Technisat DigitRadio 301 IR: dobré digitální rádio s DAB+, ale také několika zbytečnými prohřešky

Televizníweb.cz začíná recenzovat i digitální rádia pro příjem vysílání ve standardech DAB a DAB+. Startujeme kombinovaným přijímačem s FM/DAB+ a internetovým příjmem.

Stolní FM/DAB+ rádio Technisat DigitRadio 301 IR kombinované s budíkem a přijímačem internetových stanic nabízí výborné zpracování, šikovné rozměry, ale také zcela zbytečná pochybení. Přijímač má trojici tunerů pro příjem analogového FM rozhlasu s RDS, digitálního DAB/DAB+ a nechybí ani možnost příjmu internetových stanic. K tomu DigitRadio 301 IR přináší možnost usínání při rádiu (funkce Sleep), budík a zejména streamování audia z domácí sítě LAN prostřednictvím Wi-Fi a UPnP. Ta pracuje jak na frekvenci 2,4, tak na 5 GHz a s přijímačem byste se tudíž měli napojit i v hodně zarušeném prostředí.

Co naopak TechniSat nenabízí, je rozhraní USB a přehrávání muziky tímto způsobem. Jeho absence pak DigitRadio 301 IR prodávané za 3 390 Kč může už dopředu u řady případných zákazníků degradovat. Zabudován je jediný širokopásmový reproduktor za nesnímatelnou kovovou mřížkou (stereo tedy pouze z výstupu na sluchátka), subjektivně vzato výkonný zesilovač a poměrně rozměrný černobílý displej. A konkurence? Z poslední doby především SilverCrest SIRD 14 C3, který přijde na 2 990 Kč, přičemž výbava a možnosti jsou výrazně lepší.

Ovládání a instalace bez volby jazyka

Úvodní zprovoznění přijímače představuje klasický přístup Technisatu, který si stále ještě nevšiml, že prodává své přístroje i jinde než v německy mluvících zemích. Průvodce totiž naběhne v němčině bez možnosti změnit jazyk. To můžete udělat až po jeho skončení a jako obvykle chybí čeština i slovenština.

Na Wi-Fi se připojíte jak heslem, tak přes tlačítko WPS a po skončení průvodce je dobré v systémových nastaveních zkontrolovat, zda náhodou není k dispozici nová verze firmwaru. Datum a čas nastavovat nemusíte, přijímač si ho vezme například z DAB. Oboje pak zobrazí – na celém displeji – v pohotovostním režimu a protože chybí tlačítko fyzického vypnutí a napájení obstarává pouze 230 V, pokud napájení od přijímače neodpojíte, čas a datum se budou zobrazovat prakticky vždy.

Podsvícení displeje můžete regulovat v několika krocích a v systémové části menu nastavení ho můžete i zcela vypnout, k čemuž se záhy dostaneme. I při nastavení Off a dostatku okolního světla ale může být čas na displeji viditelný.

Radiopřijímač je dodáván bez dálkového ovladače, ovládání obstarává pět tlačítek na přední straně a jeho základem jsou dva multifunkční otočné voliče s OK/Enter uprostřed. Jeden zajišťuje zapnutí/vypnutí a řídí hlasitost (vlevo), druhý slouží k odložení budíku a k pohybu v menu à la kurzorové klávesy plus Enter. Tlačítko Info vyvolá například informace o DAB síti, kvalitě stanice a skladby (síťový přehrávač) nebo třeba o interpretovi.

Systém ovládání není zcela konzistentní, z některých voleb, jako například z Multimedia Player, či Wireless, se nedostanete ani Back (Zpět), ani přes Menu a je třeba využít položky Main Menu, která je na posledním místě celé nabídky. Právě tato kombinace, někdo by řekl nekonzistentnost, je základem ovládání přístroje. Protože se však dá v menu kolovat, a velice snadno, je to vcelku operativní. Pouze na to musíte myslet, což může být pro někoho problém.
Vedle Main menu, kde najdete vstup do funkcí přijímače i do tunerů, je tu i tlačítko Mode, kterým se přepínáte pouze mezi jednotlivými zdroji rozhlasového vysílání a přehráváním audia z domácí sítě. To se nakonec v mém případě ukázalo největším ovládacím problémem. Mode totiž při zmáčknutí nezobrazí stávající funkci, jak je zvykem, ale rovnou se posune na další.

Budík s výbornými volbami. Nevzbudí vás jen síťový audio přehrávač.

Funkce a možnosti

Černobílý displej s rozlišením 57 x 29 bodů je ostrý, i když s poměrně malými znaky a jeho aktivní zóna má rozměry asi 52 x 23 mm. Podsvícení upravíte buď pro provozní režim nebo pro režim pohotovostní. V něm pak ještě nastavíte dobu, za kterou se má volba projevit (10 až 180 s). Nebo displej můžete nechat zapnutý i v tomto režimu.

V Main menu pak vidíte základní možnosti přijímače: dva budíky, funkci Sleep dovolující automatické vypnutí rádia po předem nastaveném čase (15-90 min), hudební síťový přehrávač (Music Player) a tři způsoby příjmu rozhlasových stanic – volby označené jako Internet radio, DAB a FM.

