ČT Sport bude brzy v pozemním vysílání jen v HD kvalitě. Co musíte udělat, abyste o něj nepřišli?

26 komentářů 21.3.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Pouze do konce květnového mistrovství světa v hokeji bude možné naladit pozemní vysílání sportovního kanálu České televize v DVB-T multiplexu 1. ČT Sport však zůstane v regionálních DVB-T sítích 7, 20 a 10, které dnes svým signálem pokrývají více než 85 procent obyvatel.

Za dva měsíce zahájí Česká televize rošádu se svým sportovním kanálem v pozemním televizním vysílání. Na konci května zmizí populární program ČT Sport z celoplošného veřejnoprávního multiplexu 1 a některým divákům se ho nebude dařit naladit ani z jiných vysílacích sítí ve stávajícím standardu. Z DVB-T sice sportovní kanál ČT definitivně odejde až na konci letošního roku, od konce května jej ale bude možné naladit z jiných vysílačů než ostatní programy multiplexu 1. ČT Sport totiž od konce května v terestrice ukončí vysílání ve standardním rozlišení obrazu a nadále bude dostupný pouze v HD kvalitě, a to jak v DVB-T, tak nově i v DVB-T2.

Stav do konce května 2018 – nic se nemění

Pokud přijímáte ČT Sport „vzduchem“ na individuální nebo společnou televizní anténu, do konce května se pro vás nic nezmění. Program budete moci naladit prostřednictvím jedné celoplošné a tří regionálních sítí DVB-T a jedné přechodové sítě DVB-T2. V té začne ČT Sport vysílat již 29. března a rovnou v nejvyšší HD kvalitě 1080p, stejně jako všechny ostatní programy ČT. Na většině území jej diváci (98,7 procenta populace) naladí z DVB-T2 vysílačů Přechodové sítě 11 na kanálu 26. Výjimkou bude jihočeská Kleť, ústecká Buková hora a jáchymovský Klínovec, kde tato síť využije dočasný kanál 50.

Pro příjem přechodového multiplexu bude nutný set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Diváci, kteří používají společnou televizní anténu (STA), si navíc musí zajistit od servisní firmy úpravu STA – doplnění příslušné kanálové vložky. Diváci s DVB-T2 přijímačem vedle sítě ČT ze stejných vysílačů také naladí 17 programů komerčních televizí, které vysílají v DVB-T2 přechodové síti CRA.

Obr. 1 – Pokrytí signálem ČT Sport v celoplošném multiplexu 1 do konce května 2018 (Zdroj: Česká televize/CRA)

Obr. 2 – Pokrytí signálem ČT Sport v Přechodové síti 11 od 29. března 2018 (Zdroj: Česká televize/CRA)

Stav po Mistrovství světa v hokeji – odchod z multiplexu 1

Na konci května 2018 dojde k zásadní změně v terestrickém vysílání ČT Sport. Divákům, kteří tento program ladí ve standardu DVB-T z hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací, konkrétně v multiplexu 1, může tento program zmizet z obrazovek. Koncem května jej totiž v multiplexu 1 nahradí dětský kanál Déčko s kulturním ČT art. Změna se dotkne všech diváků, kteří přijímají program ČT Sport pozemní cestou ve standardním rozlišení obrazu. Ze stejných vysílačů jej budou moci naladit pouze v přechodové síti DVB-T2 provozované Českou televizí, ale k tomu budou potřebovat set-top-box nebo televizor DVB-T2/HEVC. Diváci odkázaní na společnou televizní anténu navíc musí zajistit úpravu STA (doplnění kanálové vložky).

Diváci, kteří ještě nebudou chtít přejít na příjem pozemní digitální televize v novém standardu DVB-T2, mohou naladit vysílání ČT Sport z některé ze tří regionálních sítí DVB-T, v nichž bude sportovní kanál pokračovat i po konci května 2018. Jde o Regionální sítě 7, 20 a 10 které svým signálem pokrývají více než 85 procent populace České republiky, ale využívají jiné vysílací lokality než hlavní multiplex 1 České televize. Některé domácnosti se tak nevyhnou úpravám přijímací antény, kterou bude nutné nastavit jiným směrem než doposud.

Domácnostem, které mají přijímač DVB-T a nechtějí kupovat nový televizní přijímač, stačí koupit jakýkoli DVB-T2/HEVC set-top-box za cenu začínající na 600 Kč, který je zpětně kompatibilní a umožňuje přijímat programy jak ve standardu DVB-T2, tak DVB-T. S takovým přijímačem bude možné naladit ČT Sport jak v přechodové síti DVB-T2, tak v Regionálních sítích 7, 20 a 10 ve standardu DVB-T. V přechodové DVB-T2 síti však vedle ČT Sport v HD naladí i všechny ostatní programy ČT v nejvyšší možné HD kvalitě 1080p a zároveň i ostatní komerční televizní programy, které jsou již dnes v DVB-T2 vysílány. Tito diváci tak již budou připraveni na vypnutí DVB-T sítí v roce 2020.

