Regionální síť 8 bude i po Novém roce pokračovat v Pardubicích, Českých Budějovicích a Plzni

22 komentářů 29.11.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ NOVÁ MAPA POKRYTÍ – Krajský multiplex Českých Radiokomunikací měl původně ukončit vysílání DVB-T ve čtyřech lokalitách, pro tři nejlukrativnější získal náhradní kmitočty. Pohorší si ale v pokrytí.

Televizní diváci v Pardubicích, Českých Budějovicích a Plzni nepřijdou ani po letošním Silvestru o programy z pozemní Regionální sítě 8, kterou ve všech krajských městech provozují České Radiokomunikace (CRA). Český telekomunikační úřad (ČTÚ) sice při nedávné aktualizaci Plánu využití rádiového spektra prodloužil platnost individuálních oprávnění ke kmitočtům pro regionální multiplexy DVB-T do poloviny roku 2019, konkrétně Regionální síti 8 ale uložil ukončit ke konci letošního roku vysílání v Plzni, Pardubicích, Českých Budějovicích a Tachově. Pro tři prvně jmenovaná města se CRA podařilo vyjednat náhradní kmitočty. Neobešlo se to ale bez omezení výkonu nebo výměny některých vysílačů.

Jižní Čechy radikálně sníží pokrytí

Regionální síť 8 od Nového roku skončí bez náhrady v Tachově. Naopak v Pardubicích přejde z kanálu 46 na kanál 27, ale zachová si vysílač na telekomunikační věži v centru města i jeho výkon 1 kW. V Plzni se multiplex změní vysílací kanál 47 na kanál 43, ale vysílač Krkavec a jeho výkon – 5 kW – zůstane stejný. K největší změně dojde v jižních Čechách. Regionální síť 8 bude muset od Nového roku opustit vysílač Kleť a přejít na menší vysílač Včelná, z něhož pokryje pouze České Budějovice a nejbližší okolí. Zároveň bude muset změnit vysílací kanál ze současného kanálu 50 na nový 34. I při zachování výkonu 10 kW se výrazně sníží dosah signálu. Celkové pokrytí krajského multiplexu CRA klesne z dnešních 58,9 procenta obyvatel zhruba na 53 procent populace.

Místo dosavadních 19 vysílačů tak bude Regionální síť 8 po Novém roce vysílat pouze z 18 stanovišť, zachová si však pokrytí všech krajských měst (Tachov byl navíc, CRA jej dokryly poměrně nedávno, protože zde měly lokálního klienta – plzeňskou TV ZAK). Multiplex je nyní v podstatě plný. Umožňuje totiž šířit maximálně osm televizních stanic, což se nyní děje na osmi jeho vysílačích, které kromě sedmi programů vysílaných v celé Regionální síti 8 nabízí i některou z regionálních televizí. V Hradci Králové a Pardubicích jde o východočeskou televizi V1, v Brně a Mikulově o brněnskou stanici TV Brno 1, v Plzni, Stříbře a Tachově o plzeňskou TV ZAK a v Českých Budějovicích o jihočeskou televizi Jéčko.

Pokrytí Regionální sítě 8 po jejím spuštění (Zdroj: České Radiokomunikace)

Pokrytí Regionální sítě 8 od 1. ledna 2018 (Zdroj: České Radiokomunikace)

Volnou pozici lze získat přechodem na MPEG-4

Ze zbývajících 11 vysílačů šíří Regionální síť 8 pouze sedm programů, takže na nich je teoreticky jedna programová pozice volná. To se však netýká hlavního města. „V Praze je jiná konfigurace (nižší bitrate) z důvodu jednofrekvenční sítě mezi vysílači Žižkov a Cukrák,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Dalších devět vysílačů má skutečně jednu programovou pozici volnou. Jde o kapacitu okolo 4,5 Mbit/s, která je k dispozici v Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě, Novém Jičíně, Ústí nad Labem a Zlíně. Pokud by si operátor chtěl uvolnit jednu programovou pozici v celé Regionální síti 8, musel by některé programy převést z kompresního standardu MPEG-2 na MPEG-4, v němž v tomto multiplexu od minulého týdne vysílá program Šlágr 2.

