Ukrajina při přechodu na DVB-T2 ztrojnásobila výkon vysílače směřujícího na Krym

2 komentáře 24.11.2017 / Jan Potůček

Ukrajinské televizní programy tak může na území anektovaném Ruskem sledovat až 200 tisíc obyvatel. Celkem lze takto zachytit pět multiplexů, další má vzniknout.

Informační válku vyhlásila Rusku v rámci druhé televizní digitalizace Ukrajina. Směrem na anektovaný poloostrov Krym zvýšila výkon vysílače Chongar, z něhož lze nyní na Krymu zachytit pět ukrajinských multiplexů s desítkami televizních programů. Krok souvisí s přechodem z vysílacího standardu DVB-T na standard DVB-T2. Ukrajina dosud z Chongaru vysílala výkonem 0,3 kW, nyní jej navýšila na 1 kW. Ukrajinská rada pro rozhlasové a televizní vysílání zároveň vypsala licenční řízení na obsazení pěti programových pozic v regionálním multiplexu, který lze takto zachytit i na Krymu.

Televizní vysílání z Ukrajiny nyní může na Krymu pozemní cestou přijímat asi 200 tisíc diváků. Podle radního Sergeje Kostinského jej nově naladí i obyvatelé okresů Dzhankoysky a Krasnoperekopsky. „V další fázi vývoje televizního vysílání určeného pro Krym vypíše Ukrajinská národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání soutěž na pět pozic v novém regionálním multiplexu, který bude rovněž šířen z vysílače Chongar,“ napsal radní na svém osobním profilu na sociální síti Facebook. Zprávu převzal ukrajinský zpravodajský web Zik.ua.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Ukrajina při přechodu na DVB-T2 ztrojnásobila výkon vysílače směřujícího na Krym”

  1. Miki Mouse napsal:

    Na Ukrajine sa od začiatku vysielalo v DVB-T2 a tie výkonie nie sú ERP, ale inštalované, na prírube, na vstupe…

  2. David Kříž napsal:

    U Ukrajiny (a vubec vsech zemi byvaleho SSSR) je potreba si uvedomit, ze neudavaji vyzareny vykon z anten, ale tzv. „vykon na konektoru“, tedy vystupni vykon z vysilaceho samotneho. Vyzareny vykon pak muze byt treba o 8 az 12 dB vyssi, nez vykon vysilace samotneho (tedy zhruba desetinasobny).

Napsat komentář