Ptejte se Marcela Procházky (CRA) na nové digitální televizní vysílání DVB-T2

35 komentářů 23.11.2017 / Jan Potůček

PŘÍJEM DOTAZŮ BYL UKONČEN – Zajímá vás, kdy si budete moci naladit pozemní digitální televizi nové generace? V čem se liší přechodové a finální sítě DVB-T2? Jak vybírat nový televizor nebo set-top-box?

Druhá televizní digitalizace je v Česku na spadnutí. Od příštího týdne budou moci naladit nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 takřka všichni diváci, pokrytí přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi stoupne po spuštění vysílačů Kojál a Praděd na více než 94 procent populace. Pro bezproblémový příjem DVB-T2 je ale třeba podniknout několik kroků. Především si diváci musí pořídit vhodný přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, případně nechat upravit společnou televizní anténu. Jaké programy nyní v DVB-T2 vysílají a které televize se v tomto standardu na českém trhu ještě objeví? Budou v HD kvalitě a zdarma? A z jakých vysílačů je naladíme?

Na všechny tyto otázky i mnoho dalších dotazů k druhé televizní digitalizaci vám odpoví v chatu na serveru Televizníweb.cz ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. Chat nebude probíhat online, dotazy můžete zadávat formou komentářů pod tímto článkem nebo e-mailem na adresu jan.potucek@taktiq.com až do pondělí 27. listopadu 2017. Odpovědi zveřejníme v samostatném článku v průběhu příštího týdne. Každý čtenář může položit neomezený počet dotazů, redakce si však vymiňuje možnost vyřadit totožné otázky nebo vulgární dotazy a otázky, které se nebudou týkat tématu. Dotazy, na něž bude Marcel Procházka odpovídat, budeme průběžně doplňovat do tohoto textu.

Dotazy čtenářů, na které bude odpovídat Marcel Procházka (příjem dotazů byl ukončen, odpovědi zveřejníme v pátek 1. prosince 2017):

Rados Butes: Asi největší změnou v rámci mezinárodních koordinací kmitočtů pro finální sítě DVB-T2 zaznamenal mimo jiné vysílač Svitavy. Bude z dokrývačů zařazen po přechodu na DVB-T2 do základní sítě vašich vysílačů? Plánované vyzařované výkony všech multiplexů by tomu odpovídaly. Chystá se na vysílači instalace nového anténního systému? A kdy plánujete jeho spuštění ve standardu DVB-T2?

Rados Butes: Druhá otázka se týká v rozdílu přijímání DVB-T/DVB-T2 při stejném vyzářeném výkonu vysílače. Bydlím v lokalitě, kde je hraniční příjem ze všech nejbližších vysílačů, tedy Kojálu, Pradědu a Krásného. Plánuji koupi nové televize. Jaký bude rozdíl v příjmu přechodové sítě 12 oproti DVB-T, když ze všech tří vysílačů dopadne na anténu zhruba stejná síla přijímaného kanálu 28? Budou se tyto signály sčítat? Máte zkušenosti z měření, že tam, kde nyní DVB-T přijímat nešlo, je na tom DVB-T2 lépe?

Martin Žabka: Dobrý den, jelikož se mi zdají ceny set-top-boxu jako jednoúčelového zařízení přemrštěné, plánuji pro příjem DVB-T2 využít IoT (internet of things) konkrétně Raspberry Ri. Můj dotaz zní následovně: doporučíte mi nějaké konkrétní certifikované zařízení pro příjem DVB-T2 do slotu USB?

Mirasat: Dobrý den, je možné z tubusu vysílače Kleť sířit vedle stávajících všesměrových i směrově omezený signál? Můžete již potvrdit kanál 27 pro PS11, případně sdělit podrobnosti ohledně startu této sítě + přechodové sítě 12 z vysílače Kleť? Kdy bude zahájeno vysílání z Vysílače Včelná K29, jaký obsah bude mít a jaké modulační parametry budou použity?

Jindřich Číž: Dobrý den, kdy začne ve Vsetíně vysílat DVB-T2? Děkuji za informace.

Mirasat: Dobrý den, zaznamenali jste podněty ohledně problémů se SFN u PS 12? Budete přechodovou síť 12 v tomto ohledu ještě rekonfigurovat?

Mirasat: Kdy odstartuje multiplex 3 z Votic?

Mirasat: Bude se ještě někde nahrazovat RS8, jako v Českých Budějovicích?

Peti: Dobrý den, podle článku o zkoordinování kmitočtů má přiděleny pro DVB-T2 vysílací kmitočty i vysílač Hodonín. Bude to cukrovar, nebo Babí Lom? Signály z Pálavy, či Kojálu mám velice problematické, proto mne zajímá, zda bude skutečně vysílač Hodonín zařazen jako hlavní vysílač DVB-T? Pokud bude vysílat, od kdy by měl začít vysílat?

Peti: Dobrý den, na Slovensku je přechod na DVB-T2 spojen se zakódováním a placením programů. Předpokládám, že v ČR tomu nebude jinak. Proto se ptám, zda ČRA podporují zavedení výroby a prodeje obyčejného levného STB DVB-T2 se čtečkou či CAM, nebo se bude muset kupovat celý přijímač DVB-T2, jako u Plustelky? Jsme na začátku DVB-T2 a nerad bych si kupoval teď STB DVB-T2 a znovu po dvou letech, po zakódování signálu, další.

Pajas: Jak probíhají námluvy s TV Novou a kdy popřípadě budou tyto programy přidány do MUXU DVB-T2?

Pajas: Kdy se počítá se spuštěním Muxu 3 na vysílači Mikulov?

Pajas: Jak probíhá domluva s ČT a zda budou spuštěny do konce roku nějaké vysílače s přechodovou sítí ČT, popřípadě které?

