Rodiny s dětmi čeká velké přelaďování: ČT Déčko jako první odejde z DVB-T, už letos

23 komentářů 14.2.2018 / Jan Potůček

Dětský kanál České televize v dubnu zmizí z multiplexu 3 a na podzim patrně i z Regionálních sítí 7 a 20, takže jej už nebude možné naladit ve vysílání DVB-T, ale pouze v DVB-T2.

Nový televizor nebo alespoň set-top-box si budou muset nejpozději letos na podzim pořídit diváci, kteří jsou zvyklí pozemní cestou na klasickou anténu přijímat dětský kanál České televize Déčko. Oblíbený televizní program se totiž přesune do veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2 a naladit ho bude možné pouze v tomto novém vysílacím standardu. Zato bude dostupný ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Změnu ČT připravuje na podzim letošního roku, ale mohlo by k ní dojít i později – v závislosti na vývoji pokrytí nového multiplexu DVB-T2, který bude obsahovat všech šest programů ČT v HD kvalitě. Zároveň Déčko ukončí vysílání v celoplošném multiplexu 3 a Regionálních sítích 7 a 20, kde je dostupné ve standardu DVB-T.

„K odchodu Déčka z multiplexu 3 patrně dojde ke dni, kdy spustíme naši přechodovou síť DVB-T2 s pokrytím 96 procent obyvatel. Čili na přelomu března a dubna,“ řekl v rozhovoru pro Televizníweb.cz vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš. Diváci, kteří přijímají Déčko z multiplexu 3, jej mohou již nyní naladit ze stejných vysílačů (s několika výjimkami) v přechodové síti DVB-T2, kterou provozují České Radiokomunikace. „Je to takové souběžné vysílání s multiplexem 3 předtím, než Déčko v multiplexu 3 skončí,“ vysvětluje Hanuš. Dětský kanál ČT patrně zůstane v přechodové síti CRA i krátce poté, co si Kavčí hory spustí vlastní přechodový multiplex DVB-T2.

Krátký souběh ve dvou přechodových sítích DVB-T2

„Zatím nevíme, kdy Déčko stáhneme z přechodové sítě CRA, zda to bude hned se startem naší přechodové sítě, ale spíš si myslím, že to nastane až ve chvíli, kdy budeme mít s naším multiplexem DVB-T2 pokrytí přes 99 procent obyvatel. Potom by souběžné vysílání ve dvou sítích DVB-T2 už nedávalo smysl,“ uvedl Pavel Hanuš. Zatímco v přechodové síti CRA vysílá Déčko ve standardním rozlišení obrazu, v přechodovém multiplexu ČT bude v HD kvalitě. Nadále jej ale bude možné ještě několik měsíců naladit i v DVB-T, konkrétně v Regionálních sítích 7 a 20, v nichž ČT šíří také tři své programy v HD kvalitě. Toto souběžné vysílání by ale mělo skončit rovněž v letošním roce. Přesný termín zatím ČT neurčila.

„Osobně bych si přál, aby se to stalo až ve chvíli, kdy budeme mít v provozu i nějaké dokrývače v nejvíce postižených regionech. V tu chvíli bychom odešli z Regionální sítě 7. Všechno je to nastavené tak, abychom od 1. ledna 2019, kdy se řekne, že naše síť DVB-T2 je multiplexem veřejné služby, provozovali vše jenom v této síti DVB-T2 a už tam nebyla žádná dočasná řešení,“ popsal Hanuš. Za nejbližší možný termín definitivního odchodu Déčka, a také kulturního kanálu ČT art, z DVB-T a potažmo tedy z Regionální sítě 7, považuje září. V úvahu připadají i další podzimní měsíce letošního roku. „Déčko ale v letošním roce úplně zmizí z DVB-T,“ potvrzuje Hanuš. Dětský kanál tak převezme podobnou úlohu jako ČT 2 při první digitalizaci, kdy Dvojka byla v analogu vypínána dříve než jiné televizní stanice.