Obr. 3 – Pokrytí signálem ČT Sport v DVB-T po květnovém mistrovství svět v hokeji (Zdroj: Česká televize/Progress Digital/CRA)

Obr. 4 – Pokrytí signálem ČT Sport v Přechodové síti 11 od 10. května 2018 (Zdroj: Česká televize/CRA)

Stav ke konci roku 2018 – konec vysílání v DVB-T

Setrvání programu ČT Sport v regionálních sítích DVB-T bude pouze dočasné. Již na konci letošního roku chtějí Kavčí hory toto vysílání vypnout. Pro diváky, kteří byli zvyklí ještě před startem přechodových sítí DVB-T2 přijímat pozemní vysílání ČT Sport v HD kvalitě z regionálních sítí DVB-T, to bude znamenat potřebu přejít na nový standard DVB-T2. Tedy i koupi nového přijímače DVB-T2 s kodekem HEVC. U společných televizních antén je navíc nutné domluvit zásah servisní firmy, která doplní příslušnou kanálovou vložku pro příjem konkrétní přechodovém sítě DVB-T2. Ve většině regionů půjde o kanál 26, na severu a jihu Čech o kanál 50 a na Klínovci o kanál 39. Nejpozději na Nový rok 2019 už nebude možné ČT Sport pozemní cestou naladit v jiném standardu než v DVB-T2.

Obr. 5 – Pokrytí signálem ČT Sport ve standardu DVB-T od konce roku 2018 (Zdroj: Televizníweb.cz)

Obr. 6 – Pokrytí signálem ČT Sport v terestrickém vysílání od konce roku 2018, výhradně ve standardu DVB-T2 (Zdroj: Česká televize/CRA)

Stav ke konci roku 2019 – přeladění čtyř vysílačů DVB-T2

Nové vysílání ve standardu DVB-T2 spustí Česká televize koncem letošního března většinou již na finálních kmitočtech (pro diváky, kteří si ho naladí, se tedy již nebude nic měnit), ovšem budou existovat čtyři výjimky. Na vysílačích Ústí nad Labem – Buková hora, Chomutov – Jedlová hora, České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch bude až do závěru roku 2019 probíhat vysílání na dočasných kmitočtech, které budou poté nahrazeny finálními vysílacími kanály. Pro diváky to bude znamenat pouze spustit automatické naladění televizorů, případně přeladění stávající kanálové vložky STA.

Vstup do Diskuse

26 komentářů: “ČT Sport bude brzy v pozemním vysílání jen v HD kvalitě. Co musíte udělat, abyste o něj nepřišli?”

 1. dirigento napsal:

  Zde je chyba: „Výjimkou bude jihočeská Kleť, ústecká Buková hora a jáchymovský Klínovec, kde tato síť využije dočasný kanál 50.“

  Správně má být: Výjimkou bude jihočeská Kleť, ústecká Buková hora, kde tato síť využije dočasný kanál 50 a u vysílače Jáchymov – Klínovec kde bude použit kanál 39.

 2. mirasat napsal:

  1. Včera se konal workshop ČRa, na kterém zaznělo, že snížený výkon PS11 (MUX21) vysílače Kleť K50 bude po celou dobu, co bude K50 používán.
  2. Mapka pokrytí signálem ČT Sport v Přechodové síti 11 od 10. května 2018 je nesmyslně nepřesná.
  3. Předpokládám, že finální kmitočet pro Klínovec bude 26, ale nechám se překvapit. Ono jde totiž taky o výkon a vyzařovací diagram.

  • mirasat napsal:

   4. Konec MUX1A je zatím oznámen na poslední kvartál 2018, ale rozhodně foufám, že to nebude 23.12.2018, to by byla slušná provokace.

   • Nonic napsal:

    Legrace je ale i ta, že v identifikátorech sítě tunery zobrazují MUX-7 protože RS-7 (licenční) je už dávno Pařízkovo týmem přepsáno a ten virtuálně smlouvou dočasně napojený „MUX-1a“ se zase používá označením od Čt ve svém teletextu atd. je v tom akorát zmatek…
    Jinak co se týče Klínovce, Ústí, Chomutova a Kleti atd. ono první koordinační dohoda s němci a rakušany též uváděla jiná kanálová čísla (třeba tam figuruje pro nějakou síť i 27k pro Jiho a Východo Čechy) než má ta dlouho tajená na podzim 2017 koordinační smlouva uzavřená s poláky zahrnující i okolní státy mimo slováků a maďarů… Takže skutečně počkejme na rok 2020/21 jak to bude ve finále + jestli přidají po vypnutí DVB-T kmitočtů i nějaké regionální vysílače velmi malého výkonu po vzoru dnešních RS protože dle naplánované koordinace jen Praha má dva kmitočtové kanály navíc než zbytek celého státu Česko (pro nácky i Moravy a Slezka atd. různé vesnice dle nosících jiné krojové oblečení a různých písničkových nářečí odlišující se od těch dalších co stejně úplně všichni mluví v malé zemi finálně Češtinou viz slavný film o Básníkach na doktorských kolejích)

   • BIDLO napsal:

    Taky jsem o tom přemýšlel, tohle: “ Setrvání programu ČT Sport v regionálních sítích DVB-T bude pouze dočasné. Již na konci letošního roku chtějí Kavčí hory toto vysílání vypnout.“ je nic neříkající.