Michal Pomeisl: Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výměny anténního systému (AS) na vysílači Buková Hora/Verneřice. Není to ani deset let, co se na tomto vysílači AS měnil a příští rok na jaře by se měl měnit znovu. Proč k tomuto kroku musíte přistoupit? Je jedním z důvodů i omezení vyzařovacího diagramu a výkonu? Děkuji.

Janek: Jelikož je v dnešní době UHD televizí HD vysílání dávno standard, tak se mluví o tom, že budete v MUXECH DVB-T2 nabízet i nižší rozlišení než HD. Vím, že potřebujete do nových muxů narvat co nejvíce televizí, ale nechcete myslet i na diváky? Pokud budete nabízet SD rozlišení, tak pro diváky nebude mít smysl si kupovat novou TV a nebo STB. Když ČT bude vysílat ve Full HD a pak divák přepne na Váš mux s nízkým rozlišením, tak to bude asi nekoukatelné a divák pozná rozdíl. Proto nabídněte prosím rozlišení minimálně těch 1440 × 1080, aby nová technologie měla nějaký smysl.

Viktor: Kvůli Vídni jsem zakoupil televizor s DVB-T2, vše OK, nedávno se mi naladily i nějaké české programy v DVB-T2. Kvalita obrazu ještě horší než v DVB-T, obraz ještě více rozmazán než v DVB-T, přitom Vídeň v DVB-T2 v SD mám ostrou. Proč stále pouštíte čím dál větší mazanici, takže české DVB-T2 je ještě horší než DVB-T?

Nonic: Dobrý den, zajímá mne, když už se konečně zveřejnily předběžně s Polskem vyjednané finální kmitočty koordinace pro celé Česko a v těch tabulkách je zřejmé, že všech našich 6 celoplošných MUXů budou až na výjimky šířeny z jedné kóty, zda je tam skutečně pustíte? Pařízka jako tomu je u velmi důležitého vysokého Klínovce a z Kleti, kde jde když už ne o společný, tak alespoň vedle postavený stožár? Nebudete si dál házet konkurenčně klacky pod nohy? Diváci to pak musí řešit přidanou anténou na jiný směr pokud nemají štěstí na jeden univerzální směr pro jednu anténu z vícero vysílačů…

Nonic: V přechodové síti se blokují dlouho dvě místa pro NOVA + Nova Cinema, ale stávající americký majitel tvrdil, že DVB-T2 je zbytečnost, nebo pokud se nezpoplatní zakódováním, na který se ale STB ověřené certifikáty schválené s CI+ slotem pro předplacenky neprodávají = jsou dostupné jen pro volné přijímání signálů… Už máte jasno? Kdy případný nový (čínský?) majitel Novy poleví? Původně se tvrdilo, že se do přechodové sítě vejde až 19 programů, teď sníženo na 18 a co tam tedy dáte? TUTY TV nebo Seznam.cz TV? Šlágr2 je jasný… Proč blokovat dvě programové pozice, když by Nova nadále trucovala, a nenabídnout je dalším zájemcům z Regionální sítě 8?

Nonic: Není žádným tajemstvím, že hlavně z Bavorska Hoher Bogen měl vždy velké přesahy do severozápadních Čech a ku Praze… Vytlačíte jej, jako se to stalo s kanálem 33 a Pařízkovým kanálem 42 (někde dle terénu jsou zachytitelné slaběji oba dva rozdílné kanály 42). Dle kmitočtové tabulky zůstane kanál 28 Bavorákům i v DVB-T2 a proto máte problémy (na to nadávají hlavně Jihočeši) s vaší přechodovou sítí 12… Bude mít přechodová síť 13 Radima Pařízka kanál 21 i v Chomutově? Nebo pouze v Teplicích? V DVB-T2 ho bude mít i Hoher Bogen. Jiné vysílače jako velmi silný Ochsenkopf by měl být v pohodě?

Nonic: V DVB-T2 bude používáno méně kmitočtů společně z mnoha vysílačů (někde jsou blízko u sebe) s různými výkony pro velká území se shodným složením programů na jenom kmitočtu. Už máte ověřeno, že ta nová DVB-T2 technologie skutečně nebude způsobovat stejný problém? Dle ohlasů diskutujících na webech prý už je problém u kanálu 28 u Východočechů a Středočechů. Když vidím plánované rozdělení republiky se stejnými kmitočty DVB-T2 u rozdílných sítí, lituji lidi, co budou s přesahy někde na dobrých místech uprostřed tohoto guláše…

Mirasat: Souhlasíte s myšlenkou, že vysílače okolních států by měly mít menší přesahy do Čech než v minulosti? A opačně také?

Dan Rozsíval: Chci se dotázat, máte již představu o využití vysílače Olomouc-Radíkov který je dnes součástí Regionální sítě 8, po vypnutí DVB-T sítí? Bude odpojen stejně jako se to tehdy stalo na určitou dobu po ukončení analogu, anebo též bude využit na DVB-T2?

Marcela Holanová: Dobrý den, chtěla sem se zeptat na vysílání DVB-T2, kdy se bude moci přijímat přechodně z vysílače Cukrák, odkud nyní přijímáme vysílání DVB-T, a jaké programy plánujete přidávat do DVB-T2 kromě těch, které jsou už dostupné na DVB-T? Neuvažujete o programu s tureckými seriály jako byla TV DOMA, která již není v ČR dostupná? Sice byla jen na satelitu, ale pokud by ta možnost byla v novém vysílání DVB-T2, bylo by to úžasné.

Michael Šejdíř: Dobrý den, jaké stanice naladíme v DVB-T2? A kolik bude multiplexů na vysílači Brno – Kojál? Kolik celkově nabídnete programů? Děkuji za odpověď.

