Sencor SIR 5000WDB: nezvykle vypadající, ale výborně vybavené digitální rádio

UVNITŘ FOTOGALERIE – Hodně nezvykle vypadající stolní rádio nabízí barevný displej, tuner pro FM/DAB a také příjem internetových stanic. Vše koření streamováním přes Bluetooth či UPnP.

Barevný LCD displej má úhlopříčku 6,1 cm (2,4″) a jeho jas můžete regulovat a také ho přepnout do černobílého režimu. Zesilovač dává výkon 6 wattů jdoucích na jediný širokopásmový reproduktor krytý nesnímatelnou kovovou mřížkou. Na zadní straně ještě můžete vidět výdech bassreflexu.

Pro úpravu zvuku je k dispozici osm režimů ekvalizéru a vedle výše uvedených tunerů a funkcí je tu i budík, funkce Sleep (automatické vypnutí po předem nastaveném čase) a také předpověď počasí pro asi 5 000 měst, přičemž v případě Česka jde o nějakých dvacet. Díky šikovně udělanému pohotovostnímu režimu pak na displeji vidíte nejen analogové hodiny, ale také předpověď počasí, a to vše, aniž byste přijímač zapnuli.

Sencor SIR 5000WDB za 2 499 Kč se na internet napojuje pouze přes Wi-Fi, k dispozici je však i Bluetooth, které poslouží, jak bylo řečeno, k bezdrátovému streamování hudby typicky z mobilu. Jak vidíte, výbava je opravdu výborná a byla by vynikající, kdyby nechybělo rozhraní USB.

Při prvním spuštění si vyberete jazyk (včetně češtiny) a také se připojíte k internetu přes Wi-Fi k čemuž můžete využít tlačítko WPS. Ovládání pak probíhá buď přes tlačítka na čelní straně přijímače, dálkový ovladač nebo aplikaci AirMusic Control pro Android nebo iOS. Ta je – jak je zvykem – k dispozici zdarma.

Řada funkcí, výborné ovládání přes AirMusic Control pro Android

To první je jasně vidět v menu, ve kterém se pohybujete zejména prostřednictvím jemně vroubkovaného otočného voliče na horní straně přijímače, který ale také slouží pro regulaci hlasitosti. Na pohled skryté pak pro vás zůstává tlačítko OK/Enter, které je do tohoto voliče zapuštěno. I když to možná tak nevypadá, celek je bezproblémově funkční, i když je třeba myslet na to, že prst musí zajet poměrně hluboko. Na čelní straně přijímače pak vidíte tři pozice pro přímé vyvolání uložených stanic, vstup do domovského menu, tlačítko uvedení do pohotovostního režimu, PRESET pro uložení a vyvolání naladěných stanic a dvoupolohové kolébkové tlačítko například pro posun v domovském menu. To někdy slouží i jako Zpět a pro vyvolání nějaké další funkce. Fyzické vypnutí přijímače možné není.

Ovládání je trochu specifické tím, že zcela chybí obvyklé tlačítko pro vstup do menu nastavení a není ani na dálkovém ovladači, který dostanete v ceně. Najdete ho tak jako samostatnou položku v domovském menu. Dálkový ovladač pak například nabídne přímý přístup k budíkům, regulaci hlasitosti a také přímé přepnutí režimů ekvalizéru, což se hodí třeba u konkrétní rozhlasové stanice. Dálkový ovladač tak doplňuje ovládání na přístroji a někdy je vidět, že ho zajišťuje v trochu jiném stylu.

Kompaktní dálkový ovladač má poněkud zvláštní rozložení. Domovské menu je stranou od kurzorového kříže, vlevo od něj jsou tlačítka pro přeskok po skladbách či stanicích, které ale všude nevyužijete.

Dalším způsobem, jak SIR 5000WDB ovládat, je aplikace AirMusic Control, která ovšem neumí přijímač zapnout. Nainstaloval jsem ji na mobilní telefon Sony Xperia XZ (F8331) se systémem Android 6.0 a výsledkem bylo pohotové, výtečné a zcela bezproblémové ovládání přijímače. K dispozici byly i kanály dříve uložené a některé funkce, jako například zobrazení všech nalezených stanic na FM v jednom seznamu, které v přijímači ani nenajdete, nebo jsou omezeny. AirMusic Control tak do ovládání opět vnáší trochu jiný styl. Na druhou stranu si ale můžete vybrat, který vám vyhovuje i když s jedním zřejmě nevystačíte.