Co se týče budíků, můžete vstávat při prostém tónu nebo se nechat budit některým ze zdrojů rozhlasového vysílání. Nastavíte tu hlasitost, jakou stanici preferujete (uložené nebo poslední poslouchanou) a mj. i to, zda má být budík aktivní.

Ani Music Player není v češtině, tu však už najdete v názvech adresářů či síťových zařízení.

Volba pro přehrávání audia z domácí sítě nabízí prostřednictvím technologie UPnP streamování muziky v oficiálně udávaných formátech AAC, MP3 a WMA a může jít jak o server, tak o počítač napojený na tutéž síť, resp. Wi-Fi router. Bez potíží jsem tak přehrával muziku ze sdíleného adresáře na počítači s Windows 10 a oproti udávaným formátům, přijímač zvládl i WAV a bezztrátový FLAC. Například s FLAC HD si už ale neporadil a i když se ho snažil opakovaně přehrávat.

Přijímač po přehrání skladby jejíž název taktéž vidíte v plné češtině automaticky navazuje druhou, pokud ale měl, „někde na cestě“, formát který nezvládl, zadrhl se u něj a nic dalšího nepřehrál. Daleko lepší by pochopitelně bylo, kdyby takovouto písničku rovnou přeskočil. Skladbám můžete vytvořit playlist a k dispozici je také seznam serverů a počítačů na které jste napojeni, nebo jste napojeni byli.

FM/DAB: o něco citlivější tuner

U Technisatů velmi často narazíte na kvalitní, resp. citlivější tuner, a subjektivně vzato to platí i zde, i když jen u DAB. Příjem FM je tak nějak standardní.

Při prvním vstupu na „digitální vlny“ se automaticky proladí pásmo a vytvoří se obvyklý seznam stanic. Z něj můžete posléze funkcí Prune Invalid odstranit ty, které nefungují, nebo fungují jen částečně. Možná by pomohlo přepnutí mono/stereo, které najdete u FM/VKV, ale to tady bohužel chybí na což narazíte snad u všech přístrojů nejen této kategorie.

Vedle Prune nabídne tuner DAB i třídění stanic a jejich uložení do paměti (Preset). To se dělá jednoduše delším podržením tlačítka Preset. Pak se objeví seznam programových pozic a stačí vybrat tu vaši a zmáčknout OK/Enter. Ukládání se dělá stejně i u FM, což je dnes už naštěstí obvyklé. Překvapení vás bohužel nečeká ani u toho, co se vlastně uloží. U DAB je to i jméno stanice, u FM pouze frekvence, a to i tehdy, když jsou k dispozici data z RDS.

U VKV je voleb pramálo a vedle zmiňovaného Mono/Stereo tu najdete jen volbu pro ladění všech stanic nebo pouze silných. Ladění (automatické nebo manuální) se pak dělá vcelku klasicky tak, že stlačíte OK/Enter, přijímač jede a sám se zastaví na první silnější stanici. Takto proladíte celé pásmo a stanice o které stojíte, si uložíte do paměti. Pozic je stejně jako u DAB/DAB+ deset.

Výtečné internetové stanice

Internetové stanice a práce s nimi je tou nejlepší částí přijímače. Ovládání je tu příjemné a méně poplatné specialitkám na jiných místech už jen proto, že v podstatě nic nepotřebujete a vystačíte si s nabídkou této části menu. Stanice jednak můžete najít v seznamu těch českých, což je tu samostatná volba, nebo si je skutečně vyhledáte podle jména. Sáhnout ale také můžete po některém z bohatých filtrů typu země, interpret, styl hudby, atd., atd.

Vyhledávání je ovšem stále vcelku primitivní a nejvíce bolí to, že pokud odmáčknete nějakou volbu třeba s neúplným řetězcem, nebo se stanice nenajde, přijímač vám následně nedá možnost řetězec znaků opravit a tak začínáte se zápisem od začátku. Ten se provádí otočným voličem, kterým se pojíždí po seznamu znaků a pomocí OK/Enter se vybírá. Není to sice nejoperativnější, ale jde to, protože to nejspíše nebudete dělat často. Vedle deseti standardních pozic pro stanice tu totiž máte spoustu dalších v části Favorites (Oblíbené) a stačí jen na stanici stlačit OK/Enter, chvíli počkat a máte ji ve vašem seznamu. Některé kvalitněji vysílané kanály jako například Naim Radio s 320 kb/s v MP3 pak byla radost poslouchat a bylo vidět, že kvalitnější audio s vyšší datovým tokem 301 IR sedí. Na takto jednoduchý přijímač, pokud pochopitelně na chvíli zapomeneme na cenu, bylo podání audia rozhodně nadprůměrné.

V hlavní nabídce (Main menu) najdete jak tunery, tak například budíky či vstup do nastavení.