Mirek: Dobrý den, co se týče kvality vysílání DVB-T2, nyní je to ubohé, horší než obyčejné SD vysílání v DVB-T. Doufal jsem, že když se přejde na novější systém, obraz nebude rozmazaný, ale naopak čistý a kvalitní jako např. Full HD. Jak jsem se ale dočetl, s HD kvalitou počítají pouze programy ČT. To je velice smutné, a to už nehovořím o vysílání ve 4K rozlišení. To je asi hudba daleké budoucností, pokud vůbec se toho dožijeme. Jak to, že např. v Rakousku anebo v Německu mají obraz čistý, ostrý, kvalitní, nedá se to vůbec přirovnat k dnešním programům v českém DVB-T2. Dalo by se s tím něco udělat, i když to zatím jede jenom ve zkušebním provozu? A kdy konečně začnou vysílat všechny multiplexy od ostatních operátorů? Bude to až na Vánoce? Díky za odpovědi.

Ivovi: Máte zprávy o tom, jak to vypadá s notifikací u Evropské komise pro kompenzaci nákladů přechodu na DVB-T2?

Ivovi: Často uvádíte, že s přechodem na DVB-T2 dojde k tomu, že naprostá většina přijímačů bude mít HbbTV. Nemáte obavu z opačného trendu, kdy k „chytrým“ televizorům s HbbTV si lidé budou pořizovat „hloupé“ STB s DVB-T2 a budou tak bez HbbTV?

Ivovi: Proč společně s ČTÚ a ČT naprosto tajíte, jaké kanály by měly být kde použity pro DVB-T2? Vím, že se může ledasco ještě změnit, ale nějaký předběžný plán pro veřejnost by měl existovat. Myslím, že je nedůstojné se o plánech DVB-T2 v Česku dozvídat z dokumentu na webu polského regulátora.

Lukáš Oliwa: Dobrý den, zajímalo by mně, kdy bude spuštěn multiplex 3 a PS 12 z vysílače Mařský vrch?

PeVy: Díky předchozí rétorice vedení ČT je pro mne dost nepochopitelné „zdržení“ v rozvoji veřejnoprávní přechodové sítě PS11. Sám vím, že na některých vašich vysílačích jsou v tomto směru již určité technologické přípravy. V čem vy osobně vidíte největší problém? Myslíte si, že tato síť začne opravdu vysílat ještě v letošním roce?

PeVy: V souvislosti s posledními informacemi ohledně koordinací si mnoho lidí dělá velké naděje s dokrytím multiplexu 3 z vysílačů, kde doposud absentoval (Domažlice, Chomutov, Mikulov, atd.). Bude se skutečně ještě rozšiřovat pokrytí multiplexu 3, když stejné programy jsou (budou) ze stejných stanovišť šířeny v DVB-T2? Není to cesta zpět?

Lukáš Štěpánek: Dobrý den, pane Procházko, dotaz tu sice již zazněl, ale i tak bych se chtěl zeptat na kódování. Aktuálně to vypadá, že Nova ani Prima nechtějí vysílat HD programy v režimu FTA. To dělá těžkou hlavu divákům (nejsou dostupné set-top-boxy s čtečkou, nebo CI+ slotem) i výrobcům a prodejcům set-top-boxů (co nabídnout lidem, aby byla jistota, že budou moci přijímat kompletní programovou nabídku i pokud se začne kódovat, kolik čeho vyrobit). Existuje nějaký předpoklad, jakým směrem se bude tato situace vyvíjet? Je reálné, že v ČR vznikne placená pozemní TV?

Mirek: Dobrý den, byl bych pro to a myslím že nejenom já, kdyby se v DVB-T2 vysílal obraz alespoň v rozlišení 1440 × 1080, neboť to vysílání, co se vysílá nyní, je v rozlišení ubohé. Zdá se mi, že vysílání v SD u DVB-T je o něco lepší, než dnešní vysílání v DVB-T2, i když programy v přechodové síti vysílají v o něco vyšším rozlišení než zmíněné SD u DVB-T. Nemluvě o vysílání ve Full HD (vyjma programů ČT) a no vysílání ve 4K rozlišení. Toho se asi již nedožiji, škoda. Díky za odpovědi.

Mirasat: Budou komponenty a jejich nastavení, které budou používány ve finálních T2 sítích, na maximální technické úrovni, aby byl potenciál T2 a HEVC využit a nikoliv promrhán?

Jarka: Dobrý den, jsem z Brna, zakoupila jsem celkem drahý televizor Samsung, obraz vysílání DVB-T2 z Rakouska a Slovenska mám výborný, ale kvalita obrazu českého vysílání DVB-T2 mě přímo šokuje. Všechny program jsou neskutečně rozmazané. Nechápu, jak jste mohli pustit něco takového do éteru. Je to ještě mnohem horší než DVB-T. Mám kupovat nový televizor rodičům, ale asi to mi ho asi hodí na hlavu, až uvidí tu kvalitu obrazu.

Peter Humax: Dobrý deň. Počíta sa s vysielaním teletextov v DVB-T2/HEVC? Ďakujem za odpoveď.

Mirek: Měl bych ještě jeden dotaz ohledně naplněnosti multiplexů DVB-T2 a počtu programů v nich. I na Televizním webu se píše, že se do nich tak moc programů nevejde, že je síť už skoro obsazená. Nerozumím tomu.

Mirek: Dočkáme se v DVB-T2 programů ve 4K? Naše kabelová televize nabízí zkušebně dva takové programy, proč by v České republice nemohly být také dva 4K programy v DVB-T2? V Praze se takto vysílalo zkušebně asi dva roky… V Japonsku již začali vysílat programy v 8K a koncem roku se mají přijímače pro 8K začít prodávat i u nás.

Štěpán Stráník: Budou opravdu všechny soukromé stanice v DVB-T2 zakódované, případně které budou a které ne? Nevíme, na co si připravit anténní příjem (na kódované bych to neupravoval – a nyní nevím, je to chaos).

