Pozor, ať o Velikonocích nepřijdete o Déčko! Čekají ho velké přesuny

33 komentářů 27.3.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Česká televize již spustila kampaň ke změně pozemní distribuce signálu dětského kanálu Déčko a kulturní stanice ČT art. Kde tyto programy naladíte a kde naopak skončí?

1. dubna může některým domácnostem, které jsou zvyklé přijímat pozemní cestou vysílání dětského programu České televize Déčko, zčernat obrazovka. Právě tuto sobotu totiž Kavčí hory ukončí šíření tohoto kanálu v celoplošném multiplexu 3. Pro diváky, kteří přijímají Déčko prostřednictvím této celoplošné sítě DVB-T, existuje několik možností, jak si zajistit signál z jiných sítí. Vyžaduje to však buď naladit Déčko vysílající v regionálních DVB-T sítích, které pokrývají více než 85 procent obyvatel Česka, což může v některých případech znamenat i úpravu přijímací antény, nebo pořízení nového televizního přijímače, který si dokáže poradit s pozemním digitálním vysíláním nové generace DVB-T2, které bude od prvního dne pokrývat 98,7 procenta obyvatel. Déčko v pozemním vysílání zůstává, dokonce hned v několika multiplexech, diváci si ho ale budou muset znovu najít a uložit do předvolby svého televizoru. Jaké jsou tedy možnosti?

Chci přijímat Déčko v HD kvalitě

Asi nejjednodušším řešením situace je přechod na příjem pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. V době, kdy Déčko odejde z multiplexu 3, bude dostupné hned ve dvou přechodových sítích DVB-T2, které využívají i všechny základní vysílače multiplexu 3 a už dnes mají vyšší pokrytí než tato DVB-T síť. Ve standardním rozlišení obrazu jej lze naladit již nyní v Přechodové síti 12 provozované Českými Radiokomunikacemi, která vysílá v celé republice s pokrytím 97,9 procenta populace (zatím není pokryta část jižních Čech). Od 29. března pak bude Déčko a ČT Art, stejně jako všechny čtyři další programy ČT, vysílat v HD kvalitě v Přechodové síti 11 České televize, a to včetně jižních Čech (ale bez čtveřice základních vysílačů, které přijdou na řadu v dubnu a květnu tohoto roku). Kombinace těchto dvou přechodových sítí DVB-T2 ale umožní příjem Déčka a Artu v celé republice.

Pro příjem DVB-T2 je nutný nový přijímač, buď set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Nevhodné jsou přijímače DVB-T2, které obsahují kodek MPEG-4. Nedokáží totiž zpracovat obraz z českých DVB-T2 sítí, naladí pouze zvuk. Při výběru nového televizoru nebo set-top-boxu je dobré spoléhat na certifikované přístroje, které jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Jejich seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz. Nejlevnější variantou je pořízení DVB-T2 set-top-boxu, jehož ceny začínají na 600 Kč. Nejlevnější kompatibilní televizní přijímače startují na ceně 3 000 Kč. Diváci s individuálními příjmovými anténami poté už pouze naladí nové vysílací sítě a uloží si jejich programovou nabídku do přijímače. Domácnosti připojené ke společným televizním anténám (STA) si ještě musí zajistit úpravu STA vložením nové kanálové vložky, což provádí specializované servisní anténářské firmy.

Přechod na DVB-T2 je dobrým řešením i z toho důvodu, že HD vysílání Déčka, Artu, ale i všech ostatních programů ČT na většině území České republiky už nebude měnit vysílací kanály, s výjimkou části severních a jižních Čech bude dostupné na kanálu 26 nejméně do roku 2030. Diváci, kteří kvůli změnám v šíření signálu Déčka a Artu přejdou na příjem vysílání ve standardu DVB-T2, tak získají bezplatný příjem všech programů ČT v nejvyšší možné HD kvalitě a také si ušetří zbytečné stresy těsně před vypínáním současného vysílání ve standardu DVB-T. Pouze je čeká naladění finálních vysílacích kanálů sítí s komerčními televizemi v roce 2020, které již budou mít možnost, stejně jako ČT, vysílat v HD kvalitě.

