Jak bude vypadat šest finálních sítí DVB-T2 v Česku? Takto dopadla mezinárodní koordinace kmitočtů

42 komentářů 6.11.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY – Televizníweb.cz získal dokument o mezinárodní koordinaci kmitočtů pro finální multiplexy DVB-T2 mezi Českou republikou a Polskem.

Zajímá vás, na jakých kanálech a kde naladíte za tři roky po vypnutí dnešních multiplexů DVB-T šest finálních sítí pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2? Televizníweb.cz disponuje dokumentem „Koordinační dohoda týkající se zemského digitálního televizního vysílání v pásmu 470 – 690 MHz mezi Českou republikou a Polskem“, který obsahuje informace o vysílacích kanálech jednotlivých sítí DVB-T2 i jejich rozdělení do regionálních bloků, které naznačuje, jaké by mohlo být regionální odpojování multiplexů, u nichž je v budoucnu plánovaná regionalizace. Kmitočty jsou určeny pro finální sítě DVB-T2, nikoli tedy pro přechodové multiplexy, které lze v Česku naladit již nyní.

Výsledek mezinárodní koordinace ještě nemusí znamenat, že na daných kanálech budou finální multiplexy DVB-T2 ve všech lokalitách vysílat. Jde o doporučení pro Český telekomunikační úřad, který může při sestavování kmitočtového plánu provést změny. V zásadě však lze říci, že většina uvedených kmitočtů bude použita tak, jak je uvedeno v dokumentu, pod který se v polovině září letošního roku podepsal ředitel odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač. Dohoda obsahuje údaje pouze o kmitočtech pro základní vysílače velkého výkonu, frekvence potřebné pro dokrývače bude ČTÚ koordinovat individuálně podle potřeb a požadavků operátorů jednotlivých vysílacích sítí. Zde jsou výsledky mezinárodní koordinace základních vysílačů:

Síť 21 – Česká televize

Veřejnoprávní multiplex DVB-T2 využije na většině území České republiky vysílací kanál 26. Výjimkou bude pouze Praha, kde bude ČT vysílat na kanálu 47, a Jižní Čechy, pro něž ČTÚ zkoordinoval kanál 27. Česká televize jako jediná bude startovat na finálních kanálech již svoji přechodovou síť, což je dobrá zpráva nejenom pro diváky s individuálním televizním příjmem, ale především pro servisní firmy, jež se zabývají úpravou společných televizních antén. Ty tak budou moci upravovat STA pro příjem vysílání ČT ve standardu DVB-T2 již po spuštění přechodové sítě 11, což je plánováno na rok 2018, a jež se v roce 2020 přetransformuje na Síť 21. Z mapky vyplývá, že veřejnoprávní multiplex s výjimkou Prahy a jižních Čech neumožní regionální členění. Regionální vysílání tak ČT bude muset řešit prostřednictvím jiného multiplexu DVB-T2, ať již jako jeho provozovatel, nebo formou pronájmu kapacity sítě od jiného operátora.

Síť 22 – České Radiokomunikace

Finální síť 22 nahradí v polovině roku 2020 dnešní celoplošný multiplex 2 a vznikne rozdělením současné Přechodové sítě 12, která obsahuje programy z multiplexů 2 a 3. Provozovat ji budou České Radiokomunikace. Jak je z mapky patrné, Síť 22 využije část kmitočtů Přechodové sítě 12. Konkrétně jde o kanál 28 ve východních Čechách, na Vysočině, v Jeseníkách a v Moravskoslezském kraji. V ostatních regionech použije odlišné kanály oproti dnešnímu přechodovému multiplexu. Síť 22 není plánovaná jako regionalizovatelná, v celé republice tedy nabídne shodný obsah. Mělo by jít o programy televizí Nova, Prima a Barrandov doplněné o další případné zájemce.

Síť 23 – Czech Digital Group

Jde druhou celoplošnou síť Českých Radiokomunikací, respektive jejich dceřiné společnosti Czech Digital Group, která bude nástupcem současného celoplošného multiplexu 3. V roce 2020 se oddělí od Přechodové sítě 12, od níž převezme část kmitočtů. Konkrétně půjde o kanál 31 v Libereckém kraji a západních Čechách. Síť 23 také „odebere“ vysílací kanál 46 současné pražské Regionální síti 4, již provozuje společnost Prague Digital TV. Ta měla ukončit vysílání již k 31. prosinci letošního roku, ale ČTÚ svým rozhodnutím o aktualizaci Plánu využití rádiového spektra rozhodl o plošném prodloužení individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální sítě DVB-T do poloviny roku 2019. Operátor doufal, že bude moci vysílat i poté, ale jak je patrné z výsledku mezinárodní koordinace kmitočtů pro sítě DVB-T2, musel by se poohlédnout po nějakém jiném vysílacím kanálu.