„Pokud bychom si ale chtěli vytvořit úplně novou pozici, museli bychom zrušit všechny regiony, což není na pořadu dne,“ upozorňuje Marcel Procházka. V celé síti lze naladit televizní stanice Barrandov Family, Óčko Expres, Sport 5, TV Noe, Regionálnítelevize CZ, Tuty TV a Šlágr 2. Spekuluje se o možnosti vstupu připravované televize Seznam.cz TV, která by si vysíláním v Regionální síti 8 otevřela cestu do přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi, jež aktuálně pokrývá signálem přes 94 procent obyvatel České republiky. Kvůli ní by ale operátor musel měnit parametry vysílání některých ze stávajících programů, což by znamenalo, že by některým divákům mohly zmizet z televizní obrazovky (ne všechny domácnosti jsou vybaveny přijímači, které zvládnou zpracovat signál v kompresním standardu DVB-T2).

Multiplex může vysílat do 30. června 2019

Původně měla Regionální síť 8, stejně jako všechny další regionální multiplexy DVB-T, ukončit vysílání ke konci letošního roku. ČTÚ jí totiž vydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtů s platností do 31. prosince 2017. Letos na podzim ale ČTÚ provedl aktualizaci Plánu využití rádiového spektra, v níž prodloužil platnost většiny individuálních oprávnění regionálních sítí DVB-T do 30. června 2019. Výjimku tvoří 11 kmitočtů, které budou muset být vypnuty v původně stanoveném termínu letos na Silvestra. Jde o výše zmiňované čtyři kmitočty Regionální sítě 8 (Pardubice, Plzeň, České Budějovice, Tachov), jeden kmitočet Regionální sítě 20 (Karlovy Vary) a šest kmitočtů Regionální sítě 7 (České Budějovice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Jáchymov, Jihlava a Klatovy).

Regionální síti 8 se podařilo získat tři náhradní kmitočty, pro Regionální síť 20 ale ČTÚ náhradu pro Karlovy Vary nezkoordinoval. Jde o síť, kterou rovněž provozují České Radiokomunikace a šíří v ní vybrané regionální programy. V některých lokalitách (ovšem ne v Karlových Varech) jde také o HD verze programů České televize (ČT 1, ČT 2 a ČT Sport), takže funguje de facto i jako dokrytí Regionální sítě 7 provozované konkurenční společností Digital Broadcasting. Ta rovněž žádala ČTÚ o vydání náhradních kmitočtů pro šest lokalit, v nichž má ukončit vysílání o letošním Silvestru. Jak její žádosti dopadly, Televizníweb.cz zatím nezjistil. Redakce čeká na odpovědi mluvčího ČTÚ Martina Drtiny a ředitele vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martina Roztočila.

Vstup do Diskuse

22 komentářů: “Regionální síť 8 bude i po Novém roce pokračovat v Pardubicích, Českých Budějovicích a Plzni”

 1. Lejsek napsal:

  Kdy pojede ČT HD? Co kolem toho bylo řečí, že to div nespustí dřív než přechodovou síť 12 ČRa.

 2. Pajas napsal:

  Takže Plzeň a Pardubice si polepší (nižší kanál, lépe se šíří)???

 3. mirasat napsal:

  Pro redakci.
  Díky za info.
  Je pravda, že kanál 29 končit nemusel.
  Původní koordinace byla totiž 2kW, nyní do 30.června 2019.
  Podle mého názoru je jediným důvodem změny kanálu požadované navýšení ERP na 10kW ze stany ČRa, což by na K29 (nyní RS20) vadilo už kvůli vnitrostátní koordinaci. RS20 ze Včelné by podle prvních informací mělo končit dnes.
  Zajímalo by mě, z jakého stanoviště na Včelné se bude K34 vysílat.
  RS1 má K57 zkoordinovaný na velký stožár pana Faktora (katastr Plav), ale vysílá z malého stožáru Sportovního klubu Včelná. Jsem tedy zvědav, odkud budou vysílat ČRa. Upřímně řečeno těch 10 kW je trhání fialek dinamitem v případě toho malého stožáru.