Pokrytí Déčka a Artu v DVB-T2 Přechodové síti 12, v níž vysílají od konce ledna ve standardním rozlišení obrazu (Zdroj: CRA)

Pokrytí Déčka a Artu v DVB-T2 Přechodové síti 11, v níž budou vysílat od 29. března 2018 ve vysokém rozlišení obrazu (Zdroj: ČT)

Pokrytí Déčka a Artu v DVB-T2 Přechodové síti 11 po spuštění všech základních vysílačů k 10. květnu 2018 (Zdroj: ČT)

Chci zůstat u příjmu DVB-T

Pokud se vám nechce již nyní pořizovat nový televizor nebo k tomu stávajícímu připojovat set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, čeká vás s největší pravděpodobností opětovné naladění televizního přijímače. Pokud se vám nepodaří Déčko zachytit a jste na pokrytí regionálních DVB-T sítí 7, 10 nebo 20 (což lze snadno zjistit na webu ČTÚ dtv.ctu.cz) bude stačit upravit směrování přijímací antény (pokud máte venkovní individuální anténu), úprava společné televizní antény nebo v tom nejjednodušším případě natáčení pokojové antény na jiný vysílač. Jakmile totiž Déčko v sobotu 31. března ukončí vysílání v celoplošném multiplexu 3, ve standardu DVB-T jej nebude možné dočasně naladit z hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací. Jediným způsobem, jak si zachovat jeho příjem v DVB-T i od 1. dubna 2018, je příjem z vysílačů Regionálních sítí 7, 10 nebo 20. V prvním případě jde často o stejné vysílače, které využívá i celoplošný multiplex 4 s tematickými kanály skupiny Nova.

Pokud tedy na pozemní anténu přijímáte stanice Nova 2, Nova Action nebo Nova Gold, měli byste pravděpodobně naladit i vysílání Déčka a ČT art. To samé platí v případě, že pozemní cestou sledujete vysílání programů ČT 1 HD, ČT 2 HD nebo ČT Sport HD. Tyto stanice vysílají ve stejných sítích jako Déčko s Artem. Pro jejich příjem je nutné znovu spustit automatické ladění programů, případně si Déčko najít mezi stanicemi, které již máte naladěné, ale nechali jste je nesetříděné na konci seznamu programů. Mnoho diváků totiž má naladěno Déčko s Artem dvakrát, z multiplexu 3 i Regionální sítě 7, ale na předvolbách využívají jen jedno z nich. Pokud se rozhodnete pro příjem Déčka z Regionálních sítí 7, 10 a 20, musíte počítat s tím, že jde jen o dočasné řešení, protože Déčko s Artem v nich budou vysílat jen do konce letošního roku. Na přelomu května a června však Déčko začne vysílat v celoplošné DVB-T síti České televize, která pokrývá 99,9 procenta obyvatel České republiky, takže tento kanál bude nadále dostupný v DVB-T, a to až do doby vypnutí všech DVB-T sítí, které nastane v roce 2020.

Pokrytí Déčka a Artu v multiplexu 3. Z této sítě oba programy k 31. březnu 2018 odejdou. (Zdroj: Czech Digital Group)

Pokrytí Déčka a Artu v tzv. multiplexu 1a, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20. V nich bude možné oba programy sledovat do čtvrtého čtvrtletí letošního roku (Zdroj: Česká televize)

Nejsem v dosahu regionálních DVB-T sítí a nechci přecházet na DVB-T2

V takovém případě se pravděpodobně budete muset zhruba na šest týdnů obejít bez Déčka. Koncem května totiž Déčko s Artem vstoupí do celoplošného multiplexu 1, v němž dnes vysílají další čtyři programy České televize a je dostupný ze základních vysílačů Českých Radiokomunikací – včetně těch, na kterých bude Déčko vysílat do 31. března v multiplexu 3. Přechod do multiplexu 1 ale nebude časově navazovat na ukončení vysílání v multiplexu 3. Proč? Vysvětlení je jednoduché. Multiplex 1 nemá dostatek kapacity na to, aby mohl zařadit další celoplošný program, proto jej nejprve bude muset opustit stanice ČT Sport. Stane se tak ale až koncem května, po mistrovství světa v hokeji. Do té doby bude Déčko s Artem v DVB-T dostupné pouze v Regionálních sítích 7, 10 a 20.

