Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 vysílání v Česku do konce letošního roku?

24 komentářů 1.11.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital Broadcasting dokonce 13 až 15 vysílačů Přechodové sítě 13.

Nebývalý rozvoj čeká do konce letošního roku v Česku pozemní digitální televizi nové generace DVB-T2. Dva ze tří operátorů přechodových multiplexů DVB-T2, jež mají zajistit souběžné vysílání v novém a stávajícím standardu, plánují spouštět další silné vysílače. K Českým Radiokomunikacím a společnosti Digital Broadcasting se dost pravděpodobně přidá i Česká televize, která pro svoji přechodovou síť využije vysílače Českých Radiokomunikací. Veřejnoprávní přechodový multiplex by mohl po Novém roce vyřešit problém s ukončením vysílání programů ČT v HD kvalitě z některých vysílačů Regionálních sítí 7 a 20, které tyto programy nabízí ve standardu DVB-T. Pojďme se podívat na jednotlivé operátory a jejich přechodové sítě podrobněji.

Přechodová síť 11 – Česká televize

Kavčí hory zatím nezveřejnily žádný plán rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2. V minulosti deklarovaly zájem zahájit vysílání během letošního podzimu. Česká televize čekala na přijetí diginovely zákona o elektronických komunikacích, bez níž nemohla začít vysílat v novém standardu. Novela platí od 2. září, ČT však zatím stále vede jednání s technickým operátorem sítě, Českými Radiokomunikacemi. Je velmi pravděpodobné, že přechodový multiplex bude startovat v Praze, Brně, Ostravě a možná i v Plzni. Další lokality budou následovat. Vysílače budou shodné s vysílači Přechodové sítě 12 Českých Radiokomunikací s hlavními programy komerčních televizí.

Velkou výhodou Přechodové sítě 11 bude kompletní obsah v HD kvalitě. Multiplex nabídne programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD a ČT art HD. Vůbec poprvé tak bude možné přes pozemní vysílače naladit zpravodajskou ČT 24, dětské Déčko a kulturní ČT art ve vysokém rozlišení obrazu. Česká televize zvažuje, že nejpozději na Nový rok pokryje svojí přechodovou sítí Karlovy Vary, Jihlavu, České Budějovice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Jáchymov a Klatovy, kde k 31. prosinci ukončí vysílání pozemní Regionální síť 7, respektive 20 (Karlovy Vary). Tyto dvě sítě šíří ve standardu DVB-T programy ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. Záměr ČT ale nemusí vyjít všude – například na Českobudějovicku se stále složitě koordinují kmitočty pro přechodové sítě DVB-T2.

Vedoucí projektové kanceláře České televize Pavel Hanuš nevylučuje start přechodové veřejnoprávní sítě ještě letos na podzim (Foto: TAKTIQ Communications)

Přechodová síť 12 – České Radiokomunikace

Aktuálně nejrozšířenějším přechodovým multiplexem DVB-T2 je Přechodová síť 12 provozovaná Českými Radiokomunikacemi. Zároveň je „nejplnější“, obsahuje 14 programů a operátor deklaruje už jen čtyři volné programové pozice, o které má zájem nejméně pět televizí (dvě CRA blokují pro Novu a Novu Cinemu, o další dvě usilují Seznam.cz TV, Tuty TV a Šlágr 2). Přechodový multiplex CRA může momentálně naladit 83 procent obyvatel České republiky. Do konce letošního roku chce operátor spustit čtyři nové vysílače. V listopadu půjde o brněnský Kojál a jesenický Praděd (v obou případech na kanálu 28, pokrytí sítě stoupne na 94,3 procenta obyvatel Česka), v prosinci pak o chomutovskou Jedlovou horu (kanál 31) a zlínskou Tlustou horu (kanál 28), čímž pokrytí multiplexu dosáhne 95,4 procenta populace.

Je velmi pravděpodobné, že v průběhu následujících dvou měsíců CRA doplní do přechodového multiplexu nové programy. Patrně nepůjde o Novu, ale spíše o televize, které vysílají v Regionální síti 8. Konkrétně jde o dětskou Tuty TV a chystaný Šlágr 2, druhý program lidovkové Šlágr TV, který posunul start vysílání z října na začátek prosince. Předběhnout by ho mohla Seznam.cz TV, která nedávno získala licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a start plánovala ještě v letošním roce. Na příští rok si CRA nechávají spuštění vysílačů České Budějovice – Kleť, Jáchymov – Klínovec, Mikulov – Děvín, Ústí nad Labem – Buková hora, Valašské Klobouky – Ploštiny a Vimperk – Mařský vrch.