Déčko v DVB-T? Maximálně do ledna 2019

„Teoreticky bychom mohli jít až za konec roku 2018, ale jen v řádu dní. To je maximum, o čem se můžeme bavit. Rozhodně nebudeme s Déčkem vysílat v Regionální síti 7 do poloviny roku 2019, do níž má její operátor přidělené kmitočty,“ ujistil Pavel Hanuš. A to samé se týká i HD verzí programů ČT v regionálních sítích DVB-T. Dosud lze ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD naladit v tzv. multiplexu 1a, který tvoří regionální sítě 7, 10 a 20. Česká televize s operátory těchto regionálních multiplexů prodloužila smlouvy na letošní rok, ale na pevno pouze do konce května. Poté je může kdykoli vypovědět s měsíční výpovědní lhůtou. „Veškeré terestrické HD vysílání převezme naše přechodová síť DVB-T2. Není důvod, abychom provozovali v HD dva typy vysílání,“ říká Pavel Hanuš.

Všechny programy ČT tak bude možné pozemní cestou naladit pouze v přechodové a posléze finální síti DVB-T2. Ve veřejnoprávním multiplexu 1 zůstanou čtyři programy ve standardním rozlišení. A provozovatel Regionální sítě 7, společnost Progress Digital ostravského podnikatele Radima Pařízka, se stane jediným multiplexem, jehož prostřednictvím budou moci v přechodovém období vstoupit do DVB-T nové televize. V Regionální síti 7 se totiž odchodem veřejnoprávních programů uvolní poměrně velká kapacita. Televize, které by ji využily, by získaly automaticky nárok na bezplatné vysílání v přechodové síti DVB-T2 provozované další Pařízkovou společností Digital Broadcastig.

Byť je výše nastíněný scénář více než pravděpodobný, k dnešnímu dni je jisté jen vypnutí ČT :D/art v multiplexu 3 již s koncem března letošního roku. Definitivní řešení vysílání ČT :D/art pro konec roku 2018 a rok 2019 oznámí ČT v květnu. V roce 2020 již bude existovat jen jeden úplný multiplex veřejné služby a tím bude vysílání všech programů ČT ve vysokém rozlišení ve standardu DVB-T2/HEVC.

Vstup do Diskuse

23 komentářů: “Rodiny s dětmi čeká velké přelaďování: ČT Déčko jako první odejde z DVB-T, už letos”

 1. kokun napsal:

  Nás se přelaďování netýká – „u nás děti nemáme“ (asi podle kompetentních), protože u nás máme doposud jen MUX1 a MUX2, přestože „celá republika“ (až na nás) MUX3 má !!!

  Ještě tento měsíc by měl být spuštěn na vys. Val. Klobouky-Ploštiny přech. mux PS12 – tím pádem by konečně alespoň někdo (kdo je vybaven novou „technikou HEVC“ – statistika říká, že necelých 20%, já říkám: u nás ani zdaleka) mohl ČT-Déčko přijímat.

  Proč si z nás i (a nejen) tento portál dělá jenom (_!_) a slibuje neuskutečnitelné (slib je z listopadu 2017):
  http://www.televizniweb.cz/2017/11/multiplex-3-ziskal-sedm-novych-kmitoctu-v-pokryti-se-bude-dotahovat-na-multiplex-2/
  Kde je ten slibovaný MUX3, který by už dnes mohli přijímat všichni i se „starou technikou DVB-T“ a měli tudíž progr. ČT-D okamžitě?

 2. Ing. Vladimír Bílý napsal:

  Panebože proč??? Vyhodit D:/Art z DVB-T je nejlepší způsob, jak naštvat diváky této platformy! Která chytrá hlava zas tohle vymyslela? Doufám, že než se to stačí udělat, tak snad kompetentním dojdou souvislosti a toto hloupé rozhodnutí změní!

