Radim Pařízek získal 12 nových kmitočtů pro DVB-T2 a náhradní kanály pro Regionální síť 7

19 komentářů 4.12.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKY – Česká televize bude moci i po Novém roce vysílat pozemně v HD kvalitě ve všech lokalitách, kde ji lze přijímat už nyní. Částečně změní vysílací kanály.

Pouhý měsíc před koncem roku získala společnost Digital Broadcasting od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) individuální oprávnění k využívání dvanácti nových kmitočtů pro její přechodovou síť DVB-T2. Multiplex, který nyní vysílá pouze v Praze a šíří programy Relax a Rebel, se tak bude moci rozšířit i do Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem, Teplic, Mariánských Lázní, Uherského Hradiště a Zlína. Společně s již vydanými individuálními oprávněními pro tři pražské vysílače tak operátor má již patnáct kmitočtů pro vysílání ve standardu DVB-T2. Majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek na říjnové konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích slíbil, že do konce roku spustí třináct až patnáct nových vysílačů.

Mezi vydanými individuálními oprávněními se znovu objevují i dva kmitočty pro Brno. Digital Broadcasting je získal již před časem, později však z databáze ČTÚ zmizely. Z dřívějších vyjádření Radima Pařízka vyplývá, že společnost bude chtít nejprve stabilizovat vysílání přechodové sítě DVB-T2 v Praze, kde nyní kromě lokality Novodvorská testuje vysílač Ládví (a má oprávnění vysílat i z lokality Olšanská, ale patrně ho nevyužije) a poté spustit vysílání v Ostravě, kde Digital Broadcasting sídlí. Následovat by mělo Brno a poté další lokality. Zda to však Radim Pařízek stihne ještě do konce letošního roku, není vůbec jisté. Digital Broadcasting na opakované dotazy serveru Televizníweb.cz k termínům spuštění jednotlivých vysílačů neodpověděla.

První jednofrekvenční sítě DVB-T2 pro regionální televize

Jisté je, že pokud by operátor zprovoznil všech dvanáct nových vysílačů, vzniklo by několik regionálních jednofrekvenčních sítí DVB-T2, jež by umožnily vysílat v novém standardu i regionálním televizím. Konkrétně například ve východních Čechách, kde přechodová síť DVB-T2 kopíruje jednofrekvenční síť multiplexu 4 ve standardu DVB-T a budou ji tvořit vysílače Hradec Králové – Chlum, Pardubice – Slatiňany a Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum na kanálu 24. Stejný kanál využívají i pražské vysílače Novodvorská a Ládví, jejich signál ale až do východních Čech nedosáhne (stejně tak vysílač Olomouc – Slavonín), a tak budou moci zařadit čistě pražské nebo středočeské programy.

V Brně má přechodový multiplex Radima Pařízka vysílat na dvou odlišných kanálech 31 (vysílač Brno – Barvičova) a 43 (vysílač Brno – Jihlavská), přičemž vysílač v Barvičově ulici má vysílat s vertikální polarizací. Severočeskou jednofrekvenční síť budou tvořit vysílače v Teplicích a Ústí nad Labem. Pro oba ČTÚ vydal vysílací kanály 28. Většina vysílačů má povolený maximální vyzářený výkon 10 kW, ovšem v Pardubicích to bude až 20 kW a v Mariánských Lázních 16 kW. Z vysílačů, které chtěl Radim Pařízek spustit do konce letošního roku, mezi vydanými individuálními oprávněními chybí středočeský Benešov – Kozmice, který by měl vytvořit jednofrekvenční síť s pražskými vysílači na kanálu 24 (ale není jasné, zda by se nerušil z královéhradeckým Chlumem nebo Slatiňany).

