Set-top-box Alma iHD pro DVB-T2/HEVC s HbbTV i na českém trhu!

Novinka, která byla původně určena jen pro slovenskou placenou televizi Plustelka, se nyní objevila i v nabídce některých českých obchodů. Podívejme se, co nabízí.

Set-top box má zabudován přístupový systém pro placené televizní vysílání Irdeto, volně použitelnou mechaniku na přístupovou kartu u něj ale nehledejte. Je tak, v případě Pay-TV, určen pouze pro slovenskou službu Plustelka. Pro české vysílání v DVB-T a DVB-T2/HEVC je však přijímač zajímavý díky podpoře hybridního televizního vysílání HbbTV a pokud se to potvrdí, půjde o nejlevnější set-top box na našem trhu s tímto standardem.

Alma iHD zvládá nahrávat i přehrávat živé televizní vysílání se zpožděním (TimeShift) a podporuje základní multimediální formáty; udávány jsou MP3, JPEG a AVI. Dálkový ovladač má prakticky plný rozměr, popisky tlačítek jsou výraznější, než je zvykem. Zabudována jsou rozhraní HDMI, SCART (speciální konektor), USB 2.0 a digitální optický audio výstup. K internetu se box připojuje prostřednictvím ethernetového RJ-45. Všechna rozhraní jsou na zadní straně, na straně horní najdete základní ovládací tlačítka.

Spotřeba za provozu je maximálních 8 W, v pohotovostním režimu by si měl set-top box s rozměry 180 x 40 x 120 mm vzít méně než watt. Přijímač nám společnost Inter-Sat zapůjčila, test je v přípravě.

Vstup do Diskuse

22 komentářů: “Set-top-box Alma iHD pro DVB-T2/HEVC s HbbTV i na českém trhu!”

 1. vedro napsal:

  Otazka pro testera:
  Pokud neni k dispozicii pevne internet. pripojeni pres RJ45 zda lze pripojit USB Wifi Stick. Pokud ano jak funguje Hbbtv v teto kombinaci.
  Seradte programy v seznamu podle sebe a nechte prijimac vytazeny z el. zasuvky a dalsi den porovnejte zda se razeni programu nezmenilo. Dekuji.

 2. xren napsal:

  HbbTV na ČT nejde a na ostatních programech je nespolehlivé.

  • Bohumil Herwig napsal:

   diky za zpravu. uz ho mam a uz ho zkousim

  • Pepe napsal:

   No za 1500,- v tý Almě nebude asi nejlepší HW, když za ty samý funkce (+něco navíc WWW) stojí parametrově srovnatelný ale spolehlivý TechniSat DigiPal ISIO HD cca 4300,-. Bylo by zajímavé porovnat HW obou strojů, možná by se pak objevil ten rozdíl 2800,- v ceně.

  • Pavel napsal:

   Včera jsem také tento přijímač obdržel, bohužel musím říct, že HbbTv jde opravdu velmi špatně. Prvně nechtělo vůbec naběhnout, až po několika hodinách provozu se rozjelo. Nefunguje ani nijak extra u Slovenských programů, jelikož je to produkt určený pro Plustelku. Rakouské volné programy ho zobrazují. Z Českých se asi napotřetí podařilo rozjet HbbTv Prima, před tím to neustále načítalo a nic se nedělo, pak se rozjela i Nova a při pokusu ho spustit na Očku došlo opakovaně k totálnímu zamrznutí přístroje, bylo nutno STB odpojit natvrdo od sítě, zamrznutí bylo také opakované a potřetí se funkce rozjela i zde. Nedošel jsem bohužel ani na možnost seřazení programů. Jde vytvořit vlastní favoritní seznam, ale pořadí programů v něm mi měnit nejde což je na prd. Při pokusu o nahrávání, poprvé v pohodě, podruhé to nevidělo disk, i když byl stále připojen. Na disku kde je plno filmů v podsložkách, vidí jen část obsahu složek a některé složky vůbec nezobrazuje. Jediné co můžu říct, že HD vysílání přes HDMI poslané do TV v kvalitě 1080p, jede bez problémů kvalitně bez trhání a obraz je čistý. Jinak zatím bohužel jen zklamání, asi budu nucen přístroj vrátit. Očekával jsem úplně něco jiného, když bylo propagované HbbTv, myslel jsem, že to bude doplňující služba v balíku dalších Smart funkcí. V přístroji pouze počasí, YouTube nebo jiné síťové aplikace nemá.

   • martin napsal:

    Pry se ceka na nejaky update FW pro HbbTV (slibeny 02/2018 ale predpokladam ze jeste nevysel a opozdi se).
    Muzu se zeptat? Me nejvic zajima EPG, da se zobrazit vic kanalu najednou? EPG se aktualizuje jen pri prepnuti na multiplex anebo si ho umi settopbox nacist nejak prubezne? Totiz predchudce Zircon ma EPG celkove dost tragicke.

