Ptejte se Pavla Hanuše na změny v terestrickém vysílání České televize

35 komentářů 13.3.2018 / Jan Potůček

Televizníweb.cz pořádá chat s vedoucím úseku strategie a rozvojových projektů ČT. Zeptat se můžete na start veřejnoprávní sítě DVB-T2 i změny v distribuci ČT Sport, ČT Déčka a ČT art.

Česká televize naplánovala na 29. března start svojí přechodové sítě pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Zároveň provede několik změn v terestrickém vysílání programů ČT Sport, dětského Déčka a kulturního ČT art. Zajímá vás, jak se tyto úpravy dotknou příjmu televizního vysílání ve vašem regionu? Máte ryze technický dotaz, na který vám naše články nenabídly dostatečnou odpověď? Zeptejte se přímo architekta druhé televizní digitalizace v ČT, vedoucího úseku strategie a rozvojových projektů Pavla Hanuše. Televizníweb.cz s ním připravuje chat, do kterého můžete již nyní zasílat své dotazy.

ROZHOVOR K TÉMATU: Pavel Hanuš: Česká televize spustí DVB-T2 najednou z 20 vysílačů s pokrytím 96 % obyvatel

Otázky na Pavla Hanuše můžete redakci zaslat e-mailem na adresu jan.potucek@taktiq.com, napsat v komentáři pod touto aktualitou nebo pod odkaz na tento text na stránce serveru Televizníweb.cz na Facebooku či ve facebookové skupině Česko přechází na DVB-T2. Všechny otázky zpracujeme, předáme Pavlu Hanušovi a koncem příštího týdne vydáme v souhrnném článku. V případě, že se budou některé dotazy opakovat, položíme je pouze jednou. Předem děkujeme za všechny služné a profesně zajímavé otázky.

Vstup do Diskuse

35 komentářů: “Ptejte se Pavla Hanuše na změny v terestrickém vysílání České televize”

 1. Martin napsal:

  Ptám se, kdy Česká televize, spustí opakovač, Děčín-Popovický vrch pro síť dvbt2 , když z multiplexu 1 odejde ČT4 a jinou možnost příjmu nemáme, tímto přicházíme o program ČT .

 2. VITEK2442 napsal:

  Já jsem si to sesumíroval takto:
  29.3 PS 11-spuštění a synchro SFN 22 vysílačů
  31.3 Mux 3 – odchod ČT D/Art
  2.4 Mux 3 – vstup Prima Krimi
  20.4 PS 11- spuštění 23 vysílače
  10.5 PS 11-spuštění zbývajcích 3 vysílačů
  21.5-31.5 Mux 1- odchod ČT Sport, vstup ČT D/Art
  06/18? PS12- odchod ČT D/Art
  Do 31.12.18- odchod všech stanic ČT z RS 7 (29),10 (6),20 (2) (v závorkách počet vysílačů).
  U RS 10 to bude zajímavé-3 ze šesti vysílačů mají IO do 31.12.2018 a ostatní 3 do 30.6.2020-co tam po odchodu stanic ČT budou vysílat (tmu?) není zatím známo.
  Tento můj sumář může pan Hanuš potvrdit,opravit,popřít.

 3. Janek napsal:

  Bude již od začátku v T2 podporován zvuk DolbyDigital a nebo i originální zvuková stopa, pokud je k dispozici nebo se to plánuje až po roce 2020? Nebo jaké novinky ve vysílání T2 se ještě chystají kromě obrazu ve FullHD? Bude i lepší zvuk, skryté titulky nebo se nějak i vylepší aplikace HbbTV? Jaké jsou ještě vymoženosti T2, na co se můžeme ještě těšit? Před spouštěním DVB-T se toho napovídalo, co vše bude možné , např. při sportovních zápasech pohled z více kamer atd., ale nic z toho nakonec pravda nebyla, tak čím nás ohromíte nyní? 😀

 4. Pevy napsal:

  Divák, který hned od 1.4.2018 nepřejde na DVB-T2 bude v každém případě (dočasně) omezen nabídkou programů ČT a to zejména pokud není v dosahu některé RS. Považujete za rozumné do této programové rošády zainteresovat mimo ČT:D/Art taky ČT sport ?