Kristian Jára: Budou všechny programy v DVB-T2 v HD? Pokud ano, počítáte s nějakými prémiovými kanály? Za jaký měsíční poplatek?

Vstup do Diskuse

35 komentářů: “Ptejte se Marcela Procházky (CRA) na nové digitální televizní vysílání DVB-T2”

 1. mirasat napsal:

  Dobrý den,
  je možné z tubusu vysílače Kleť sířit vedle stávajících všesměrových i směrově omezený signál ?
  Můžete již potvrdit kanál 27 pro PS11, případně sdělit podrobnosti ohledně startu této sítě + přechodové sítě 12 z vysílače Kleť ?
  Kdy bude zahájeno vysílání z Vysílače Včelná K29, jaký obsah bude mít a jaké modulační parametry budou použity ?

 2. jindřich Číž napsal:

  Dobrý den. Kdy začne ve Vsetíně vysílat T2, děkuji za informace. Číž

 3. mirasat napsal:

  Dobrý den,
  zaznamenali jste podněty ohledně problémů se SFN u PS 12 ?
  Budete přechodovou síť 12 v tomto ohledu ještě rekonfigurovat ?
  Kdy odstartuje multiplex 3 z Votic ?
  Bude se ještě někde nahrazovat RS8, jako v Českých Budějovicích ?
  Dekuji.

 4. peti napsal:

  Dobrý den.
  Podle čl. zkoordinování kmitočtů má přiděleny pro DVB-T2 vysílací kmitočty i vysílač Hodonín.
  Bude to cukrovar, nebo Babí Lom?
  Signály z Pálavy, či Kojálu mám velice problematické, proto mne zajímá, zda bude skutečně vysílač Hodonín zařazen jako hlavní vysílač DVB-T?
  Pokud bude vysílat, od kdy by měl začít vysílat?
  ,

 5. peti napsal:

  Dobrý den,
  Na Slovensku přechod na DVB-T2 je spojen se zakódováním a placením programů. Předpokládám, že v ČR tomu nebude jinak. Proto se ptám, zda ČRA podporují zavedení výroby a prodeje obyčejného levného STB DVB-T2 se čtečkou či CAM, nebo se bude muset kupovat celý přijímač DVB-T2, jako u Plustelky? Jsme na začátku DVB-T2 a nerad bych si kupoval teď STB DVB-T2 a znovu po 2 letech, po zakódování další.

 6. Pajas napsal:

  Dobrý den,
  mám několik dotazů:
  1) Jak probíhají námluvy s TV Novou a kdy popřípadě budou tyto programy přidány do MUXU DVB-T2
  2) Kdy se počítá se spuštěním Muxu 3 na vysílači Mikulov
  3) Jak probíhá domluva s ČT a zda budou spuštěny do konce roku nějaké vysílače s Muxem ČT, popřípadě které
  Děkuju

 7. Michal Pomeisl napsal:

  Dobrý den,
  měl bych dotaz ohledně výměny antenního systému (AS) na vysílači Buková Hora/Verneřice.
  Není to ani deset let, co se na tomto vysílači AS měnil a přístí rok na jaře by se měl měnit znovu.
  Proč k tomuto kroku musíte přistoupit? Je jedním z důvodů i omezení vyzařovacího diagramu a výkonu?
  Děkuji.

 8. Janek napsal:

  Jelikož je v dnešní době UHD televizí HD vysílání dávno standard, tak se mluví o tom, že budete v MUXECH DVB-T2 nabízet i nižší rozlišení než HD. Vím, že potřebujete do nových muxů narvat co nejvíce televizí, ale nechcete myslet i na diváky? Pokud budete nabízet SD rozlišení, tak pro diváky nebude mít smysl si kupovat novou tv a nebo stbox. Když ČT bude vysílat ve FullHD a pak divák přepne na Váš mux s nízkým rozlišením, tak to bude asi nekoukatelné a divák pozná rozdíl. Proto nabízete prosím rozlišení minimálně těch 1440×1080, aby nová technologie měla nějaký smysl.

 9. Viktor napsal:

  Kvuli Vidni jsem zakoupil Tv s dvbt-2,vse OK,nedavno se mi naladily i nejake ceske programy v dvbt-2.Kvalita obrazu jeste horsi nez v dvb-t,obraz jeste vice rozmazan nez v dvb-t,pritom Viden v dvbt-2 v SD mam ostry,proc stale poustite cim dal vetsi mazanici,takze dvbt-2 ceske jeste vetsi mazanice.Viktor.

 10. Nonic napsal:

  Dobrý den.
  Zajímá mne, když už se konečně zveřejnily předběžně s Polskem vyjednané finální kmitočty koordinace pro celé Česko a v těch tabulkách je zřejmé, že všech našich 6 celoplošných MUXů budou až na vyjímky šířeny z jedné kóty, zda tam skutečně pustíte? Pařízka jako tomu je u velmi důležitého vysokého Klínovce a z Kleti když ne na společný, tak aspoň vedle postavený stožár a neházeli si stále konkurenčně klacky pod nohy… což pak diváci musí řešit přidanou anténou na jiný směr pokud nemají štěstí na jeden univerzální směr pro jednu anténu z vícero vysílačů…
  Za druhé:
  V přechodové síti se blokují dlouho 2 místa pro NOVA + NovaCinema ale stávající Americký majitel tvrdil, že T2 je zbytečnost nebo pokud se nezpoplatní zakódováním na který se ale STB ověřené certifikáty schválené se CI+ slotem pro předplacenky neprodávají = jsou dostupné jen pro volné přijímání signálů… Už máte jasno? Kdy případný nový Čínský? majitel poleví? obchodním modelem a bude šířit dvě pozice v PS-12… Původně se tvrdilo, že se tam vejde až 19 programů, teď sníženo na 18 a tedy co tam dáte? TUTY nebo Seznam.cz. když Šlágr2 je jasný… Pokud bude Nova nadále trucovat? tak proč blokovat jiným zájemcům třeba i ze RS-8 by šlo použít ty další které má jen půlka republiky u krajských měst…

