Multiplex 3 získal sedm nových kmitočtů, v pokrytí se bude dotahovat na multiplex 2

18 komentářů 10.11.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – Třetí celoplošná síť DVB-T se rozšíří do Domažlic, Chomutova, Frýdku-Místku, Mikulova, Valašských Klobouk, Vimperku a Votic.

Sedm silných vysílačů posílí základní síť celoplošného televizního multiplexu 3, který provozuje dceřiná společnost Českých Radiokomunikací, Czech Digital Group. Operátor získal od Českého telekomunikačního úřadu kmitočtové příděly pro vysílače Domažlice – Vraní vrch, Chomutov – Jedlová hora, Frýdek-Místek – Lysá hora, Mikulov – Děvín, Valašské Klobouky – Ploštiny, Vimperk – Mařský vrch a Votice – Mezivrata. Celkem tak bude vysílat z 24 základních vysílačů velkého výkonu, což je jen o dva méně v porovnání s multiplexem 2.

Oproti druhé celoplošné vysílací síti nebude multiplex 3 vysílat pouze z vysílače Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec. Maximální výkony nových vysílačů mají být stejné jako u multiplexu 2, s výjimkou valašského vysílače Ploštiny, který bude moci vysílat maximálně výkonem 16 kW. Termíny spuštění nových vysílačů zatím nejsou známy. Český telekomunikační úřad při nedávné aktualizaci Plánu využití rádiového spektra upozornil, že o nové kmitočty pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T bude možné žádat pouze do konce letošního roku. Poté bude vydávat už jen kmitočty pro sítě DVB-T2.

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Multiplex 3 získal sedm nových kmitočtů, v pokrytí se bude dotahovat na multiplex 2”

 1. Pavel Pastyřík napsal:

  Zde na Chebsku MUX3 nyní nechybí, programy mimo ČT-D/ART jsou obsaženy v PREMUX12 na K31, jen program ČT-D/ART je zde pokryt z Klínovce v síti REGMUX7 na K50.

 2. Lejsek napsal:

  Co je záměrem operátorů honit nové příděly na poslední chvíli? Doteď je divák v nerozsvícených lokalitách nezajímal.

 3. Štěpán napsal:

  To teda brzy … 🙁 někdo by zasloužil pořádně za uši!

 4. Nonic napsal:

  Jo dlouho nic a teď když programy budou a jsou dostupné už v DVB-T2 tak honem doděláme co jsme od začátku odmítali a zameškali… dokryjeme díry MUX-3 a někde i MUX-4 a ty jen malé lokální v Severočeském regionu úplně vynechané protože těch 501W z Ústí je výsměch = jinde o něco silnější krajské žárovečky RS-8 aby měly stanice oprávnění se dostat do T2…
  Jinak aspoň třeba v Chomtuvě kde měly problém se 52k tj Krašov kontra rozdílný složení MUXů tj. Ještěd… budou mít na co koukat… neboť Bukovka 55k je pro celý Ústecký kraj nedostačující a velmi kolísající kvalitou… vždy směřuje hlavně ku vnitrozemí tj. na Prahu což ve těch Krůšnohorsko ČeskoStředohorských kopečcích je problematické… Kdysi někdo psal, že by byla vhodnější Milešovka ale tu měla armáda… Každopádně dle předběžně vyjednané koordinace finálních 6 celoplošných MUXů v DVB-T2 bude na Jedlové Hoře… takže veselo tj. teď 3xDVB-T bez Pařízka a pak v té šestici T2 asi už i s ním? když o Teplicích zmíňka už v plánu ze 17.9.2017 podesaného dokumentu s Poláky za jejich a naše Č.T.Ú. není…
  Každopádně není tajemstvím, že Chomutovský vysílač (je několik webů kde to rezepsali do podrobna) soudruzi za starého režimu připravovali jako rušičku Bavorských přes hraničních příjmů VKV CCIR což se jim povedlo díky 89r později a nyní v DVB-T na 33k a do budoucna na 21k ve T2

 5. VITEK2442 napsal:

  Kmitočtové příděly muxu 3 byly zveřejněny už 1 a 6.11.

 6. vedro napsal:

  Tabulka je nekompletni, chyby sloupec s nazvem „Termin spusteni“ 🙂

 7. pevy napsal:

  Nechápu to. Teď, kdy se mají masově rozvíjet DVB-T2 sítě se bude spouštět v DVB-T dokrývání muxu 3 ? Vždycky se tvrdilo, že je to záměr (že mux3 není všude, kde je mux1+2), aby zákazníci (=TV stanice) neplatili zbytečně moc peněz za větší pokrytí o které (údajně) ani nestojí. Dnes je to tedy jinak ? Co se změnilo ?

  • Janek napsal:

   Už to bylo psáno výše, ale nesmíte zapomínat, že dřív MUX3 nepatřil pod ČRA, ale byl konkurenční CDG. Když mux3 čra odkoupili, tak kašlali na nějaké dokrývání, dělají to až nyní, aby mohli zvýšit pokrytí kvůli tomu, že některé stanice zůstanou v muxu3 a nepůjdou do T2 muxu.

  • vedro napsal:

   Presne tak. Na zacatku provozovala mux3 jina firma, ktera umoznila vysilat stanicim, ktere nechteli platit ranec penez, ktere chteli CRa i za cenu mensiho pokryti. Jak je dnes videt bylo mozne zvysit pokryti i drive, ale televize nechteli platit za toto dodatecne pokryti. Po prevzeti mux3 CRa to bylo totalne financne nepruchodne. To zvysene pokryti asi zacvakaji CRa, je mozne ze vyuziji i HW po RS, ktere budou muset zacatkem pristiho roku vypnout, takze velke penize to stat nebude. Takze si myslim, ze zapinani mux3 na novych lokalitach bude postupne az v novem roce po vypnuti dotcenych RS a pak se zmeni a doplni sit 12.

 8. BIDLO napsal:

  Je to stupidní šaškárna. Na soukromých širokopásmových anténách, kde MUX 3 dosud nebyl dostupný snad ale už vidím jak kvůli tomuto někdo předělává STA.

 9. jaxx napsal:

  Nevíte někdo, jestli bude Mikulov ten multiplex 3 na kanále 59 někdy vysílat?

Napsat komentář