Startuje DVB-T2 z Bukové hory a Děvína. CRA zařazují do sítě Novu, Novu Cinema a ČT Déčko

21 komentářů 23.1.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Přechodová síť Českých Radiokomunikací zvýšila pokrytí na 97,6 procenta obyvatel České republiky, zároveň zaplnila poslední tři programové pozice.

Další rozšíření pokrytí vlastní přechodové sítě pro pozemní digitální televizní vysílání druhé generace DVB-T2 dnes oznámily České Radiokomunikace (CRA). Úderem deváté hodiny dopoledne spustily vysílače Ústí nad Labem – Buková hora a Mikulov – Děvín. V případě Bukové hory je možné vysílání DVB-T2 zachytit na kanálu 31, vysílač má maximální povolený výkon 40 kW. Jihomoravský Děvín vysílá na kanálu 28 maximálním vyzářeným výkonem 25 kW. Pokrytí přechodové sítě CRA díky spuštění těchto dvou vysílačů stoupne z 97,2 na 97,6 procenta obyvatel České republiky. CRA zároveň obsadily poslední tři volné programové pozice v přechodové síti, které připadly skupině Nova a České televizi.

 

Aktuální pokrytí Přechodové sítě 12 po spuštění vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora a Mikulov – Děvín (Zdroj: CRA)

Přechodová síť CRA je plná

Dvě pozice připadly Nově, konkrétně programům Nova a Nova Cinema, jednu překvapivě využívá Česká televize pro vysílání svého dětského kanálu ČT Déčko a kulturní ČT art. Celkově tak nyní v přechodové síti CRA vysílá již 18 televizních programů. Pět náleží do skupiny Prima (Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Zoom, Prima Max), čtyři do skupiny Barrandov (TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family), tři do skupiny Óčko (Óčko, Óčko Star, Óčko Expres), dvě do skupiny Nova (Nova a Nova Cinema), dvě do skupiny Šlágr (Šlágr TV a Šlágr 2) a po jednom připadá na Českou televizi (ČT Déčko/art) a společnost Telepace (křesťanská TV Noe). Všechny programy vysílají z kapacitních důvodů ve standardním rozlišení obrazu.

Vysílání programů Nova, Nova Cinema a ČT Déčko/art v DVB-T2 spustily CRA přímo během dnešní tiskové konference v Praze (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

„Pozemní televizní vysílání poskytuje svým divákům velmi širokou nabídku programů, a přitom je pro ně jako jediné zdarma. Vstup nových televizních stanic do přechodové sítě je součástí připravovaného přechodu na novou generaci televizního vysílání DVB-T2, který bude dokončen v roce 2020. Souběžné vysílání nové DVB-T2 sítě se stávajícími DVB-T sítěmi divákům zajistí plnou dostupnost televizních programů i v době přechodu. Zvýšení pokrytí navíc zpřístupňuje DVB-T2 sítě už v téměř celém Česku,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA. „Celé Česko pokryjeme DVB-T2 signálem v tomto roce, dosáhneme na pokrytí 99 procent obyvatel, tedy stejné nebo lepší, než jaké má pozemní televizní vysílání dosud,“ dodává.

Pokrytí vysílače Ústí nad Labem – Buková hora, obrázek kliknutím zvětšíte (Zdroj: CRA)

Česká televize překvapila

Vstup veřejnoprávní televize do přechodového multiplexu CRA je překvapivý, nikdo s ním dopředu nepočítal. Déčko sice vysílá v celoplošném multiplexu 3 (ve standardu DVB-T), pro jehož programy a televize z multiplexu 2 je přechodová síť DVB-T2 provozovaná CRA určena především, Česká televize však bude mít svoji vlastní přechodovou síť, v níž plánuje šířit všech šest programů v HD kvalitě. Multiplex by měl odstartovat na přelomu března a dubna. Zajímavý je rovněž vstup dvou nejsledovanějších programů skupiny Nova do přechodové sítě CRA. Přede dvěma týdny totiž Nova začala šířit pět svých volně vysílaných programů v přechodové síti DVB-T2 provozovaní společností Digital Broadcasting. Mezi těmito programy je i Nova a Nova Cinema, které dosud vysílaly pouze v terestrických sítích CRA.

„S Českými Radiokomunikacemi jsme se domluvili na zařazení našich stanic Nova a Nova Cinema do DVB-T2. Chceme je zpřístupnit pro domácnosti v České republice i v novém standardu pro pozemní vysílání,“ říká k tomu Josef Uher, technický ředitel skupiny Nova, jež v DVB-T šíří svoje kanály jak v síti CRA, tak u Digital Broadcasting.

Pokrytí vysílače Mikulov – Děvín, obrázek kliknutím zvětšíte (Zdroj: CRA)

Dublování Novy v DVB-T2 kvůli pokrytí?