  Za třetí, není žádným tajemstvím, že hlavně z Bavorska Hoher Bogen měl vždy velké přesahy do Severozápadních Čech a ku Praze… jestli jej vytlačíte?… jako se to stalo 33k či Pařízek 42k (někde dle terénu jsou zachytitelné slaběji oba dva rozdílné 42k) v DVB-T… Dle tabulky 28k zůstane Bavorákům i ve T2 a proto máte problémy (na to nadávají hlavně Jihočeši) s vaší Přechodovou Sítí -12… a PS-13 má mít 21k i Pařízek z Chomutova? nebo z Teplic?… tak jako ve T2 bude mít H.Bogen…
  Jiné vysílače jako velmi silný podél Krušných hor Ochsenkopf by měl být v pohodě?… Sasové mají též přesahy ze Geyeru v DVB-T trvale je chytalený 22k a hůře 25, 32k který se mají překlopit na podzim 2018 do DVB-T2… O Freenetu se zatím moc neví, tak snad až budou definitivní kmitočty, se nebude prát o místo v tunerech s našimi Českými…
  Ti co chytají další Saské Drážďany atd. vysílače severovýchodně ke Polsku mají přesahy ke Praze atd. …
  V Podkrušnohoří je Chomutovsko s Mosteckem (Litvínováci v analogu trvale chytali i Rakousko) u Českého Středohoří též křižovatkou mnoha vysílačů i teď běžně mají v těchto lokalitách Pražské atd. východní a západní někde i z PardubickoHradecka věci… Je znám jev rozdílného MUXů na 52k z Krašova a Ještědu (někde je problém i se 40k Trutnov vůči Ochsenkopfu) což se tluče kdo s koho je silnější… a Liberec s Trutnovem je špatné SFN = lidi tam kde jsou v dosahu či uprostřed nich nadávají na častou poruchovost signálu tj. špatně nastavené robustnosti COFDM …
  Ve DVB-T2 bude používáno méně kmitočtů společně z mnoha vysílačů (někde jsou blízko u sebe) s různými výkony pro velká území se shodným složením programů na jenom kmitočtu… už máte? ověřeno, že ta nová T2 technologie skutečně nebude? způsobovat stejný problém?… Dle ohlasů diskutujících na webech… prý už je problém 28k Východočechů se Středočechy.
  Když vidím plánované rozdělení republiky někde stejných kmitočtů i ve T2 s rozdílnou sítí, tak lituji lidi co budou s přesahy někde na dobrých místech uprostřed toho…

  Chomutovský Jedlák původně neměl být pro digitalizaci použit (radnice dvou okresů se v jednu dobu dokonce dohadovaly kdo bude VKV a i analog Tv atd. signál z Jedláku financovat, jestli nemá být úplně vypnut?) ale ukázalo se, že Buková Hora je pro kraj nedostačující a Krašov se v těchto lokalitách územně dělí jen kam až doletí… Spustilo se to nakonec bez MUX-3 a dle nových informací mají teď posílit 55k z Jedláku který má se 33k a 58k též velké přesahy směrem k Plzeňsku atd. našemu vnitrozemí i dál ke Bavorsku (ostatně i Sušice 49k je zachytitelná opačně až na Mostecku pokud nejste v ďolíku dle počasí) a v Sasku je Jedlák s Klínovcem i Bukovkou dle nastaveného vyzařování… Chomutov byl plánován (což se též moc dobře ví) za starého režimu jako rušička Bavorských signálů, což se povedlo na 33k a ve VKV kde je už přehlceno, přesto někteří by chtěli přidat další lokální stanice do těch už tak různých přesahových duplikátů rádií zachytitelných z různých směrů pokud jste na kopcích…

  DAB+ (na ten lidi nadávají tj. ti co to pouští přes kvalitní reproduktory, že se to v Česku přehání nastavením kompresí pro uši ne zcela ideálním zvukem a jsou někde i výpadky cvrlikáním a mizernou nabídkou hodně předraženými tunery) by to přeplácaně zahuštěné VKV na některých frekvencích kde je to už neposlouchatelné vzájemným rušením měl vyřešit, zatím je ve DAB+ skoro volno, proto němci jdou a je tu silná Milešovka + někde přesah z Trutnova a Žižkova… má se to teď čerstvě doplnit o Plzeň… a jaké? kdy? další vysílače?…
  Moraváci jsou skoro bez… nebo mají nepochopitelný (kdo to vůbec vymyslel neperspektivně používat) L pásmo… nebo to co jim přilítne ve kdysi III Tv analogem uvolněném a v Česku prázdnotou otálejícím pásmu (Poláci a Slováci se v něm vracejí ke televiznímu digitálnímu vysílání) tj. též přesahy jen z ciziny…

 11. Mirek napsal:

  Dobrý den , co se týče DVB-T2 kvalitního příjmu nyní je to ubohé , horší jako obyčejné SD vysílání v DVB-T . Doufál jsem , že když se přejde na novější systém příjmu v DVB-T2 , že obraz nebude rozmazaný a že bude obraz čistý a kvalitní jako např. FULL HD , ale v tom novém vysílání s nim počítá jenom ČT programy , Což je velice smutné a to vůbec nehovořím o vysílání ve 4K rozlišení . To je asi huba budoucností , jestli někdy vůbec se toho dožijeme. Jak to že např. v Rakousku anebo v Německu mají obraz čistý, ostrý , kvalitní , nedá se to vůbec přirovnat k dnešním programům u DVB-T2 které nyní chytím v dosahu vysílače. Dalo by se s tím něco udělat , když to zatím jede jenom ve zkušebním provozu ? A kdy konečně se začnou vysílat všechny multiplexy od ostatních operátorů ? Bude to až na Vánoce ? Díky za odpovědi.

