Chystáte se kupovat nový televizor pro DVB-T2? Na co si dát pozor a co je zbytečné

15 komentářů 7.12.2017 / Jan Potůček

Televizníweb.cz radí s výběrem přijímače pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Jak si zajistit, aby vaše televize fungovala i za pár let?

Předvánoční čas využívá mnoho televizních diváků ke koupi nového televizoru. Letos je výběr televizních přijímačů o něco komplikovanější než dříve, především pak pro domácnosti s pozemním příjmem televizního signálu. Ty by měly dopředu myslet na blížící se druhou televizní digitalizaci a přechod na nový vysílací standard DVB-T2. K tomu sice dojde až v polovině roku 2020, již nyní ale probíhá souběžné vysílání v novém systému, na kterém lze bezproblémový příjem signálu vyzkoušet. Ne všechny televizory s tunerem DVB-T2 jsou však schopny toto nové vysílání zpracovat. Televizníweb.cz proto přináší několik základních rad, jak postupovat při výběru nového televizoru, abyste nepřišli zkrátka.

1. DVB-T2 tuner nestačí, je potřeba i HEVC

Na úvod několik důležitých zkratek. Nové televizní vysílání probíhá ve standardu DVB-T2. Logo tohoto standardu se objevuje na řadě televizorů, ale samo o sobě vám ještě nedává jistotu, že si přijímač skutečně poradí s českým vysíláním v tomto standardu. České vysílací sítě totiž používají pro kompresi videa standard H.265 označovaný též zkratkou HEVC. Nový televizor nebo set-top-box by tedy měl mít v základních specifikacích zkratky DVB-T2/HEVC. Na trhu jsou i přijímače, které vedle tuneru DVB-T2 mají kodek MPEG-4 (označovaný též H.264). Tyto televizory by však z českého vysílání přijímaly jen zvuk, obraz by nedokázaly zpracovat.

Problém však mohou mít i některé přijímače s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Proto České Radiokomunikace zavedly certifikaci přijímačů a televizorům a set-top-boxům, které projdou reálným testem příjmu českých sítí DVB-T2, přidělují pečeť „DVB-T2 ověřeno“, která se pak ve formě zlaté nálepky objevuje přímo na krabicích s přijímači DVB-T2. Seznam certifikovaných přijímačů je dostupný na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je pravidelně doplňován o nově testovaná zařízení. Funkční mohou být i přijímače bez certifikace, například set-top-boxy značky TechniSat, jejichž výrobce certifikaci odmítl. Jistotu však budete mít jen u přijímačů s certifikací.

Při výběru nového televizoru se vyplatí sáhnout po modelech s touto pečetí (Zdroj: CRA)

2. Ultra HD (4K) televizory nejsou pro DVB-T2 nutné

Velká část nových televizorů na trhu nabízí Ultra HD (4K) rozlišení, které nabízí obraz složený z čtyřikrát více bodů než Full HD. Tyto přijímače jsou samozřejmě o něco dražší než klasické HD televizory a set-top-boxy. Pro příjem pozemního vysílání nové generace ale nejsou nutné. V sítích DVB-T2 se bude vysílat ve standardním (SD) a vysokém (HD) rozlišení obrazu. Ultra HD programy by v nich bylo možné také šířit, ale pro televizní stanice by bylo takové vysílání finančně velmi náročné a zabralo by příliš mnoho kapacity přenosové sítě. Proto se s ním v nejbližších letech nepočítá. Reálnější je vysílání v HD a Full HD. Například Česká televize příští rok spustí svoji veřejnoprávní přechodovou síť DVB-T2, která bude pbsahovat všech šest jejích programů ve Full HD rozlišení.

Ultra HD televizory sice zvládnou takový obraz převádět v reálném čase na rozlišení 4K, obyčejný smrtelník ale rozdíl mezi Full HD a Ultra HD na televizoru o úhlopříčce menší než dva metry fakticky nepozná. Na malých televizorech je Ultra HD rozlišení už úplně zbytečné. Ultra HD programy se navíc budou objevovat spíše v nabídkách placených televizních služeb jako prémiové kanály, takže je naladí spíše předplatitelé satelitní nebo kabelové televize. Nelze ovšem vyloučit, že Česká televize časem nabídne experimentální a posléze pilotní vysílání vybraného programu v Ultra HD rozlišení, a to i volně DVB-T2. Od druhé televizní digitalizace však rozhodně nelze očekávat plejádu 4K programů.