  • Nonic napsal:

   S tím D/art šachují na mnoha MUXech, že je pravdou to, že někde chybí ale na většině míst jsou zase přehnané duplikáty… tím, že kdysi rozhodli MUX-3 nepokrýt pořádně celou republiku a ten MUX-7 (RS-7 + virtuální MUX-1a) zase byl koncipován jen jako regionální ale udělali z toho skoro celoplošný takže někde stejně jeden či oba chybějí atam kde je to v pohodě přibudou ještě 2 x v DVB-T2 takže se nezlobte, že začnou vypínat v DVB-T napřed v MUX-3 kam se to přidalo když lidi řvali, že MUX-7 nefunguje a posílili dětské pořady do různých časů další duplicitou minimálně na Čt-2 či občas i Čt-1… Prostě asi mají papaláši v tom přebujelém molochu na rozhazování…
   Nedávno se divil Pospíšil politik na Barrandově jakto, že Veřejnoprávní má na všechno armádu lidí a mraky různých výdajů díky jisté koncesi kterou lidi platí povinně za tuner (soukromníci z toho přesto nevidí ani halíř) a nízko rozpočtová televize to zvládne vše naráz mnohem levněji a efektivněji…

 3. Pevy napsal:

  Dnes ČT:D/art v PS 12 pro cca 96% obyvatel a za dva měsíce totéž v HD v PS11, tak co se pořád komu nelíbí ? To má ČT vysílat tenhle program ve všech multiplexech, které v ČR existují ? Vyžeňte děti na čerstvý vzduch, obejdou se bez TV, stejně jako my dříve….

  • Ing. Vladimír Bílý napsal:

   Fakticky se tím ČT rozhodla, že žádný souběh T a T2 divák nepotřebuje a 80% diváků (kteří nemají HEVC stroj) o ten program prostě a jednoduše přijdou. Je to absolutně nekoncepční rozhodnutí, když všechny ostatní muxy resp. jejich programy mít souběh budou a všichni o to stojí a má to nějaký smysl. Může mě říct někdo z ČT, proč zrovna ČT D:/Art, jako jediný program z DVB-T platformy, mít souběh nemá/nepotřebuje?

   • vedro napsal:

    Je to jednoduche:
    CT je digitalni otloukanek – musi vypnout DVBT vysilace jako prvni. Bude (mozna) vracet DPH tudiz potrebuje setrit a vypnutim svych programu mimo verejnopravni mux usetri. HD vysilani je dostatecna motivace pro prechod na T2, ktere bude mit solidni pokryti takze neni potreba vysilat i jinde. Pokud budou chtit deti dale sledovat CT D tak rodice jim na MDD nebo narozeniny alebo svatek jako darek koupi STB. Do MDD bude jiz solidni pokryti republiky. A na Vanoce prakticky vsude jak mux1.

    • Robert Brixi napsal:

     Češi zase jenom nadávají když mají změnu nebo mají pustit nějakou korunu. Vysílat na několika muxech je zbytečný přepych.

    • ivovi napsal:

     Chapu problemy CT, presto dam za pravdu Vladimiru Bilemu. Tady jde o duveru v CT a urady, ktere tvrdily ze do roku 2021 se obejdeme bez prijimacu s HEVC. A nejdnou na pocatku 2018 zacnou vypinat program a nutit k prechodu na HEVC.

     Jinak rodice koupi hodnym detem jiste krome STB i nove selektivni prvky do rozvodu pokud bude treba. 🙂

     • vedro napsal:

      No nejlip na tom budou deti, ktere maji oba rodice a dedu a babicku. Jeden z rodicu koupi STB, druhy zavola antenare a baba s dedou zatahnou ty selektivni prvky 🙂
      Ale ted vazne. Chapu, ze problem bude pri STA a v prihranicnich oblastech, kde se chyta i kouka i na programy cizich statu. Ale v naproste vetsine tam kde vysila mux1+2 bude dostupny i PS11+12 (na stejnou antenu), tudiz i CT D/Art HD.

     • ivovi napsal:

      Jinak CT by mela pripadne vypinani nektereho programu oznamovat rozumne dopredu a oficialne. Dokud nevyjde nejaka tiskova zprava, nebo podobne oznameni, beru vyjadreni pana Hanuse o vypinani jen jako uvahu.

  • Bravo37 napsal:

   milej Petře prakticky celé jižní čechy nemaji ještě ani přechodovou síť natož možnost sledovat dvb-t2 protože někdo odfláknul svojí práci a teď tvrdí že maji problém kůli sousedním státům a nikdo mi dosud nebyl schopnej říct kdy ten bordel napraví..bohužel už jsme přišli o pár programů a teď i naše děti.takže je jasné že nám kteří jsme podle vás „zbytečnejch“ pár procent tohle vadí.

 4. Bravo37 napsal:

  mohl by mi někdo odpovědět jak to bude fungovat v jihočeském kraji?? tady není vůbec žádná přechodová síť a nikdo není schopen říct kdy tu vůbec nějaká bude. už jsme přišli o pár programů bez náhrady a přídeme o další?? tak to můžeme rovnou platit poplatky když nás takhle odrbávaji.

  • mirasat napsal:

   Je třeba, abyste lépe četl.
   1. Jižní Čechy nejsou jen o vysílači Kleť. Neuvedl jste kde bydlíte, a jakým směrem máte natočenou anténu. Předpokládám, že na Kleť. Jižní Čechy pokryvají také vysílače Javořice, Mezivrata, Svatobor, Krašov a Vimperk, kde je nabídka chudší, ale až na Vimperk z nich přechodová síť ČRa již vysílá. Co se týká soukromého vysílače Rozhledna Kleť, změnil se vysílací kanál 32 na kanál 42 ČT HD, D/ART, Kinosvět. Příjem K42 se ukázal být komplikovanějším, než v minulosi K32. Vyzářený výkon byl nižší, ale již došlo ke zlepšení. Dále bylo přesunuto vysílání K50 Kleť, stožár ČRa na níže položený vysílač Plav/Včelná K34, takže pokrytí se zhoršilo. Zde se jedná o programy Sport 5, Óčko Expres a jiné.
   2.
   Bylo oznámeno, že multiplex T2 s pěti programy ČT HD bude startovat z vysílače Kleť koncem července 2018 na K50. Pokrytí bude nepatrně lepší, než jaké měl K50 původně před vypnutím.
   Multiplex T2 ČRa z Kletě určený pro přechodové účely bude spuštěn nespíše až koncem roku 2018. Kanál není znám.
   Soukromý multiplex T2 Kleť Rozhledna, určený pro přechodové účely bude spuštěn pravděpodobně v červenci 2018, kanál není znám. Více se dozvíme z rozhovoru s panem Pařízkem zde na webu.
   3.
   ČT odejde kompletně z K42 (RS7) a ČT D/Art z K22 (celoplošný MUX3) ještě letos. Pokud se Vám (ani anténářovi) do té doby nepodaří naladit K50, opravdu přijdete o program ČT D/ART. A to minimálně do 31.12.2018. Ledaže byste si zajistil příjem T2 K26 z Javořice, Votic, Krašova nebo Svatoboru (od konce července 2018). Někdy může být příjem možný i bez natočení antény na tyto vysílače.
   4. Jsem jen divák, takže neručím za to, že nebudou změny.

   • Bravo37 napsal:

    bohužel ani jeden z vysílačů které zde zmiňujete nemůžu já osobně použít…to platí i o zmiňovaném Plavu kterej byl spuštěnej jako náhrada a obsáhne špatně ČB a blízké okolí..pro nás více na jih(Č.Krumlov a dále na jih) je Kleť jediná možnost…netuším jakej dosah bude mít zmiňovaná anténa na rozhledně ale prostě mám pořád větší dojem že ten oznamovaný „bezproblémový přechod“ který obyvatele bude stát maximálně set top box u nás na jihu fakt neplatí…jinde máme přece taky hranice a takové problémy tam nejsou. Souhlasím s BoD že v jižních čechách je v přechodu neuvěřitelnej guláš a člověk se v tom přestává orientovat a diváci zatím jen přicházejí o programy..nemůžu se prostě ubránit dojmu že tady přechod někdo totálně nezvládnul a vše se lepí za pochodu a nikdo pořádně neumí říct jak to dopravdy a kdy bude hotové. A dneska mě odbourala odpověď z radiokomunikací…pokud budou chtít v případě vypnutí vaše děti sledovat déčko pořiďte si HbbTv nebo sledujte na internetu…takže sedláku zaplať polatky a když chceš dětem pustit pohádku připlať si další služby.

    • mirasat napsal:

     Pokud jste chytal do silvestru 2017 RS8 K50 (Jéčko, Tuty, Noe, Sport 5 a další), tak vám na stejném kanálu začne hrát kompletní ČT v HD v nové normě DVB-T2 a to letos koncem července.
     Pokud jste přišel o KinoSvět a ČT HD, tak zkuste naladit K42.
     Pokud bydlíte např. v paneláku, tak by se měl zprávce domu obrátit na anténářskou firmu, protože nejspíše bude třeba upravit prvky zpracovávající signál.

     Souhlasím s tím, že proces přechodu je špatně vymyšlen a nad to zcela chybí alespoň v problematických oblastech jajákoliv kampaň.

 5. BoD napsal:

  Jižní Čechy jsou problém. Pokud to správně z toho guláše informací chápu, stanice ČT D:/ART bude vypnuta v březnu. Zatím ji tady máme z Kleti 2x. Pokud tuto stanici v březnu vypnou a přechodový multiplex u nás spustí až v srpnu (a to ještě ani ne na finálním kanále), příjdeme o tuto stanici minimálně na 1/3 roku. Je sice pravda, že děti by v měly v létě být raději venku, ale je zde ještě i ta druhá polovina. ART. Dělají v tom takový maglajs, že se v tom už sami ztrácí. A proč má, v rámci mezinárodních koordinací kmitočtů, ustupovat jenom náš stát? Ať si ustoupí taky někdy naši jižní sousedé a udělají si přeloďovací zmatky u nich.
  Pokud stanici ČT D:/ART vypnou v březnu v MUX3, snad ji u nás nechají aspoň v RS7.

 6. mirasat napsal:

  V některých případech se dá tomu příjmu K42 a K34 pomoci.
  http://www.televizniweb.cz/2018/01/regionalni-sit-8-vyuziva-v-jiznich-cechach-vysilac-radia-faktor-u-plavi-je-vys-nez-vcelna/
  V některých místech dochází k rušení K34 Plav/Včelná vysílačem Krašov. Někde signál není vůbec.
  Příjem K42 se oproti stavu po jeho startu již trochu zlepšil, ale pořád to může oproti bývalému K32 dělat problémy.
  K22 má sice pokrytí velmi dobré, ale bylo by potřeba, aby v MUX3 alespoň na Kleti to Déčko zůstalo nejméně do 31.12.2018. Od 1.1.2019 by se mělo zlepšit pokrytí přechodové sítě ČT z Kletě na K50.

 7. Filoménka napsal:

  ČT jako jediná televize placená z našich peněz nemyslí na lidi, ale na sebe. Jak tu již bylo napsáno do roku 2021 jsme se měli obejít bez přijímačů s HEVC. Je to jen další kšeft pro další lidi a ty obyčejný občane plať, plať, plať. Je to hnus :(.

 8. lenka napsal:

  Dobrý den,
  vůbec nevím, jak DÉČKO naladit. Bydlíme v Královéhradeckém kraji, ale netuším, jak ho naladit. V televizi bylo uvedeno i tel. číslo, kam volat, ale to jsem nestihla zapsat. Prosím poradíte mi a sdělíte mi tel. číslo, předem děkuji, Nožičková.

Napsat komentář