    • Pavel napsal:

     EPG se nenačte jen tak. Po zapnutí STB bylo vidět jen EPG u programu na kterém byl spuštěn, ani ne celý multiplex. Po přepnutí na jiný program a nějakém čase se objevila informace u ostatních s daného multiplexu. Takže pro komplet info EPG je nutné projít všechny multiplexy.
     Nevím, zda nový firmware vyřeší všechny neduhy přístroje, i to zamrzání, setřídění programů. To HbbTV není u programů kde šlo vidět pravidelně, někdy skočí upozornění a s toho nejde u daného programu za žádnou cenu spustit. U některých stanic nejde vůbec i přes to, že jej vysílají ČT, Barrandov, Šlágr. Velký nedostatek vidím v tom, že nebude možná automatická aktualizace firmware přes síť. Aby si člověk sháněl bůhví kde novou verzi a přes USB do přístroje nahrával. Jak jsem již psal, prozatím mě přístroj spíše zklamal.

     • martin napsal:

      Tak to zni dost spatne, takove problemy bych necekal vzhledem k tomu, ze jde o jediny oficialni settopbox pro slovenske DVB-T a plustelku. Planoval jsem jim nahradit svuj 5lety Zircon ale asi u nej jeste zustanu, funguje temer bezchybne. Uvidime co napise p. Herwig.

     • martin napsal:

      BTW doted se vsechen FW pri Zircon a Almu dal stahnout z jednoho mista: http://data.inter-sat.cz:81/ke_stazeni/index.php?dir=

 3. Bohumil Herwig napsal:

  Ano Wi-Fi dongl občas funguje ale musí být kompatibilní s daným přístrojem, který musí být tzv. Wi-Fi Ready. Zkusim zjistit, zda tento je, ale pochybuji o tom.

 4. martin napsal:

  Tesim se na test, poprosim taky co nejvic snimku z GUI prostredi (menu/funkce), diky.

 5. Alois napsal:

  Dobrý den pane Herwig, také se těším na test hlavně HbbTv. Můžete napsat kdy asi bude uveřejněn? Děkuji

 6. Pavel napsal:

  Konečně se vyjádřila firma co dováží do ČR Alma iHD. Dotaz byl ohledně nového firmwaru a odstranění problémům s HbbTv u Českých stanic. Kopíruji odpověď pana Bezouška s firmy inter-sat:
  Dobrý den, abych předešel zbytečným telefonátům a mailům, tak info pověsím sem: Přístroj byl primárně určený pro příjem PAY-Tv Plustelka, tedy pro slovenský trh. Přístroj má tedy prozatím jen slovenský návod, česká verze se připravuje a bude dostupná koncem dubna. Ohledně HBBTv – bylo zaměřeno na SK, české verze jsme netestovali, nicméně je máme připraveny a již implementovány v testovacím FW. Jelikož se jedná o model s kodovacím systémem, musí být každý sw podepsán vlastníkem kodovacího systému, proto ho uvolníme až v momentě, kdy bude oficiální. Ohledně aktualizace – OTA funguje je na slovensku- logicky. Přístroj disponuje ještě IP aktualizací – po připojení k internetu kdekoliv na světě můžete zvolit v menu tuto položku a přístroj se připojí k aktualizačnímu webu. Prosím, nevolejte zbytečně, kdy bude sw, nedělal bych nic jiného, než zvedal telefony…. Děkuji, Marek Bezoušek.
  Marek Bezoušek, +420530506925, +420777730241, mbezousek@inter-sat.cz

 7. Nixs napsal:

  Díky za super info, ještě že jsem ho nekoupil hned 🙂 Tak se těším až bude hotový model pro ČR a když bude fungovat jak má, pak by neměl mít konkurenci, pokud cena zůstane cca stejná 😉

 8. Josef Novotný napsal:

  Dobrý den, koukal jsem, že je již k dispozici nový firmware…
  http://data.inter-sat.cz:81/ke_stazeni/index.php?dir=Alma/Alma%20iHD%20Plustelka
  … můžou se vlastníci tohoto zařízení podělit o zkušenosti po aktualizaci ???

 9. Jaroslav Volavka napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych pro změnu vědět, zda to umí i DLNA. díky moc.

 10. Milan Bajger napsal:

  Prosim kdy bude mit česke hbb.tv a kdy bude vprodeji chci ho koupit děkuji

 11. Jirka napsal:

  Dnes jsem v Alze po uvážení zakoupil setobox Alma iHD. Byl to kus vrácený nějakým zákazníkem a takových kusů je prý vícero. Je mi jasné, že Firmware je v plenkách a tak uváděné vady přehlížím, protože cena 750 Kč byla přijatelná.
  Připojil jsem ho ke své TV Sencor a zjistil, že je nainstalováno FW z 13. dubna označení 4.0 L-4. Protože k Sencoru je připojen Satelit šel jsem k TV LG kde je koax s pozemním signálem. Bohužel tato TV vůbec HDMI neregistrovala. Změnil jsem nastavení HDMI-CIC. Žádná změna. Odešel jsem k sousedovi který má TV LG stejné řady LB. Bohužel výsledek stejný.
  Pak mi napadlo, že mám přepínač HDMI vstupů a tak jsem ho vložil mezi HDMI kabel od setoboxu a tu TV LG. Přepínač má svoje napájení . A výsledek se dostavil.
  Nemyslím, že by se jednalo o ojedinělou vadu mého setoboxu. Nejspíš se jedná o konstrukční vadu, že si setobox nerozumí s TV LG, nebo aspoň s tou řadou kterou vlastním.

Napsat komentář