Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2

Televizníweb.cz přináší velké srovnání set-top-boxů DVB-T2/HEVC, které získaly pečeť „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací a jsou ověřeny pro příjem českého vysílání ve standardu DVB-T2.

Chystáte se na DVB-T2 a nemáte kompatibilní televizor? Chcete přijímat všechny programy České televize ve vynikající kvalitě ve full HD rozlišení a nechcete však za přechod utrácet příliš mnoho peněz nebo platit za příjem placené televize stovky korun měsíčně? Chcete pozemní příjem s jistotou a tudíž prověřené zařízení? Pokud na vše odpovídáte ano, pak je tento kompletní přehled s cenami i parametry právě pro vás.

V případě, že nemáte kompatibilní televizor s novou generací televizního vysílání, lze pozemní příjem DVB-T2 / HEVC jednoduše a levně řešit pomocí set-top-boxu. Počet certifikovaných přístrojů pro domácí DVB-T2/HEVC se přiblížil dvaceti a dlužno říci, že v drtivé většině případů jde o zařízení velmi levná, bez podpory HbbTV a také prakticky vždy určená pro pozemní příjem ve standardech DVB-T (stávající vysílání) a DVB-T2 (budoucí vysílání po roku 2020/21).

Zástupce tzv. kombinovaných set-top-boxů pro pozemní a satelitní příjem je mezi těmi přístroji, které mohou používat logo Českých Radiokomunikací (CRA) „DVB-T2 ověřeno“, zatím jen jediný.

Proč se vlastně certifikuje

Certifikace televizorů a set-top-boxů u CRA má řešit reálnou kompatibilitu s nově nastupujícím televizním vysíláním v DVB-T2 s kompresí H.265/HEVC. Ověřují se jak hardwarové parametry zařízení, tak jeho kompatibilita s vysíláním. S certifikací počítá i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a ideou je také snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top-boxu.

V praxi vše vypadá tak, že se ověřuje shoda vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, kompatibilita s příjmem s H.265/HEVC, kompatibilita s HbbTV verze 1.5, pokud zařízení HbbTV zvládá, a prověřuje se i česká lokalizace, například v EPG. Pokud zařízení testy u CRA projde, může používat logo „DVB-T2 ověřeno“.

Co v najdete přehledu

Jsou v něm především aktuální ceny a základní parametry všech set-top-boxů, které byly co do funkčnosti prověřeny u ČRa a jsou tudíž oprávněny zmiňované logo používat. Objevují se také v pravidelně aktualizovaném seznamu na webových stránkách dvbt2overeno.cz, kde je i verze ke stažení. V tomto seznamu však nenajdete ani parametry, ani ceny a asi nejdůležitějším údajem je tu – vedle názvu boxu – verze firmwaru se kterou byl ten který přístroj testován. Odtud jsou pak převzaty základní údaje do naší tabulky, k nimž bylo doplněno výše uvedené.

Pokud do celkové tabulky, která je připojena, nahlédnete, vidíte zejména levné set-top-boxy pod tisíc korun a většinu z nich zakoupíte už dokonce pod 900 Kč. Zcela nejlevnějším je Emos EM170 HD (679 Kč), jehož test je momentálně v přípravě (viz úvodní foto tohoto článku). Zástupce tzv. kombinovaných set-top boxů určených pro pozemní i satelitní příjem je mezi certifikovanými pouze jediný – GoSAT GS7075 COMBOi za 3.490 Kč. Ten je zároveň nejdražším přístrojem v přehledu, přičemž nad tisíc korun jsou v něm už jen dva další – TeleSystem TS6811 T2 HEVC (1.099 Kč) a TeleSystem TSUnico T2 HEVC (1.199 Kč). Na 1.090 Kč se pak, zřejmě v závěru svého prodeje, dostal ještě Vivax DVB-T2 180H, a to z původních 890 Kč.

A co mezi certifikovanými se-top boxy chybí nejvíce? Přístroje kompatibilní s populárním červeným tlačítkem, tedy s hybridním televizním vysíláním HbbTV. Ten je tu pouze jediný, a to už zmiňovaný GoSAT. Celkově vzato jich pak na českém trhu v nějaké rozumné cenové relaci není o moc více. Nějakých pět, šest.

Dva set-top boxy společnosti Emos používají zabudované zdroje, většina, resp. spíše drtivá většina z nich, je ale má externí. Přesné údaje ovšem u prodejců, výrobců, často chybí.

Jak číst tabulku

Naprostá většina set-top-boxů používá externí napájení. Výjimky, na které jsem při přípravě článku narazil (netvrdím, že jsou jediné, informace často chybí), jsou výrobky Emos a chystaný Sencor SDB 5003T. Tyto přístroje mají napájecí zdroj zabudovaný a jsou vybaveny klasickou, pevně připojenou šňůrou.

Tabulku kliknutím stáhnete v PDF

Jak už bylo řečeno, všechny set-top boxy, až na zmiňovaný GoSAT, disponují pouze tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC (podpora H.264 byla uváděna málokdy) s příjmem maximálně ve Full HD, 1.080p. Všechny jsou také bez mechaniky pro přístupovou kartu, u GoSAT GS7075 COMBOi je podle výrobce určena pouze pro satelitní provoz.

