Certifikované přijímače DVB-T2 zvládají hybridní vysílání a budou ho zvládat i v éře HbbTV 2.0

2 komentáře 5.12.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace se při certifikaci televizorů DVB-T2/HEVC zaměřují na kompatibilitu s verzemi hybridního vysílání HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5.

Přijdou televizní diváci, kteří si dnes pořídí certifikovaný přijímač pro pozemní digitální vysílání nové generace DVB-T2, v budoucnu o možnost využití hybridního vysílání? Server Technet.cz dnes upozornil na skutečnost, že se České Radiokomunikace při testování přijímačů zaměřují na kompatibilitu televizorů s hybridním vysíláním ve verzích 1.0 a 1.5, na trh však již míří verze HbbTV 2.0, která umožní přes hybridní aplikace provozovat například e-shopy. Televizory s nálepkou „DVB-T2 ověřeno“ však nemusí nutně zvládat HbbTV 2.0 a v budoucnu tak svým majitelům tyto nové funkce hybridního vysílání neumožní využívat.

HbbTV 2.0 je však v televizních přijímačích DVB-T2 na českém trhu tak málo zastoupeno, že by České Radiokomunikace neměly co certifikovat. A tak ačkoli tzv. D-Book, seznam minimálních technických požadavků na přijímače DVB-T2 vhodné pro český trh vytvořený Českým telekomunikačním úřadem, obsahuje HbbTV 2.0, certifikací procházejí i přijímače s verzemi HbbTV 1.0 a 1.5, jichž je na trhu drtivá většina. „Certifikace zajišťuje kompatibilitu s budoucím T2/HEVC vysíláním, a to včetně HbbTV,“ upozorňuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

„Vývoj HbbTV aplikací počítá s různými verzemi HbbTV v televizorech, takže i divákům s HbbTV 1.0 a 1.5 budou aplikace fungovat i v době HbbTV 2.0, která je zpětně kompatibilní se staršími verzemi,“ upozornil Procházka. Divákům, kteří si nyní pořídí televizor DVB-T2/HEVC, tedy bude hybridní vysílání HbbTV fungovat i po zavedení verze HbbTV 2.0, pouze nebudou moci využívat některé nové funkcionality, které nyní provozovatelé televizního vysílání ani ještě nezavedli. Nebude to však mít vliv na možnost zpětného přehrání pořadů z televizních archivů nebo sledování streamů dalších televizních programů přes HbbTV.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Certifikované přijímače DVB-T2 zvládají hybridní vysílání a budou ho zvládat i v éře HbbTV 2.0”

  1. Polák Čestmír napsal:

    Citace: „Divákům, kteří si nyní pořídí televizor DVB-T2/HEVC, tedy bude hybridní vysílání HbbTV fungovat i po zavedení verze HbbTV 2.0, pouze nebudou moci využívat některé nové funkcionality, které nyní provozovatelé televizního vysílání ani ještě nezavedli. “
    Poskytovatelé obsahu však právě na tyto nové funkce čekají, aby mohli např. své on-lne vysílání, nebo video archivy zpoplatnit.

Napsat komentář