Satelitní televizi postihnou „sluneční výpadky“, signál nepůjde až 11 minut

3 komentáře 21.2.2018 / Jan Potůček

Sluneční interference začnou 26. února a potrvají do 5. března. Některé dny vypadne satelitní signál až na 11 minut, problémy se objeví především brzy odpoledne.

Diváci satelitní televize se musí v příštích dvou týdnech obrnit trpělivostí. Čekají je totiž každoroční jarní výpadky signálu způsobené tzv. slunečními interferencemi. Technický jev, který nastává během jarní a podzimní rovnodennosti a může trvat až patnáct dní, postihuje všechny satelitní platformy. Vlastní zákazníky na něj upozornila satelitní služba Nová Digi TV. „Přichází jaro a s tím spojená interference slunce s DVB-S/S2 službou Nová DIGI TV. Tento jev se projeví sníženou kvalitou, resp. výpadkem služby na krátkou dobu, avšak častěji během několika dnů – většinou kolem druhé odpoledne,“ informoval operátor. Potíže se signálem mají diváci satelitní televize zaznamenat od pondělí 26. února a mají trvat až do pondělí 5. března.

Zejména příští středu, čtvrtek, pátek a sobotu mají být výpadky poměrně citelné, více než desetiminutové. Poskytovatel satelitní Digi TV zveřejnil pro nejexponovanější dny časový harmonogram, kdy lze problémy se signálem očekávat. Vypočítal jej pro diváky v Praze. „Obdobně se ale interference budou projevovat na celém území České republiky. Pokud máte zájem vypočítat si přesněji časy výpadků (v závislosti na lokalitě, velikosti paraboly…) můžete použít např. stránku http://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php,“ uvedl operátor na svém webu. Problémy ale pocítí i zákazníci konkurenčních služeb Skylink, freeSAT, Flix TV, Antik Sat a T-Mobile SAT TV.

Každoroční jev, s nímž se nedá nic dělat

Sluneční interference nastávají každoročně na přelomu února a března a poté v září a říjnu. V tomto období, které trvá přibližně okolo dvou týdnů, slunce způsobuje solární interference u všech geostacionárních družic, přičemž se satelit nachází v jedné přímce s příjmovou anténou a Sluncem. Termický šum Slunce je v této době silnější než signál ze satelitu, a následkem tohoto jevu je přerušení provozu. Divákům začne kostičkovat nebo zcela vypadávat signál. Záleží však na místě, kde dochází k příjmu satelitní televize. Region od regionu se může intenzita zarušení nebo výpadku signálu lišit. Účinky sluneční interference kolísají postupně z lokálních do celkových výpadků a postihují všechny diváky satelitní televize bez rozdílu služby, kterou využívají.

Četnost výpadků programů závisí na počtu satelitních operací, velikosti antény a polohy Země. Satelitní paraboly o větším průměru zaznamenávají menší výpadky, opravdu velké paraboly dokonce žádný výpadek nemají. Běžné satelitní antény používané diváky ale patří mezi ty, které jsou slunečními výpadky postiženy nejvíce. Pokud jde tedy o primární distribuci signálu televizních stanic a operátorů, při které se využívají uplinky s velkým průměrem, ta nemusí být narušena. Někteří satelitní operátoři kvůli slunečním interferencím využívají více družic na různých pozicích, mezi kterými si „předávají“ signál, aby diváci nepocítili vliv interferencí. Většina poskytovatelů satelitní televize se ale smířila s tím, že dvakrát ročně k těmto výpadkům dochází a informuje o nich své zákazníky.

Terestrickou televizi Slunce neruší

Nesatelitním televizním platformám, zejména pak terestrické televizi, žádné ovlivnění slunečními interferencemi nehrozí. Signál na pozemní vysílače se dostává prostřednictvím páteřní optické sítě, pouze některé vysílače využívají jako primární signál satelit. Jde však o menší vysílače nebo dokrývače v odlehlejších oblastech a záleží na tom, jak velká je příjmová satelitní parabola – ani v tomto případě tedy nemusí diváci žádné výpadky zaznamenat. To samé se týká lokálních poskytovatelů kabelové televize. Koncoví zákazníci satelitních společností se ale mohou setkat i s dalším nemilým důsledkem sluneční interference: vlivem tepla může dojít dokonce až k poškození přijímacího zařízení, konkrétně pak konvertoru. Ten se přehřívá, a pokud má nevhodný plastový kryt, může dojít k jeho zničení. Proto operátoři svým zákazníkům doporučují používat tmavší a matné druhy parabol.

Ze zhruba patnáctidenního období, po které mohou diváci na jaře a na podzim zaznamenat výpadky satelitního signálu vlivem sluneční interference, bývají kritické dva až tři dny. Během nich dochází k úplným výpadkům prakticky u všech diváků a tyto výpadky trvají nejdelší dobu. Pokud zrovna v těchto dnech potřebujete bezproblémový příjem televize, přejděte na terestrický příjem signálu, který nejen že nepodléhá vlivu Slunce během rovnodennosti, ale také jako jediný nabízí televizní vysílání zdarma bez jakýchkoli měsíčních poplatků. Možná zjistíte, že vám tento způsob příjmu televize vyhovuje víc než kterýkoli jiný. Ostatně, v terestrických sítích lze naladit už okolo čtyřicítky českých programů.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Satelitní televizi postihnou „sluneční výpadky“, signál nepůjde až 11 minut”

 1. Nonic napsal:

  Ono v některých měsících v roce má Slunce takový úhel, že dokáže propálit odrazem od paraboly krytku konvertoru… Jinak ano Slunce dokáže vyřadit z provozu i sítě elektrického vedení viz Kanada atd. Rovněž se ví, že pokud by Slunce mělo větší intenzitu dokázalo by vyřadit elektroniku na orbitálních drahách… Lidstvo je čím dál více zranitelnější když se spoléhá na techniku… proto mnohdy ten pozemák má oproti satelitům nějaké výhody které operátoři konkurenčně obstrukčními stížnostmi kritizují a chtěli by televizní pozemák nejraději lidem úplně vypnout… a nechat jen placený sat… což jak vidno též je kravina… Přírodě neporučíš… ta je silnější i nad člověkem…

  • Miki Mouse napsal:

   Pozemné siete vyraďujú hlavne škvrny na Slnku, ak dôjde k silným výbuchom, tak častice smerujú obrovskou rýchlosťou k Zemi a okrem satelitov môžu zasiahnuť a vyradiť z prevádzky aj pozemné vysielače, siete, el. zariadenia, v minulosti aj Telegrafnú sieť…

   A niečo podobné je aj ak udrie blesk a nabité častice z blesku smerujú taktiež k Zemi a môžu poškodiť TV prijímače, satelitné prijímače, PC a ďalšiu elektroniku… aj vo väčšej vzdialenosti od miesta úderu blesku, proste tie častice sa rozpŕchnu…

   Preto sa aj na najnovších televízoroch robia elektrické káble tak, aby sa dal kábel úplne vytiahnuť z panela televízora, aby po kábli, ktorý je kvázi anténa sa tieto častice nedostali do telky…

Napsat komentář