 12. mirasat napsal:

  Dotazy se začínají opakovat, bohužel.
  Nicméně bych vypích jednu věc ohledně přesahů.
  Souhlasíte s myšlenkou, že vysílače okolních států by měly mít menší přesahy do Čech, než v minulosti ? A opačně také ?

 13. Nonic napsal:

  Žijeme v Evropě a Česko jako „malá“ země obklíčená horami už v tak i vnitřně velmi členitém terénu… takže je velmi obtížné postavit vysílače takovým způsobem aby byl signál všade dobrý i ve stínech kopců v údolích a vzájemně se nerušící… Nejsme skoro rovina jako Maďarsko atd. a tedy k nám z vysokých kopců ciziny a i z těch našich vždycky vzájemně dolétávaly signály odevšad a i k těm sousedům… Lidé to berou jako dobrý bonus výběru počtů programů (je tu jen bariéra znát aktivní překladovou mluvou cizí jazyk) … což se zase ale chamtivostí autorských práv nelíbí jiným vlivným bohatým pár lidem co vládají tu početnější skupinu Zeměkoule… Těžký oříšek, proto se i kóduje… Příroda je přesto vždy mocnější tj. dle počasí do Střední Evropy lítaly a i teď jde dle počasí jižní Evropa či i Afrika a my zase dál do Severských státu a oni též k nám viz nadšení lovci a reportáže ze konkurenčních webů typu Lukáše P. atd. lidi.
  Dokonce díky mimořádně vysoké Sluneční aktivitě se ve OIRT na našem VKV v šedesátých létech chytali taxikáři, hasiči atd. z USA což se dočtete od legendárního antenaře M. a T. Českýho… a i se běžně jak víte hlavně v létě a při inverzích na 1 -4 kanále chytaly v létě Španělské atd. cizí televize než se od analogu upustilo… Ano signál by měl být asi dle zveřejněnou karikatůrou Rakouska znásilněně obehnán jak před 1989 ostnatým drátem ale takto to nefunguje… Buďto máte vše… nebo nikdo nic tj. vzájemným rušením… proto se musí hledat kompromisy koordinační dohodou mezi státy a i uvnitř nich mezi jejich regiony… Toť vše… chudáci lidi co bydlí někde uprostřed věcí z mnoha vysílačů… či ti co nemají žádný signál, či na hranici sledovanosti, tam to řeší satelit nebo kabel…. Kde jsou zase na stejném kmitočtu blízko sebe různé kóty což v T2 nastane… tak bude zase přehlceno a chudáci tunery na různá kmitočtová pásma a nejhorší je to v tom 21 – 69 kde se vecpal mobilní internet a výrobci stále dělají závyslácké „hračky“ na celé pásmo i antény atd. přidány dodatečně filtrové válečky… navzdory LTE které to ruší protlačováním se… a ve VKV norma CCIR kde byla před 1989 jen velmi silná cizina jsme se pak vecpali a dokončilo se dílo zkázy přidáváním „lokálních“ který ale mají mnohem větší přesahy než si někdo na papíře či v počítači na stole u kanceláře teoreticky spočítal tedy mraky duplikátů… Viz přesnější mapky od Kuby M. atd. nadšenců a pozorovatelů v reálných terénech republiky dennodenním používáním nebo ti co loví s mobilními anténami i měřáky a pak píší reportáže co kde je přítomno… Mnou uvedená lokalita je bohužel dost členitá tj. i Poláky jsem neuvedl, že když se vypínaly v noci kdysi naše Československé monoskopy tak to nasokočilo odjinud něčím jiným… To samé se děje teď při výlukách VKV už ve CCIR kmitočtů stanic které hned naskočí s plnou silou čistě… jindy se úplně vytlačují či nehrají za běžného provozu čistě… Nikoho to nezajímá protože třeba u uvedeného 52k podél Krušných hor rozdílné naše MUXy je též netíží a ani je nenapadlo, že k tomu střetu dojde… to samé je s těmi němci a jinde s jinými státy všade v republice se dá vyprávět… T2 a DAB+ se dělá už s nižšími výkony vysílačů či šetrněji nastaveno ale stále se nedá vyhnout různě velkým přesahům…

  • Nonic napsal:

   Jednoduše… zeptejte se Ostraváků a jiných Moraváků jak se jim bude líbit? až přestanou? fungovat přes hraničně Polácí, Slováci a někde i Maďaři či Rakušáci jsou už většina jen zakódované… co vám řeknou… to samé máte v těch oblastech kde se chytali a zatím chytají celé roky Bavoráci a Sasové už z dob analogů a nyní digitálů tv a rádií… Prostě mít rozšířený navyklý výběr… nebo nakonec skoro „nic“ jen? už od nás…

   • mirasat napsal:

    Otázka byla na pana Procházku.
    Napadla mě, jak jste psal o těch mohutných přesazích do Prahy.
    Ona se totiž doba mění ve všech oblastech a rychle.
    Otázka čím dál méně stojí: Jak by se Vám v Budějcích líbilo, kdy by Ten Linec už nechodil….Mezinárodní (ale i vnitrostátní) pohotovostní online korekci vysílacích výkonů při inverzích tam a onde bych nechal stranou.
    Zkušený anténář znalý místních poměrů by měl s inverzí počítat. Ne vždy si ale můžete vybírat odkud co chytnete a nezapomínejme, že v ČR žije ,,deset miliónů anténářů,,.
    Kmitočtový prostor se zúžil, technologie snad umožní širší SFN, ale počet celoplošných sítí se zvýšil (T2).
    Chcete mít jako Evropští operátoři čistější éter ?
    Fajn, takže se vymění AS na těchto vysílačích, tímto způsobem…..
    Další otázka by mohla znít:
    Souhlasíte s myšlenkou defragmentace pásma 700 až 1000 MHz, aby bylo efektivněji využíváno ?
    Odpověď pana Procházky bych si troufl předpovědět.