Síť 24 – Digital Broadcasting

Nástupce celoplošného multiplexu 4 v DVB-T2 bude jedinou celostátní sítí v novém standardu, která bude plně regionalizovaná. V praxi to bude znamenat, že nabídne regionální odpojování vysílačů po vyšších územních celcích (krajích). Pro každý kraj má síť 24 naplánovaný samostatný kanál, pouze v západních Čechách půjde o dva různé kanály. V řadě míst jde o kmitočty, na kterých již dnes vysílá multiplex 4. Přechodová síť 13, kterou Digital Broadcasting zatím provozuje pouze v Praze, tak bude muset takřka v celé republice přelaďovat kanály na finální Síť 24. Pro diváky je využití kanálů multiplexu 4 pro finální síť 24 dobrou zprávou – nebude třeba nic měnit, postačí proskenovat přijímač a načíst do něj novou programovou nabídku. Operátor z pohledu diváka prakticky jen přepne ze standardu DVB-T na standard DVB-T2.

Síť 25 – operátor ještě nebyl určen

První ze dvou plánovaných rozvojových sítí DVB-T2 má sloužit pro rozvoj terestrického vysílání, především pak pro šíření programů v HD či dokonce Ultra HD kvalitě. Vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání počítá s tím, že ji získají České Radiokomunikace jako kompenzaci za největší ztrátu kmitočtů způsobenou odebráním pásma 700 MHz a největšími komplikacemi způsobeným přechodem na DVB-T2 (převod klientů z dnešních multiplexů 2 a 3 do přechodové sítě 12 a poté jejich rozdělení a převedení do definitivních sítí 22 a 23). Fakticky ale o způsobu přidělení této sítě konkrétnímu operátorovi nebylo rozhodnuto a neřeší jej ani letos schválená diginovela zákona o elektronických komunikacích. Síť neumožní regionální členění, na drtivé většině území bude vysílat na kanálu 48, pouze na jižní Moravě a Vysočině využije kanál 29 a v jižních Čechách kanál 25.

Síť 26 – operátor ještě nebyl určen

Druhá rozvojová síť DVB-T2 by měla podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání připadnout České televizi, ale ani o tom zatím nebylo rozhodnuto. Má nabídnout možnost omezeného regionálního odpojování, což by vyhovovalo právě ČT, která plánuje v DVB-T2 odpojovat nejprve pět a nakonec sedm regionů (Praha a střední Čechy, Severní Čechy, Východní Čechy, Západní Čechy, Jižní Čechy, Severní Morava, Jižní Morava). Podle zkoordinovaných kmitočtů je patrné, že to nebude tak jednoduché, protože kmitočtově nepůjde oddělit severní a východní Čechy, Prahu se středními Čechami od jižních Čech a Vysočiny. O provoz Sítě 6 by vedle Českých Radiokomunikací mohla mít zájem i společnost Digital Broadcasting.

Konečná podoba kmitočtového uspořádání finálních DVB-T2 sítí může doznat některých změn. Podle informaci serveru Televizníweb.cz již započala příprava Technického plánu přechodu, který bude definovat nejenom kmitočty, na kterých se bude vysílat po roce 2020, ale i přesná data vypínání současných DVB-T sítí a termíny přeměny přechodových sítí na finální sítě DVB-T2. Technický plán přechodu by měla schválit vláda do konce června 2018.

Vstup do Diskuse

42 komentářů: “Jak bude vypadat šest finálních sítí DVB-T2 v Česku? Takto dopadla mezinárodní koordinace kmitočtů”

 1. Michal Kubeček napsal:

  Ať na to koukám, jak chci, nějak mi z toho vychází, že regionální vysílání půjde rozumně provozovat jen v síti č.4.

  Mimochodem, na mapce L1 je u severočeské oblasti kanál 33, ale vybarvena je červeně jako okolní oblasti s kanálem 26 a text se o ní jako výjimce také nezmiňuje. Je to jen chyba mapky?

