Který program by měl obsadit poslední pozici v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací? Hlasujte v anketě!

7 komentářů 18.1.2018 / Jan Potůček

Přechodový multiplex CRA má ještě tři volné programové pozice, dvě však stále blokuje pro televizi Nova. O poslední místo se uchází hned několik programů.

Pět televizních stanic by se mohlo teoreticky utkat o poslední programovou pozici v přechodové síti DVB-T2, již provozují České Radiokomunikace. Multiplex, který nyní pokrývá signálem přes 97 procent obyvatel České republiky, aktuálně šíří patnáct televizních programů. Celkem se do něj vejde osmnáct televizí. Dvě programové pozice by měly obsadit programy skupiny Nova, konkrétně Nova a Nova Cinema, které jsou od minulého týdne dostupné též v přechodové síti DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting. O poslední volnou pozici v přechodovém multiplexu CRA se může ucházet až pět televizních stanic, které vysílají v celoplošném multiplexu 3 a Regionální síti 8 ve standardu DVB-T. O jaké programy jde?

Seznam.cz TV

Nejpravděpodobnějším vítězem souboje o poslední volné místo v přechodové síti CRA je nová televizní stanice Seznam.cz TV. Program odstartoval v celoplošném multiplexu 3, pro jehož klienty je přechodová síť určena především. Překvapivé je, že Seznam.cz TV v DVB-T2 neodstartoval rovnou. CRA však obvykle zařazují nové programy současně se zahájením provozu nových vysílačů, které v lednu zatím nenastalo. To by naznačovalo i jinou variantu, tedy že se v přechodové síti nakonec objeví některý z jiných programů. Pozici ve vlastním přechodovém multiplexu DVB-T2 této televizi nabízí i konkurenční operátor Digital Broadcasting, který už do své sítě zařadil i další klienty CRA – dva nejsledovanější programy skupiny Nova, Novu a Novu Cinema.

ČT Déčko / ČT art

Česká televize bude na přelomu března a dubna spouštět vlastní přechodovou síť DVB-T2, takže zařazení dětského kanálu Déčko do přechodového multiplexu CRA je čistě teoretické. Ale Déčko by mělo na toto vysílání nárok, protože přechodová síť CRA je primárně určená programům v celoplošných multiplexů 2 a 3, které vysílají ve standardu DVB-T. Pokud by však Déčko vstoupilo do přechodové sítě CRA, bylo by to jen dočasné řešení do spuštění veřejnoprávního přechodového multiplexu DVB-T2.

Regionálnítelevize CZ

Ačkoli je přechodová síť CRA určena především programům z multiplexu 2 a 3, operátor do ní umisťuje i televize, které vysílají v jeho Regionální síti 8. Aktuálně jde o stanice Barrandov Family, Óčko Expres, TV Noe a Šlágr 2. Stejnou „krajskou“ síť DVB-T využívá i Regionálnítelevize CZ. Provozovatelé stanice se nedávno nechali slyšet, že by v DVB-T2 rádi vysílali v HD kvalitě. To však v přechodové síti CRA není možné, z kapacitách důvodů se do ní vejdou pouze programy ve standardním rozlišení obrazu. V porovnání s dalšími adepty je zařazení tohoto programu do přechodového multiplexu CRA spíše nepravděpodobné.

Sport 5

Rovněž Sport 5 měl zájem vysílat v DVB-T2. Terestricky lze tuto televizi naladit v Regionální síti 8 s pokrytím zhruba 52 procent obyvatel České republiky. Přechodová síť DVB-T2 by tedy Sportu 5 umožnila takřka zdvojnásobit svůj dosah v terestrickém vysílání. Navíc jako program, který vysílá v DVB-T síti CRA, by měl vysílání v přechodové síti DVB-T2 zdarma. Z pětice uvažovaných kandidátů na poslední volnou pozici v přechodovém multiplexu CRA ale Sport 5 rozhodně nepatří mezi favority.

Tuty TV

Soukromý dětský kanál Tuty TV opakovaně projevoval zájem o vstup do DVB-T2, ale CRA zatím jeho požadavku nevyhověly. V terestrickém vysílání je dostupný v Regionální síti 8. Pokud by se nedostal do přechodové sítě CRA, teoreticky by ještě mohl vysílat v přechodovém multiplexu společnosti Digital Broadcasting a nebo vstoupit do některé z finálních sítí DVB-T2 provozovaných CRA, pokud tyto odstartují dříve, než 30. června 2019 vyprší platnost individuálních oprávnění pro kmitočty všech regionálních sítí DVB-T.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Který program by měl obsadit poslední pozici v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací? Hlasujte v anketě!”

 1. Nonic napsal:

  A Nova se Cinemou by tam neměla být vůbec… když už tak dlouho blokují a dělají fóry (kdysi měli nátlakem zaplý MUX-2 a MUX-4 před podepsáním nové dlouhodobé smlouvy na Cinemu a teď trvdí, že chtějí mít oba operátory pro jistotu prej přátelsky v hrsti) a i jejich USA šéf přitom veřejně v mnoha médiích několikrát prohlásil, že DVB-T2 nemá budoucnost a nepotřebuje ho… Noví vlastníci Nováků kteří v Evropě krachovali a i vedení proto toho zbytku co ještě je přesunuli do kanclů kdysi zakladatele Železného který licencí stát přišel hodně draho se raději přidali ke Pařízkovi kvůli nižším nákladům a vidinou, že ve finální podobě DVB-T2 ve 6 celostátních se asi dohodnou po vzoru Slovenska kde Markíza spáchala mediální sebevraždu úplně vše včetně pozemáku zpoplatnit…

 2. MartinC napsal:

  A nebo se v něm objeví nový připravovaný tématická kanál Primy, který by měl začít vysílat v dubnu a podal žádost u RRTV. Prima je rozhodně bonitnější a perspektivnější než tyto nabízené možnosti stanic pro vstup do dvbt2.

 3. Pevy napsal:

  Já si pořád myslím, že Nova ty pozice využije. Proč ne, když to je v podstatě zadarmo…

 4. BIDLO napsal:

  Co si budeme povídat, nejatraktivnější z nich je bezesporu Sport 5.

  • kokun napsal:

   To BIDLO – i tvůj názor je diskutabilní.
   Třeba pro tebe (ale i pro mě) je – taky jsem pro Sport 5 hlasoval.
   Někdo, kdo má ale třeba malé děti, tak bude naopak pro program „Tuty TV“.
   Od toho je ale ta anketa – a i když v ní můžeme být přehlasováni, proto se já zlobit nebudu.
   Když budu o ten „Sport 5“ mocímermo stát, tak si ho budu muset obstarat jinak.

Napsat komentář