Přejde slovenské DVB-T2 z MPEG-4 na HEVC? Služba Plustelka chystá nové přijímače

4 komentáře 20.12.2017 / Jan Potůček

Podle serveru Satelitnatv.sk se poskytovatel Plustelky chystá zákazníkům nabídnout set-top-box Alma iHD s podporou HEVC. Dosavadní přijímače Alma T300 HD podporují pouze MPEG-4.

Slovensko se připravuje ještě před uvolněním kmitočtového pásma 700 MHz a vypnutím pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T přejít v sítích nové generace DVB-T2 na kodek HEVC. Informoval o tom server Satelitnatv.sk, podle něhož společnost Towercom plánuje zákazníkům placené služby Plustelka poskytovat nové přijímače DVB-T2, které podporují právě HEVC. Plustelka je zatím jedinou službou, která je na Slovensku částečně dostupná v DVB-T2. Volné terestrické vysílání zatím využívá výhradně standardu DVB-T. Jediný zpoplatněný multiplex DVB-T2 u Plustelky odstartoval loni, přičemž využil staršího kompresního standardu MPEG-4.

Využití kodeku MPEG-4, který není tak efektivní jako HEVC, mělo své opodstatnění: poskytovatel Plustelky totiž sice myslel na to, že časem přejde ve svých sítích na nový standard DVB-T2, zákazníkům ale poskytl přijímače Zircon T300 HD a Alma T300 HD, které jsou kompatibilní pouze s vysíláním v kodeku MPEG-4. Nyní je začne nahrazovat novějšími přijímači Alma iHD, jež zvládají přijímat vysílání DVB-T2 v kompresních standardech MPEG-4 i HEVC. „Opět půjde o přijímače DVB-T2 se systémem Irdeto, do kterých už nebude nutní vkládat dekódovací kartu,“ uvedl server Satelitnatv.sk. Kromě nového kodeku mají nové set-top-boxy podporovat také hybridní vysílání HbbTV.

Stát na organizaci druhé televizní digitalizace rezignoval

Na hybridní vysílání Plustelka hodně sází, do budoucna by ráda přes aplikace HbbTV poskytovala archiv vysílání programů, které má ve své nabídce. Nové přijímače budou výhradě HD. Diváci, kteří nebudou chtít používat externí set-top-box, budou moci Plustelku nadále přijímat prostřednictvím CAM modulů pro televizory DVB-T2, do kterých nebude nutné vkládat dekódovací karty, případně na samostatné dekódovací karty. Nové set-top-boxy Alma iHD budou k dostání u operátora Plustelky za 65 euro (v přepočtu 1 700 korun), což je podobná cena, za jakou Plustelka poskytuje současné přijímače Alma T300 HD a předtím set-top-boxy Zircon T300 HD, které jsou rovněž kompatibilní pouze s vysíláním v kompresním standardu MPEG-4.

Ve standardu DVB-T2 vysílá Plustelka jeden celoplošný multiplex, který obsahuje programy JOJ HD, Joj Cinema HD, Markíza HD, Doma, Dajto, Rik, Nickeldeon, Sport 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Viasat Explorer/Spice, Viasat History, Viasat Nature, Film+, VH1 a Eroxxx. Jde o multiplex 4, který využívá pouze třináct základních vysílačů v největších slovenských městech. Všechny vysílače využívají vertikální polarizaci. „Na Slovensku je pozemní televizní vysílání od přechodu na DVB-T bohužel ve špatném stavu, nabídka programů je málo atraktivní a tomu odpovídá i sledovanost. Stát ve značné míře rezignoval na svoji úlohu zabezpečit efektivní využití těchto frekvencí, nestanovil povinnost využívat efektivnější kodek H.264 (MPEG-4) při zavádění DVB-T a zatím neorganizuje ani přechod na efektivnější standardy DVB-T2 a HEVC/H.265,“ konstatuje web DSL.sk.

Rozdíl mezi kodekem H.264 (MPEG-4) a H.265 (HEVC) při kompresi videosignálu

Čeká Slovensko živelný přechod na DVB-T2?

Tři ze čtyř celoplošných multiplexů na Slovensku vysílají ve standardu DVB-T, v neplacených sítích jsou programy především v kodeku MPEG-2 (stejné je to i v České republice). Jen minimum jich využívá kodek MPEG-4. Čtvrtý multiplex přešel na DVB-T2 loni v létě, krátce po startu první přechodové sítě DVB-T2 v České republice. Kodek MPEG-4 si ale ponechal. Ve stejném kompresním standardu vysílají sítě DVB-T2 také v Rakousku, zatímco Německo využívá stejně jako Česko kodek HEVC. Jeho efektivita spočívá v lepším využití kapacity sítě, díky HEVC se do multiplexu vejde více programů a teoreticky by mohl umožnit v pozemním vysílání šířit i Ultra HD programy. Terestrické vysílání v rozlišení 4K by ale bylo pro televizní stanice příliš nákladné a konkrétně na českém trhu ho lze očekávat v rámci experimentu pouze od České televize.

Slovensko dosud nemá jasno v tom, jakým způsobem přejde na DVB-T2 a ukončí vysílání ve standardu DVB-T. Neexistuje žádný plán na přechodovou síť s volně dostupnými programy zdarma, jako je tomu v České republice. Kmitočty pro takovou síť má stát k dispozici, ale nikdo o její provoz nejeví zájem. Na rozdíl od Česka totiž Slovensko nepřijalo zákon, který by řešil přechod na DVB-T2 a případné státní kompenzace provozních nákladů přechodové sítě. Operátor a televizní stanice by si tak souběžné vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 museli platit sami. Stát sám se do finanční podpory přechodu na DVB-T2 nehrne. Obdobně k druhé televizní digitalizaci zatím přistupuje i sousední Polsko a Maďarsko.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Přejde slovenské DVB-T2 z MPEG-4 na HEVC? Služba Plustelka chystá nové přijímače”

 1. BIDLO napsal:

  „Využití kodeku MPEG-4, který není tak efektivní jako HEVC, mělo své opodstatnění…“

  Já si to nemyslím, ne všichni přijímají Plustelku přes ty jejich boxy takže ti budou mít fakt radost když za rok a něco bude další změna namísto toho aby ji udělali hned na začátku.
  Spíš to „opodstatnění“ vidím v tom že tehdy potřebovali vyčistit plné sklady těch starých křápů s H.264.

 2. mirasat napsal:

  Milá Plustelko, pokud změníte mód z 32K na 32ext, získáte skoro 1 Mbit/s navíc.
  Není zač.

 3. mirasat napsal:

  Sorry za nepřesnost není to tolik – 0,787 Mbit/s v případě Plustelky.
  Půlka toku jednoho SD videa.

Napsat komentář