Regionální síť 7 s menším dosahem v Domažlicích a Jablonci

Radim Pařízek také uspěl s žádostmi o náhradní kmitočty pro Regionální síť 7, která ve standardu DVB-T šíří především programy České televize v HD kvalitě. Šest jejích vysílačů mělo podle rozhodnutí ČTÚ ukončit vysílání již na letošního Silvestra. Pro všech šest získal Pařízek náhradní vysílací kanály, i když v některých případech se to neobešlo bez omezení maximálního povoleného výkonu. Z jihočeské Kleti tak bude Regionální síť 7 vysílat místo na kanále 32 na novém kanálu 42, ale maximální vyzářený výkon 63 kW zůstane. Na domažlické vysílači Čerchov se multiplex přestěhuje z kanálu 32 na kanál 45 a sníží výkon z dnešních 20 kW na 5 kW. Omezování výkonu se dotkne i vysílače v Jablonci nad Nisou, kde se Regionální síť 7 přesune z kanálu 29 na kanál 21 a sníží výkon z 6,3 na 5 kW. Naopak na Klínovci si bude moci multiplex ponechat stejný výkon 40 kW, ale přestěhuje se z kanálu 50 na kanál 38.

Podobná změna čeká i jihlavský vysílač Jeníkov, kde Regionální síť 7 skončí na kanálu 50 a od Nového roku bude dostupná na kanálu 47. Maximální vyzářený výkon 20 kW zůstane zachován. Dokrývač Klatovy přejde z kanálu 23 na nový kanál 30 při zachování výkonu 316 W. Celkové pokrytí Regionální sítě 7 se těmito změnami mírně sníží, především kvůli omezení výkonu vysílačů v Domažlicích a Jablonci nad Nisou. Podobně jako Radim Pařízek uspěly s žádostmi o náhradní kmitočty pro svoji Regionální síť 8 i České Radiokomunikace. Jak napsal Televizníweb.cz již minulý týden, ze čtyř vypínaných lokalit se operátorovi podařilo ve třech získat náhradní kmitočty (České Budějovice, Plzeň, Pardubice). V jižních Čechách se ale Regionální síť 8 musí přestěhovat ze silného vysílače Kleť na regionální Včelnou.

Vstup do Diskuse

19 komentářů: “Radim Pařízek získal 12 nových kmitočtů pro DVB-T2 a náhradní kanály pro Regionální síť 7”

 1. Pevy napsal:

  Jen bych podotknul, že východní Čechy u muxu 4 nemají zcela jednofrekvenční síť (Slatiňany nevysílají na K45 s ostatními. Moc nechápu dva různé kmitčty pro Brno a zdá se, že po změně RS7 u Jablonce n.N. budou mít v některých „mezilehlých“ místech radost (Jablonec n.N. – Černá studnice K21 vs. Trutnov – Černá hora K21).
  P.S. U Slatiňan nepomůže ani 20kW, je to nejhůř položený vysílač v Pardubickém kraji. Mimochodem v samotných Pardubicích bude asi i tak převládat příjem z Chlumu u HK (stejným směrem, jako RS7 z Černé hory).

 2. Lejsek napsal:

  Citróne, kdy spustíš další vysílače? Sliby, chyby.

 3. mirasat napsal:

  Je jasné, že technici pana Pařízka zažívají s příchodem T2 novou maturitu.
  Navíc nyní je tu další problém – vyměnit části technologie kvůli RS 7.
  Jedná se navíc o jiné vysílače, než u T2.
  Dodací doby komponentů a množství změn během krátké doby nezvládají ani ČRa.
  Poprosím všechny, aby se zamysleli nad faktem, že mléko je dávno rozlité. Nemuselo by být, ale nikdo s tím teď už nic neudělá. Teď už vážně nemá cenu mudrovat.
  Nikdo netuší, jestli se zvládne dříve Klínovec, nebo Kleť, jak dlouhé budou pauzy….nebo bude někde T2.
  Bude vůbec někdo ochotný nechat si měnit, nebo přelaďovat vložky v STA a podobně ?
  Ty otázky asi každý cítí, ale už bych to vážně nechal vyhnít.
  Díky.

 4. Pevy napsal:

  Já myslím, že o nic nejde. Ovšem Pařízek se nemá veřejně prsit a ohlašovat spuštění 13-15 vysílačů DVB-T2 v letošním roce. To je jeho jediný problém.

 5. vedro napsal:

  Prsi je mnohem vetsi firmy (CRa – vid. akce Kojal) tak proc ne Parizek? Uz jsme zvykli a nejen v teto branzi.

