Ministerstvo financí chce zrušit vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu, ohrozí tím DVB-T2 i DAB+

6 komentářů 7.2.2018 / Jan Potůček

Veřejnoprávní média chtěla tyto peníze využít pro digitalizaci: Česká televize na přechod k DVB-T2 a Český rozhlas na budování vlastní sítě DAB+.

Vratky daně z přidané hodnoty za vybrané koncesionářské poplatky, které si u soudů vybojoval Český rozhlas a Česká televize, chce zrušit ministerstvo financí. Resort pod vedením ministryně Aleny Schillerové (nestraník za hnutí ANO) připravil novelu zákona o daních, jež počítá se znovuzavedením odvodů daně z přidané hodnoty za rozhlasový a televizní poplatek, což oběma veřejnoprávním médiím způsobí problémy. Jak rozhlas, tak televize chtěli ušetřené peníze využít pro budování nových digitálních sítí. Kavčí hory pro spuštění a rozvoj přechodové sítě DVB-T2, Český rozhlas na budování multiplexu DAB+.

Zrušení vratek DPH za vybrané koncesionářské poplatky by vedlo k přehodnocení plánů veřejnoprávních médií. U České televize by se například projevilo na menších investicích do programu. Kavčí hory by musely oželet některé sportovní přenosy, snížily by se i výdaje na původní dramatickou tvorbu. Český rozhlas by patrně zpomalil rozšiřování digitální sítě ČRo DAB+, která nyní vysílá v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Berouně. Ministerstvo financí poslalo návrh novely zákona do meziresortního připomínkového řízení. Poté jej vláda předloží Poslanecké sněmovně k projednání.

Problematice rušení vratek DPH a jeho vlivu na druhou televizní digitalizaci v České televizi se budeme věnovat v rozhovoru s vedoucím úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavlem Hanušem, který Televizníweb.cz vydá příští týden.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Ministerstvo financí chce zrušit vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu, ohrozí tím DVB-T2 i DAB+”

 1. mirasat napsal:

  Přiznám se, že to nechápu.
  Zrušení odpočtů (vratek) je přece něco jiného, než znovuzavedení odvodů….

 2. Rybka J. napsal:

  Ono to rozšíření DAB+ může být ještě pomalejší? To mi hlava nebere.

 3. Marian napsal:

  Jak vidno, Bureš se začíná mstít…

 4. Nonic napsal:

  Jinde ale píšou, že digi rozhlas chce EBU co nejvíce v Evropě atd. podporovat případně i dotacemi ale ono ty ceny tunerů DAB+ tomu vůbec neodpovídají (lidé od ČRo to přiznali, že licence na integráč v tunerech je moc drahá) a stále se ohánějí prý lepší kvalitou než má přeplácané VKV tak proč tedy stále víc škrtěj kompesní datové kvality… navíc analog vám funguje i uvnitř budov což o digitálu rozhodně říci nelze samé výpadky nebo nic… či jen načtení názvů sítí a programů a ticho…
  Jinak by rozhlasáci už dávno měli být oddělený od televizí v DVB-T/T2 a ono vůbec platí se koncese za tuner a přitom vše jde jen do kapes tzv. veřejnoprávní která používá tolik reklam, že jsou už jak soukromníci a korektní vyváženost – nezávislost? ani náhodou… je to viditelné a známé komu nadržují… tak udělat z toho buďto úplného soukromníka se vším všudy když Dvořák tam zavedl model který okoukal když velel na NOVě… nebo z toho udělat skutečnou nefalšovanou státní placenou z daní… což se jim nechce proto raději to zabalí do veřenoprávní kličky než by přiznali, že další skutečné soukromé televize z plateb za tuner nemají ani halíř… tak ať se nediví, že když šijou do Babiše a nadržovali kdysi spacákovým Vánocím vedených Rumlem, často Kalouskovi (dnes už politické mrtvole) a čerstvě Drahošovi což senátor Kubera veřejně řekl, že tomu tak je dle toho co řekla Drahošová…

 5. Jan napsal:

  …. zrušit vratky…. Tak ať začnou vysílat v DVB-T2 taky v „SD“ qualitě ať v tom nemáme bor..l . Ušetří a vše bude OK. A co se týká DAB+ , dokud nebudou vysílat i komerční stanice a VKV se nezruší, tak je to stejně jen další tunel a oblbování lidí. Pokud nebude konkurence tak se kvality nedočkáme. Viz. HD u Pařízků.

Napsat komentář