Jaký je? Zbytečné chyby, ale i kvalitní zpracování

Technisat je konzervativní firma, konzervativnější než jiné. I tady tak bohužel stále narážíte na minimálně dva – nejen z českého pohledu – naprosto zbytečné problémy. Chybí čeština v menu, což se dá přežít, protože jinak bylo zobrazování českých znaků bezproblémové jak v FM/DAB, tak například v síťovém audio přehrávači. Bohužel ale také chybí instalační průvodce s volbou jazyka, což jistě netrápí jen nás, ale kohokoli mimo německy mluvící země. I to se samozřejmě dá přežít. Faktem ale je, že už to dávno není ani vtipné! Technisat by se měl konečně vzpamatovat, protože odstranit oba problémy je triviální a značka zbytečně sráží sama sebe.

Pokud tohle překousnete spolu s faktem, že dnes už umí tyto základní věci řada daleko levnějších značek, třeba výtečný SilverCrest od Lidlu, budete se zbytkem myslím spokojeni. Ovšem při nižším poměru cena/výkon, který tady kazí především absence rozhraní USB.

Na druhou stranu i přes pouhé dva watty je zesilovač robustní a do nějakých dvou třetin hlasitosti je zkreslení zanedbatelné. Výsledkem je velice dobré zvukové podání zejména u kvalitněji vysílajících stanic na které ovšem dnes narazíte prakticky jen na internetu. Pokud si k tomu přičtete opravdu výborně dělané streamování audia z domácí sítě, bezproblémové DAB s lehce citlivějším tunerem, než je zvykem, může být Technisat DigitRadio 301 IR dobrou volbou pro někoho, kdo neřeší cenu, ale požaduje dobrou značku a co nejlepší příjem z internetu.

Hodnocení

 • PRO: výtečně provedené internetové stanice a také streamování audia z domácí sítě, velice dobrý zvuk, výborné zpracování, čeština v rámci internetových stanic, informací FM/DAB a LAN…
 • PROTI: …ale už nikoli v menu, instalace bez výběru jazyka a pouze v němčině (!), chybí rozhraní USB a přehrávání hudby touto cestou, nestandardně se chovající Mode
Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Technisat DigitRadio 301 IR: dobré digitální rádio s DAB+, ale také několika zbytečnými prohřešky”

 1. Nonic napsal:

  Ano z Lídlu ta mašinka už s několika úpravami dle očíslování a písmenky má lepší komfort a několikrát ve akčních slevách byla dokonce dostupná za 1600Kč či za 2400Kč nebo někde bylo k sehnání dle diskutujících na webech dokonce za 1300Kč tak jako i často diskutované přenosné a definitivně vyprodané ležáky (díky tomu, že Česko nemá dostatečné pokrytí signálem) ze Tesca některé modely… třeba to přenosné DR1403 (různé gumové barvy) které se ke konci akcí dalo sehnat pod 300Kč což jsou akceptovatelné ceny blízké klasickým FM tunerům stále ještě spolehlivějším na příjem i ve budovách…
  Zarážející je stále, že výrobci neprodávají vstup na externí anténu (lze to dodělat porušením záruky) a i počet předvoleb jen 10 – 20 což je fakt málo když digitál má umožňovat a někde je přesahy s cizinou s našimi už dostupno +- 100 stanic…
  Raději nemluvit o tom čím pozemák nemůže konkurovat tj. v řádě tisíců netových různě žánrových a na Zeměkouli dostupných… a i o tom, že mnoho těch mašinek nemá výstupy na externí repo pro kvalitní stereo efekt či aspoň přímý výstup na externí zesilovač protože hnát to přes sluchátkový výstup není zrovna ideální… raději též pomlčet…
  Cpou tam všade jen vstupy ať už cinch nebo jack konektorem či bezdrátem nebo USB aby to hrálo na malém nic moc vnitřním repráku či na dvou neodělitelných kablíkem do prostoru…
  Jinak tento Technisat je dobrý, kvalitu zaručující ale tato firma patří od nepaměti ke dražší cenový třídě… tak jako u těch jejich kdysi analog a pak DVB-T/T2/S/S2 a některé typy mají i kombinaci společně se DAB+ věcí…
  Jo ještě je zmíněný problém, že náš trh je Čeština a na tu dodavatelé softu jaksi zapomínají…
  Všade jen, Němčína, Angličtina a Polština či něco na vrch… takže běžní lidé co nejsou důvtipný pokus omyl hračičkové či technicky zdatní tak… ono i tištěné či na netu návody jsou taky dost často matoucí nebo neúplné…

  Tento web je o digitálním vysílání, tak je dobře, že se začnou zařazovat i nové články o DAB+ novinkách…

 2. VITEK2442 napsal:

  V názvu je psáno „televizní“ nikoliv „rozhlasové“ tak by témata o tv nebo r měly být oddělená. Mě to spíš připadá, že když se v „televizním ČR“ nic nového neděje tak redakce píše o „radiovém ČR“ a jiných nečeských zajímavostech.

 3. vedro napsal:

  Chyby z pohledu ceskeho zakaznika (jazyk, ceske znaky) jdou zrejme na vrub ceskeho zastoupeni – firma OMKO? 🙁
  Tezko by zde asi nekdo zastupoval cizi firmu, ktera by kaslala na navrhy vylepseni od lokalniho distributora.

Napsat komentář