  • mirasat napsal:

   To asi jo.
   Neznám ho. Na jeho místě bych byl dost orošen.
   Teď se zabývají ,,stabilizací T2 v Praze,,.
   Možná, že se z té RS7 rozjede jen něco, možná nic.
   Sdružovače se neprodávaj jako rohlíky
   Teď má na Kleti 25,32.
   Předělá to na 25,42.
   Nakonec bude mít 30 a ve vrstvě 6 možná 32.
   A každej vysílač má svůj příběh.

 6. peti napsal:

  Nechápu, k čemu se spouští taková 10kW plivátka pro Pražáky a Brňáky? To si opravdu pane Pařízku myslíš, že na venkově 50 km od těch plivátek sledovat MUX4 v DVB-T2 H.265 nemáme právo, nebo nechceme?

 7. Nonic napsal:

  No těbuch hodíme do éteru lidem dělobuch…
  28k v T2 jde v členitém terénu z Trutnova do různých míst a on to spustí z Ústí a Teplic v lokalitě kde na Severozápadě jde na 28k DVB-T bavorák Hoher Hogen a překlopí se pak ten 28k i do T2 na dalších bavorácích, proto Jihočeši mají problémy získat v PS-12 (našel se jiný sólo kanál) a šíří 28 jen Středočeši PS-12 z Votic co na sever kvůli kopcům už moc nejdou (ty ale se svým ve VKV Blaníkem 95,0Mz běžně často hádají dle počasí na střídačku se BAERN-1 a v létě dokonce dle atmosféry tam byli i Tunisané nebo Španělé) …
  To samé, Klínovec 38k jako náhrada za ten 50k co se musí vynuceně vypnout i jiné České vysílače (RS-8) ač němci ho nepoužijí pro mobilní net DD II pásmo 700Mz dříve než po roce 2019… Trutnov DVB-T má taky 38k ve MUX-2 a dolítá na Mostecko atd. tak jako i ten Klínovec se svými věcmi na vícero krajů… Škoda, že jsem neměl STB tuner se T2 v době kdy běželo souběžně ze Žižkova 50k zkušební T-2 a zároveň zatím ještě do 31.1.17 jde 50k Klínovec DVB-T (Pražáci jsou v +- středním Podkrůšnohoří atd. běžně chytané) a porovnat nakolik jsou technologie T a T2 vzájemně nerušitelné?…
  Jinak chápu, že 38k v MUX-7 z Plzně je do oblasti ke Krušnohorského Severozápadu dost mizerný, tak to teď posílejí z nově spřaženým 38k Klínovce…
  No pěknej guláš… Chudáci lidi co bydlí na kopečcích a dobrých místech na vysílače z vícero stran… bude se to prát kdo s koho? jako je tomu u 52k Krašov kontra Ještěd na Chomutovsku a jinde i na 40k Trutnov kontra 40k Ochsenkopf…
  No jinde v republice jsou podobné případy s jinými přesahy různých věcí… Nic nebude makat ideálně… ostatně třeba v DVB-T je znám 60k Ještěd mizerné SFN spřažení s Trutnovem… Ve T2 bude míň kmitočtů na větších územích a pokud bude rozdílné složení programů tak ach jo!!!… Rozhodují o tom i mezinárodně koordinacemi lidi co sedí někde v kancelářích a neřeší, že příroda s terény a atmosférou je mocnější čarodějka… Spoléhají se ve svých teoretických výpočtech pokrytí jen na údolí…
  Už byla dána otázka zde v anketní reportáži o Čra pro Procházku o těch zahraničních ale i v rámci Českých vysílačů přesahů ve velmi terénem členitém našem státě, tak jsem zvědav co na to odpoví?…

 8. Nonic napsal:

  Jsem zvědav jak se někde podělí 31k atd. další věci na šachovnici škatulata hejbejte se… Češi kontra Morava (někde i s cizinou) s rozdílnými programy MUXů pokud to tam z obou či více stran dolítne?… Pak asi jedině satelit nebo kabelovka či net IPTV… Ach jo, pozemák dostává díky vynuceným přelaďováním DD II s LTE na 700Mhz pořádných 25 na holou….

 9. Štěpán napsal:

  Tvl. to si dělá tady někdo srandu …. !!!!