Přechodová síť 13 – Digital Broadcasting

Jediná regionalizovatelná přechodová síť DVB-T2 zatím vysílá pouze v Praze z vysílače Novodvorská na kanále 24. Další pražský vysílač Ládví plánuje spustit během listopadu, jakmile se operátorovi, společnosti Digital Broadcasting, podaří vyřešit technické problémy a nainstalovat nové vysílací komponenty. Společně s Ládvím má Přechodová síť 13 odstartovat také v Ostravě na vysílači Lanová a v Brně na vysílačích Jihlavská a Barvičova. Po těchto čtyřech vysílačích má koncem listopadu a v prosinci následovat devět až jedenáct dalších vysílačů, které budou tvořit pět jednofrekvenčních sítí a tři další vysílače budou vysílat samostatně. Praha a střední Čechy budou mít jednofrekvenční síť na kanálu 24 z vysílačů Praha – Novodvorská, Praha – Ládví a Benešov – Kozmice.

Severní Čechy by měla do konce roku pokrýt jednofrekvenční síť z vysílačů Ústí nad Labem – Krušnohorská a Teplice – vodárna. Brno se dočká Přechodové sítě 13 na kanálu 31 z vysílačů Brno – Jihlavská a Brno – Barvičova. Zlínský kraj pokryjí vysílače Zlín – Kleč a Uherské Hradiště – Rovniny, ovšem patrně ne v jednofrekvenční síti. Potenciální jednofrekvenční síť má vzniknout ve východních Čechách, kde však operátor stále čeká na výsledek mezinárodní koordinace kmitočtů pro vysílače Hradec Králové – Chlum a Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum. Druhý jmenovaný by měl vysílat v jednofrekvenční síti s pardubickým vysílačem Slatiňany. Královéhradecký Chlum má využít jiný kanál.

Vstup do Diskuse

24 komentářů: “Jak se bude rozšiřovat DVB-T2 vysílání v Česku do konce letošního roku?”

 1. pevy napsal:

  K28 ve Zlíně – to je nějaká novinka, nebo chyba v článku ?

 2. ruvy napsal:

  Přechodová síť 13 má jet na stejných kanálech jak mux 4? Olomouc,Zlín,to asi ne.

 3. Pvtr napsal:

  Ta tabulka k Přechodové síti 13 je z oficiálních zdrojů nebo pouze subjektivní odhad autora? Pokud se jedná o druhou variantu, tak by to mělo být v článku uvedeno, protože takto to vypadá, že údaje o všech uvedených kanálech jsou jisté. Pokud se jedná o oficiální údaje, tak by v článku bylo zajímavé uvést detaily, jak se budou měnit sítě, které nyní některé kmitočty užívají, stejně jako se o některých kmitočtech z RS7 a RS8 psalo v jiných článcích.

   • Nonic napsal:

    Ano pane redaktore Jane Potůčku atd. čtenáři, čerpá se i vy ze zahraničního webu který našel diskutující Vítek co to pro nás nadšence zveřejnil na Českých webech navzdory mlčení Č.T.Ú. každopádně je to za naší republiku skutečně podepsnáno oprávněnou osobou a i ty parametry tabulek pokrytí i kmitočtů sedí… viz po dlouhém otálení se oficielně zveřelnil 26k (to se též už dlouho dopředu navzdory mlčení ofiko zdrojů tušilo – vědělo) pro celé Česko s MUX-11 a ty další je jen otázka přesného rozpisu termínů spouštění nových či střihem… To zatím nikdo neví… protože plány se i různě mění viz síť 12 atd. kvůli dotačním obstrukcím od nepřejících sateliťáků kterým nikdo předčasně nekrade kmitočty a nemaří investice původních licencí pro DVB-T do roku 2025 od nalajnovaným vývojáři třemi dividendami tj. internetem LTE napřed pásmem 61-69k teď 49-60k tzv. 700Mz úsekem a do budoucna ještě níže ke 21k = řeší to celá Evropa kompenzačními dotacemi i celý svět se s tím musí poprat přechodem na DVB-T2 atd. technologie navzdory satelitům kde je dostatek místa a i diskutér Adolf Shitler (podivný nick když vynecháte písmenko) co se věčné všade hádá s lidmi, že pokud nechtějí za televizní příjem platit… tak jsou prý SeveroKorejci… a nepřející satelitním molochům si taky zažádat? o dotaci (na co? na to, že lidi musí kupovat nové přijímače podporující H.264 pro HD a i změny ochran proti pirátskému sledování jinými dekodéry CI+ se spárovanými předplacenými kartami) nebo jí chtějí závistí pozemákům odebrat a když to nejde tak aspoň zdržovat jejich vyplácení proto nyní operátoři DVB-T2 spouštějí z rezerv a pak zpětně si to nechají proplatit tj. ty předčasně zmařené investice do DVB-T a přechod na T2… kde je míň kmitočtů na větší území s problémem je skoordinovat mezi sebou…

 4. pevy napsal:

  No mně by hlavně zajímalo, jak bude Pařízek řešit to, když (v tabulce uvedený) kmitočet je obsazen vysíláním DVB-T (jejich vlastní mux 4). To jako ještě letos vypne DVB-T a spustí DVB-T2 ? To asi ne, že. Jedná se o více lokalit, např. Olomouc-Slavonín, Hradec Králové-Chlum atd.