V domovském menu (fotogalerie níže) a také v menu nastavení, které je vyvolatelné pouze z něj, pak můžete vidět u internetových přijímačů i méně obvyklé, nebo přímo neobvyklé věci. Jako například nastavení počasí pro zemi a místo, finanční informace či vynikající volbu Místní stanice. Ta ukáže výběr lokálních rozhlasových stanic bez ohledu na tuner a nabídne také TOP10 či rozdělení podle žánru (zpravodajské, alternativní hudba atd.).

Pokud jde o počet uložitelných stanic, přijímač se místy choval značně nevyzpytatelně. V DAB i v internetových se jich nabízelo 20, u FM pak někdy 24, ale jednou dokonce 48 k čemuž se ještě dostaneme. V případě internetových kanálů pak můžete, přes webovou stránky MediaU, spravovat až 250 stanic.

Dva budíky mají možnost opakování a také buzení signálem či stanicí z některého z tunerů, včetně internetového. Časovač pro automatické vypnutí může mít až 180 min., vyrovnávací paměť lze nastavit na 2, 4 nebo 8 s, což je taktéž vynikající (!) a upravit lze mj. i režimy mono/stereo pro FM.

Voleb je tu opravdu hodně a často je nenajdete ani u přístroje dvakrát dražšího.

FM/DAB

Jak bylo už řečeno, pro analogové rádio FM/VKV můžete přímo v menu centrálního nastavení zvolit ladění mono nebo stereo a můžete také nastavit tzv. prahovou hodnotu hledání stanic a prahovou hodnotu stereo režimu, a to vždy ve třech stupních (silné, výchozí a slabé). Po vstupu na volbu FM už toho mnoho neuděláte. Je tu pouze automatické ladění a ladění manuální. Samozřejmě můžete také vyvolat stanice z paměti, přičemž jejich ukládání je stejné jako u DAB/DAB+ – stačí jen déle podržet tlačítko PRESET a vybrat pozici. Pokud nechcete nějakou stanici přepsat, musíte je ale do paměti ukládat postupně a platilo i u DAB. Nemůžete si tak nechat některé místo volné, což je dosti omezující v okamžiku, kdy jste zvyklí mít na určitých pozicích určité kanály. Vyhledávání a ukládání stanic může díky tomu zabrat více času.

V tuneru DAB/DAB+ vyvoláte seznam nalezených kanálů a pravým kolébkovým tlačítkem také obvyklé informace o vybrané stanici, jejím datovém toku, formátu či multiplexu.

Při práci s FM a DAB pak nejspíše narazíte i na to, že se ovládání trochu liší. U FM totiž fungovalo přepínání mezi uloženými stanicemi tlačítky dálkového ovladače pro přeskok skladeb, u DAB to ale nešlo. Naštěstí ukládání stanic do paměti je stejné. Stačí déle podržet PRESET. Bohužel se tu ale vloudila jiná chybka. Protože nebylo jasné, kolik pozic pro naladěné stanice je vlastně k dispozici, resp. informace s lišily, zkoušel jsem to v rámci několika pokusů. U FM jsem jednou skončil u čísla 26 a i když se rádio tvářilo na víc, nakonec jich nešlo vyvolat více než 20, což platilo i u DAB. V tomto směru byl firmware hodně nevyzpytatelný!

Internetové stanice a streamování

Napojení prostřednictvím Bluetooth jsem vyzkoušel jak s mobilem LG Flex 2 (Android 5), tak se Sony Xperia XZ (Android 6) a fungovalo na první dobrou. Streamování z aplikace AIMP pro Android nečinilo žádné problémy a jinak tomu nebylo ani při streamování přes UPnP. Pouze jméno jediného v té době připojeného počítače se v seznamu objevilo hned třikrát, navíc s vadnou češtinou. A kupodivu se v něm ocitly i vynikající Wi-Fi LED žárovky Philips Hue. Jak na ně chtěl přijímač dostat muziku ovšem netuším. I když taková LED žárovka skutečně existuje, Hue tuto funkci nemá.