  Z Dyleně se nemůže vysílat na 28.k NIC – proto že by se to totál rušilo se silným H.Bogenem !!!! (na našem území, našem!)

  A z Čerchova si bude dělat pařízek rušičku sám ssobě pro mux4 z Dyleně??? No tvl. kdo takovou kokotinu vymyslel! I když to bude snížený výkon na Čerchově, ale i tak! nesmysl! Bude s e to vzájemně rušit min někde na Tachovsku! NELZE !!!

  Největší rušení bude pokud vážně spustí Pařez ten 28.k na Dyleni !!! nesmysl!

  • Nonic napsal:

   Jo Štěpáne před časem se podivoval nad 33k (ono i ten 42k) že je na mnoha místech kam němci v analogu a digitálu dolítali a i teď by byli… či zbytek je rušen a teď příjdeš o 28k… tak jako i ty co jsou dál od hranic… No u Budějovic 28k v přechodové síti použít nemohou… ale jinde podél němců… Ach jo… Rozhodují o tom lidé v kancelářích z teoreticky vypočítaných map a né v reálných terénech změřených silných přesahů našich vysílačů mezi sebou a do toho i těch všech zahraničních podél hranic různě ve státě Česko jak ve VKV tak i nyní digitálu… že z toho vzniká nechutný guláš je vůbec netíží… Při výlukách častokrát naskakují okamžitě čistě jiné silné kóty což svědčí o tom, že se to dělá násilně kdo s koho bude slyšen, viděn či pak nic nebo mizerně nestabilně…

 10. Štěpán napsal:

  Pařezu, to chceš vážně spustit rušičku nám ale i Němcům v přihraničí z Dyleně na 28.k? 😀 To ti Němci vážně povolili dokud jim hraje na tomto kanálu Bogen? (byt‘ ve vertikálu) To bych teda chtěl vidět!

  A kdo bude řešit to obrovské rušení u nás kde se to bude mlátit na tomto kanálu a nepojede ani jedno ani druhé dobře? To vůbec nebyl dobrej nápad tohleto už jen vymýšlet!

 11. vedro napsal:

  Pokud se zjisti ruseni, CTU udela mereni a vyda opravneni na jiny kanal. Do roka a dne to bude vyreseno.

  • Nonic napsal:

   Hmmm dle „vedro“ bude vyřešeno? tak proč do dneška je nezajímá nesmyslný český 52k s rozdílným složením MUXů podél Krůšných hor… Někde „soudruzi z NDR“ udělali chybu… To samé… lidi už mnoho měsíců a let nadávají o známém jevu se špatně spřaženém 60k mezi Trutnovem s Ještědem (Procházka tvrdí nic nevíme a basta) do kterých se teď ještě vecpalo nenáviděné LTE… DD I pro kanály 61-69… proč tedy už dávno nepřeladili když se o tom mezi lidmi dost dobře ví ale ČTÚ si nasadilo černé brýle a ucpalo uši… dělají mrtvé brouky… Jen Chomutovákům říkají pokud máte problémy se 52k tak si nalaďte MUX-3 na 55k pokud vám z Ústí přes terénní překážky dolítne? teď přišli po 6? létech s novinkou… zapneme vám 55k z Jedláku… Jinak MUX-3 má ještě stále identifikátory sítě C.D.G. a ne CRa které je prý koupili… Ono je to stejně jedno tedy servis mají i pro Čt… páč vysílače jako takový se 2 až 3 a vícero MUXy provozuje pohrobek kdysi státního výrobce a vlastníka společně… jen tam nepustili na ten jeden stožár Pařízkovo lidi pod nějakým firemním logem (má dvě tj. pro MUX-4 a jiný pro MUX-7)…. Koordinace dle Polského dokumentu jsou až na vyjímky 6 celostátních finálních T2 pro kóty Čra… Procházka nakonec přiznal, že Pařízka na společný stožár různě v republice stejně ale nepustí… Musí mít pokud získají stavební a vysílací povolení? postavený svoje věci vedle nich… jako je tomu na Klínovci a Kleti… ty další jsou úplně na jiných kótách… Procházka nepřímo tvrdí, že prý lidi nepotřebují dvě antény případně i vícero… protože mají ověřeno, že se to dá mít z jednoho nějakého univerzálního směru… byť s programy MUXů co jsou z různých vysílacích míst…
   No i to nové rozdělení kmitočtů T2 bude fakt pořádné kvalitové nestabilní mordum pokud se to střetne na některých různých místech v republice s rozdílným MUXem… Ono jsem zvědav co bude dělat stejný kanál z vice vysílačů s různými výkony a vzdálenostmi (někde budou hodně blízko sebe proto si Prahu s okolím rozdělili jinými) na větší území když to neukočírovali v DVB-T tj. anténaři s měřáky ví i o problému Bukovka kontra Jedlák dle počasí a do toho ještě na 58k atd. se někde jak kvalitním měřením zjišťují protlačuje špatně nastavená obluda LTE nárazovým rozsypáním obrazu v průběhu dne v různých časech jen na pár vteřin… což se pak špatně nahlašuje na ČTÚ…