 5. Jiří napsal:

  Těch 10 kW na Kleti je konečných? A jaký bude výkon a kanál na Mařském vrchu?

 6. mirasat napsal:

  Dobrý den.
  -Jak to bude vypadat s PS11 (nebo MUX21) na Kleti dále, po 1.1.2019 na K50 ( ev. také K39) ? Výkon, diagram ?
  -Kdy přesně bude odpojen MUX1a z RS7, 10,20 ?
  -Prosím o názvy všech, v současné době reálně uvažovaných dokrývačů, opakovačů, vysílačů malého výkonu pro PS11 a MUX21, umístěných v Jihočeském kraji.
  -Které z těchto ,,vysílačů budou jen dočasné,, , budou-li nějaké (myšleno dřívější vypnutí, než v roce 2030) ?
  -Díval jsem se na FTA vysílání T2/HEVC 1920x1080P z Německa. Průměrný datový videtok byl 3 Mbit/s. Obraz byl překvapivě slušný. Chce to ale perfektní péči od zdroje, přes headend až po multiplexer. Bude si ČT nastavovat headend a multiplexer finální sítě 21 ,,sama,, ?
  -Jak to momentálně vypadá se vstupem ČRo do T2 a jaký je termím zařazení čtyř regionálních virtuálních pozic do multiplexu ? Kdy dojde k zahájení vysílání obsahu v těchto virtuálních pozicích.
  -Jak to bude s teletextem v T2 ?
  Děkuji za odpovědi.

 7. dráťák napsal:

  Jaký bude harmonogram spouštění dokrývačů?

 8. Matouš napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mně, jako technika STA, kdy bude vypnutý program ČT4 Sport a program ČT/D vysílaný v Praze na 53kanálu, potažmo z vysílače Cukrák.
  Nevím ,zda je pravdivá informace, kdy se tyto dva programy objeví na kanálu 26 již 29.3. a za 2 dny nato zmizí ze stávajícího multiplexu.Informace je pro mně dost zásadní, z hlediska kanálových propustí v STA atd.
  Domníval jsem se totiž, že do roku 2020, je dost času, jak bylo púvodně deklarováno, že do této doby bude vysílat souběžně DVBT i DVBT2.Nikdo ovšem nemluvil o tom, že bude DVBT na jiném kanálu spolu s DVBT 2.
  Děkuji

  • mirasat napsal:

   Déčko.
   -Mezi 1.4. až konec května:
   PS11,PS12(do června),RS7,RS10,RS20
   -Konec května až cca říjen:
   MUX1,PS11,RS7,RS10,RS20
   -Cca od října dále:
   MUX1,PS11

   SPORT:
   -Mezi 1.4. až konec května:
   MUX1,PS11,RS7,RS10,RS20
   -Konec května až cca říjen
   PS11,RS7,RS10,RS20
   -Cca od října dále:
   PS11

   Více sledujte, pokud nemáte čas, tak jste obětí, jako všichni diváci, někteří z nich jsou bohužel i rukojmými.

   Pokuste se vysvětlit poslední větu, nepochopil jsem.
   Rád bych vám odpověděl.

  • Standa napsal:

   Mám podobný dotaz a jsem z toho oznámení minimálně rozpačitý:Zaráží mne vypnutí ČT Sport na kanále 53 v Praze na konci května 2018-pokud tomu tak je-co mají dělat hotely,které plánují přechod na DVB-T2 až ke konci oficiálně nahlášeného ukončení DVB-T a na přechodnou dobu vyhodí velké peníze na úpravu na regionální sítě,které vysílají odjinud a jiným výkonem a příp.jinou polarizací a do dolních kmitočtů UHF(až do kanálů třeba 39 mají převedené DVb-S pásma) a toto se oznámí uprostřed března 2018-tzn.najednou místo cca roku a půl na řešení je to najednou dva a půl měsíce a určitě je pro ně zajímavější program ČT Sport než ČT D/Art????