 4. Nonic napsal:

  Klínovec MUX-7 se 50k bez náhrady… Komu to sakra z těch co o tom rozhodli vadí… když němci budou mít internet DD II pásma 700Mz až po roce 2019… Ach jo, zase nikdo nechce zrušit předběžný termín 31.12.2017 který díky skluzu zapnutí DVB-T2 se Čt-HD je naprostý nesmysl arogance vypnout lidem velkou část území pokrytí a nikde pak i nedostupného nenahrazeného v jiných pozemních sítích KinoSvět… Pařízkovi hází klacky pod nohy a sami si dominantní konkurenti zařídili jiný kóty a kmitočty…
  Jsem zvědav jak dopadne DVB-T2 kde jsou až na vyjímky všechny 6 celoplošné sítě koordinačně napsány pro stožáry Čra… Pustěj? Pařízka na společnou věž… nebo jako u Klínovce a Kleti se postaví vedle další? stožár…

  • mirasat napsal:

   Kleť komerční broadcast:
   Malý stožár ČRa- bývalý analog K33 1kW dnes nevyužitý.
   Velký stožár ČRa- 3×100 kW, 1x10kW + FM
   Armádní stožár – FM
   Rozhledna – Mux4 a RS7

   • Nonic napsal:

    A na jiných kótách v republice to bude jak?… zatím až na uvedené vyjímky má Pařízek jiné místa vysílačů ale ve podepsané koordinaci s Polskem všech 6 sítí je pod jedním názvem…
    Připomenu znovu třeba…. bude 21k ze Teplic? kde má MUX-4 a ten RS-7 dnes dle identifikátorů MUX-7 byl 21k odejmut dříve než byl zapnut a spuštěn je jen v nedostačující pro Severočeský kraj utopené kótě 21k Křušnohorská v Ústí…
    Dle nového modelu finální DVB-T2 síť bude na 21k ze Chomutova… nebo?…. každopádně ten DVB-T z Klínovce 50k (samostatný vedle stožár který nemá záložní zdroje proudu atd. servis což se projevilo teď při tom silném větru) bude dost zásadní propad v několika krajích možnosti mít signál MUX-7 tj. bez náhrady HD programů protože Klínovec je ve T2 přechodových sítích zpožděn a stále se řeší… Čt mlčí… a Pohl mi před časem osobně napsal, že se s tím vypnutím MUX-7 už smířil (doporučil mi ročně předplatit si webové stránky War) a čeká jak dopadne finální model DVB-T2 tj. uvažuje, že by šel se svými programy do nějakého placeného MUXů…. je zde samostatný už i od něj reportážní článek…

 5. mirasat napsal:

  Pařízek žádal o prodloužení všech těch 6ti kmitočtů RS7 již 15.srpna 2015……
  Vlastně ten kanál 32 RS 7 mohl být na Kleti v klidu v r. 2018 překlopen do T2, dočasně tam mohla pokračovat ČT. Jelikož kanál 32 je finální vrstva 6, tak se sním počítalo až později, ten kanál vždycky omezení na Na Bavorsko i částečně Rakousko měl, tak nechápu, co na tom Němcům, nebo Rakušákům, nebo komu vadí, že se tam najednou od 1.1.2018 do ,,30.6.2020,, nesmí vysílat a pak zas jo s těmi samými parametry (když bych si dovolil odhadnout hrubě TPP).
  Jestli na něj mají zálusk ČRa ? Možná, ale podle mě chtějí pro PS12 hlavně všesměr….
  Jinak Pařízek bude mít v ČB, Vimperku a Volarech kanál 30 – vrstva 4.

 6. mirasat napsal:

  Pro redakci
  Myslím, že úplně nejkorektnější by bylo, aby mapky byly podrobnější a srovnávaly budoucí a dnešní stav.
  V první mapce není minimálně Cukrák, Nový Jičín, Tachov……Vždyť přeci zákazníci vědí, kde je diváci mohli doposud naladit.