 14. ivovi napsal:

  Mate zpravy jak to vypada s notifikaci u EK pro kompenzaci nakladu prechodu na DVB-T2?

  Casto uvadite ze s prechodem na DVB-T2 dojde k tomu, ze naprosta vestina prijimacu bude mit HbbTV. Nemate obavu z opacneho trendu, kdy k „chytrym“ TV s HbbTV budou lide porizovat „hloupe“ STB s DVB-T2 a budou tak bez HbbTV?

  Proc spolu s CTU a CT naprosto tajite, jake kanaly by kde mely byt pouzity pro DVB-T2. Vim, ze se muze ledacos zmenit, ale nejaky predbezny plan pro verejnost by mel existovat. Myslim, ze je nedustojne se o planech DVB-T2 v Cesku dovidat z dokumentu na webu polskeho regulatora.

 15. lukas.oliwa napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mně, kdy bude spuštěn multiplex 3 a PS 12 z vysílače Mařský Vrch?
  Děkuji za odpověď

 16. PeVy napsal:

  1) Díky předchozí rétorice vedení ČT je pro mne dost nepochopitelné „zdržení“ v rozvoji veřejnoprávní přechodové sítě PS11. Sám vím, že na některých vašich vysílačích jsou v tomto směru již určité technologické přípravy. V čem vy osobně vidíte největší problém? Myslíte si, že tato síť začne opravdu vysílat ještě v letošním roce ?
  2) V souvislosti s posledními informacemi ohledně koordinací si mnoho lidí dělá velké naděje s dokrytím multiplexu 3 z vysílačů, kde doposud absentoval (Domažlice, Chomutov, Mikulov atd.). Bude se skutečně ještě rozšiřovat pokrytí multiplexu 3, když stejné programy jsou (budou) ze stejných stanovišť šířeny v DVB-T2 ? Není to cesta zpět ?

 17. Vojta napsal:

  Proboha,vy z tech lidi delate opravdu magory,blbnete hlavy dvbt-t2,nedavno se me naladily nejake programy ceske tv v dvbt-t2 .Katastrofa obrazy jsou jeste vice rozmazany nez v dvb-t takze prakticky nedivatelne,Dovezl jsem si kartu z Vidne s dvb-t2 vsechny obrazky ostry jako britva i programy v SD ostry!!!ja doufam ze s tou mazanici neco v dvb-t2 udelate na to se opravdu neda divat,zlaty analog,proc to vlasne delate kdyz vysledek obrazu je humus.Vojta.

  • mirasat napsal:

   Vaše první úplně stejná otazka již byla zařazena a je tedy předpoklad, že na ní bude odpovězeno.
   Osobně předpokládám, že dáváte přednost přechodu střihem, kde by bylo z čistě technického pohledu možné zachovat ev. vylepšit kvalitu obrazu ihned.
   Byla možná i částečná mezivarianta, neboť některé kanály byly pro T2 blokovány (schovány). ČT mohla spustit svůj přechodově finální mux pro cca 90% obyvatel. Komerční stanice by pak přecházeli střihem, ke změnám vysílacích kanálů by samozřejmě muselo průběžně docházet.
   Nakonec někdo zvolil variantu tři – chaos a čekání na technický plán přechodu. Jedinou výhodou pro ČRa a pana Pařízka je, že si mohou dostatečně otestovat, co potřebují, to samé anténáři a diváci zase T2 tunery a sw svých televizorů a boxů, které si částečně nenásilně průběžně vyměňují.
   Také je známo, že HEVC a prokládané řádkování nejde moc dohromady, takže na straně např. ČT se to řeší. Prostě taky trochu jobovka s tím 1080p.
   Jestli se bude ve finále kódovat, ukáže čas, bohužel to jde nyní trochu mimo a je to škoda.

 18. Lukáš Štěpánek napsal:

  Dobrý den, pane Procházko,
  dotaz tu sice již zazněl, ale i tak bych se chtěl zeptat na kódování.
  Aktuálně to vypadá, že Nova ani Prima nechtějí vysílat HD programy v režimu FTA.
  To dělá těžkou hlavu divákům (nejsou dostupné set-top-boxy s čtečkou, nebo CI+ slotem) i výrobcům a prodejcům set-top-boxů (co nabídnout lidem, aby byla jistota, že budou moci přijímat kompletní programovou nabídku i pokud se začne kódovat, kolik čeho vyrobit).
  Existuje nějaký předpoklad, jakým směrem se bude tato situace vyvíjet? Je reálné, že v ČR vznikne placená pozemní TV?
  Děkuji.
  Lukáš Štěpánek

 19. Mirek napsal:

  Dobrý den, byl bych pro to a myslím že nejenom já kdyby se v DVB-T2 vysílalo obraz v rozlišení 1440 × 1080 aspoň , neboť to vysílání co se vysílá nyní v tom rozlišení je ubohé , neboť se mi zdá že vysílání v SD u DVB-T je o něco lepší , než dnešní vysílání v DVB-T2 i když vysílají v o něco vyšším rozlišení než zmíněné SD u DVB-T . Jak jsem se dozvěděl tak obraz v rozlišení u DVB-T2 v Německu a v Rakousku je ostrý , kvalitní , čistý a přitom vysílají také v kodeku H.265(HEVC) jako my anebo se mýlím ? Proč nemáme takový kvalitní obraz nyní u DVB-T2 jako mají v Německu a Rakousku. A kde je problém ? Přece oni tam mají v multiplexech také hodně TV programů a jedou v pohodě .. A uvažuje se vůbec o vylepšení kvality obrazů v krátké době a nebo se budeme muset dívat na dnešní kvalitu , obraz není vůbec ostrý a kvalitnější než dnešní v SD vysílání a to nemluvě o vysílání ve FULL HD (vyjma TV programů z ČT ) a nemluvě o vysílání ve 4K rozlišení . Toho se asi již nedožiji , Je to škoda . Díky za odpovědi.