   Každopádně dát do západních Čech Pařízkovo 28k je na palici… Mariánky kde bydlí třeba zmíněný Štěpán mají problémy v ďolíku se českými programy protože Klínovec a Krašov je pro ně stíněn členitými kopci chytají proto i zbytky ze Sušice (mapy pokrytí to dokazují) … ale bavoráci jim tam jdou velmi silně jak z H.Bogenu tak i z Ochsenkopfu… to samé lidi co bydlí dál až ve středu severozápadu podél Krůšných hor, ty mají zas jak zmíněnou cizinu Bavory + Sasíky a různé české křižovatky kót či naopak mizérii dle kopečků a údolí odrazy Českého Středohoří…

   • vedro napsal:

    1. Ruseni muxu navzajem na stejnem kanalu – pokud provozovatel muxu (CRa, DB…) nedaji podnet na CTU resit se to nebude. Jeste by mohla nejaka obec v miste ruseni ale samotny obcan to sotva. Z nedavneho vyjadreni predstavitele CRa plyne, ze ani v DVBT2 zadne podnety na ruseni nebudou na CTU davat. Jsou radi co od CTU dostali a ze muzou vysilat.
    2. Mezin. koordinace na koty CRa – to bych nevidel jako problem, resp. mam pro to pochopeni. Pro mezinarodni koordinaci vzali nejvyssi koty vysilacu (tech ma CRa nejvic a vi se ze na 100% z nich bude CRa vysilat) a podle toho se koordinovalo s okolitymi staty. Tim jsou dany vyzarene vykony a pokyti. Pan Parizek si muze stavet sve vysilace kde bude moct a CTU mu je bude koordinovat (mysleno uda kanal a vykon) a pokud by nekde porusil „mezinarodni normu“ tak mu CTU snizi vykon, nebo omezi vyzarovani, nebo mezinarodne dokoordinuje. Predpoklada se, ze pan Parizek bude mit vysilace niz nez byla urcena kota pro mezinarodni koordinaci tudiz by v zasade zadne omezeni byt nemelo. Jedine co muze byt, ze si napr. pan Parizek bude chtit postavit vysilac pri hranicich dvou rozdilnych allotmentu, kde by bylo nutne pouzit nizsich vykonu nebo omezeni smeroveho vyzarovani.
    3. co se tyce vzajemneho negativniho ovlivnovani signalu SFN tak to fakt nezavidim CRa hlavne u site CT, kde je kanal 26 planovan jako definitivni pro 80% republiky. Predpokladam, ze tam tech problemu bude nejvic. Nevim, zda parametricky bude mozne sit nastavit tak, aby se mozna negativa tohoto druhu eliminovali na maximum.
    4. co se tyce presahu vysilacu z ciziny do vnitrozemi, toto fakt nelze uplne eliminovat, volnych kanalu je malo (a mozna bude jeste min) a pocet pouzitelnych siti si zadna zeme omezovat nebude. Proto na svem uzemi musi zajistit pokryti svych siti i za cenu zaruseni muxu z ciziny co je mezinarodne akceptovane jiz ted. Tady by zrejme pomohla jen lokalni dokoordinace, co se dotcenym subjektum (CTU, sitar, vysilatel) nechce protoze to stoji penize.

Napsat komentář