Šestitýdenní výpadek signálu Déčka patrně oželí pouze domácnosti bez dětí. Rodinám s dětmi by tak dlouhá absence vysílání dětského programu ČT patrně neprošla. Dá se ale dočasně nahradit například sledováním streamu Déčka na internetu nebo přechodem na DVB-T2, což si vyžádá koupi set-top-boxu nebo nového televizoru. Kdo si však počká a nebude chtít ještě dva roky řešit přechod na DVB-T2, bude moci od konce května přijímat Déčko s Artem v multiplexu 1 až do konce roku 2019 (v Praze a středních Čechách), případně do jara 2020 (zbytek republiky). Přesné termíny vypínání multiplexu 1 bude obsahovat Technický plán přechodu na DVB-T2, který bude letos v červnu schvalovat vláda.

Pokrytí Déčka a Artu po vstupu do celoplošného multiplexu 1, k němuž dojde na konci května 2018 (Zdroj: CRA)

Nejlepší a nejsnazší cestou vyřešení změn ve způsobu vysílání programů České televize je pořídit si DVB-T2 set-top-box nebo televizor. Divák si tím snadno a levně zabezpečí bezproblémový příjem všech programů ČT ve vynikající HD kvalitě, dostupnost všech bezplatně vysílaných programů komerčních televizí, které dnes vysílají jak v DVB-T, tak i paralelně v DVB-T2, a bude připraven na vypnutí DVB-T vysílání, které bude zahájeno v listopadu 2019 a dokončeno v červnu 2020.

Vstup do Diskuse

33 komentářů: “Pozor, ať o Velikonocích nepřijdete o Déčko! Čekají ho velké přesuny”

 1. BIDLO napsal:

  Takže jestli dobře počítám tak budu mít tři Déčka a od konce května /pokud neskončí v PS12/ dokonce čtyři. To je panečku výběr.

 2. Tyckin napsal:

  Déčko v PS12 je v jakém kodeku? Současná klasika (DVB-T) nebo H265?

 3. Kamil napsal:

  A jak tedy ČT sport ? po MS v hokeji je v DVB-T všude konec ?

 4. Luděk napsal:

  Máme málo násilí a zabíjení na nově tak musíme na to mít další kanál který nám zlikvidoval ČT sport v multiplexu 1 ??? Děkujeme pane Dvořáku👎👎👎💣

  • BIDLO napsal:

   Krásný nářek ale zbytečný. Prima Krimi ČT Sport určitě nezlikvidovala.

   • Tyckin napsal:

    Prima Krimi JE důvodem proč teď končí Déčko v muxu3 a následně pak je v muxu1 vyhozen Sport aby se tam Déčko vešlo, tudíž je toho všeho příčinou. Nebýt tohoto zbytečného kanálu, byl by tu kompletní bezproblémový souběh.

    • Nonic napsal:

     Čt byla dána po křiku diváků do MUX-3 jen jako dodatek SD verze MPEG-2 ve MUX-7 (RS-7 + MUX-1a) tedy né na věky… mnohde je kvůli tomu pokrytím duplicita, jinde jen něco či vůbec nic… což si Čt ještě pojistila pro děti další duplicitou v některých časech některé pořady má na Čt-2 či Čt-2.
     Prima Krimi s tím Sportem fakt nemá co do učinění protože v MUX-3 se nevysílal…
     Jo kdysi byly nevyužity kapacitou některé vysílače MUX-3 tj. neměly krajskou stanici… což pak při přesunu třeba Polaru do MUX-4 byl řev na Ostravsku… že se jim tam vecpe jiný program celoplošně tj. na všech vysílačích je Comedy…
     Nyní se Čt ubralo a našlapali tam Seznam.cz TV + statické upozornění na Krimi…
     Nic nikde není na věky, jen si projděte historii vysílání různých programů…
     Prostě Čt hned od začátku v MPEG-2 se rozhodla pro šíření 4 programů a nacpal se jim do toho vynuceně i rozhlas který v tv. vysílání nemá co dělat… měli si vydupat rychlý rozvoj DAB/+ když už se III tv. pásmo muselo opustit a teď je tam skoro prázdno… V MUX-2 jak známo je 5 tv. programů a díky kdysi regionálním oknům v Primě ho většina tunerů uloží odevšad odkud máte v dosahu různé vysílače kdežto MUX-1 + MUX-3, MUX-7 se ukládá jen jeden bez duplikátů vysílačů pokud nemáte chytřejší tuner…
     Prostě dneska na Čt když náhodou přepl radil jejich nadšený člověk… jedeme po dálnici, ta je už přecpaná, nový pruh nelze přidat, naopak se rozdělí na rychlý víc nadupaný tím myslel DVB-T2 a v druhém pruhu se můžete líp brouzdat na netu a líp se dovolat… Kdo nechce stát na místě, tak si má koupit nové auto… tím myslí televizi nebo STB s H.265 a má po starostech… prý stačí zajít do obchodu se 600Kč (hmm nějak se toho minima chytili, přitom většina STB je stále v nabídkách spíše mezi 800 – 1000Kč a víc) a je hotovo… nic složitého… takže i milovníci Sportu kupte si novou mašinu a budete mít vše ve vysokém HD rozlišení v celku i s Čt Déčkem nebo prostě zůstaňte se sportem u MPEG-4 pokud jste v dosahu virtuálního MUX-1a… ve SD si zapněte Déčko ještě v MPEG-2 na hlavním MUX-1

    • BIDLO napsal:

     Není. Ale když myslíš a pomůže ti to v bědování tak prosím.

     • Tyckin napsal:

      Já neběduji, jen konstatuji, že nebýt startu tohoto nového kanálu, byl by tu krásný, dlouhý a velmi bezproblémový souběh všech kanálů ČT v T1 i T2 jak by se slušelo 🙂 Takhle musí prostě jeden kanál z kola ven…

 5. Sekáč napsal:

  Něco z Déčka/Artu lze pustit přes Hbb ostatních stanic ČT,něco přes internet a něco jde souběžně na ČT:D a ČT2.

 6. Pevy napsal:

  Rada, že RS 7 je „pravděpodobně“ vysílána z lokalit totožných s muxem 4 je dost kontraproduktivní. Vezmu-li východní Čechy: Černá hora: RS7 ano, ale mux4 nikoliv. Chlum u HK: mux4 ano, PS13 ano, ale RS7 nikoliv. Slatiňany u PCE: mux4 ano, PS13 ano, ale RS7 nikoliv. Andrlův chlum u UO: mux4 ano, PS13 ano, ale kupodivu opět RS7 nikoliv. Takže dobrá rada nad zlato.

 7. ladahu napsal:

  Doporučujete koupit settopbox DVB-T2, ale který? Dnes ten „DVB-T2 oveřeno“ a za dva roky zase nový s CI slotem, abyste mohl sledovat vysílání kódovaných komerčních stanic? Nebo je snad jasné, že se kódovat nebude?

  Doporučujete koupit nový televizor? Ten „DVB-T2 oveřeno“ s HbbTV v1.5, na kterém za 2 roky nepůjdou všechny funkce HbbTV v2.0 se kterým se již dnes počítá?

  Považuji tento krok České televize – donutit diváky koupit již tento rok zařízení, o kterém se dnes neví, zda bude po ukončení přechodu ještě použitelné, na naprostou bezohlednost a podraz.

 8. Pevy napsal:

  Pane Potůčku a tohle vy nevíte ? Člověk stále žasne….

