Regionálnítelevize CZ se letos do DVB-T2 nechystá. Chce jít až do finálních sítí

3 komentáře 22.3.2018 / Jan Potůček

V přechodových multiplexech už není dostatek kapacity, Regionálnítelevize CZ v pozemním vysílání nadále spoléhá na Regionální síť 8 ve standardu DVB-T.

Až na poslední chvíli chce řešit přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 stanice Regionálnítelevize CZ, která se specializuje na regionální zpravodajství a publicistiku. S odvoláním na její ředitelku Evu Stejskalovou o tom informoval server Český rozhlas Digitální rádio. Regionálnítelevize CZ původně usilovala o vstup do Přechodové sítě 12 provozované Českými Radiokomunikacemi (CRA), v tomto multiplexu však již není žádná volná kapacita. Stejskalová proto předpokládá, že Regionálnítelevize CZ vstoupí až do některé z finálních sítí DVB-T2, které odstartují až koncem příštího roku.

K TÉMATU: Regionálnítelevize CZ zvažuje, že v DVB-T2 bude vysílat v HD rozlišení

V Regionální síti 8, která vysílá ve standardu DVB-T, však má Regionálnítelevize CZ jistou pozici jen do 30. června 2019. K tomuto datu vyprší platnost kmitočtových přídělů pro všechny regionální multiplexy DVB-T v České republice. Český telekomunikační úřad je nehodlá nadále prodlužovat. Zatím není jasné, zda k 30. červnu 2019 bude vysílat některá z finálních sítí DVB-T2 kromě veřejnoprávního multiplexu České televize. Stejný problém budou řešit i další programy z regionálních sítí DVB-T, na které se nedostane prostor v přechodových sítích DVB-T2.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Regionálnítelevize CZ se letos do DVB-T2 nechystá. Chce jít až do finálních sítí”

 1. mirasat napsal:

  Technický plán přechdu se za pár dní odebere k politikům, kteří ho snad ,,letos,, schválí.
  Taky ,,letos,, se začnou řešit a spouštět dokrývače.
  Bohužel, i když by základní kostra topologie pro MUX25 a MUX26 byla do 6/19 známá, kanály budou zřejmě obsazené. Budou se muset řešit i malé regionální sítě. Komfortní to nebude.
  Do PS13 se ještě něco vejde, ale i zde se hledají kmitočty. Byla by škoda, kdyby se tam nějaká regionálka nevešla jenom kvůli dublování TV Nova, ale prachy jsou prachy. Každopádně, pokud by došlo k dočasnému snížení datového toku u stávajících stanic, tak je tam místa ještě dost.

 2. Jirka napsal:

  No, ja myslim ze do planovanych 6 finalnich muxu by nemel byt problem se vejit.

Napsat komentář