 2. Lejsek napsal:

  Za prvé článek není kompletní. Chybí mu konec. A za druhé. Proč mám z koordinací pocit, že příhraniční regiony s Rakouskem a Německem vždycky ostrouhají?! Nejen vyššími kmitočty v porovnání s těmi ostatními českými, ale problémy jsou i s koordinací. Viz. problém s Kletí, Bukovou horou apod. To jsme byli v Ženevě tak pasivní? Díky za vysvětlení

  • O.K. napsal:

   Šest sítí považuju za úspěch počítal jsem s pěti –
   porovnám-li čtyři a půl sítě v DVB-T oproti šesti sítím v DVB-T2 v ořezaném pásmu. Někdo však bude vždy nespokojený a jeho sklenice bude vždycky poloprázdná, zatímco u mě je z poloviny plná 😀

  • Jan Potůček napsal:

   Už je kompletní, díky za upozornění.

  • mirasat napsal:

   Praxe ukazuje, že nižší frekvence může být v určitých případech i nevýhodou, co se pozemního šíření týče.
   U útlumu signálu ve správně fungujících metalických koaxiálních rozvodech platí, čím nižší frekvence, tím lépe. To lze řešit kanálovou konverzí.

  • Nonic napsal:

   Lejsku, pasivní určitě nejsme ale je třeba si uvědomit, že němci a rakušané vysílají z velmi vysokých kopečků díky nimž jsou přesahy hodně hluboko k nám už dob analogů a nyní digitálů tak jako i naše jiné vysílače mají velké přesahy do ciziny a i u nás dle lokalit dolétnou též hodně daleko uvnitř republiky a proto se musí dobře zvážit jak to vše udělat…
   Ostatně v DVB-T se mezi sebou na 52k hádá hlavně na Chomutovsku rozdílný MUX ze Krašova kontra Ještědu atd. jinde v republice podobný problémy s jinými vysílači… a dle ohlasů na jedné diskuzi jsou už někde problémy i s naším 28k mezi sebou v DVB-T2 ač to má být méně náchylné oproti třeba špatně v DVB-T udělaném Ještědu kontra Trutnov…

   • Lejsek napsal:

    „němci a rakušané vysílají z velmi vysokých kopečků díky nimž jsou přesahy hodně hluboko k nám už dob analogů a nyní digitálů tak jako i naše jiné vysílače mají velké přesahy do ciziny“ Nonic, odpověděl sis sám sobě. Rozdíl nevidím žádný.

    • Nonic napsal:

     Lejsku, jsou zahraniční weby kde jsou přesně rozepsány jejich vlastní případně i zahraniční kmitočty (tj. i ty co k nám už teď i v minulosti dolétaly-jí dokonce Litvínováci měli v analogu Rakušáky a budou nově digitální jinde i zmínění Poláci atd. v republice) i zde se to několikrát probíralo i zveřejnilo ty odkazy tak si je najdi… Prostě státy mezi sebou musí koordinačně spolupracovat a i na svém území dobře rozvrhnout protože třeba 28k Hoher Bogen jak víš? mají bavoráci už z dob analogu atd. a jiný věci ze Ochsenkopfu atd. Sasové atd. … Nevím co na tom nechápeš… třeba tento http://www.dehnmedia.de/?page=sender atd. jsou jinde dohledatelné i weby o Frenetu atd.

     • Lejsek napsal:

      Nonic, podívej se na finální síť 22 a divit se už nebudeš. Prakticky cela republika se povedla zkoordinovat na k. 28. Jen u jižních a západních hranic jsme se museli podvolit. A to v prvních plánech měly jet hlavní multiplexy jen na dvou kanálech. Dovedeš si představit ten kvíkot zpoza hranic, kdybychom my, jako teď sousedi u Kletě, blokovali Hoher Bogen nebo Wendelstein?

     • Nonic napsal:

      Lejsku jestliže v zahraničí nějaký kanál používali a nehodlají se ho vzdát… tak bohužel k tvému zklamání to nemůžeme „lámat přes koleno“ aby pak nefungovalo nikomu nic… což by v Jižních čechách a Jižní Moravě nastalo… Prostě je to věcí koordinační dohody… Ostatně T2 na 21k též je problém tj. ze silného dobrého místa Hoher Bogenu který dolétá vším co tam je v minulosti i do budoucna hodně daleko ku Praze a Mostecku atd. lokality už bude v Severních čechách vytlačen tak jako to nyní v DVB-T dělá na 33k Chomutovský Jedlák s Bukovkou atd. jiný případy…

     • Lejsek napsal:

      Nonic, to jen potvrzuje moji teorii, že Němci a Rakušani si svoje přírodní bohatství pečlivě chrání. Úředníci z ČTÚ by mohli vyprávět, co dalo za práci zkoordinovat při první vlně digitalizace všechny západočeské vysílače ve srovnání například s Poláky nebo Slováky. Zeptejte se jich.

     • vedro napsal:

      No Slovaci maji zase problemy se sousedy z jihu. Analogovy vysilac (tusim) na Sitne v DVBT nejede vubec prave kvuli „zaruseni“ uzemi mimo republiku. Tusim jim tam povolili neco kolem 10kW co bylo nevyuzitelne.

     • Lejsek napsal:

      vedro: Ano, máte pravdu. Tam je to ještě horší. Stačí se podívat na nevyužitou výšku stožárů například tohoto vysílače. http://www.dxforum.vysielace.sk/download/file.php?id=216&mode=view
      Ukažte mi v OE nebo DE něco podobného.

     • vedro napsal:

      V analogu se to valilo tusim kolem 250kW – pekna kota to byla.

 3. Jan napsal:

  Hmmm ….. Tak podle výše uvedeného to vypadá na HD pouze v síti ČT – 21 a Expedimentální – 25. Ostatní bude SD – 960 x 540 bodů ? Taky dobrý. Není nad to, nalít si čistýho vína. Vzhledem k III. DD – K39 a výše od roku cca 2028 by snad ani nemělo smysl zavádět cryptování pro HD a ono by to stejně asi, vzhledem k nezájmu o placené kanály v terestrice, nefungovalo. Tím se hodně vysvětluje, proč to dlouhodobé „Ticho po pěšině“. Ono totiž nestačí jen koordinovat mezinárodně kmitočty při vytváření jednotlivých Muxů, ale je nutné mít jasno kdo a v jakém formátu na nich chce a bude vysílat. A podle toho je také označit – mux Novy, Primy, Barrandova … Vždyť oni měli zájem o celé muxy pro sebe v době přechodu z analogu do DVB-T. A teď, když by se mělo přecházet postupně na HD, nic? No, to tedy znamená, že HD u těch tří hlavních komerčních televizí v DVB-T2 je mrtvé. Sorry Jako.

  • Nonic napsal:

   K té třetí digitální dividendě… Ano po roce 2025 je vývojáři mobilního internetu dopředu nalajnováno celosvětově se jí věnovat proto jsem prostřednictvím redaktora Jana Potůčka který byl na nedávné konferenci ve Východních Čechách na DD III vznesl otázku…
   Výsledek je ujištění, že Česko se pojistilo smlouvou na šíření DVB-T2 do roku 2030 beze změn…
   Otázkou je nakolik jim zůstane optimizmus s ohledem, že s DD II se nyní tlačí na pilu a opouští se pásmový úsek 700Mz tj. vše od 49k předčasně oproti původním licencím a řeší se to proto kompenzačními dotacemi…

   • mirasat napsal:

    Fakt je opravdu nepřípustné otevřít diskusi, zda by se nenašlo nějaké místo (nějaký fragment) pro mobilní internet zde ?
    110-174
    230-294
    294-470
    MHz
    Pak by mohla zůstat pozemní televize jen u DDII (K21 až 48) a nechat jí, ať si poradí a obstojí sama – nechat to na divácích a vysílatelích (s Novou nebo bez Novy).
    Třeba by zanikla, třeba ne.

   • vedro napsal:

    No ja bych se primlouval, aby CTU zkoordinoval v Praze pro sit 21 kanal pod K40 (napr. zamenil se siti 24 nebo 26), aby se, pokud se prijme DDIII a bude se dal orezavat TV pasmo (K40-49), nemusela delat pro Prahu nova koordinace pro sit CT a vse zustalo tak jak je (bude).
    V pripade site 26 by to znamenalo, ze by byla Praha oddelena od zbytku Stredoceskeho kraje kvuli lepsi regionalizaci.

 4. Nonic napsal:

  Dobrý den čtenáři a redaktore Jane Potůčku,
  děkuji, že jsem vám napomohl (poslal jsem kopii naskenovaného dokumentu i napomohl jsem v minulosti jiným redaktorům na webech lecos prozradit či i třeba společným úsilím upravit HbbTv text monoskopu seznam.cz. atd. měl i prognózy ohledně MUX-3 že bude plně osazen celoplošnými programy atd. spolupráce tak jako vy jiní pomáhate svými ohlasy redaktorům v diskuzích atd.) vidět to co se už vědělo ale tajilo…
  Hlavní poděkování patří i diskutérovi Vítkovi, ten to našel na zahraničním webu a x měsíců postupně kanály zveřejňoval na jiném i letos na tomto webu + poděkování úřadu který dal po konzultaci s patřičnými úředníky svolení zveřejnit jako exkluzivní primát na tomto webu redaktorem Janem Potůčkem…
  Ještě je dobré dodat, že skutečně mohou nějaké úpravy nastat dle reálných ostrých vysílání všech států…
  Byla zmíněna Praha se současnou RS-4 že příjde o kmitočet… Dle dokumentu budou ze centra republiky šířeny tj. ze Žižkova další sítě…
  L-7 na 37k, L-8 na 46, L-9 na 42k.
  Je tu ještě jedna zvláštnost a to sice L-1 má pro Žižkov přidělen 47k a Prahu jako takovou jiný tj. 26k.
  Dle toho nelze tedy vyloučit, že až se vypne stávající DVB-T tak mohou na některých místech republiky po vzoru současných lokálních RS sítí s velmi malými výkony vzniknout i další T2 sítě s ohledem na koordinaci která zatím není známá do doby než budou hlavní a dokrývací 6 x celostátní sítě hotovy… Ostatně třeba v Mariánkách mají svojí RS už teď nějaký čas spuštěnu v DVB-T2 ale ve kodeku H.264 o čemž se nikde moc nepíše…

 5. Janek napsal:

  Síť 25 – jihomoravský = 29 kanál? To vysílá nyní ČT na tomto kanále v DVB-T , pokud se nemýlím, ale kdoví kdy tato síť bude spuštěna, jestli po vypnutí Dvb-t, tak by to nemělo vadit. JINAK KDY BUDE SPUŠTĚN TEN KOJÁL ??? UŽ JE LISTOPAD A POŘÁD NIC… 😀

 6. Pokr napsal:

  Jaka je maximalni mozna vzdalenost dvou vysilacu u soucasne prechodove site na kanale 28, aby se jeste vzajemne nerusily?

  • ivovi napsal:

   Podle ochranneho intervalu (1/8) to vychazi na 134 km. To bude v CR casto prekroceno, takze by to problem v urcitych pripadech mohl byt – dobre podminky sireni, vzdaleny vysilac na vysokem kopci, blizky na nizsim a schovany za terenni prekazkou. Sice se tvrdi, ze je to schopne fungovat castecne i za ochranny interval, ale uvidime jak to bude v praxi.

 7. mirasat napsal:

  Stáhni si celý ten dokument, jsou tam kompletní technické parametry.

 8. BIDLO napsal:

  Ať už tenhle článek psal kdokoli, tak výborná práce pánové.

 9. Štěpán napsal:

  „Pro každý kraj má síť 24 naplánovaný samostatný kanál, pouze v západních Čechách půjde o dva různé kanály.“

  To je nepřesně formulováno… Místo „Západních“ tam má být slovo „Plzeňský“. Nebo v Západních budou teda celkem 3 … 🙂 (KV+PLZ)

  • Nonic napsal:

   Jo Štěpáne ono rozdělení kraju v současné podobě kritizoval i politik Pikhart… Ono totiž i u šíření signálů se nedá přesně definovat co je pro který kraj díky přesahům… Jen ty zprávy jsou někomu místně určeny a řeknou mu víc než v jiných krajích… Ostatně ZAK je Plzeňský a je šířen jako Západočeský přestože zahrnul do sebe někdejší společné území Karlovarsko atd. přesahy… takových míst je už v tak malé republice rožštěpeno víc… tj. uměle kvůli úředníkům uděláno… to by za chvíli hlavně Morava musela být dělena dle každé vesnice kde mají oděn jiný kroj a jsou na to patřičně hrdý viz i vtip v jednom díle Básníků… Já třeba chytám trvale silný Krašov, Klínovec a rozdílný středočesko přesahy vlasně i Plzeňský atd. tj. Rakovnický Louštín který má už delší dobu lokální vysílání vypnuté proto je tam teď natěsnán ementálový Rokáč2 který spustili i ve Teplicích ač se má teď v prosinci dle jinýho webu spustit Liberecká televize nově společně i pro region Ústecký… No budu to řešit až bude spuštěno… stíní mi na 30k stěny panelu… Až bude DVB-T2 na 21k tak jsem zvědav jestli to chytnu ze směru západního tj. + i místního Jedláku a zatím DVB-T Březenecké RS-1 + sakého Geyeru (na něj bych musel přidat jinou nebo předělat na kruhovou polaritu anténu) + Ochsenkopfu tj. jedním vrzem na jednu anténu mám kvalitně vše Horizont západní včetně občas i Sušici 49k… na Hoher Bogen vertikál též přidat nebo dát kruhovou a na Prahu a východní věci tj. Liberec a Trutnov (RS-9 je sice nestabilně slabá 10W ale ještě do západního směru se naštěstí mezi baráky odrazy protlačuje) zas nemám přístup ač signál je ověřen a Ústí Bukovka 55k se u nás ve městě láme tj. půlka má 52k Krašov či oboje (někde jdou díky rúzným kopcům na kterých nové město postavili i DVB-T a VKV Hradecko Pardubické programy když v analogu Československá televize v noci vypla monoskop tak naskakovali i Poláci a ve VKV norma OIRT byly dost běžný jev)… to bych pak tj. hlavně Prahu chytal trvale další rozdílný věci viz zmíněný L7 až L9… + co má a bude mít Pařízek…
   Ty si jak přiznáváš Mariánský patriot který je schován v ďolíku vůči okolí a máš proto jen bavoráky a něco trochu slabě z našich sosáš kde to přes členitý kopce přeletí + váš primát DVB-T2 s H.264… Jsem zvědav jak dopadnou stejné kmitočtové kanály v každé síti z několika rozdílných vysílačů (bude přehlceno) když dle ohlasů jsou už teď někde problémy s 28k Východočechů se přesahy od Středočechů pokud jsi na dobrém místě někde mezi nimi…

 10. Jindřich Franc napsal:

  Dobrý den,
  mohl by mi tedy někdo sdělit, na kterém finálním kanálu/frekvenci bude šířit signál síť 21-ČT z Ústí n.Lab-Bukové hory? Z článku to nevyplývá, v kontradikci je mapka i text. Na mapce je 33K, z textu je uveden K26….).
  Děkuji,
  JF

 11. Nonic napsal:

  Jindřichu když jsme stejní krajané, tak pro tebe z té tabulky detailů který zde nejsou zveřejněny prozradím toto:
  Ústí nad Labem (Bukovka):
  L-1, 33k – 50dBW – ND = vše směr (sice to nepíší ale může být ještě změněno na jiný, třeba na ten 26k dle technického plánu přechodu (TPP) protože jde o předběžnou dohodu koordinace tj. očekávané finální podoby roku 2020 ostatně u současných plánů Přechodových Sítí (PS) se též dělají dodatečné úpravy dle okolností hlavně na jihu Čech a Moravy
  L-2, 38k – 50dBW – D = jen určený – regulovaný 340 -90/7dB
  L-3, 31k – 50dBW – ND = vše směr
  L-5, 48k – 50dBW – ND = vše směr
  L-6, 41k – 50dBW – ND = vše směr
  L-4, 21k – 40dBW – D = jen určený – regulovaný 310 -90/20dB = Krůšnohorská (Pařízek)
  L-4, 21k – 40dBW – ND = vše směr (pokud neudělali chybu v dokumentu pro obě L-4 posunutím dvou řádku v tabulce nad sítí L-2) – Kočkov (Pařízek)
  Trutnov má pro všech 6 celostátních uvedeno omezení – D (diagram) = jen určený – regulovaný 350-60/15dB
  u Liberce je to ještě komplikovaněji definováno dvěmi hodnotami a u L-1 dokonce třetí hodnotou…

  Zajímavostí je, že o Teplicích není zmínka, píší, že 21k bude ze Chomutova tj. pokud by tam skutečně Pařízka na Jedlák pustili? dostali by konečně rozum a neházeli si vzájemně konkurenčně klacky pod nohy… Ani o Louštínu atd. některých jiných stávajících Pařízkovo vysílačích není zmínka…

  Pro Štěpána zde jsou sólo uvedeny Mariánské lázně Dyleň 45k + Domažlice Čerchov 43k (dalších pět L sítí mají jen Domažlice) a pak se zmiňují už jen o L1 až L-6 ze Chebu a na Klínovci bude též 45k pouze střihem z DVB-T na T2
  Plzeňský kraj má uveden jen Plzeň pro všech 6 sítí.