 20. mirasat napsal:

  Hodnota bitrate a použitý kodek v multiplexu bohužel nejsou jedinými faktory.
  Péče o kvalitu obrazu musí být od začátku do konce nekompromisní, i když se jedná o sd rozlišení.
  Otázka na pana Procházku by tedy mohla znít tak, jestli komponenty a jejich nastavení, které budou používány ve finálních T2 sítích budou na maximální technické úrovni, aby byl potenciál T2 a HEVC využit a nikoliv promrhán ?
  Každý by měl dělat vše vždy tak, jak nejlépe dovede. Pokud budou chtít ČRa některou ze svých T2 sítí provozovat jako nízkonákladovou a některou jako prémiovou, pak je to ale také věcí poptávky.

 21. Jarka napsal:

  Dobry den,jsem z Brna,zakoupila jsem celkem drahy tv Samsung,slovensko,Videň v Dvbt-2 obraz vyborný ale kvalita obrazu české novè dvbt-2 přimo šokujici,všechny doposud vysilací stanice obrazy neskutečne rozmázaný nechapu že jste hohle mohli spustit do eteru je to ještě daleko horší nez dvb-t,Videň v dvb-t2 krasně ostra i SD,a to mam ještě novy televizor koupit rodičum tak to mě asi hodim na hlavu když jim naladim obraz v novem dvbt-2,jsme vsichni s ceskym dvbt2 velice zklamani.

 22. PeterHumax napsal:

  Dobrý deň. Počíta sa s vysielaním teletextov v DVB-T2/HEVC ? Ďakujem.

 23. Mirek napsal:

  Myslel jsem ze kdyz naladim ceske nove dvbt-t2 budu mit konecne krasny ostry obraz,v soku jsem zustal kdyz jsem se podival na ty obrazy,daleko horsi nez v dvb-t,jenim lzete a blbnete lidem hlavy na tu mazanici se neda divat,to kdyz ja v praci udelam chybu hned mi to strhnou z platu,a vy co jste to pustili za mazanici do vzduchu se divejte sami a taky by vam to meli strhnout z platu,lidi nezajimaj vase technicke zvasty ale chcou taky videt ostry obraz i SD taj jak tomu bylo v analogu,tam nikdo neblbl hlavu nejakym HD,neboSD,obrazky byly ostry a kontrastni,proc vlastne budu kupovat novy TV kdyz mi do nej budete posilat takovou mazanici.Mirek.

 24. Mirek napsal:

  Dobrý den , mám ještě jeden dotaz , jak to vlastně je s těmi multiplexy v DVB-T2 co se týče počtů TV programů ? Píše se i na webu http://www.televizniweb.cz , že do těch multiplexu se již moc TV programů nevejde , že již jsou skoro všechny obsazené ?

  Nerozumím tomu ?

  Kdysi se psalo, že zde bude dostatek místa a možností mít více TV programů a to nemluvě s rozlišením FULL HD ale i pro 4K vysílání . I v dnešním článku na tomto webu jsem se dočetl , že ,

  “ multiplex by mohl mít až 25 TV programů ?“

  Viz dnešní věta z článku : Existuje ale ještě varianta, o které se dosud nemluvilo. CRA sice říkají, že do přechodové sítě DVB-T2 se vejde maximálně 18 programů, vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání ale hovoří o 18 až 25 televizních stanicích.

  Tak jak to vlastně je podle pravdy ?

  Podle vládní strategie to připouštějí , takže nerozumím tomu , proč tím pádem nemůžete více TV programů vysílat ve FULL HD rozlišení a to nemluvím o aspoň 2 TV programů ve 4K rozlišení . Již asi 2 roky se prodávají TV přijímače ve 4K rozlišení .

  Já mám třeba 2 TV přijímáče 4K ( Samsung a PHILIPS ) a když chci sledovat TV program ve 4K rozlišení tak jedině přes satelit , kde dávají zkušebně některé TV programy ve 4K .

  Tak proč se vůbec prodávají tyto TV přijímače ve 4K ?

  Když se vysílají v naší kabelové TV 2 TV programy ve 4 K zkušebně , tak proč se nevysílá v celé České republice aspoň 2 TV programy ve 4K ?

  V Praze se zkušebně vysílalo asi 2 roky zkušebně vysílání ve 4K a nyní to úplně zhaslo a ic se neděje dále …..

  Kdy se dočkáme vysílání ve 4K rozlišení v celé České republice ? V kterém roce ?

  Dokonce v Japonsku již začali vyrábět a přijímat TV programy v 8K rozlišení a koncem roku se mají TV přijímače prodávat i u nás . Škoda slov ..
  Díky za odpověď .

 25. mirasat napsal:

  Marcel Procházka na konferenci v Pardubicích 2016:
  Kapacita PS12: 33,35 Mbit/s.
  Při rozlišení 960x540p, kodeku MPEG H-HEVC, Přibližná kapacita sítě 15 až 18 qHD programů včetně ostatních služeb – EPG, Teletext, Audio pro neslyšící.

  Podle kalkulátoru saschateichmann.de :
  Kapacita PS12: 34,503 Mbit/s.

 26. VITEK2442 napsal:

  Minulý týden z databáze ČTÚ zmizel kmitočtový příděl pro RS 12. Jedná se o prodloužení platnosti Individuálního oprávnění nebo bude tato síť po dohodě s tv Prima ukončená?

 27. vedro napsal:

  V clanku je napsane, ze od 1. prosince budou postupne zverejnovany odpovedi p. Prochazky na dotazy ctenaru. Je 2.12. a ja zadny dotaz zodpovezen nevidim.

Napsat komentář