    Nejspíš to bude zase klasika. Do konce října ať to lidi stihnou upravit do zimy, pak do konce roku poněvadž jsou přece vánoce a co pohádky, pak do konce února poněvadž jsou jarní prázdniny, pak do května poněvadž bude zase hokej atd. atd.

    • mirasat napsal:

     Původní termín konce 1A v RS7 se motal ve značném rozptylu, druhý kolem října. Nyní je to dle teletextu ČT ,,poslední kvartál,, 2018.
     Já doufám, že to bude nejpozději 30.9.2018 – což NENÍ PŘED VÁNOCI. Už jsem to tu psal.

     • BIDLO napsal:

      Po minulých zkušenostech věřím pouze tomu až to bude vypnuté, ne žádným termínům které se stejně nikdy neplní.

 3. petr napsal:

  a kdo nema HD televizy tak bude muset koupit i tv samotnou nebo to set tpo box predela na SD?

 4. parc napsal:

  V Regionální sítě 7, 20 a 10 bude možné naladit program ČT Sport po vypnutí tohoto kanálu v MUXu 1, ale pouze za splnění jedné poměrně podstatné podmínky. A totiž, že televize popř. set-top-box bude umět přijímat v kodeku MPEG-4. Vzhledem k tomu, že penetrace televizí a set-top-boxů s MPEG-2 je stále ještě dost vysoká, příjem programu ČT Sport nebude mít deklarovaných 85% obyvatel, ale daleko méně.

  • mirasat napsal:

   Je velice smutné, když se to takhle musí napsat a ještě smutněji se to čte. Už fakt, že se tu vůbec ,,muselo,, spustit video h.262 ve třech základních MUXech je k zalomení ;( Posledním hřebem do rakve ,,pokroku,, bylo použití této komprese v MUX4. Tohle už jsem několikrát obrečel. Tak mě netrapte. Díky.
   Mimochodem opět připomínám, že DVB-T se v ČR otestovalo v roce 2000 a DVB-T2 v letech 2010-2011, ale to už jsme u vysílacího standardu.

 5. Martin napsal:

  Abych nepřišel o ČT4 , musíte spustit opakovač Děčín- Popovický vrch . Pánové z ČT … Naše oblast je příjmu, je velice problematická … Neholdláme čekat opět 3 roky !!! .

 6. Lukáš napsal:

  jo takže divaci v beskydech příjdou o čt sport protože tady nelze chytit hd verze programu.

 7. VITEK2442 napsal:

  Po dřívější dohodě s ČT vstoupí 29.3.18 do PS 11 taky 8 stanic ČRo.Píše o tom web Digitální rádio.

 8. Pevy napsal:

  Že tam budou rádia ČRo bylo jasné už dřív, ale že tam budou od samého začátku existence PS11, to je tedy novina….

 9. VITEK2442 napsal:

  Mimo téma:dnes byla spuštěna PS13v Ústí nad Labem K 28.Informuje web Digitální Rádio.

 10. Pedro napsal:

  Konečně se budou moct kupovat tv s větší obrazovkou–pokavad to bude opravdu HD a ne jako fotbal z Plzně!!

 11. Jirka napsal:

  Po pravde nechapu nekolik veci:
  1. Proc z Mux 1 neodejde rozhlas (ktery stejne temer nikdo nesleduje, protoze je spousta jinych moznosti ho poslouchat) a bylo by snad volno jak pro sport, tak pro decko.
  2. Ct sport z RS 7 uvidi pouze divaci vlastnici tv s mpeg 4. Spousta domacnosti ma ale zatim tv s mpeg 2. Nejde tedy vyjednat, aby tam bezelo v mpeg 2?
  3. Proc PS 11 z paterniho vysilace CH pojede az od 10.5., ne od 29.3. Copak tenhle 1,5 mesice tomu neco brani?

  • Jan Novák napsal:

   Co se týče přijímačů s MPEG 2 a 4, tak na DVB-T2 budete stejně potřebovat novou televizi nebo set-top-box a ty už MPEG 4 umí, navíc zvládají samozřejmě i DVB-T. Takže už dneska můžete sledovat ČT Sport v HD z RS 7 i z PS 11. Já mám HD TV pouze s DVB-T a sleduju, pravda podle síly signálu, i HD vysílání RS 7 – ČT 1, 2, Sport. A nově přes set-top-box i PS 11 DVB-T2, tedy všechny programy ČT v HD kvalitě. To byl důvod, proč jsem set-top-box koupil.

 12. peti napsal:

  Sláva, SD mazanice konečně začínají z éteru mizet.

Napsat komentář