  Zvláštností je ale v tabulce lokálně samostatný 39k ze Klínovce který nemá žádné označení pro kterou síť by byl použit? ale dle čísel v tabulce pro něj chybí L-1 takže opravdu brát s nějakou tolerancí tj. stále na těch koordinacích státy mezi sebou dál kvůli přesahům z dobrých kopečků na obou stranách laborují…
  Jistý bude až skutečný dokument TPP…
  Tyto výše mapy a tabulky 6 finálních celoplošných k tomu i s Polskem (zde je vynecháno) skutečně vyjednali podepsali naši kompetentní úředníci a dali na základě předložených důkazů pak redaktorovi Janu Potůčkovi po zvážení svolení… zde zveřejnit pro nás nedočkavce a fandů do lovení… Tak buďte tolerantní k případným zatím nejasnostem… Konečný verdikt bude ve tabulkách na webu Č.T.Ú. v momentě kdy se budou sítě v patřičných termínech dle harmonogramu spouštět…
  Pro Moraváky ujištění, že Brno má v tabulce 3 vysílací kóty tj. Město, Hády a Brno

  • mirasat napsal:

   Jestli si dobře vybavuji, tak Javořice má všech šest 100kW MUXů.
   Je tam vůbec Jeníkov ?
   Nemám dokument u sebe.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Dokument, ze kterého bylo čerpáno do dotoho článku vůbec nehovoří o jednotlivých vysílačích, ale výhradně o oblastech (allotmentech) a plánovaných kanálech v jednotlivých vrstvách.
   To, jak nakonec budou vypadat finální příděly pro jednotlivé opěrátory sítí a jejich vysílače, bude záležet na ČTÚ a výsledku mezinárodní kordinace.
   Tedy vše, co zde píšete je pouze Vaše čirá spekulace a zvlášť v momentě, kdy se odkazujete na neexistující TPP.
   Ten teprve má začít vznikat s tím, že jeho finální verzi by vláda měla přijmout do 30.6.2018 (termín určila komise EU). Současně platí, že nezbytnou podmínkou pro zahájení prací na TPP je dokončení mezinárodní koordinace kmitočtů pro sítě DVB-T2.
   Tedy bych prozatím volil víc zdrženlivosti při vyvozování konkrétních závěrů.

   • mirasat napsal:

    Hovoří i o konkrétních vysílačích (koordináty polohy, nadmořská výška paty vysílače + výška AS……).
    S druhou větou souhlasím.
    Třetí věta – Nesouhlasím, na neexistující TPP se zde snad každý s funkčním mozkem odkazovat nemůže. Bylo jasně psáno, že jde o nástřel. Vzhledem k tomu, jak zatím postupuje celý proces, je to pro mě sice zajímavý dokument, ale neřeší dodnes mnohdy nejasné parametry mnohem aktuálnější záležitosti – přechodových sítí.
    Se zbytkem souhlasím.
    Někde je řešeno, co má vysílat kde – Třeba Kleť ČRa a Kleť Rozhledna. U Jihlavy je to vše situováno na ČRa Javořici, takže ani nepotřebuji upozornění z článku, že změny jsou vyhrazeny. Že by bylo fajn, kdyby se Pařízek podílel na chodu velkých ČRa věží je sice zajímavá úvaha, ale já bych tady opět napsal – počkejme, stejně budeme muset počkat.

   • Nonic napsal:

    Pro Michala Pomeisla…
    Nikdo zde nezveřejnil vámi uvedené nějaké spekulace?… ale fakta!!!…
    Dokument skutečně existuje!!! i s tabulkami kde jsou konkrétní parametry různých vysílacích míst…
    Za to, že zde tabulky nejsou a ani ta další část tj.

    Polská příloha mapek + tabulek včetně důkazných podpisů ve Waršavě 17 septembra – září 2017 tj. též uvedeno jméno konkrétního člověka = Jiřího Duchače za Č.T.Ú + za poláky jejich telekomunikačního úřadu je Wiktor Sega…

    aby i Východočeši se SeveroMoraváky atd. kam přesahy dolétnou měli jasněji, nemohu ani já ani Mirasat…

    Různí lidé ten letos nedávno podepsaný předběžný pro 6 celoplošných sítí = koordinační dokument už viděli a proto nakonec došlo po zvážení patřičných lidí kteří se na jeho sestavení dohodami podíleli k nyní zveřejnění jako exkluzivita zde na tomto webu…
    Pokud o dokumentu stále arogancí? pochybujete? tak si sežeňte jeho kopii… Byla napřed na zahraničním webu (ten čerpá ze koordinací celého světa) našel ho diskutující Vítek který už několik měsíců a vlastně i let „střílel“ do různých diskuzí na webech čísílka kterým pochybovačně skoro nikdo nechtěl věřit či to bral jako předběžnou zajímavou informaci složitého vyjednávání mezi státy…
    Jiní jsme zase uváděli německé weby kde se s ničím narozdíl od Česka netají tj. ví se kdy kde co a jak se u nich bude dít…