   • mirasat napsal:

    Souhlasím s vámi, některé změny začaly už v roce 2017 a speciálně tahle rošáda s ČT Sport je strašně na rychlo. Tohle se fakt nepovedlo. Že existují i v Praze instalace, kde není v rozvodu K37 (RS7), to asi fakt nedomysleli.
    Ale uznejte, když v pomatení smyslů řeknete, že se do mux1 pátá pozice prostě nevejde, pak cpete to Déčko, kam se dá. Pak už nemůžete oznámit: „Od zítra Déčko v MUX1“.
    Ano, zeptejte se na to pana Hanuše, ale stejně to nezabrání vylití mlíka v budoucnu.

 9. mirasat napsal:

  Vzhledem k tomu, jak se celá druhá digitalizace vyvíjí vyzývám kompetentní lidi, aby zveřejnily TPP ve verzi, která bude odcházet ke schválení k politikům.
  Datum dokončení dokumentu se kvapem blíží.
  Dále žádám nejen ČT, aby nastartovala informační kampaň.
  Děkuji.

 10. pevy napsal:

  K informační kampani se plně připojuji. Za dva týdny zmizí jeden program České televize z DVB-T (mux3), ale ČT o tom doposud ani nemukla (veřejně).

 11. VITEK2442 napsal:

  Č.Budějovice-Včelná u hřiště

 12. mirasat napsal:

  Dobrý den,
  diváci, přijímající signál z vysílače Klínovec, budou mít možná na podzim problém s příjmem programu ČT Sport. Doposud přijímali MUX 1, vysílajícího výkonem 50kW. Zatím se ale podle webu ČTÚ zdá, že PS11 bude mít 6,3 kW, což je o 9 dB méně. Také se na webu ČTÚ vyskytuje kanál 39, nikoliv 26. Jak to bude ?
  Děkuji

 13. Lukáš napsal:

  Dobrý den ně by zajmalo proč česká zvyhodnuje jedny divaky kteří nemusejí za přijem čt platit když na satelitu napřiklad u skylinku se musí platit za čt.

 14. Standa napsal:

  Zaráží mne vypnutí ČT Sport na kanále 53 v Praze na konci května 2018-pokud tomu tak je-co mají dělat hotely,které plánují přechod na DVB-T2 až ke konci oficiálně nahlášeného ukončení DVB-T a na přechodnou dobu vyhodí velké peníze na úpravu na regionální sítě,které vysílají odjinud a jiným výkonem a příp.jinou polarizací a do dolních kmitočtů UHF(až do kanálů třeba 39 mají převedené DVb-S pásma) a toto se oznámí uprostřed března 2018-tzn.najednou místo cca roku a půl na řešení je to najednou dva a půl měsíce a určitě je pro ně zajímavější program ČT Sport než ČT D/Art????

 15. Jirka napsal:

  Neni mozne zvyseni vykonu MUX 4, resp. PS 13 z vysilace Chlum u Hk nebo Slatinany? Bydlim ne nikterak daleko, ale signal je (pres kvalitni antenu a zesilovac) strasne mizerny, resp. nekoukatelny.

 16. mirasat napsal:

  Víme, že ČRa testovaly DVB-T2 v roce 2010 a SFN následující rok.
  Je mi jasné, že na základě výsledků těchto testů byla spuštěna přechodova síť 12 s konkrétními modulačními parametry, čerpá z nich i PS13, kde se změnil jen FEC, čímž došlo k navýšení kapacity multiplexu na úkor nutnosti vyšší přijímané úrovně signálu.
  Neuvažovali jste o jiném parametru Pilot Pattern ? Například PP6 by umožnilo relativně beztrestně navýšit kapacitu muxu. V čem by byl problém ?

Napsat komentář