Jak se liší SD, HD a Ultra HD rozlišení (Zdroj: Alza.cz)

3. Pro sledování pořadů z archivu potřebujete HbbTV

Všechny chytré televizory na trhu, a to už je prakticky většina prodávaných modelů, nabízejí různé verze HbbTV, hybridního vysílání. V podstatě jde o internetový doplněk klasického televizního vysílání, přes který televizní stanice nabízí archivy svých pořadů, možnost zpětného zhlédnutí pořadu, který jste nestihli v živém vysílání, a různý doplňkový obsah. HbbTV existuje ve třech základních verzích a každá umí něco jiného. HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5, které jsou v televizorech na českém trhu nejrozšířenější, umožňují pasivní využívání zmiňovaných služeb. Nově nasazovaný standard HbbTV 2.0 umožní interaktivitu a zejména nasazení zpoplatněných služeb, tedy platební bránu pro prémiový obsah nebo provoz různých e-shopů.

Certifikované přijímače s pečetí „DVB-T2 ověřeno“ jsou testovány na přítomnost verzí HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5. Novější televizory vybavené verzí HbbTV 2.0 jsou se staršími verzemi standardů hybridního vysílání zpětně kompatibilní, což znamená, že na nich fungují i aplikace vytvořené pro HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5. Naopak televizory vybavené verzemi HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5 neumožní využívat funkcionality, které zavádí HbbTV 2.0. Diváci, kteří rádi využívají internetových služeb v chytrých televizorech, by na to měli při výběru nového přijímače pamatovat. Televizory s HbbTV 1.0 a HbbTV 1.5 totiž není možné přeinstalovat na verzi HbbTV 2.0. A pozor! Pro bezproblémové využívání HbbTV potřebujete mít doma internetové připojení o rychlosti alespoň 5 Mb/s.

4. CI slot pro příjem placených programů v DVB-T2

I když se s placenými programy v českých sítích DVB-T2 příliš nepočítá (s touto myšlenkou si pohrávají pouze televize Nova a Prima, aniž by měly technicky vyřešeno, jak by takové placené vysílání reálně fungovalo), je dobré při výběru nového televizoru myslet i na tuto eventualitu. Pokud navíc bydlíte poblíž hranic se Slovenskem, mohli byte využít nový televizor k příjmu placených programů služby Plustelka, která část obsahu vysílá v DVB-T2 (sice v kompresním standardu MPEG-4, ale s tím si televizory vybavené kodekem HEVC umí poradit, protože jsou zpětně kompatibilní). CI slot je vlastně zdířka, do které se vkládá modul spárovaný s dekódovací kartou, jež umožní sledovat zakódované a zpoplatněné programy.

Zakódované je vysílání DVB-T2 nejen na Slovensku, ale také v Rakousku a částečně v Německu (tam jde o většinu komerčních televizních stanic). Rakouské vysílání DVB-T2 označované jako simpli TV však mohou přijímat pouze diváci, kteří se prokáží jako plátci koncesionářského poplatku rakouské veřejnoprávní televizi a rozhlasu ORF. V Německu se za příjem zpoplatněné nabídky komerčních televizí platí poplatek 5,75 euro měsíčně, což je asi 150 korun. Dvacítka veřejnoprávních programů v HD kvalitě je dostupná zdarma bez nutnosti použití dekódovací karty. CI slot patří mezi základní vybavení přijímačů DVB-T2 určených pro český trh, takže jej obsahují všechny televizory, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací a získaly pečeť „DVB-T2 ověřeno“.

CI slot patří k základní výbavě většiny televizorů

5. Proč české sítě DVB-T2 aktuálně nevysílají v HD kvalitě

Mnoho diváků, kteří si pořídí přijímač DVB-T2 a naladí si přechodové televizní sítě nové generace, je zklamáno kvalitou obrazu přenášených programů. Nejsou totiž v HD rozlišení, ale standardní kvalitě obrazu. Důvod je jednoduchý. Přechodové sítě DVB-T2 slouží souběžnému vysílání vedle dosavadních sítí DVB-T a musí pojmout mnohem víc programů. Jejich kapacita tudíž nestačí na vysílání v HD kvalitě, i když to tak neplatí úplně pro všechny přechodové multiplexy. Výjimkou v tomto ohledu bude přechodová síť České televize, která odstartuje příští rok a nabídne všech šest veřejnoprávních kanálů ve Full HD rozlišení. Některé programy v HD kvalitě by se mohly objevit i v přechodové síti společnosti Digital Broadcasting.

Naopak přechodová síť Českých Radiokomunikací, která aktuálně pokrývá největší počet diváků (ke konci listopadu to bylo již 94,3 procenta populace České republiky), musí pojmout programy z celoplošných multiplexů 2 a 3 a tudíž se jí kapacity pro zařazení HD programů nedostává. Je to však jen dočasný hendikep. Po vypnutí sítí DVB-T se tato přechodová síť DVB-T2 rozdělí na dva finální multiplexy, které nahradí dnešní multiplexy 2 a 3, a potom bude možné i do těchto konečných sítí zařadit programy v HD rozlišení.

Aktuální pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací. Programy v tomto multiplexu však vysílají ve standardním rozlišení obrazu, nikoli v HD kvalitě, kterou nabídnou až finální vysílací sítě. (Zdroj: CRA)

6. S nákupem nového televizoru nespěchejte

Pokud nutně nepotřebujete doma novou televizi, s nákupem nového přijímače nespěchejte. K samotnému přechodu na DVB-T2, tedy vypnutí dnešních sítí DVB-T, dojde nejdříve v polovině roku 2020. Do té doby se toho ještě může mnoho změnit, například se výrazně zlepší vybavenost nových televizorů pro podporu příjmu hybridního vysílání ve verzi HbbTV 2.0. Spotřební elektronika v dnešní době rychle morálně i technicky stárne, proto je dobré s výměnou přijímačů počkat na dobu, kdy to bude nezbytně nutné. Na druhou stranu je ale potřeba počítat i s tím, že určitá část diváků vždy nechá výměnu přijímače na poslední chvíli, takže poslední týdny před vypnutím vysílání ve standardu DVB-T by nemusela být nabídka televizorů na českém trhu tak pestrá jako nyní.

Při výběru nového televizoru si nejprve rozmyslete, co od něj vlastně očekáváte a jaké funkce na něm využijete. Obchodníci samozřejmě chtějí prodat co nejlepší a nejdražší přijímače a nezajímá je, zda ve vaší domácnosti bude možné přijímat programy v Ultra HD rozlišení nebo zda máte doma připojení k internetu a pokud ano, zda je tak kvalitní, aby utáhlo hybridní vysílání HbbTV. Jedna věc je cena a druhá fakt, zda danou funkcionalitu na moderním televizoru potřebuji a reálně využiji. Dnešní televizory jsou v podstatě počítače s velkými monitory a bez toho, aniž byste dopředu věděli, co od nich očekáváte, je koupě takového zařízení velmi komplikovaným oříškem.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Chystáte se kupovat nový televizor pro DVB-T2? Na co si dát pozor a co je zbytečné”

 1. Brock napsal:

  Tvrzení, že „obyčejný smrtelník rozdíl mezi Full HD a Ultra HD na televizoru o úhlopříčce menší než dva metry fakticky nepozná“ je dost odvážné. Vždy záleží i na pozorovací vzdálenosti a při úhlopříčce 58″ a cca 1,8m pozorovací vzdálenosti je rozdíl sakra znát. A takové HDR praští do očí snad i poloslepého – samozřejmě na TV která ho umí skutečně zobrazit a ne jen pouze zpracovat.
  Jasně, v běžném TV vysílání jsou tyto formáty hudbou hodně vzdálené budoucnosti, ale televize už dávno neslouží jen jako zobrazovač vysílání nějakého poskytovatele.

  • mirasat napsal:

   1. Dík za článek.
   2. Možná by stálo za to ho ještě doplnit o vybavenost kodeky pro zpracování audia (AC 4 Polsko).
   3. Tento článek byl napsán z nadhledu. Bohužel existují i případy lidí (dokonce i důchodců), kterým již zamrzla zahrádka, ale nemají ještě zakalen zrak a u staré LCD jim pohasínají trubice. Tito lidé jsou schopni do obchodu s falešným přesvědčením o přínosu technologie 4K při pozemním příjmu již přijít a prodavač jim to jen odkývá. Taže děti a vnoučata, trochu na ty své seniory dohlédněte !

   • O.K. napsal:

    Já bych nadbytečnost 4K tak nehrotil, technologie 4K je již cenově dostupná osobní pocit je ten, že lépe vykresluje programy Přechodové sítě 12 v nižším rozlišení než než přijímač HD, ale možná jsem měl k dispozici LCD s HD starší generace. A ve 4K jsou celkem pěkná videa na Youtube, klidně mi tam může běžet akvárium jako kulisa půl dne 😉

    • mirasat napsal:

     Může být, ale ten člověk má nějaká ne zcela podložená a dost velká očekávání a ty se při sledování pozemní TV nesplní. Prodavač se nezeptá, co na tom budete sledovat (z jakých zdrojů) ? Co od toho očekáváte ? Jde čistě jen o to, že Ti lidé potom doma nadávají. Taky nezapomínej, že současně s tím přecházejí z úhlopříček 80-107 na úhlopříčky větší.
     Dokážu si představit, že kdyby zůstali na stejné úhlopříčce a rozlišení by šlo z Full HD na 4K, tak jim to QHD může připadat lepší, ale stejně budou naštvaní.

    • vedro napsal:

     Doplnil bych, vzdy kdyz se mluvi o youtube, hbbtv atd. musi se taky mluvit o dostupnosti internetu (jinak je to k nicemu) a pak zda je mozno pripojit pres kabel nebo jen wifi a dal rychlost internetu.
     Ten kdo si koupi 4K televizi i kvuli sledovani youtube 4K by mel vedet jak rychly ma internet a zda muze pripojit pres kabel nebo jen wifi. Setkal jsem se s tim, ze hodne televizi melo slabou wifi, pokud byl router pres zed treba jen 4 metry daleko tak TV uz ukazovala slabou wifi i kdyz treba telefon full signal. Slabym prijmem pres wifi pak trpi i rychlost (napr. 10Mb pres kabel vs. 2Mb i min pres wifi).

 2. Vladimir napsal:

  HEVC a h.264 jsou zpětně kompatibilní? Vždyť jsou to dva různé kodeky, pouze má TV podporu pro oba z nich!

  • Michal Kubeček napsal:

   Formulace sice není úplně nejšťastnější, ale autor už si snad konečně začíná uvědomovat, že (skoro?) každý přístroj zvládající HEVC bude umět i h.264. Nejdřív ovšem už tradičně zopakoval naprosto nesmyslnou a zavádějící frázi „Na trhu jsou i přijímače, které vedle tuneru DVB-T2 mají kodek MPEG-4 (označovaný též H.264). Tyto televizory by však z českého vysílání přijímaly jen zvuk, obraz by nedokázaly zpracovat.“ 🙁

 3. Roman Prorok napsal:

  Problém obchodníků s elektronikou (televizory) je v tom, že dominantně a prakticky pouze nabízejí UHD přijímače. Ano dnes stojí tolik, co po prvním boomu stály FullHD televize. Všude v obchodech na těchto panelech běží reklamní smyčky nebo klipy ve 4K rozlišení, je to nádhera. Ale zkuste prodejce požádat, aby na 4K panelu pustil normální TV vysílání v HD rozlišení z kabelu nebo satelitu. Neudělá to. Prý nesmí. Osobní zkušenost. Kupující by se totiž ještě před nákupem musel leknout toho, na co se pak bude dívat doma. Mám na mysli běžné diváky sledující tuzemské stanice, nikoli nadšence s filmy ve 4K rozlišení z 4K BD přehrávače, 4K streamů z netu nebo home video v této kvalitě. Byznys se spotřební elektronikou tu hodně předběhl dobu. Většina televizních společností přece teprve nedávno investovala do technologického řetězce FullHD a na běžně dostupné 4K vysílání si diváci budou muset opravdu ještě dlouho počkat.