    Teď je možnost sehnat i na českém webu pokud nebylo smazáno… Nicméně jednu část tj. aspoň mapky z něj máte se souhlasem Radiokomunikací atd. zveřejněny i v tomto reportážním článku…

    Nenadávat a důvěřovat… ono se nedá nic tutlat do nekonečna a život je samozřejmě plný překvapení i změn… proto se pozastavuji i na zmíněném 21k ze Chomutova v DVB-T2 v tabulce ač kdysi jej Pařízkovi odebrali v DVB-T pro RS-7 ze Teplického Vodojemu dříve než stihl spustit… Naštěstí pak udělali dobrý ústupek, že ho pustili na stejnou kótu konkurenta tj. Klínovec s vedle postaveným stožárem na 50k čímž kdyby tam byl i MUX-3 mohli mít raritu tj. bez RS-1 se mohlo vysílat kompletně vše tj. je tam i MUX-4 na 45k ze DVB-T a bude i střihem ve T2 tak jako to dosud mají úplně vše unikátně v republice ze Kleti Jihočeši kteří se s novými stále problematicky dojednávanými koordinacemi nechtějí zatím dle na diskuzích nedočkavostí smířit… že Přechodové natož finální kmitočty v celé republice uvnitř i mezi okolními státy je velký boj když se vynuceně osekává pásmo 49 – 60k… z původního 21 – 69k kvůli zatím dvěma DD mobilních vývojů internetu…

    Jinak v tabulce Javořice ani Jeníkov není uveden… Musíme si počkat až se zveřejní na webu Č.T.Ú. úplně kompletní seznam všech i těch dokrývacích vysílačů a pak možná po roce 2021 po vzoru dnešních RS vzniknou nové lokální DVB-T2 o velmi malých výkonech pro pár kilometrů u vysílače…

 12. Nonic napsal:

  Pane Michale Pomeisle…
  29 hlavních míst podle měst (pokud nepočítám ty samostatně oddělený ale ze stejné lokality) celkově 178 konkrétních kmitočtových kanálů v celé České republice s konkrétními polohami souřadnic na mapě Zeměkoule atd. parametry je v tom dokumentu v tabulkách do detailu… takže netvrďte, že jde jen o nějaké spekulace? diskutujících… to by redaktor i lidi od Radiokomunikací i s Č.T.Ú. tyto zde mapky jinak nesouhlasili uveřejnit… pokud by to nebyly prokazatelně hmatatelný předběžně schváleně koordinačně vyjednané podepsané fakta dvou sousedících států… Jediný co zatím a více aktuálněji nevíme (PS-12 je skoro hotová až na pár problémů) je konkrétní rozvoj těch tří Přechodových Sítí (u nich je to složité s ohledem, že je zatím volných kmitočtů hodně málo tj. jen mezi 21 – 31k) než se začne vypínat DVB-T a někde střihem zapínat na stejném kmitočtu a jinde na nových jinak uspořádaných v DVB-T2

 13. Jan. Novák, napsal:

  Chtěl bych se zeptat na kterém multiplexu budou vysílat současné regionální vysílače.
  Pak bych rád vyzval autora mapek, jestli by nebyl tak laskav a nepsal do modré plochy jinou než černou barvou, je to k nepřečtení.

 14. kapr napsal:

  Tento krásný, leč velmi starý článek by vzhledem k tomu jak se stává aktuální zasloužil stručnou aktualizaci tak, aby bylo možné se připravit na srpen, kdy by už podoba dvb-t2 měla být snad na nějakou dobu konečná. Mně osobně jde jen o hlavní vysílače, konkrétně Černou horu, Černá studnice, Ještěd, Buková hora.
  Asi by byl přivítán přehled aktualizovaný podle současnosti tak, aby bylo možné se zhruba připravit. Opakovaně x-krát přelaďovat tak, aby hlavní programy v pořádku šly je hezké, ale aktualizovaný pohled na finální tvář systému by potěšil – které programy z kterých vysílačů na kterých kanálech. Prostě základ stručně a jednoduše. Informace, která nebude tak složitá, aby bylo nutné váhat, který z desítek vysílačů má autor na mysli.
  Pro specialistu je to užitečné, primitiva to jenom zmate.

Napsat komentář