 7. PeVy napsal:

  Kdo hází Pařízkovi klacky pod nohy ? Vždyť je to šašek počmáranej. Kde jsou ty jeho vysílače DVB-T2, které sliboval na konferenci v Pardubicích ?

  • Nonic napsal:

   Jasně… Když někdo si vzal na starost dlouho přešlapující jen pro okolí pár měst MUX (teď je to další přidaný podobný RS-8 od jeho konkurece) od operátora O2 a udělal z něj během krátké doby celorepublikový MUX-4 + přidal skoro celoplošný MUX-7 je jedno jakým způsobem toho docílil (jestli pomohly různé známosti na patřičných propojených místech) + navíc ho skutečně kmitočtově nepustili na společný kóty stožárů a teď v T2 celo Evropsky je nedostatková nová HEVC technologie pro vysílače díky tomu, že výrobci nestíhají poptávku… tak za to může Pařízek, že moc rychle slibuje a málo koná… a co tedy ta Čt co má už T2 technologii HEVC od operátora na stožárech díky PS-12 a i kmitočet tj. 26k též přidělen a přesto nic nedělají pro to aby mohli přejít s HD ve DVB-T ve likvidačním MUX-7… na T2 novou PS-11 (vymlouvali se na zákon) tak prostě mu zde řeknete… seď jen za činelama a nepleť se do antenařiny… Ach jo… on o prodloužení MUX-7 žádal ale ty klacky mu skutečně házej aby nemohl pokračovat kvůli ortelu Silvestr 2017/18 a basta fidli ani den na víc…. a ta T2 ve PS-13 on čeká až sateliťáci přestanou dělat obstrukce a v EU se budou konečně rozdávat ve všech státech kvůli DD II internetu kompenzace za předčasné opuštění pásma 700Mz do té doby to budou přelaďováním stavět s rizikem… proto se do toho Čt s 11 a Pařízek s 13 nehrnou… ideál by bylo kdyby mohli programy překlopit střihem rovnou do finálních naplánovaných 6 sítí, což bohužel nejde….

  • BIDLO napsal:

   Tak to by mě taky zajímalo. Naštěstí všichni víme že Pařízek žádné sliby nikdy neplní.

 8. Luděk napsal:

  Pařízek ať bubnuje v citrónu 💪

 9. BIDLO napsal:

  Vyplatí se vůbec všechny ty současné čachry s RS7 a RS8? Není lepší už raději propagovat DVB-T2? Poněvadž tímto postupem se motivace lidí k přechodu asi sotva zvýší.

 10. Štěpán napsal:

  Radši kdyby to už postupně vypínali … a chystalo se na sítě T2. :-/

 11. mirasat napsal:

  Nejprve se měla spustit T2 síť ČT…….Možná by měla jenom 90 % populace , ale na testy by to stačilo…… Pak už podle TPP v klidu někde střihem, někde s nepatrným souběhem překlápět…..

 12. mirasat napsal:

  Dnes 1.12.2017 v poledne jsem navštívil oba vysílače na Včelné. Vizuálně žádná změna. Zajímavé je, že K29 byl stále v provozu, přesto že měl být dnes vypnut. Stále je na RT JČ textová informace, že od 1.12.2017 bude možno tento program sledovat pouze na K57.

 13. VITEK2442 napsal:

  Co se týká 6 vysílačů RS 7 tak ty budou od 1. 1. 2018 pokračovat dále na jiných kanálech. Po aktualizaci databáze ČTÚ ze včerejška na dnešek se tam objevilo těch 6 s novými kanály.:
  Č.Budějovice-Kleť rozhledna z K32 na K42
  Domažlice-Čerchov z K32 na K45
  Jablonec-Čer.Studnice z K29 na K21
  Jáchymov-Klínovec z K50 na K38
  Jihlava-Jeníkov z K50 na K47
  Klatovy-Doubrava z K23 na K30
  Tato změna nastoupí 1. 1. 2018

 14. Jiří Vodrážka napsal:

  Vysílač Pardubice město multiplex 8 27.kanál lze přijímat v uspokojivé kvalitě i v Nasavrkách u Chrudimě. Vzdálenost cca 25 km jižně.

Napsat komentář