Co se týče připojení k televizoru, všechny výrobky jsou vybaveny konektorem HDMI, pokud ho váš televizor nemá, nejspíše budete box připojovat přes SCART. Ten mají prakticky všechna zařízení. Větším problémem je pak tzv. společné ovládání televizoru a set-top boxu přes systém HDMI (CEC), kdy se při zapnutí TV, zapne i box a naopak. Tento údaj však u výrobců (prodejců) snad vždy chyběl. Pokud byl k dispozici, je zmíněn v tabulce v položce vstupy/výstupy. Jestliže ale na této funkci trváte, prověřte si to při nákupu, navíc si zjistěte, zda HDMI (CEC) má i váš televizor, protože podpora musí být oboustranná. Připravte se také na to, že některé set-top-boxy a TV nemusí tuto funkci vůbec podporovat. Jako v našem případě například Maxxo T2 HEVC H.265.

Některé přístroje mají zabudované ethernetové rozhraní a po připojení na internet nabízejí jednoduché možnosti typu čtečka RSS, mapy, počasí apod. Protože se připojují pouze tímto způsobem a nikoli bezdrátově, musíte mít ethernetový kabel přiveden na místo, kam set-top-box umístíte.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Přehled certifikovaných set-top-boxů pro české DVB-T2”

 1. Pevy napsal:

  Koukám, že recenze alá Digizone dorazila i sem se vší parádou. Z tabulky (převzaté ?) zjistíme spoustu pro většinu čtenářů zbytečných a nerelevantních informací. Sloupek tunery má informovat o čem, pokud jde o vše s certifikací HEVC ? Rozlišení má informovat o čem, když všude jde o „Full HD“ (a je tak prezentováno i v tabulce)? PCMCIA – zde se dozvíme, že s výjimkou jednoho přístroje nikde není, ale máme opět jeden zcela zbytečný údaj do tabulky. Bravo pane Herwigu…..

  • Nonic napsal:

   Pevy, unikla ti informace, že pan Bohumil H. se stal od února členem týmu tohoto webu… když ten předchozí po sloučení s LUPA je nepodařený… Ostatně Bohumil kdysi před léty pokud to nevíš? působil ještě na jiném webu o digitalizaci… prostě lidé různě mění své „chlebo dárce“… ostatně i jiní jsou též na různých jiných webech „přeběhlíci“… i třeba kdysi začínající v různých časopisech… Nic není na věky stabilní… Život je věčná změna a vývoj…
   Jinak ano, STB ve většině případů nemají šachtu či emulaci na kódovací předplacenky a o HbbTv též raději pomlčet, že ve STB není až na vyjímek těch z dovozu necertifikovaných a někdy problématických díky Linuxu… a kor když se stále víc už ohánějí HbbTv zkušební verzí 2 a všade v tunerech je jen ta 1.5 verze… Často ve STB ač je tam net přípojka… ta slouží jen na info o počasí nebo pro web rádia, případně nepohodlný pro dálkový ovladač i net prohlížeč… prostě zatím je to jen doplňkový tuner na nahrávání a přehrávání než mají plnohodnotné multifunkční tzv. Smart Tv zobrazovací bedny… kde ale je problém manipulovat s nahrávkami mimo zařízení na němž byly pořízeny…
   A upřímně ono ten TS či TSV (tam se když né znemožnit tak aspoň znesnadnit tj. musí se ti zkušenější vyznat jak odstranit „V“ jinak to počítače vidí jako poznámkový blok) ač není zakódován tak oproti MPEG souboru na který je dostupné narozdíl od TS a DVB-T2 nahrávek dost střihových programů na vymazání reklam a spojování zpět… je TS ke fakt ke vzteku… a na T2 s H.265 musí bít dobrá nadupaná grafárna + sehnat patřičný soft na střížnu… Ono v loňském testu Stereo&Video ty různé STB porovnávali a přiznali, že sledovat běžné vysílání lze bez problémů ale přehrát ve STB nahrávky T2 je mordum tj. zasekává se nebo nejde… někdy sice pomůže aktualizace firmware ale né vždy je dostupné či ideální…

  • Bohumil Herwig napsal:

   Prevzata tabulka? Mohu se zeptat, kde jste ji videl?
   Dala mi docela dost prace…
   Jinak se sloupkem tunery mate skoro pravdu.
   Bohuzel je tam i jeden kombinovany box a obcas se mi podarilo zjistit i kompatibilitu s H.264, coz muze byt pro nekoho dulezite…

 2. mirasat napsal:

  Žádný z nich nemá CI slot pro pozemní TV.
  Nevidím tam info o verzi HbbTV.

  Obecně. Zveřejnění OtApp nadstavby k HbbTV 2.0 přišlo v dost nevhodnou dobu.
  Podle mého tato nadstavba v konečném důsledku spíše potlačí počet programů vysílaných terestricky a rozhodně nepomůže ke zlepšení technické kvality těch zbylých, klasicky lineárně pozemně šířených.

 3. Jakub napsal:

  Dobrý den,

  Nikde jsem se nedocetl, zda podpora HbbTV je spojena s tunerem či nikoliv. Jde mi o to, když mám TV bez DVB-T2 tuneru avšak s podporou HbbTV musím si stejně pořídit set-top box s podporou HbbTV nebo TV dokáže využít tu integrovanou podporu bez závislosti na tuneru, tj. Stačil by set-top box s DVB-T2 bez podpory HbbTV?

 4. Pevy napsal:

  Já to napsal právě proto, že mi to neuniklo :-))

 5. Jan. Novák, napsal:

  Ve výčtu testovaných STB chybí EVOLVEO OMEGA T2 H.265 HEVC. Velmi solidní set top box s možností nahrávat pře portál USB.

Napsat komentář