne v Itálii na Nový rok 2020 a potrvá dva a půl roku. Dokončen by měl být do 30. června 2022, což je nejzazší možný termín, který stanovila Evropská unie pro uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů. Fakticky tak ale mají členské země EU učinit již do 30. června 2020.

Itálie ale využije dvouletého odkladu, což je maximální možná lhůta, již Unie dá těm svým členům, kteří Bruselu odůvodní, proč nemohou pásmo 700 MHz uvolnit již v roce 2020. Naopak Česká republika již nyní počítá s tím, že pásmo 700 MHz, které nyní využívá televizní vysílání, uvolní do 30. června 2020, byť v letos schválené novele zákona o elektronických komunikacích je uveden termín 1. únor 2021. Je však opět zmíněn jako nejzazší možný, takže dřívějšímu uvolnění pásma 700 MHz nebrání. Česká televize dokonce podle vedoucího její projektové kanceláře Pavla Hanuše bude muset zřejmě vypnout svoje vysílání ve standardu DVB-T dříve než v červnu 2020. Výhodou ČT je ale fakt, že její přechodová síť DVB-T2, jež by měla odstartovat ještě letos, zahájí vysílání na finálních kmitočtech a nečeká ji po vypnutí multiplexu DVB-T přelaďování kmitočtů.

Itálii čeká výměna 40 milionů televizorů. Jen pět milionů zařízení je připraveno na příjem DVB-T2.

První digitalizace trvala Itálii šest let

Více než dvouleté období souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 a postupný přechod na nový standard v jednotlivých regionech Itálie bude ve srovnání s první televizní digitalizací velmi rychlé. Analytici upozorňují, že přechod z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání Itálii trvalo dlouhých šest let. Technický plán přechodu na DVB-T2 má italský telekomunikační úřad AgCom připravit do konce května příštího roku. Server TV Fanpage upozorňuje, že první regiony, v nichž dojde k přepnutí na DVB-T2, budou v nevýhodě, protože řada domácností nebude včas vybavena televizory DVB-T2/HEVC a programy, které jako první přejdou do nového standardu, nebudou moci naladit.

„Kromě toho by se nemělo zapomínat na to, že v mnoha domácnostech bude nutné upravit i anténní systémy,“ varuje web, který kritizuje, že stát ze 750 milionů euro, jež uvolní na přechod k DVB-T2, přispěje koncovým divákům „pouze“ částkou 100 milionů euro. Každá sociálně slabá domácnost bude moci využít příspěvek 25 euro, v přepočtu tedy asi 650 korun. Druhá televizní digitalizace povede k zásadní změně v otázce držitele kmitočtových přídělů. Zatímco nyní, u pozemních sítí DVB-T, jsou kmitočty vlastněny přímo provozovateli televizních stanic, u DVB-T2 si budou moci tito provozovatelé pouze pronajímat kapacitu vysílacích sítí, stejně jako je tomu například v České republice. Tuzemské televize ztratily kontrolu nad kmitočty, na kterých vysílají, již při přechodu z analogového na digitální vysílání v letech 2008 až 2012.

Pozemní příjem televize v Itálii vede na plné čáře (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Kompenzace budou štědré

Co všechno chce Itálie během druhé televizní digitalizace kompenzovat? Částka 276 milionů euro (7,2 miliardy korun) půjde národním operátorům vysílacích sítí DVB-T na modernizaci distribuční sítě potřebné pro uvolnění pásma 700 MHz. Kompenzace ale dostanou pouze subjekty, které doloží, že budou muset vyměnit vysílací antény, které zprovoznili před rokem 2012. Dalších 291 milionů euro (7,6 miliardy korun) získají televizní stanice za to, že budou muset opustit stávající frekvence. Jde částku odpovídající hodnotě dražených frekvencí v pásmu 700 MHz určených pro televizní vysílání. V neposlední řadě půjde také o již zmíněnou kompenzaci koncovým uživatelům. Částka 100 milionů euro, jež se bud rozdělovat na příspěvky sociálně slabým pro nákup set-top-boxů, představuje v přepočtu 2,6 miliardy českých korun. Čerpána bude v letech 2019 až 2022, každý rok po 25 milionech euro.

Itálie patří mezi evropské země s největším podílem domácností závislých na pozemním digitálním televizním vysílání. Ve standardu DVB-T zde vysílá na patnáct multiplexů, řada z nich obsahuje placené kódované programy. Pozemní distribuce v podstatě nahrazuje kabelovou televizi, která není v Itálii příliš rozšířená. Největším konkurentem terestrického vysílání je tak satelit, který však nemá takový dosah jako pozemní digitální vysílání. Podíl terestrické televize je v Itálii vyšší než v České republice. Některé placené pozemní multiplexy jsou hodně specializované, obsahují například pouze stanice, které nabízí přenosy fotbalových zápasů.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Itálie zahájí přechod na DVB-T2 v lednu 2020, potrvá dva a půl roku. Dotkne se 40 milionů televizorů”

  1. ivovi napsal:

    Doplnim jednu podstatnou informaci, ktera v clanku nezaznela. Od 1. 1. 2017 se v Italii nesmi prodavat televizory bez DVB-T2/HEVC.

    http://www.supermedia.it/tecnoguide/obbligo-dvb-t2-e-hevc-per-tv-e-decoder-di-cosa-si-tratta

  2. Nonic napsal:

    Bohužel do Česka (do doby než se přišlo s certifikátem ověřeno H.265 pro Česko) se vesele dovážely T2 v zobrazovačích a v STB té Slovenské placené PlusTelky atd. na vlastní riziko s jen H.264… Kdekoliv jsem na to upozornil, tak mne hned kamenovali ti co honem v domění, že brzo uvidí HD programy (nadávali proč se čeká na HEVC který měl dvě testovací varianty než se výrobci s vývojáři rozhodli kterou budou distribuovat) si to kupovali prej na zkoušku… tak ať nenadávaj… Ti zkušení trpělivý si počkali a jiní pokud je někdo úmyslně nemátl jako třeba dovozci s prodejci nebrali hned věc jen podle toho, že je tam uvedeno T2 ale zajímali se jaká verze…

Napsat komentář