 4. Radim napsal:

  Nepřipadá mi rozumné radit, že nemá smysl kupovat 4K Ultra HD TV. Má. Jednak proto, že kvalitní výrobky s dobrým zpracováním obrazu podávají i přímo přijímaný obraz se standardním rozlišením lépe než Full HD modely (mj. i proto, že přepočet ´do jemnějšího rastru „zjemní“ i rušivé kompresní artefakty, takže nebývají tak patrné jako u modelů s vysokým rozlišením), jednak proto, že ve Full HD jsou dnes k dostání už jen low end přijímače s tou nejjednodušší signálovou výbavou a z toho vyplývající (ne)kvalitou reprodukce. Televizory Full HD už firmy loni přestaly jakkoli inovovat, jejich výroba jede dál jen na dožití. Za rok-dva je budou značkoví výrobci nabízet nejvýše do úhlopříčky 80 cm, jako dnes jejich předchůdce s HD rozlišením. Takže rada by správně měla znít: Chcete-li pořídit TV co nejlevněji, budete-li na něm sledovat pouze televizní vysílání a nemáte-li velké nároky na kvalitu obrazu, pak na 4K Ultra HD klidně zapomeňte. A jinak se dnes už rozhodně vyplatí vsadit na 4K Ultra HD TV. A mimochodem: Ve Stereu a Videu 12/2017 vyšel perfektní tabulkový přehled všech značkových TV na našem trhu (cca 300 modelů), který obsahuje i mnohé výrobci běžně neuváděné parametry, např. typ obrazovky, bitovou hloubku barev, nativní obrazovou frekvenci apod. Všem zájemcům o nový TV vřele doporučuji si ho před nákupem prostudovat!

  • mirasat napsal:

   Nechci tvrdit, že 4K nemá vůbec význam, článek řešil mimo jiné nepodložená očekávání na základě pokřivených informací. Chtěl sdělit, že vývoj je tak rychlý, že je třeba trochu přemýšlet. Tohle nejsou rohlíky v Kauflandu, na ty si alespoň sáhneš. Prodavač TV ti pozemák jen tak nezapojí.
   Mě osobně bude v roce 2020 obecně stačit poctivé 1920x1080p na FullHD úhlopříčce 106 cm.
   Ty možná budeš v roce 2020 kritizovat, že to 8k na Youtube hraje nějak divně.
   Je to jen otázkou priorit a to článek nerozporuje.

  • vedro napsal:

   Bohuzel TV technologie a vysilani by meli jit ruku v ruce ale neni tomu tak. V analogu jsme meli CRT televize s rozlisenim 576. V DVBT SD mame HD Ready a Full HD i kdyz na zacatku se zadne HD nevysilalo. Ted mame 4K televize a porad preslapujeme medzi SD a HD vysilanim, protoze televize berou HD za nadstandard, tak 4K je pro ne asi jen rise snu. Pro 4K je min. zaklad Full HD a ne SD. Pro SD vysilani neni 4K televize delana, to je pak virtualni realita neco umele predelavat z neceho (SD) na neco (4,8K). O tom jak se co na trhu uchyti rozhoduji spotrebitele. I kdyz vyrobci tlaci na prosazeni 4K je jen na divacich zda budou ochotni za 4K platit nebo si vystaci s Full HD. Podobne to dopadlo s 3D. Myslim si, ze 8K se bude prosazovat hodne ztezka.

 5. Jara napsal:

  4K je prostě 4K ten rozdil je vidět😁

 6. VITEK2442 napsal:

  Dnes jsem v jednom obchodě s elektrospotřebiči na krabicích od tv Samsung serie 6100 našel nálepku německé DVB-T2 HD (takový světlezelený čtvereček). Naše a německé DVB-T2 si parametrami vyhovují?

 7. Jozef napsal:

  Mam tv 94cm hd ready 8 rokov.Chytal som cele roky tv len cez antenu, potom sa zbalilla markiza a tak som zacal prijimat cez satelit hd programy a zistil som,ze programy z dvb-t su oproti hd programom rozmazane,ze tv nebol na vine,ale slabe vysielanie.Len som si povedal ked uz platim za hd kanaly preco nekupit vacsi tv a kupil som novy 4k uhd 139cm a veru sd vysielanie na 4k je o dost krajsie ako na starsom televizore a nehovoriac o hd programoch, az teraz si vychutnavam krasu obrazu, to sa neda slovami opisat ten rozdiel.Podla mna sa oplatilo ist do noveho 4k tv a vacsej uhlopriecky, az teraz si tv naozaj vychutnavam.

Napsat komentář