 9. Pevy napsal:

  Kupodivu prakticky celé východní Čechy (a nejen) využívají k příjmu RS7 právě Černou horu. Perfektní kóta se v tomhle nezapře a ve srovnání s multiplexy ČRa (K38,40,60 se 100kW) se tento multiplex (20kW, umístěných mimo hlavní vysílač ČRa) ani moc neztrácí, patrně díky nízkému vysílacímu kmitočtu.

 10. Aan napsal:

  Mam v tomto ceskom DVB chaos, môže mi dať niekto stručnu odpoveď – na TV v Prahe 10 chytím cca 70 programov vr. Prima krimi a kopca ďalších s T2 v nazve, v HD jeden jediný a to Joj Family T2. Znamená to ze moja tv podporuje ceske DVB T2 HEVC správne? Preco su všetky ostatné len v SD kvalite, je chyba v slabej anténe alebo to naozaj nie je v cesku nic v HD? Je nejaká šanca na zlepšenie bez výmeny anteny?

 11. Lance napsal:

  Napadne někoho z místních diskutujících důvod, proč není možné na zbylý rok do muxu1 pouze přidat ČT Dčko – tj. vysílat tv mux1 5SD mazanic se sníženým dat. toke namísto dosavadních 4 ??? Já jsem na nic kloudného nepřišel. Resp. přišel, ale na nic rozumného…

  • Michal Kubeček napsal:

   Důvod, proč by to nešlo, pravděpodobně neexistuje – zvlášť když v jiných multiplexech pět a víc stanic je. Spíš jde o důvod, proč se to neudělalo. Tipoval bych, že pro ty, kdo o tom rozhodovali, je pravděpodobně menší zlo, když poměrně malá část diváků přijde (na ne úplně krátkou dobu) o jednu stanici úplně, než kdyby se všem, kdo budou dál sledovat multiplex 1 (a přes všechnu propagandu jich nebude úplně málo) snížila kvalita i u ČT1 a ČT2. Já to třeba vidím obráceně, i když nebudu mezi postiženými, ale management ČT by asi nepřekousl tu potupu, kdyby ČT1 a ČT2 neměly vyšší datový tok než komerční stanice v multiplexu 2.

   • Lance napsal:

    Rošáda v červnu ČT sport za Déčko v muxu1 nedává absolutně smysl. Vypnutí déčka v muxu3 proběhne už zítra a je zcela „vykryto“ alternativami (když už ne RS7 tak rozhodně PS11), páč snad neexistuje oblast kde jede mux 3 a nejede PS11! Naopak ke spousta oblastí dokrytých souč. 92 dokrývači muxu1 kde žádný mux3 ani RS7 nejede a tudíž tam dosud nikdo Déčko nepřijímal 10 let, tak nechápu, kdo se ČT prosí aby v červnu vyměňovali v muxu1 sport za Déčko?? Pan Hanuš z ČT je rozumný chlap a dnes v debatě na ČT24 si byl evidentně vědom problémů s dokrývači, ovšem nikdo z diskutujících se tam nevyjádřil k otázce PROČ vlastně vůbec budou dělat v červnu tu naprosto nesmyslnou rošádu v muxu1 mezi ČT sportem a Déčkem…?? Nabyl jsem ale dojmu, že Hanuš sám tuší, že z jejich strany to je úplně zbytečný přešlap, tak snad tu krávovinu ještě přehodnotí a nechají mux1 dožít tak jak je (nebo tam maximálně narvou to Dčko ale bez vypuštění sportu)

  • Jan Novák napsal:

   SD rozlišení na velké televizi je velká bída a když by ještě dále snížili datový tok, asi by to bylo již nesledovatelné. A zvláště u sporu, kde je obrovský rozdíl mezi SD a HD rozlišením.

 12. Sekáč napsal:

  Už nevím kde jsem to četl a na detektiva si hrát nebudu,ale někde jsem četl,že by se ČT SPORT HD měl v RS7 přepnout do MPEG2,čili SD.

Napsat komentář