Prostřednictvím DVB-T2 ale může Nova u Digital Broadcasting oslovit zatím jen třetinu populace České republiky, zatímco CRA v tomto standardu vysílá takřka pro 98 procent obyvatel. Nova tak vstupem do DVB-T2 sítě CRA získává výrazně vyšší pokrytí pro své klíčové televizní programy. Podmínkou pro příjem je televizní přijímač, který podporuje standard DVB-T2/HEVC. Seznam certifikovaných set-top-boxů a televizorů, které splňují technické požadavky na příjem českého vysílání ve standardu DVB-T2, lze nalézt na webu www.dvbt2overeno.cz. U prodejců jsou tyto přijímače označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Momentálně je certifikováno přes 1 200 přístrojů, především televizorů. Jde však také o set-top-boxy s cenou začínají na 620 korunách.

„Pokud lidé nyní neplánují nákup nového televizoru nebo set top boxu, nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné minimálně do roku 2019. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače, pokud si však domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2/HEVC,“ upozorňují CRA. Během letošního roku pokryjí celou Českou republiku tři přechodové sítě DVB-T2, které nabídnou obsah jak v SD, tak HD rozlišení. Kromě multiplexu CRA a přechodové sítě Digital Broadcasting, které již vysílají, půjde také o veřejnoprávní přechodovou síť České televize. S výstavbou finálních multiplexů DVB-T2 se začne během příštího roku. Půjde celkem o čtyři sítě, které v roce 2020 nahradí dnešní multiplexy 1 až 4.

Individuální anténa, na kterou CRA přijímaly vysílání DVB-T2 během dnešní tiskové konference v Praze (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Startuje DVB-T2 z Bukové hory a Děvína. CRA zařazují do sítě Novu, Novu Cinema a ČT Déčko”

 1. Janek napsal:

  Tak Déčko jsem opravdu nečekal. 😀

 2. mirasat napsal:

  Buková Hora o 4dB menší úroveň signálu na přijímací anténě, než MUX1
  Spolu s vysílačem Kleť další na seznamu nežádoucích pro okolní státy.
  Pro nás je tedy nežádoucí Linc, Hoher ……
  Nová doba nastane brzy ??!!

 3. dirigento napsal:

  Nebylo ze strany ČRa avizováno oznámení o harmonogramu rozšiřování PS12 v roce 2018 na dnešní tiskovce? Nebo ta ještě neskončila?

  • mirasat napsal:

   ČRa během příštího měsíce spustí vysílače Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny. Tím se pokrytí zvýší a vysílání v nové generaci pozemního vysílání naladí již 98,5 procent českých domácností.

   Vysílače České Budějovice – Kleť a Vimperk pro PS12 budou uvedeny do provozu během čtvrtého kvartálu 2018. Důvodem je složitá kmitočtová koordinace.

   Zdroj: Parabola.cz

  • Kvakac napsal:

   Mluvíte mi z duše. Zajímalo by mě, které vysílače mají kvůli nám stažené Němci nebo Rakušané? O problematice koordinaci by měl vyjít článek. Například v DABu se už otevřeně mluví o tom, že nám okolní státy vyfouknou kmitočty.

 4. MASH napsal:

  V T2 Českých radiokomunikací mi přijdou programy Novy ve zřetelně horší kvalitě, než v T2 u Pařízka. Změřil (porovnal) by někdo bitrate? Jinak to Déčko mi přijde fakt úplně mimo a popravdě mě irituje, jak ti „nejsprávnější“ elitáři na ČT plýtvají veřejnými penězi :-/

 5. Pevy napsal:

  Právě proto,že je to pro ně v podstatě zadarmo, to takhle dopadlo. Bylo mi jasné, že vyčůraná Nova využije všechny možnosti, které se nabízí, ale že tohle udělá Česká Televize, to vůbec nemá cenu komentovat….

 6. LV LKA napsal:

  ČT 😀 / ČT art třeba z DVB-T2 multiplexu vypadne až ČT spustí svůj DVB-T2 multiplex

 7. Janek napsal:

  Teď zbývá jen porovnat kvalitu obrazu zda-li je lepší si nechat naladěno vysílání v T a nebo v T2 a u Novy tedy navíc jestlě T2 Pařízek vs. ČRA. Mohl by to někdo porovnat kvalitativně? Nebo co si necháte naladěno Vy ? Kde se Vám zdá obraz lepší ?

 8. Miki Mouse napsal:

  V CZ denne pribúdajú do DVB-T / T2 voľné programy a v Banánovej republike už niekoľko rokov nepribudol žiaden voľný program…

 9. Janek napsal:

  Kdy bude mít Nova tiskovku? Psalo se, že se k DVB-T2 vyjádří začátkem roku ????????????????????????

 10. Štěpán napsal:

  ČT Déčko/art je opět přínosem tam, kde nebyla či nově není dostupnost RS7 a to je hodně oblastí … takže to zatím přínosem je než se rozjede mux ČT.

  Novy jsou naprostá zbytečnost …

Napsat komentář