Do streamování přes UPnP vstoupíte zvláštně pojmenovanou volbu Media Center. Potěší vás ale kompatibilita a přehrán byl mj. i FLAC. FLAC HD ale v jednom případě rádio spolehlivě shazoval, takže bylo třeba chvíli počkat a až poté se dalo vyskočit do domovského menu.

Internetové stanice si jako obvykle můžete vybrat podle místa (kontinent, země…) a také podle žánru. Navíc je tu i TOP20 nejposlouchanějších a zopakována je i volba Místní stanice, kterou najdete v domovském menu. Nechybí naposledy poslouchané kanály a výběr z těch oblíbených. Jejich ukládání se opět dělá tlačítkem PRESET, občas se ale stávalo, že jeho obvyklé delší podržení nepracovalo. Po vypnutí a zapnutí přijímače, se už často dala stanice tímto způsobem uložit. Při zkoušení počtu možných paměťových pozic jsem skončil u čísla 27, všechny byly také následně dostupné. Na rozdíl od FM…

Jaké je? Než pro DAB spíše pro FM a internet

Rozhodně není špatné, i když firmware zjevně nebyl usazený a občas dokázal překvapit. Výsledný dojem ještě tak trochu kazí nejednotné ovládání a možná největším problémem bude pro některé jeho nezvyklý vzhled. Ten může buď sedět nebo také nemusí a mezi tím zřejmě nic. Navíc je přijímač k dispozici pouze v černé, což vše ještě umocňuje, a absence rozhraní USB také příliš nepomáhá i když ji částečně můžete obejít funkčním UPnP, tedy přehráváním přes domácí síť.

Sencor SIR 5000WDB je tak určen především pro ty, kterým právě tohle nevadí. A také pro ty, kteří poslouchají, nebo hodlají poslouchat, převážně FM a internetové stanice, protože citlivost na DAB je subjektivně vzato spíše podprůměrná. Na druhou stranu potěší výborné vychytávky jako počasí dostupné i bez zapnutí přijímače v pohotovostním režimu, a zejména vynikající volba Místní stanice. Ta z tohoto Sencoru dělá trochu víc, než bývá obvyklé. Výběr, který tu je, poslouží nejen pro rychlý přístup například k nejposlouchanějším stanicím, ale podle vašeho nastavení také ke stanicím regionálním. Díky pouhým třem pozicím na přijímači však počítejte s vyšší frekvencí používání dálkového ovladače (nebo menu).

Ovládací aplikace AirMusic Control je sice výborná, přece jen ale není tak operativní. Zdála se však být tou nejlepší cestou k ovládání přijímače zejména pro internetové stanice a FM. Samozřejmě s výjimkou možná i u vás obvyklého ranního zapnutí rádia, resp. poslechu jednoho kanálu.

Hodnocení

 • PRO: výborné menu „Místní stanice“, výtečně se chovající AirMusic Control, některé méně obvyklé funkce (počasí), hodně šikovně udělaný pohotovostní režim, cena/výkon, ale…
 • PROTI: …někteří budou muset překousnout absenci USB, jistá omezení v ovládání a jeho částečná nejednotnost, stanice se do paměti musí ukládat postupně, zatím neusazený firmware
Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Sencor SIR 5000WDB: nezvykle vypadající, ale výborně vybavené digitální rádio”

 1. vedro napsal:

  Jak je to s antenou pro FM, DAB? Je zde teleskop? Pevne zabudovan, nebo je moznost pripojit externi antenu? Diky za odpoved.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  Teleskopická, pevně zabudovaná.

 3. ales napsal:

  naco je u internetovych radii vstup usb

 4. trnka marek napsal:

  Kdyby to melo vystup na venkovni antenu pro 3 pasmo dab,byl by lepsi prijem na vkv a dab,skoda ze to neumi slideshow dab.

Napsat komentář