Vznikla HbbTV specifikace pro virtuální set-top-boxy

Sdružení HbbTV, globální iniciativa zaměřená na poskytování otevřeného standardu pro vysílací a širokopásmové služby prostřednictvím připojených televizorů a set-top boxů, dokončila a zveřejnila specifikaci své aplikace OpApp.

Hybridní vysílání bez reálného set-top-boxu

Tato aplikace, která je rozšířením základní specifikace HbbTV 2.0, umožňuje provozovatelům televizního vysílání v partnerství s výrobci televizních přijímačů poskytovat uživatelům pod značkou OTT nebo IPTV operátora jeho program. Funguje jako „Virtuální set-top-box“ a efektivně zajišťuje všechny funkce set-top-boxu bez nutnosti jeho fyzické instalace. Aplikace operátora (OpApp) může běžet okamžitě po zapnutí televizoru. Z pohledu uživatele OpApp pracuje stejně jako každý jiný zdroj v televizoru, stejně jako kabelový vstup nebo zdroj HDMI. OpApp lze použít pro všechny typy sítí s připojeným (chytrým) televizorem včetně satelitních, kabelových, pozemních.

Různí IPTV provozovatelé zkoušeli řešení pro nasazení svých streamů přímo do připojených televizorů, dosud však byla taková nasazení proprietární pro operátory a / nebo výrobce televizorů. Jako typický příklad mohou sloužit instalované speciální aplikace u devíti výrobců televizních přijímačů služby Voyo, které nahradily již zastaralý Voyo player. Rozšíření specifikace HbbTV 2 o OpApp poskytuje univerzální základ, který mohou využívat mnozí provozovatelé vysílání a které může jednoduše realizovat řada dalších výrobců televizorů.

Výhody pro všechny

Aplikace operátorů jsou dobrou zprávou pro spotřebitele, operátory, vysílatele i výrobce televizních přijímačů. Spotřebitelé mohou využívat televizní služby na velké obrazovce, aniž by museli instalovat set-top-box a žonglovat s kabely a různými dálkovými ovladači. Operátoři mohou pod svou značkou oslovovat své zákazníky přímo na připojených televizorech, a proto mohou těžit z technologických inovací (např. UHD) mnohem rychleji a mohou ušetřit některé náklady spojené s vlastnictvím, distribucí a ovládáním set-top-boxů. Vysílatelé mají prospěch z dobře definované koexistence s vysílacími aplikacemi. Výrobci televizních programů mohou nabídnout větší hodnotu provozovatelům a spotřebitelům při využívání nových marketingových příležitostí.

Jak aplikace pracuje

Specifikace OpApp popisuje, jak může prohlížeč HbbTV zpracovat současně aplikace HbbTV vysílatele a OTT operátorů. Určuje, jak jsou aplikace operátorů zjišťována, nainstalována a jak mohou nahradit přirozené uživatelské rozhraní televizoru, včetně přístupu k tlačítkům dálkového ovládání televizoru. Specifikace OpApp předpokládá, že zavedení aplikace určitého operátora podléhá „dvoustranné dohodě“ mezi ním a výrobcem televizoru nebo i případně klasického set-top-boxu. Součástí těchto dohod jsou například údaje o DNS doméně, nebo který multiplex se má najít podle tabulek nebo která tlačítka na dálkovém ovládači jsou pro aplikaci rezervována. Iniciační OpApp aplikace od operátora musí být nainstalována z důvodu bezpečnosti a následně další se distribuují jako „kryptovaný aplikační balíček“ po internetu.

Možnosti zjišťování aplikací zveřejněné HbbTV asociací

Přípravy na testy OpApp již probíhají v různých zemích; očekává se, že první z těchto studií začne již brzy – ještě letos.

Příklad rozjetí aplikace ve vysílání švýcarské RTS (Radio Télévision Suisse) Autor: HbbTV

Klaus Illgner-Fehns, do letošního ledna předseda sdružení HbbTV, hodnotí novou aplikaci jako velký přínos pro celý televizní trh: „Sdružení HbbTV s potěšením zveřejňuje specifikaci pro OpApps, protože si je vědomo, že zvýší spokojenost zákazníků a zlepší zkušenosti uživatelů s HbbTV. Přínosy této novinky půjdou napříč všemi výrobci, vysílacími organizacemi, provozovateli a výrobci obsahu, díky ní bude celkový zážitek ze sledování televize rozmanitější a přizpůsobený spotřebiteli.“

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Vznikla HbbTV specifikace pro virtuální set-top-boxy”

 1. mirasat napsal:

  Lineární pozemní televizní vysílání pomalu končí, jak vidno.

  • Michal Kubeček napsal:

   S takovými závěry bych byl opatrný. Když se objevily smart TV, vizionáři nás krmili články o tom, jak budou všichni hltat streamovací a VoD služby a klasické televizní vysílání zajde na úbytě. Průzkumy ovšem ukazují trochu jiný obrázek: většina majitelů smart TV smart funkce nepoužívá vůbec nebo jen zřídka a klasická televize pořád výrazně převažuje (jen roste podíl těch, kteří si pořady nahrávají a sledují později).

   Já jsem třeba spíš hračička, ale ze všech smart funkcí používám víceméně jen DLNA (to ovšem dost intenzivně).

 2. mirasat napsal:

  Z komerčních televizí se stává telešoping, ČT zase hýří produkt placementem. Televize mnohdy slouží jako nástroj k tomu, aby se člověk na chvíli zastavil a vypnul, to ale lze i v přírodě. Pomocí TŠ reklamy a PP to není odpočinek, ale redukce osobnosti. Všichni víme, že těch programů je zbytečně moc.
  Psal jsem pomalu, nepsal jsem, že skončí úplně a hned.

  • Nonic napsal:

   Čt po vstupu ředitele Dvořáka ze NOVy se stala komerční – soukromá televize ač se tomu tak nesmí říkat a je jako jediná dotovaná národem jako prý veřejnoprávní (objektivně nestranná? chacha viz Kalouskovci a Rumlovo banda i Kubera čerstvě přiznal, že Drahošová měla říct… máme to s Čt dohodnuté a vše pod kontrolou aby nám nadržovali) tedy by měla být skutečnou státní přímo placená z daní a byl by od kočkopsa konečně pokoj… Mají někdy tolik nečekané reklamy přímé před i za pořady či v nich to skryté PP že je to fakt na bleee…. jiné televize z toho koncesu nemají vůbec nic… ač se platí za tuner…

 3. son napsal:

  Asi se zbytečně zeptám,dá se předpokládat možnost aktualizace stávajícího HbbTV 1.5 na tento nejnovější HbbTV 2…?

Napsat komentář