 5. Michal Pomeisl napsal:

  Jinak pro mne je velké překvapení u PS13, která na vysílačích v Ústí n/L a Teplicích plánuje použít k21, který aktuálně využívá pro RS7.
  Pokud je to pravda, pak to znamená konec RS7 na vysílači v Ústí n/L a střihem začne vysílat PS13.

 6. Nonic napsal:

  21k má Pařízek obsazen identifikátorem sítě MUX-7 (MUX-1a + RS-7) z Krušnohorský… v Teplicích ho pro DVB-T sice měl napřed připraven a nakonec byl odejmut dříve než stihl spustit… Ta nízká utopená Ústecká kóta je dost probelmatická tj. pro kraj je nedostačující a nikde nepíší, že by jí měli v DVB-T od 1.1.2018 vypnout narozdíl od velmi silného Klínovce na 50k který zasahuje i na Ústecký kraj včetně dalších krajů díky své nadmořské výšce… Takže asi se Pařízek dobrovolně zbaví DVB-T a zapne nové T2… Problém nastane v momentě kdy Bavoráci spustí DVB-T2 na 21k Hoher Bogenem a na 30k velmi silný Ochsenkopf který zatím využívá Pařízkovo MUX-4…
  Oba německé vysílače měly a mají velké přesahy z dob analogů a i digitálů hodně hluboko do Česka Nyní je vyrušen 33k Severozápaďákům atd. a Pražákům 42k v DVB-T…
  Jihočeši proto mají problém 28k získat a i jiné koordinace ještě i s Rakouskem, proto jinde v republice se použil sólo 22k…
  No na našem území jsou i současné kolize v DVB-T viz podél hor známý jev 52k s rozdílným složením MUX programů… proto je na Chomutovsku atd. nepoužitelný stylem kdo s koho? tj. buďto Krašov nebo Ještěd či žádný… rušením a při výlukách prostě naskočí jeden z nich… Jinde v republice jsou s jinými kmitočty stejné problémy protože přesahům přírodních zákonů se nedá zabránit… Takže když vidím nový pro Česko 31k atd. jiný kanály v DVB-T2 tak? pokud někdo bude někde uprostřed toho na dobrém místě… Nakonec bude nucen přejít na satelit… či pokud je dostupná v místě centrálně pro republiku udělaná kabelovka UPC nebo další poskytovatelé se IPTV…
  Jinak ta koordinační tabulka zveřejněná na zahraničním webu kterou zveřejnil Vítek je za Česko již podepsána ale otázkou je v jakém časovém horizontu se má co používat stylem vypnout střihem či nepochopitelný souběh? když mnohé používá současné DVB-T

 7. Nonic napsal:

  Ještě ten 45k pro DVB-T2 je záhadou… když jej používají v DVB-T na několika místech lidé z Plzeňského a Karlovarského regionu pro Pařizkovo MUX-4

 8. VITEK2442 napsal:

  Co se týká Olomouce- napsal jsem špatně Slavonín.Jedná se o Radíkov.
  Čerpám z databáze BNA. Zde nelze přidat nic jiného než jen odkaz.

 9. Pavel Pastyřík napsal:

  Až Dyleň bude vysílat v DVB-T2, co bude s vysílačem na Klínovci, který nyní vysílá stejnou síť MUX4 na stejném kanálu K45 ?
  Děkuji, Pavel – Libá (u Chebu)

 10. Jindřich Franc napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat na DVB-T2 frekvence/kanály jednotlivých mux-ů z Ústí nad Labem-Bukové hory.
  Děkuji
  JF

 11. Michael Štejdíř napsal:

  Bude vysílat přechodová síť 13 i v Brno – Kojál?

 12. Lidka napsal:

  No tak to vypadá že si u nás ó DVB T2 můžeme nechat jenom zdát. Chytáme Valašské Klobouky.

 13. Kocuruj napsal:

  Jsem zvedavi kdy pojede prechodova sit 13 a 11 z ostravy

 14. Martin napsal:

  Zdravím co takhle nějaká aktualizace na letošní rok?

 15. Bohouš napsal:

  Zdravím, není někde výpadek ? Jsme z Chomutova, máme od listopadu novou televizi a asi od 20.3. vůbec nejde T2 a HD není kvalitní. Vše šlo.
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář